burun-estetigi-olanlar
  • 14 February 2023
  • 778
  • 0

İnsan yüzündeki en dikkat çekici organlardan biri olan burundaki yapısal bozukluklar, kişinin sosyal ve psikolojik açıdan olumsuz etkilenmesine sebep olabilmektedir. Bu yönüyle ele alındığında rinoplasti yani burun estetiği; sağlık ve estetik açıdan uygulanan bir operasyondur. Rinoplastik ameliyatlar açık ya da kapalı teknik ile uygulanabilmektedir. 

Açık rinoplasti yani açık burun estetiği ameliyatı, burnun uç kısmına açılan kesi ile yapılan estetik burun ameliyatıdır.  Özellikle eğri burun gibi nispeten daha zor olgularda, başarılı ve güvenli uygulama imkanı; açık rinoplastinin daha çok tercih edilmesini sağlamaya başlamıştır.

Açık Rinoplastinin Sağladığı Avantajlar

 

Açık teknik ile yapılan burun estetiği ameliyatlarında geniş görüş imkanı bulunur. Açık rinoplasti ameliyatları, rahat ve güvenli dikiş ve şekillendirme işlemleri, rahat kanama kontrolü ile dokuları normal ve doğal pozisyonunda görerek ameliyatı gerçekleştirme imkanı sağlamaktadır.

Açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti arasındaki temel fark, burnun alt kısmında, orta bölmede 3-4 milimetrelik küçük bir kesidir. Ancak bu küçük kesi, burun yapısında geniş görüş imkanı sağlaması sayesinde burnu daha kontrollü bir şekilde görerek ameliyat yapma imkanı sağlamaktadır.

Açık rinoplasti ameliyatlarında, cerrahi sahanın daha geniş olması ve bu sayede burunda daha kapsamlı değişiklik yapma şansının olması dışında, aletleri de rahat kullanma ve burnun bütün bölümlerine kolayca müdahale etme imkanı vardır.  Özellikle eğri burun olgularında; hem nefes yolunun açılması hem de şeklinin düzeltilmesi açısından oldukça açık rinoplasti operasyonu başarılı bir yaklaşım şeklidir.

Sonuç olarak, rinoplasti operasyonlarında açık ve kapalı teknikler birer yaklaşım şeklidir. Bu yaklaşım şekillerinden açık teknik, avantajları nedeniyle günümüzde daha çok tercih edilir hale gelmiştir. 

Burun ameliyatları diğer estetik ameliyatlar hakkında detaylı bilgi almak için iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *