• 24 January 2023
  • 332
  • 0

Burun estetiği, ya da diğer adıyla rinoplasti, burun şeklini değiştirmek amacıyla yapılan cerrahi operasyona verilen isimdir. Burun estetiği, burnunun görünüşünden memnun olmayan, doğuştan bir problem ile dünyaya gelen veya sonradan aldığı darbeler neticesinde bozulan burun yapısına, cerrahi olarak müdahale edilmesi demektir. Burun estetikleri, buruna alınan darbelere, eğriliklere, nefes alma güçlüklerine ve burnun şekline göre değişebilir. Bu noktada hastanın üzerine düşen, operasyondan beklentisini anlaşılır bir biçimde doktoruna aktarmasıdır. Rinoplasti, açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilebilir.

Açık ve Kapalı Rinoplasti Farkı Nedir?

Açık rinoplasti:

Burnun iki kenarına atılan kesikler sayesinde, burnun üst derisinin kaldırılması ile meydana gelen operasyondur. Kaldırılan burun derisi sonrası doktor, daha rahat bir çalışma alanına kavuşur ve sorunlu bölgeyi direkt olarak görerek, müdahaleyi gerçekleştirir. 

 

Kapalı Rinoplasti:

Kapalı rinoplasti, açık rinoplastinin aksine, burun derisinin kaldırılmaksızın müdahale ediliyor olduğu anlamına gelir. Bu yöntemde burnun iç kenarlarına açılan kesikler sayesinde hekim, içeriden müdahale etme imkanı kazanır. Gerekli tetkikler, doktor tarafından yapılır ve hasta ile istediği değişikliklerin yüz simetrisine uyup uymaması planlanır. 

Açık ve kapalı rinoplasti ameliyatlarının temel farkları, daha ameliyata girilen anlarda ortaya çıkmaktadır. Kapalı burun estetiği tercih edildiği takdirde, ameliyat süresi 1 ila 2 saat arasında değişebilmekte iken, açık burun estetiklerinde ameliyat süresi, 2,5 ila 3,5 saat arasında değişebilir. Gerçekleşecek operasyonun çeşidine göre farklılaşabilecek olan ameliyat süresi, uygulanan operasyonun çokluğuna göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *