• 879
  • 0

Günümüzde kadınlar arasında en çok görülen estetik operasyonlarının başında meme büyütme operasyonları gelmektedir. Ancak bu durumla birlikte, büyük göğüsleri olan, bu durumdan dolayı sürekli sırt ve göğüs ağrıları çeken ve de estetik görünümünden rahatsız olan kadınların tercih ettiği estetik operasyonu da meme küçültme-dikleştirme olmaktadır.

Kadınların vücut şekillerine, boylarına, iskelet sistemlerinin yapısına ve de omuz genişliklerine göre, meme yapıları ve büyüklükleri de değişmektedir. Genel olarak normal yapılı bir göğsün ortalama ağırlı, 800 gr ve 800 gr aşağısındadır. 800 gr’dan fazla olan göğüsler büyük olarak kabul edilmektedir. Büyük yapılı göğüsler, başta estetik açından olmak üzere, başka sağlık sorunlarına da neden olabilirler. Normal yapısından daha büyük olan göğüslerin yaratabileceği sağlık sorunları;

  • Kişinin iskelet yapısında kambur ya da yan duruş gibi bozukluk yaratması,
  • Boyunda ve sırtta ağrı hissi,
  • Göğüs altlarında pişik, mantar ya da enfeksiyon gibi cilt sorunları,
  • Spor yaparken zorluk çekme,
  • Fiziksel aktivitelerin kısıtılanması,
  • Boyun ve omza yüklenen ağırlıktan dolayı kollarda uyuşma görülmesi, bazı kol hareketlerinin yapılmasında zorluk çekilmesi,
  • Göğüs duvarında baskı görülmesi ve genellikle sıkışma hissinin oluşması, şeklindedir.

Büyük göğüsler yukarıda sayılan fiziksel sağlık sorunlarını oluşturduğu gibi, psikolojik olarak birtakım sorunlar yaşanmasına da neden olabilir. Bunlar arasında, toplum içinde göğüsleri saklama, uygun iç çamaşarı bulamama ve tüm bunların yarattığı mutsuzluk, özgüven eksikliği gibi durumlar sayılabilir. Sayılan tüm durumlarından üstesinden gelmek ve yaşanan sıkıntılara kesin çözüm bulunmak istendiğinde ise meme küçültme dikleştirme operasyonu tercih edilmelidir.

Meme küçültmek istendiğinde, genel olarak ameliyatlı uygulamalar yapılmaktadır; çünkü ilaç tedavisiyle çözümlenebilen bir durum değildir. İlaç tedavisi meme üzerinde görülen cilt sorunlarında ya da ameliyat sonrası oluşabilecek semptomlarda kullanılabilir. İlaç tedavisi özellikle fiziksel rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Ancak ilaç kullanımlarının uzun vadedeki yan etkileri ve göğüs büyüklüğünden kaynaklı duruş bozukluklarının kalıcı hale gelmesi göz önünde bulundurulduğunda, göğüs küçültme operasyonu en kesin ve kalıcı çözüm olmaktadır. Hem fiziksel olarak daha sağlıklı bir hayata hem de estetik açıdan çok daha hoş bir görünüme merhaba demek için Türkiye’nin meme alanında en başarılı isimlerinden Op. Dr. Evren Helvacı, en doğru adreslerden biri olmaktadır. Op. Dr. Evren Helvacı ve ekibine, meme küçültme-dikleştirme operasyonları için internet adresleri ya da iletişim numaraları üzerinden ulaşılabilir ve alanının uzman isimlerinden en kaliteli hizmet alınabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı ve Ameliyat Sonrası Hakkında

Alanında uzman bir doktora meme küçültme-dikleştirme operasyonu için başvurduktan sonra, ameliyat sırasında ve sonrasında herhangi bir sorun yaşanmaması için gerekli tetkikler ve tahliller uygulanır. Ardından talepte bulunan kişinin meme duruşu, meme yapısı, omuz genişliği, kişinin boyu, meme başının bulunduğu pozisyon ve de kişinin küçülmesini istediği meme boyutu göz önünde bulundurularak, uygulanacak meme küçültme tekniğine karar verilir.

Büyük göğüslü kadınlarda uygulanan meme küçültme-dikleştirme ameliyatından sonra, ameliyat bölgesinde ve kişin kollarında hafif ağrılar oluşabilir. Bu durum normaldir. Küçültülerek yeniden şekillendirilmiş göğüslerin vücuda çok daha iyi adapte olabilmesi için göğüsleri sıkıca kavrayan ve önden iliklenebilen sporcu sutyenlerinin kullanılması önerilmektedir. Yaklaşık olarak bir hafta, on gün içinde kişiler günlük hayatlarına dönebilirler.

Hem büyük göğüslü kadınlarda görülen hem de sürekli kilo alıp veren ya da emzirme sonrası dönemlerde görülen sarkmalar içinse meme dikleştirme operasyonu uygulanmaktadır. Sarkmış meme görüntüsü, kadınların kendilerine olan güvenini azaltan ve estetik açıdan da hoş olmayan bir görünümde olmalarına neden olan bir durumdur. Meme dikleştirme oprasyonu ile sağlıklı, dolgun ve fit bir görünüme kavuşulmaktadır. Göğüs küçültme ameliyatına göre çok daha hafif bir iyiyeşme sürecine sahip olan meme dikleştirme ameliyatları da son derece başarılı bir şekilde Op. Dr. Evren Helvacı ve alanında uzman doktorlar tarafından uygulanmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sırasında

Estetik amaçlarla yapılacak meme küçültme operasyonu, büyük meme dokusunu, ameliyat olacak kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilmesi esasına dayanmaktadır. Ameliyat sırasında meme doksunda fazla olan kısım ve doku üzerindeki deri çıkartılmaktadır. Küçülen memenin oranına göre de meme ucu taşıması yapılır. Operasyon sırasında kişiye genel anestezi uygulanmkatadır. Ameliyat 2 saat ile 4 saat arasında sürmektedir. Uygulanacak teknik fark etmeksizin meme başının etrafında, kesi izi kalmaktadır. Ameliyat uygulandıktan sonra belirgin olarak görünen kesi izi, zamanla gözle görülemeyecek hale gelir ve belirgin olmaktan çıkar. Kesi izlerinin kalıcılık derecesi, memelerin büyüklüğüne, ameliyatta kullanılan tekniklere ve de en önemlisi kişinin cilt özelliklerine  göre değişir.

Ameliyat sonrasında herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Hafif ağrılar hissedilebilir ve bazen de kol hareketlerinde geçici süreliğine kısıtlılık görülebilir. Dren adlı boruların takıldığı meme küçültme ameliyatlarında, drenler 24-72 saat geçmesinden sonra çıkartılır. Meme ucuna ise ayrıca pansuman konmaktadır. Meme ucuna konan pansuman 2 gün sonra açılıp, yara durumu kontrol edilir. Bir hafta içinde tüm dikişler tamamiyle alınmakta ve bir hafta sonrasında günlük yaşama dönülmektedir. Dikişlerin alındığı ilk dönemde hafif şişlikler oluşabilir ya da deri üzerinde renk değişimleri görülebilir. Sayılan durumlar son derece normaldir. Kısa süre içinde deri üzerindeki renk değişimleri ve  göğüslerdeki şişlikler kendiliğinden kaybolacaklardır.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra

Meme küçültme operasyonlarından sonraki bir hafta içinde günlük yaşama ve iş yaşantısına rahatlıkla geri dönülebilmektedir. Ancak 3 ay boyunca ağır spor yapmaktan kaçınılması gerekmektedir. Meme küçültme operasyonu geçiren kişiler, genellikle başarılı ve kalıcı sonuçlar elde etmektedir. Bu sayede başta kişinin kendi ruh sağlığı olmak üzere çevresinin ve etkileşim halinde olduğu tüm kişilerin de ruh sağlıkları olumlu yönde değişecektir. Yaşama karşı bağlılıkta ve pozitif düşünmede de ameliyat sonrasında artış görülmektedir. Sadece estetik açıdan değil, kişinin fiziksel ağrılarında da kurtulması, yaşam sevincini arttıracak, kişinin kendini çok daha sağlıklı hissetmesini sağlayacaktır.

Küçültülerek yeniden şekil almış memeler, genel olarak uzun süre boyuncu kalıcı etkiler gösterir. Ancak aşırı kilo alıp verme, hamilelik, hamilelik sonrası emzirme ve de yer çekimi gibi etkenler, küçülen memelerin sarkmasına neden olabilir. Bunun için de meme küçültme-dikleştirme operasyonu önerilmektedir. Meme küçültme operasyonuna göre çok daha hafif bir uygulamayla, meme dikleştirme ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir. Bu açıdan süreç içinde oluşabilecek sarkmaların sorun edilmesine gerek yoktur.

Meme Küçültme ve Dikleştirme Operasyonlarında Op. Dr. Evren Helvacı

Estetik ve sağlık açısından duyulan kaygılara, en etkili ve kalıcı çözümleri getiren Op. Dr. Evren Helvacı, özellikle göğüs estetiği alanında Türkiye’nin en önemli isimlerden biridir. Dünya standartlarında verdikleri estetik hizmeti ile kişilerin büyük sorun olarak gördükleri durumları profesyonel bir biçimde çözümlemektedirler. Op. Dr. Evren Helvacı bünyesinde, alanının en yetkin doktorları bulunmakta ve operasyonlar son teknolojideki tıbbi cihazlarla yürütülmektedir. Güvenilir ve kaliteli estetik – sağlık hizmetlerinin temelini ise kişilerin psikolojik olarak kendilerini en iyi hissedecekleri sonucu elde etmek, oluşturur. Tüm bunlar göz önüne alındığında Op. Dr. Evren Helvacı estetik opeasyonlar için en doğru adreslerden biri olmaktadır. Op. Dr. Evren Helvacı ve ekibine ulaşmak için internet adresleri ya da iletişim numaraları kullanılıp, hemen bir randevu oluşturulabilir.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *