ameliyatsiz-burun-estetigi
  • 1
  • 0

Burun köprüsüne dermal dolgu uygulanması operasyonuna Ameliyatsız Burun Estetiği denir. Pek çok hasta, düz burun köprüsünden memnun olmadığından dolayı, daha yüksek bir burun köprüsü oluşturmak için kullanılan son derece güvenli ve etkili olan bu uygulamayı seçmektedir. Yüz bölgesinde bulunan çok az kusurlar, hastalar için uygun yapıda ise hastaların yüz formuna harika sonuçlar verebilmektedir. Ameliyatsız Burun estetiği olmak isteyen biri ya da ameliyatsız burun estetiği yaptıranlar burnunda radikal bir değişim istemeyen hastalara uygulanan dolgu uygulamasıyla kontür düzenlenmesine yardımcı olan bir operasyondur.

Burun Botoksu Nedir?

Burunda bulunan bazı sorunlar, burnun kemerli yapısı, asimetrik sorunlar, burun ucu düşüklüğü, burun eğriliği, botoks veya dolgu enjeksiyonu kullanılarak düzeltilebilmektedir. Bu tür burun estetiği problemlerine sebep olabilecek iki farklı kas grubu bulunmaktadır. Bunlardan biri burnun iç kısmında bulunan ve destek sağlama görevi gören septum kıkırdağı, diğeri ise burun ucu ile üst dudağın iç kısmından birbirine bağlayan depressor septi nasi kasıdır. Depressor septi naşi kası burnun uç kısmının aşağıya doğru hareket etmesini sağlamaktadır. Bazı insanlarda gülümseme esnasında bu kas daha fazla çekilmesine ve ileri – geri fazla hareket etmesine yol açmaktadır.

Levator labi superioris alaque nasi olarak adlandırılan kas ise burun kanatları ile dudağın yan kısımlarına birbirine bağlayan kas grubudur. Bu kas grubu da dudak üstü ile burnun yan kısımlarını yukarıya doğru çekilmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı da burun ucu aşağıya doğru daha sarkık durmaktadır. Tüm bu kasların etkisi ile burun ucunda sarkıklık sorunu ortaya çıkmaktadır. Burun ucu sarkıklığını çözmekteki en etkili tedavi ise botoks ile gerçekleştiren operasyonlardır. Bunda da ameliyatsız burun estetiği aparatı takılabilir.

Burun Botoksu Nasıl Uygulanır?

Burun ucu düşüklüğüne sahip olan kişiler botoks ile tedavi olup olamayacağına alanında uzman plastik cerrahlar karar vermektedir. Tedaviye önce lokal olarak uyuşturma işlemi için krem ya da sprey uygulaması yapılır. Ardından ortalama 15 dakika süren bir operasyonla uygulama gerçekleştirilir. Botoksun etkisi kişiye göre değişiklik gösterse de ortalama 2 ila 3 gün içinde ortaya çıkmaktadır. Ortalama 1 hafta içinde de burun ucu düzelmiş olur. Operasyon sırasında herhangi bir acı hissedilmez, ayrıca doğru bir teknik ile uygulanır ise herhangi bir şekilde morluk, şişlik ya da ödem oluşmamış olur.

Burun Botoksunun Etkileri Nelerdir?

Ameliyatsız burun estetiği ile burun sırtındaki çizgiler düzeltilebilir, fazla açık duran burun delikleri daraltılabilir ve burun ucu kaldırma işlemi yapılabilir. Burun bölgesindeki diğer sorunların giderilmesinde botoks ile birlikte diğer bir ameliyatsız burun estetiği tekniği olan dolgu enjeksiyonu kullanılması da gerekebilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Botoks enjeksiyonuyla ameliyatsız burun estetiği, anestezi ve ameliyat korkusu olan ya da ameliyat sonrası iyileşme süreci için, yeterli süreye sahip olmayan kişiler ameliyatsız burun estetiği yaptıranlar için çok daha uygun bir operasyon seçeneğidir. Hasta, operasyonun ardından gündelik hayatına ara vermeksizin devam edebilmektedir. Ayrıca burun estetiği ameliyatı için yeterli bütçeye sahip olmayanlar için de daha avantajlı bir operasyondur.

Kimler için uygun değidir? Burun sırtı deformasyonu fazla olanlar, burun içinde eğrilik olanlar, solunum yollarından kaynaklanan nedenler ile nefes alma problemleri olanlar ve daha önceden burun ameliyatı geçiren kişiler için uygun bir operasyon değildir. Burundaki ciddi boyuttaki deformasyonlar cerrahi yöntemler ile kalıcı bir şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Ameliyatsız Burun Estetiğinde Acı Hissedilir Mi?

Prosedür ince uçlu enjeksiyonlar ile yapıldığından dolayı operasyon esnasında acı hissedilmez. Eğer hastanın iğne korkusu varsa operasyon öncesinde uyuşturma özelliğine sahip sprey veya krem uygulanabilir. Operasyondan sonra kızarıklık, şişlik ve herhangi bir şekilde iz oluşmaz. İyileşme süreci olmayan bir operasyon olması sunmuş olduğu avantajların en başında gelmektedir.

Burun Dolgu İşleminin Kalıcılığı Nedir?

Kullanılan dolgunun türüne, miktarına ve kişinin biyolojik süreçlerine bağlı olarak ameliyatsız burun estetiği ne kadar kalıcı diye soranlara, süresi 8 ila 12 ay arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu sürenin sonunda tekrardan uygulanması gerekmektedir.

Ameliyatsız burun estetiği ile yapılanlar;

Ø  Burun eğrilikleri kısmen veya tamamen giderilmiş olur,

Ø  Burun ucu kaldırılabilir,

Ø  Burun estetiği ameliyatı sonucu oluşan problemler giderilebilir,

Ø  Burun dudak bileşkesi belirginleştirilebilir,

Ø  Burun sırtı düzleştirilebilir,

Ø  Burun asimetrileri düzeltilebilir.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *