Stres ve zamanın etkileri, cildimiz üzerinde etki bırakır. Bu etkilerden kurtulmak için ise çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Dolgu uygulamaları, sadece kırışıklık sorunları için bir çözüm değildir. Daha dolgun bir dudağa sahip olmak ya da daha çekici yüz hatlarına sahip olmak için tercih edilebilmektedir. Tıbbi bir uygulama olduğu için güvenilir bir tedavi yöntemidir. Hızlı bir şekilde etkisini gösterdiği için herkesin memnun kaldığı uygulamalar arasındadır. Estetik konusunda en çok yaptırılan tedavilerden birisidir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yapılan tedaviler sonucunda ciltteki ince çizgiler, kırışıklıklar, dudak dolgunlaştırılması, elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi gibi etkiler elde edilebilmektedir.

Daha estetik ve genç görünümlü durmak hemen her kadının istediği bir durumdur. Bu yüzden yüz hatlarının daha ön plana çıkması ve genç görünüm elde etmek için dolgu uygulamaları kullanılmaktadır.

Herhangi bir cerrahi yöntem gerektirmediği için sıklıkla tercih edilen dolgu uygulamaları; göz altı çukurlarını yok ederken, dudakların daha dolgun görünmesini ve yüzde bulunan kırışıklıkları ve sarkmaları da önlemektedir.

Dolgu Uygulamasına Temel Bir Bakış

Her gün, belirli bir süre güneş ışınlarına maruz kalıyoruz. Yaşlanma ile birlikte bu etkiler, ciltte çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. İnce çizgiler ve derin kırışıklıklar, hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu ile doldurulabilmektedir. Bu madde kullanılarak, yüze farklı bir şekil vermek de mümkündür. Dolgu uygulamalarının gönül rahatlığıyla yaptırılmasının bir diğer sebebi ise, kalıcı bir işlem olmamasıdır. Uygulanan dolgu maddesi 4 ila 6 ay arasında eriyerek kaybolmaktadır. Bu nedenle, düzenli aralıklarla tekrar edilmesi gereken bir uygulamadır. Uygulanan işlemler, çok uzun sürmemektedir. 10-15 dakika içerisinde tamamlanabilmektedir. Uygulama öncesinde, anestezik kremler de uygulanarak acı hissi en aza indirilmektedir. Uzun bir iyileşme süreci de bulunmamaktadır. Tedaviden hemen sonra günlük hayatınıza rahatlıkla devam edebilirsiniz.

Tedavide kullanılan Hyalüronik Asit, dünya üzerinde en çok kullanılan dolgu malzemesidir. En önemli özelliği ise, vücudumuzda belirli bir miktarda zaten bulunuyor olmasıdır. Metabolizmanın yakından tanıdığı bir maddenin enjekte edilmesi, olası alerjik reaksiyonların da ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Uygulama yapıldıktan sonra, memnun kalınmadığında maddenin erimesi beklenebileceği gibi, erimesini hızlandırıcı bir maddenin enjeksiyonu ile kısa sürede de eritilebilir. Eritme işlemlerinde, Hyalurinaz adı verilen bir madde kullanılmaktadır.

Dolgu Uygulamasının Kullanım Alanları

Dolgu Yüzün Hangi Kısımlarına Yapılır

Dolgu uygulamasının çok farklı kullanım alanları bulunmaktadır.

 • Burun kenarlarında ve dudak kenarlarında bulunan mimik çizgileri, zamanla kırışıklığa dönüşebilmektedir. Bu çizgilerin giderilmesinde dolgu uygulaması kullanılabilmektedir.
 • Dudak kenarlarından aşağı inen çizgilerin giderilmesinde etkili bir uygulamadır.
 • Dudak üstündeki ince çizgiler için de kullanılabilir.
 • Ergenlikten kalma ya da sonradan oluşmuş derin sivilce ve yara izleri, dolgu uygulaması ile giderilebilir.
 • Dudak dolgunlaştırmak için sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır.
 • Göz altları çok çökük olan kişiler, bu görünümü ortadan kaldırmak için dolgu uygulaması yaptırabilirler.
 • Çene hattını daha belirgin bir hale getirmek için tercih edilebilir.
 • Elmacık kemiği ve yanakları daha belirgin hale getirmek için kullanılabilir.
 • Yüzde lifting etkisi yaratmak için kullanılabilecek bir uygulamadır.
 • Sarkık göz kapakları ve düşük kaşlar gibi yaşlı gösteren etkilerin ortadan kaldırılmasında etkilidir.

Dolgu Uygulamaları Çeşitleri

Yüz Dolgusu

Yüz bölgesinde dolgu tedavisinin en çok uygulandığı yerler; alın, dudak bölgesi, göz kenarları, gözaltı çukurlarıdır. Özellikle kaşların çatılmasıyla birlikte alın bölgesinde ve iki kaş arasında meydana gelen kırışıklıklar, birçok kişinin istemediği kırışıklıklardır.

Yüz dolgusu yaptırmak isteyen kişilerin en çok sorduğu soruların başında yüz dolgusu ne kadar dayanır sorusu gelmektedir. Yüz dolgusunun etkili olduğu süre 6 ay ile 12 ay arasında değişmektedir.

Yüz dolgusu etkisini ne zaman gösterir konusu da merak edilenler arasında yerini alır. Yüz dolgusu, cildin dolgun ve hacimli olmasını sağlamak için yapılır ve uygulamanın bitmesinin ardından etkisini görmek mümkün olmaktadır.

Yüz dolgusu yaptırmak için uygulama öncesinde, fiyatların netleştirilmesi değildir. Hastanın cilt durumu ne kadar dolgu malzemesi kullanılacağı ne kadar bir alana uygulama yapılacağı gibi unsurlar, fiyatları değiştirmektedir. Yüz dolgusu fiyatları 2022 yılında her hastada değişkenlik göstermektedir.

Dudak Dolgusu

Yüz bölgesinin en çok dikkat çeken bölümü dudaklardır. Güzel ve estetik dudaklara sahip olmak ise, her kadının istediği durumlardan biridir. Genellikle yaşlanmaya bağlı olarak dudak çevresinde oluşan çizgiler ve sarkmalar, kadınları rahatsız etmektedir. Çoğunlukla ince dudaklı kişiler, dudaklarını daha hacimli ve dolgun göstermek için dudak dolgusuna ihtiyaç duymaktadır.

Dudak dolgusu hyalüronik asit maddesiyle gerçekleştirilmektedir. Vücudun kendi içinde de doğal olarak bulunan bu madde, zamanla azalmaya başlar. Dolgu maddesinin içinde bulunan hyalüronik asit maddesi, dudakları dolgunlaştırmada kullanılır.

Dudak dolgusu ne kadar kalıcı sorusunun cevabı 1 ile 1.5 yıl arasında değişkenlik gösterdiğidir. Bu süre hyalüronik asit kullanılan dolgu maddesine göre verilen bir süredir. Farklı dolgu maddelerinde bu süre değişkenlik gösterir. Bu süre, kişinin yaşam tarzına, mimik alışkanlıklarına ve çevre koşullarına bağlı olarak da değişmektedir.

Dudak dolgusu fiyatları 2022 İstanbul fiyatları; uygulamayı yapacak doktora, kullanılan dolgu maddesine ve dolgu maddesinin miktarına göre değişkenlik gösterebilir.

Ön muayene ile ne kadar bir bölgeye ne ölçüde dolgu maddesi uygulanacağı belirlendikten sonra dudak dolgusu fiyatları 2022 yılında da farklı olmaya devam edecektir.

İstanbul dudak dolgusu kalıcılığını uzun yıllar gösteriyor olsa bile, fiyatları da buna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Çene Dolgusu

Çene dolgusu, yaşlanmaya bağlı olarak çene kemiklerinin geri hareketine karşılık, çene kemiğinin üstündeki kırışıklığı yok etmek için kullanılır. Çene dolgusu erkek hastalar için de uygulanabilir.

Çene dolgusu yaptırmak isteyenler;

 • Çenesinin daha geniş görünmesini isteyenler
 • Kısa çeneye sahip kişiler
 • Çene köşesini belirginleştirmek isteyenler
 • Çenenin daha ovalleştirilmesini isteyenler

Çene dolgusu fiyatları, uygulamayı yapacak doktora, kullanılan maddeye, kullanılacak maddenin dozajına göre değişkenlik göstermektedir. Çene dolgusu, 2 yılda bir tek seans olarak gerçekleştirilebilecek bir tedavidir.

Çene dolgusu İstanbul fiyatları için konusunda uzman ve deneyimli ekibimiz ile görüşerek, fiyatlar konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yanak Dolgusu

Zayıf yüz hatları olan kişilerin başvurduğu yanak dolgusu, yüz kemiklerinin dışa doğru çıkıntılı hale getirilmesini sağlar. Yüzün ovalliği bozulmadan yapılacak yanak dolgusu güvenilir ve konusunda uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılmalıdır.

Yanak dolgusu, cildin ana yapısı bozulmadan, hyalüronik asit ve mineral maddeleriyle oluşturulan dolgularla yapılır. Yanak dolgusu fiyat olarak çeşitli faktörlerden etkilenir.

Yanak dolgusu İstanbul fiyatları için, uzman ekibimiz ile görüşebilir, ön muayene sonrasında yapılacak uygulama belirlendikten sonra fiyatlandırılarak, tedavi süreci başlatılır.

Dolgu Uygulaması İle İlgili Uygulama Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

dudak dolgusu yaptırma süreci

Herhangi bir cilt tedavisi görülmeden önce, tedavi hakkında küçük bir araştırma yapılması önerilir. Araştırmalar yapıldıktan sonra, uzman kişiler ile görüşülerek akılda kalan soru işaretleri daha rahat bir şekilde giderilecektir. Dolgu uygulaması söz konusu olduğunda, akla gelen ilk sorulardan birisi yan etki hakkında olmaktadır. Dolgu uygulamasında kullanılan ürün, vücudumuzda bulunan bir madde olduğu için alerjik bir reaksiyona neden olmamaktadır. Vücudun doğasına ait bir ürün enjekte edildiği için, yan etki konusunda endişeleri olanlar gönül rahatlığı ile bu uygulamayı yaptırabilirler.

Dolgu uygulamasının, hayat boyu kalıcı bir etkisinin olmadığı bilinmektedir. Cilt yapısına ve uygulanan kişiye göre, maddenin etkisini koruması birkaç ay sürmektedir. Etki tamamen ortadan kalktığında ya da azalmaya başladığında tekrar bir seans düzenlenebilir. Kullanılan dolgu maddesinin içeriği, yoğunluğu ve uygulandığı yerde etki süresinin değişmesinde etkili olmaktadır.

Dolgu uygulaması, diğer estetik uygulamalar ile birlikte kullanılabilmektedir. Botoks ile birlikte kullanıldığında, derin kırışıklıklarda daha etkili bir sonuç ortaya koymaktadır. Farklı uygulamalar ile birlikte kullanılması, dolgu maddesinin cilt altında kalıcılığını da arttırmaktadır.

Dolgu Uygulaması Yaptırılmadan Önce Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler

dudak dolgusu sonrası ödem

Her ne kadar geri dönüşü kolay olan bir uygulama olsa da, verilen çaba ve yatırımın boşa gitmemesi için dolgu uygulaması yaptırılacak yerin iyi bir araştırma ile seçilmesi gerekmektedir. Günümüzde, güzellik merkezi altında, herhangi bir onay belgesi bulunmayan ve uygun fiyatlarla hastaları kendilerine çeken yerler bulunmaktadır. Dolgu uygulaması, işini iyi bilmeyen bir kişi tarafından yapıldığında, çok kötü sonuçlar da verebilmektedir. Uygulamayı yapacak olan doktorun da deneyimli olmasına ve hastaların isteklerini iyi bir şekilde anlayabiliyor olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Dolgu maddesi olarak hyalüronik asit dışında, ismini daha önce duymadığını ya da uygulama ile ilgili araştırmalarınızda daha önce karşılaşmadığınız malzemelerin kullanılmasına izin vermemelisiniz. Yabancı maddeler, cildinizde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hyalüronik asit, dünyada bir numaralı dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu asidin, farklı markaları da bulunmaktadır. Hastaların cilt sorunlarına göre, uygun yoğunluğa sahip bir ürünün seçilmesi gerekmektedir. Uygulamayı yapacak olan uzman kişi, en doğru ürünü seçecektir.

Dolgu uygulaması kalıcı değildir ancak düzenli olarak yaptırıldığında, kalıcılık süresi daha da uzun sürmeye başlayacaktır. Bu nedenle, herhangi bir aşamada memnun kalmadığınız bir görüntü ortaya çıktığında, en kısa sürede doktorunuz ile bu durumu paylaşmanız önerilir. Kalıcı dolgu olarak bilinen maddelerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu maddeler, hyalüronik asit gibi cilt dokuları ile bütünleşmemektedir. Kalıcı dolgular, cildin kendi dokusunu iterek cilde yerleşir. Doğru bir uygulama yapılmadığında, ciltte tümsek görünümü oluşabilmektedir. Hyalüronik asit ile gerçekleştirilen uygulamalarda ise en kötü senaryo, birkaç güne geçecek kızarık ve hafif morluklar olacaktır.

Dolgu Uygulaması Yüzün Hangi Kısmında Daha İyi Sonuç Veriyor?

Günümüzde yapılan dolgu uygulaması çeşitleri, pek çok estetik ameliyatın da yerini tutmaya başladı. Özellikle burun bölgesinde yapılan dolgu uygulamaları, oldukça başarılı sonuçlar vererek estetik burun ameliyatına olan gereksinimi ortadan kaldırıyor. Anında sonuç alınabilmesi de pek çok insanı estetik ameliyattan ziyade, dolgu uygulamasına yönlendiriyor. Yanak ve dudaklara uygulanan dolgular da oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Dolgu Ve Botoks Arasındaki Farklar Nelerdir?

Botoks uygulamaları, gerek televizyon gerekse internet üzerinde oldukça sık rastladığımız bir uygulamadır. Bu nedenle, gençleştirme etkisine sahip olan tüm tedaviler, botoks ismi altında genelleşt1irilebilmektedir. Dolgu ve botoks uygulaması, birbirinden farklı uygulamalardır. İki uygulamada da enjeksiyon işlemi kullanılmaktadır. Birbirinden farklı uygulamalar olsalar da, birbirlerinin etkilerini destekleyen uygulamalardır. Bu nedenle, ilerlemiş kırışıklıklar için iki tedavi şekli birlikte kullanılır. Dolgu uygulamasının kullanıldığı alanlarda botoks uygulaması işe yaramamaktadır. Elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi ya da ince çizgilerin giderilmesinde botoks tercih edilmemektedir.

Botoks uygulamasında, Clostridium botulinum isimli bir bakteriden elde edilen ilaç kullanılmaktadır. Kasların kasılması ile oluşan kırışıklar için botoks tercih edilmektedir. Kasları gevşeten bu uygulama, kırışıkların azalmasına yardımcı olur. Botoks işleminin cilt üzerinde tam anlamıyla oturması için 10 günlük bir süre gerekebilir. Dolgu gibi kalıcı olmayan bir uygulamadır ve 4-6 ay süren kalıcılığa sahiptir. Kaş çatma çizgileri, alın çizgileri ve göz kenarı kırışıkları için daha çok tercih edilen bir uygulamadır.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Dolgu Uygulamaları ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Dolgu Uygulamalarının Etkileri Ne Kadar Sürer?

Kalıcılık kullanılan dolgu maddelerinin tipine, uygulanacak alana ve hastanın cilt niteliklerine göre değişebilmektedir. 6 ay ile 24 ay arasında bir etki süresi vardır.

Dolgu Uygulamaları Ne Kadar Sürer?

Dolgu uygulamaları ortalama 15 dakika ile 30 dakika arasında sürebilmektedir.

Dolgu Uygulamaları Sonrası Günlük Yaşama Dönülebilir Mi?

Dolgu uygulamaları günlük hayatınızı etkilemez.

Dolgu Maddeleri Çeşitleri Nelerdir?

Dolgu maddeleri kalıcılık sürelerine göre 3’e ayrılmaktadır; Yarı kalıcı dolgu maddeleri , kalıcı olmayan dolgu maddeleri ve kalıcı dolgu maddeleri.

Dolgu Uygulamaları İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Dolgu uygulamalarını 18 yaşını geçmiş tüm bireyler yaptırabilmektedir.

Dolgu Uygulamalarının Kalıcılığı Kişiden Kişiye Değişir Mi?

Kalıcılık bazı durumlarda kişinin cilt yapısına bağlı olarak değişebilmektedir. Yüz kas yapısı kalın olan ve aşırı mimik kullanmayı bırakamayan bireylerde dolgu etkisi daha kısa sürecektir.

Dolgu Uygulamaları Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Dolgu uygulamaları günlük hayatınızı etkilememektedir ancak bazı dikkat etmeniz gereken durumlar söz konusudur. Dolgu uygulaması yaptıran bireyler işlem sonrası 12 saat boyunca öne eğilmemeli, spor yapmamalı, hamam ve saunaya girmemelidir. Aynı zamanda 12 saat cildinize makyaj yapmamanız önerilir. Aşırı soğuk ve aşırı sıcaktan kaçınılması gerekmektedir.

Dolgu Yan Etki Yapar Mı?

Dolgu uygulamalarında şişlerin ve morlukların görülmesi oldukça normaldir. Buz uygulaması ile şişliklerinizin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Dolgu Uygulamalarında Sonuç Hemen Belli Olur Mu?

Dolgu uygulamaları sonrası sonuç hemen gözle görülür. Ancak dolgunun vücut bağ dokusuna karışması 7-10 gün arası sürebilmektedir.

Dolgu Uygulamaları Alerji Yapar Mı?

Dolgu uygulamalarında normal şartlarda alerji görülmez. Ancak cerrahi bir işlem olmasa da mutlaka alanında uzman doktorlar tarafından yapılması önerilir.

  Randevu Talebinde Bulunun

  Medikal Estetik Hizmetleri

   Bizimle İletişime Geçin