Çene Dolgusu (Jawline Dolgu) Nedir?

Çene dolgusu iyi tanımlanmış bir çene hattı elde etmek, çene görünümünü hafifçe uzatmak ve size daha köşeli bir görünüm kazandırmak için yüz şekliniz ayrıntılı olarak incelenerek yapılan işlemdir. Çene dolgusu, daha yontulmuş ve konturlu bir yüz profili elde etmek isteyen herkes için kesinlikle idealdir. 

Çene dolgusu, görünümünü iyileştirmek için hastanın yüzüne enjekte edilen yüksek kaliteli hyaluronik asit (HA) jelleridir. Hyaluronik asit, cildimizin suyu tutmasına yardımcı olan doğal olarak oluşan berrak bir maddedir. Maddeyi çene bölgesine enjekte ederek ince çizgileri ve kırışıklıkları doldururken cildimizin nemli, sağlıklı ve tazelenmiş görünmesini sağlamaktadır. Ayrıca cildin altındaki kolajen ve elastin organizasyonuna yardımcı olarak bize daha genç ve canlanmış bir görünüm kazandırır.

Çene Dolgusu Ne İçin Kullanılabilir ve Kimler Çene Dolgusu Yaptırabilir?

Çene dolgusu, hastaların pürüzsüz bir şekilde konturlu veya mükemmel şekilde kesilmiş bir alt yüz oluşturmasına yardımcı olmak için cerrahi olmayan harika bir çözümdür. Bu bölgedeki şeklini ve tanımını kaybetmiş cilde hacim kazandırarak yaşlanmanın etkilerini doğrudan hedef alırlar.

Hedeflenen bölgelere dolgu uygulayarak, yüz özelliklerinin uyum içinde olmasını garanti etmek için çeneyi tanımlarken yüze bir denge ve orantı hissi verir.

Dolgu maddeleri, çenenin olması gerektiği gibi çıkmasına yardımcı olarak çene bölgesinin yeniden şekillendirilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, bu bölgeye daha köşeli bir görünüm kazandırmak için hastaların çeneden boyuna kadar güzel bir eğrilik elde etmelerine yardımcı olmaktadır. Stratejik yerleştirme ile çene hattınıza iyi tanımlanmış bir yan ve ön profil verirler. Alt yüz yaşlanmasını en aza indirmek isteyen hastalar için çene dolgusu mükemmeldir. Dudak kaslarının kızgın bir şekilde aşağı dönmesini önlemek için çenenin ön kısmına dolgu maddesi enjekte edilmektedir.

Bu tedavi, özellikle film yıldızları ve modelleri arasında, keskin bir şekilde akıcı bir görünüm arayan genç hastalar arasında oldukça popülerdir. 

Çenede Görülen En Yaygın Şekil Bozuklukları Nelerdir?

Çene bölgesinde en yaygın görülen şekil bozukluğu doğuştan gelen çenenin yüze oranla küçük olması ya da asimetrik çene yapısıdır. Hastanın geçirdiği kaza ya da travmalar sonucu ortaya çıkan şekil bozuklukları ve doku kayıpları da çene dolgusu uygulamaları ile tedavi edilebilen şikayetler arasındadır. İlerleyen yaşlarda görülen yaş alma nedeniyle çene dokusunda zayıflama, çene yapısının değişerek kıvrılması da düzeltilmesi için sıkça başvurulan şikayetler arasındadır. 

Tüm tedavilerde olduğu gibi çene dolgusunda da uzmanlarımız tüm yüz özelliklerinizi analiz edebilir ve nihai hedeflerinizin ne olduğunu belirleyebilir, böylece ihtiyaçlarınıza en uygun çene dolgusu yerleştirilmesini önerebiliriz. Çene dolgusu tedavilerimizin elde etmek istediğiniz görünümü vermesini sağlamak için yüzünüzün tüm bağlamına ve kişisel hedeflerinize bakılmaktadır.

Çene Dolgusu Tedavileri Neleri İçerir?

Çene dolgu tedavileri, kaybolan hacim alanlarını eski haline getirmek için hyaluronik asit (HA) jellerinin enjeksiyonunu içerir. Dolgu enjeksiyonlarının ustaca yerleştirilmesi, işlem sırasında çizgileri, sarkmaları ve kırışıklıkları düzeltirken kaybolan şekli geri getirmek için hedef alanı kaldıracak ve yeniden canlandıracaktır.

Bazı durumlarda hastalar, çene ve çene hattı bölgesine daha büyük bir tanım ve yapı kazandırmak için yanal çene hattı enjeksiyonları gibi bir kombinasyon tedavisinden faydalanabilirler. Konusunda uzman doktorumuz ile birlikte, bireysel ihtiyaçlarınız için en iyi yaklaşımı belirlemenize yardımcı olabiliriz.

Ne Tür Çene Dolgusu Kullanılır?

Çene ve çene hattı bölgesi için en iyi çene dolgusu, yer çekiminin aşağı yönlü etkilerine karşı koymak için sağlam ve uzun ömürlü olanlardır. Çene dolgusu için yalnızca biyolojik olarak parçalanabilen güvenli ve etkili dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Bu dolgu maddeleri hem uzun ömürlü dolgu maddeleri olurken hem de daha kalın bir kıvama sahip oldukları için en iyi çene dolgusu seçenekleridir. Bu dolgular, cildimizdeki doğal hyaluronik asidi yakından taklit eden berrak ve yüksek kaliteli hyaluronik asit jellerdir.

Çene dolgusu ne kadar sürer?

Çene dolgu maddeleri, enjeksiyon yapılır yapılmaz yüzünüzü hemen kaldıracak ve şekillendirecektir. Tedavi aynı zamanda uzun süreli etkileriyle de ünlüdür ve tipik bir hasta, tedaviden 9 ila 12 ay sonra pozitif sonuçlar alır.

Ameliyat Kesisi Var Mı?

Neyse ki, çene dolgusu tedavisinde herhangi bir kesi yapılmaz, bu nedenle hemen normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Bazı hastalarımızda, birkaç gün sonra hafif bir şişlik veya morarma yaşanabilmektedir. Bununla birlikte, çoğu hasta herhangi bir sorun olmadan anında normal aktivitelerine geri döner.

Çene Dolgusu İşleminin Herhangi Bir Yan Etki veya Komplikasyon Riski Var Mı?

Çene dolgusunun yaygın yan etkileri şunlardır:

 • geçici rahatsızlık
 • şişme
 • kızarıklık
 • kaşıntı
 • akne döküntüsü

Daha az yaygın yan etkiler şunları içerebilir:

 • enfeksiyon
 • cilt nodülü oluşumu
 • enflamatuar cilt reaksiyonu ( granülomlar )
 • cilt topakları

Çene dolgu maddelerinin ciddi komplikasyonları nadir görülmektedir. Ancak konusunda uzman hekim tarafından yapılan enjeksiyon işlemi yüz sinirlerinde ve arterlerinde komplikasyon oluşma riskini en aza indirecektir.

Şiddetli komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • kan akışı tıkanmasının neden olduğu doku ölümü
 • asimetri
 • yara izi
 • kan damarı yaralanması

Jawline Dolgu Sonucu Gerçekleşen Değişimler

İster doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olsun ister cildimiz yapısal proteinlerin ve yüz yağının kaybıyla doğal desteğini kaybediyor olsun yahut daha dengeli bir profil elde etmek, daha zayıf bir çene hattı tanımlamak, basitçe çenedeki asimetrileri düzeltmek için çene ve çene hattını iyileştirmek için olsun hem erkekler hem de kadınlar için çene dolgusunun popüler bir tedavi olmasının nedenleri var.

Dikkatlice seçilmiş bir çene dolgusu ile; 

 • Zayıf ya da net olmayan çene yapısının istenen şekilde güçlendirilmesi
 • Azalan ya da belirginliğini yitiren gıdı görünümüne yardımcı olma
 • Hacmini kaybeden jawline çizgisinin dolgunlaştırılması
 • Yaşlanma nedeniyle ortaya çıkan şekil bozukluğunun düzeltilmesi
 • Çeneden kulağa kadar her bölgesinde artan çene hacmi
 • Çene hattı asimetrisinin düzeltilmesi
 • Dengeli bir görünüm sağlanarak yüzde profil uyumu oluşturulması

sağlanır.

Çene Dolgusu Diğer Yöntemlere Göre Nasıl Bir Avantaja Sahiptir?

Kişilerin genetik olarak var olan, yaş aldıkça, geçirilen kaza ya da operasyonlar neticesinde sonradan ortaya çıkan şekil bozukluklarının düzeltilmesinde dolgu, ameliyat ile düzeltme ve liposuction gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Ameliyat ile cerrahi olarak düzeltme yapılıyorken, ameliyatsız olarak liposuction ve dolgu yöntemleri uygulanmaktadır. Cerrahi yöntemler kalıcı olmakta, ameliyatsız çene dolgusunda ise dolguda değişiklik istenildiğinde eski haline getirme söz konusu olabilmektedir. Ameliyatlarda anestezi kullanılmakta ve iyileşme süreci için zamana ihtiyaç duyulmaktadır. Dolgu işlemi ise iyileşme için ekstra zaman gerektirmez ve oldukça hızlı bir işlemdir.

Çene Dolgusunun Maliyeti Nedir?

Çene dolgusunun maliyeti kişisel tercihlere, uygulanacak dolgu malzemesi miktarına ve yönteme göre değişiklik göstermektedir. Eğer çene dolgusu, uygulanan yöntem ve sizin isteklerinize en uygun prosedür hakkında daha fazla bilgi edinmek ve uzmanına danışmak isterseniz kliniğimize sizi beliyoruz.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Çene Dolgusu ile ilgili sıkça sorulan sorular

Jawline Ne Demek?

Jawline; İngilizce çenedeki sert çizgiye verilen isimdir. Çene hattının şekli genetik faktörler, vücuttaki yağ oranı ve kişinin yüz egzersizlerine göre değişiklik göstermektedir.  

Jawline Dolgusu ile Daha Genç Bir Yüz Elde Etmek Mümkün mü?

Genç bir yüzü üçgen ve sıkı cilt yapısından anlayabilirsiniz. Yaşlandıkça çene hattı kenarındaki cilt sarkmaları ile yüz kare bir görünüm almaktadır. Çene dolgusu cildin daha sıkı bir görünüme kavuşması için rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca çene bölgesi güzelleştirilerek oldukça hoş bir görünüm kazanılabilir.

Çene dolgusuyla, çene kenarlarına ve ağız kıvrımlarına uygulama yaparak o bölgedeki cilt sarkmalarını azaltmak mümkündür. Bunlara ek olarak alt çene oluğunun doldurulması ile birlikte derinliği azaltılarak daha estetik bir görünüm mümkün olmaktadır.

Çene Dolgusu Ağrılı Bir İşlem midir?

Birçok kişi, çene dolgusu prosedürlerini başlangıçta tahmin edilenden daha rahat bulmaktadır. Uzmanlarımız, mümkün olduğunca daha kolay bir prosedür için oldukça yetenekli ve hassastır. Çene dolgusu dikkatli bir şekilde uygulanır, bu nedenle işlem sırasında cildinizde yalnızca hafif bir batma hissedersiniz. Dolgu maddelerinin içinde anestezi vardır, bu nedenle çoğu hasta minimum rahatsızlık hisseder. Hasta tarafından istenirse uyuşturucu krem ​​de kullanılabilir.

Çene Dolgusu İçin Kaç cc Dolgu Kullanılması gerekir?

Jawline dolgu uygulamalarında belirlenen prosedüre uygun olarak dolgu miktarı ayarlanmaktadır. Kişinin çene büyüklüğü küçük ve çene yapısı geride ise ya da çene hatları künt yapılı ise bu hatların belirginleştirilmesi için 4 ila 6 cc arasında dolgu malzemesine ihtiyaç duyulurken, sadece çene hattı belirginleştirmek için 2 cc gibi az miktarda dolgu kullanılabilir. Ortalama olarak 2 ila 6 cc arasında dolgu malzemesi kullanılmaktadır.

Erkekler de Jawline Dolgu Yaptırabilir Mi?

Çene dolgusu kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de oldukça sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Erkekler için daha maskulen hatların ifadesi olarak kabul gören, çene köşelerinin belirginleştirilmesi ve genişletilmesi ile çene hattının vurgulanması, çene maskulanizasyonu olarak günümüzde oldukça popülerlik kazanmıştır.

Çene Dolgusu Uygulaması Güvenli Mi?

Çene dolgusu, konusunda uzman hekimlerce gerçekleştirildiği sürece güvenlidir.

Çene Dolgusunun Yapılamayacağı Kişiler Kimlerdir?
 • Hamile ve emziren kadınlar
 • Kanama ve pıhtılaşma bozukluğu olanlar
 • Aktif otoimmun hastalığı olanlar
 • Dolgu maddesine karşı aşırı duyarlılığı olan kişiler

dolgu uygulamasının yapılamayacağı gruplardır.

Uygulama Süresi

Hyaluronik asit ile çene dolgusu işlemi, anestezik kremin etkisini göstermesi için geçen yarım saatlik süre de dikkate alındığında en fazla bir saatte tamamlanmaktadır. Dolgu işleminde yağ dokusu kullanılacaksa hastanın karın ya da basen bölgesinden yağ alınması işlemi ile birlikte iki saat kadar sürmektedir. 

Çene Dolgusunu Kim Tarafından Uygulanmalı?

Hyaluronik asit ile yapılan işlemlerde, estetik cerrah, dermatolog ya da medikal estetik uzmanı tarafından çene dolgusu yapılabilmektedir. Ancak çene dolgusu yağ enjeksiyonu veya kök hücre destekli yağ enjeksiyonu yöntemleri ile yapılacak ise sadece plastik cerrah tarafından yapılabilir. 

Jawline Dolgu İşleminden Ne Kadar Süre Sonra İşe Dönülebilir?

Çene dolgusu işleminden sonra dolgu uygulanan bölgede iki gün hassasiyet ve şişlik oluşabilir. İlk gün işe gitmek önerilmemektedir. Enjeksiyon işlemi nedeniyle oluşabilecek şişlik ve morlukların ise bir hafta içinde geçmesi beklenmektedir. Dolgu işleminin tam anlamıyla şeklini alması iki haftayı bulmaktadır. 

Çene Dolgusunun Kalıcılığı Ne Kadardır?

Çene dolgusunun kalıcılığı kişisel faktörler, kullanılan dolgu malzemesinin kalitesi nedeniyle değişebilmekle birlikte 12 ila 15 ay arasında kalıcı olmaktadır. Ancak gerekli görüldüğü taktirde çene dolgusu tekrar uygulanabilir.

Çene Dolgusu Sonrası Ödem ve Şişlik Oluşabilir Mi?

Çene dolgusu işleminde çok az morarma ve şişlik oluşması söz konusu olabilmektedir. Ancak doktorunuz tarafından önerilecek krem ve buz kompresi ile kısa sürede geçecektir. Yağ enjeksiyonu ile dolgu işleminde ise tamamen iyileşme için bir iki haftalık zamana ihtiyaç vardır. 

Çene Dolgusunun Daha Uzun Ömürlü olması için;
 • Güneş kremi kullanarak cildinizi UV ışığından ve güneşten korumak
 • Cildinizin nem dengesini korumak
 • Sağlıklı bir diyet uygulamak
 • Stresi azaltmak

faktörlerine dikkat edilebilir.

Son yıllarda oldukça popülerlik kazanan yöntemlerden biri olan çene dolgusu işlemi uzman hekimlerimizce kaliteli ve uzun ömürlü dolgu malzemeleri kullanılarak en iyi şekilde gerçekleştirilmektedir. Siz de hayalini kurduğunuz bir yüz profili için lütfen bize ulaşarak randevu talep ediniz.

  Randevu Talebinde Bulunun

  Medikal Estetik Hizmetleri

   Bizimle İletişime Geçin