Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Gözler, yüzün odak noktasıdır ve diğer insanların size baktıklarında fark ettikleri ilk alan olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Görsel olarak oldukça önemli olan göz bölgesinin görüntüsü yüzümüzün yağ dokusunun zamanla aşağı doğru hareket etmesiyle değişime uğramaktadır. Yaş almayla birlikte cildimiz elastikiyetini kaybederek ve bu yağ dokusunun ağırlığını taşıyamaz hale gelir. Yer çekiminin kalıcı etkilerini hesaba kattığımızda yüzümüzde sarkma kaçınılmaz hale gelmektedir. İlk önce göz altı ve yanakların yağ dokusunun ayrılmasıyla bir çatlak ortaya çıkar. Buna göz altı torbaları veya haleler denir. Sonraki aşamalarda burun kenarları, çene ve boyun ilavesi ile durum daha da kötüleşir. 

Göz altındaki torbalanma, çökme ve morlukların birçok insanın ortak sorunu olduğunu biliyoruz. Sorunun olduğu yere müdahale etmede ise doğal olarak en kolay ve ağrısız yöntemi araştırıyoruz.  Göz altında görülen problemlerin giderilmesine yönelik uygulamaların en çok tercih edileni ışık dolgusudur. Göz çevresindeki sorunlara çare olarak halihazırda insan vücudunda bulunan hyaluronik asit, göz altı ışık dolgusu için de kullanılmaktadır. Böylece eğer daha ileri bir operasyon ihtiyacı duyulmuyor ise sadece cilde belirlenen miktarda hyaluronik asit enjekte edilerek istenen görünüm sağlanabilmektedir.

Yapılan enjeksiyon işlemi sonrası hyaluronik asidin etki göstermeye başladığı görülmektedir. Hyaluronik asidin enjekte edildiği bölgede elastin ve kolajen üretimi artmaya başlar. Bunlara bağlı olarak göz altı sorunlarının azaldığı, cildin nem dengesinin sağlandığı ve daha genç ve ışıltılı bir görünüme ulaşıldığı görülmektedir. 

Gözaltı Işık Dolgusunun İçeriği Nedir?

Hyaluronik asit (HA) bazlı geçici dermal dolgular, göz altı gibi hassas bir alan için en güvenli dolgulardır. Hyaluronik asidin en önemli özelliği cilde su taşıyarak uzun süre ciltte suyun tutulmasını sağlamasıdır. Böylece cildin nem dengesi sağlanır. Aynı şekilde bu işlemler sonucunda göz çevresi daha genç görünür ve ışıltılı bir görünüme kavuşur.

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Göz altı morluk ve torbalarının tedavisinde kullanılan hyaluronik asit dolgusu cildin ihtiyacı olan ve cilde nem dengesi sağlayan maddedir. Öncelikle cerrahi müdahale gerektirmeden kolaylıkla yapılır. Bunun için ince uçlu dolgu enjeksiyon aletleri kullanılmaktadır. İşlemin adımları şu şekildedir;

 • Muayene: Uygulama öncesinde doktor muayenesi gereklidir. Çünkü sorunun derecesi, kişinin istekleri ve ten rengi belirlenmelidir.
 • Anestezi: Lokal anestezi göz çevresine uygulanarak hastanın daha konforlu bir işlem geçirmesi sağlanır. Lokal anestezi etkisini göstermeye başladığında işlemlere başlanır.
 • Uygulanan İşlem: Hijyen önemlidir. Bu nedenle göz çevresi ve göz altı bölgesi tonik yardımı ile temizlenir. Sorunlu bölgelere yeterli miktarda ışık dolgusu uygulanır. Tüm dolgu aşıları bittiğinde göz altı bölgesi tekrar tonik yardımı ile temizlenir. Kızarıklığı önlemek için kremler sürülür. Soğuk kompres ile kızarıklık azaltılmaya çalışılır.

Göz Altı Işık Dolgusu Kimlere Uygulanır?

Göz altı torbaları, sarkma ve morarma sorunları yaşayan kadın ve erkekler için uygun bir yöntemdir.  Hastaların bu prosedürü uygulayabilmek için gözlerinin etrafında iyi bir cilt elastikiyetine ve yeterli bir cilt kalınlığına sahip olması gerekir. 

Göz altı ışık dolgusunun kullanım durumları aşağıdaki gibidir.

 • Göz altı morlukları olan ve soluk grimsi renkli göz halkaları olan kişilerde kullanılır.
 • Yüz ve göz çevresinde cilt kalitesini artırmak ve hacim kaybını azaltmak için kullanılır.
 • Göz altı torbalanma ve göz çevresindeki kırışıklıklar için uygun bir tekniktir.
 • Günlük aktivitelerden kaynaklanan göz altı renk değişimlerinde tercih edilebilir.

Göz Altı Işık Dolgusu Fiyatları:

Göz altı ışık dolgusunda fiyat, işlem uygulanacak alana, işlem sayısına ve enjeksiyon miktarına göre değişmektedir. En doğru bilgiyi muayeneniz esnasında doktorunuzdan alabilirsiniz. 

Göz Altı Işık Dolgusu Avantajları

Göz altı ışık dolgusunda en çok tercih edilen hyaluronik asittir. Bu dolgu maddesi doğal olarak vücutta bulunduğu için alerjik reaksiyon riski oluşturmaz ve sonuç eğer istenilen düzeyde değilse eritilmesi mümkündür. Gözlerin altındaki oyuk alana hacim katarak gözleri daha parlak ve daha uyanık gösterir. Göz altına hacim ekleyerek ve kırışıklıkları yumuşatarak göz altındaki sarkan cildi sıkılaştırır.  Gözlerin altındaki koyu halkaları aydınlatır, kolajen ve kan akışını teşvik eder.

Başarılı olduklarında, hastalar genellikle görünümlerinden çok memnundurlar ve genel olarak daha tazelenmiş, enerjik ve genç göründüklerini hissedeceklerdir. 

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

 

Göz altı ışık Dolgusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Göz Altı Işık Dolgusu Ne Kadar Süre Sonra Etkisini Yitirir?

Göz altı dolgusu kalıcı değildir. Ancak kalıcılığın süresi kullanılan dolgu malzemelerinin içeriğiyle ilgilidir. Aynı zamanda kişinin cilt yapısı da bu dönemi etkileyebilir. Genel bir rakam vermek gerekirse göz altındaki morluklar için uygulanan ışık dolgusunun süresi 12-18 ay civarındadır. Her uygulamadan sonra kalıcılığı artmaktadır.

Hamileyken Işık Dolgu Yapılır Mı?

Hamile ve emziren kadınların dolgu ve botoks gibi işlemlerden geçmesi önerilmemektedir.

Göz Altı Işık Dolgusu Sonrası Ağrı Olur Mu?

Hastanın işlemden duyacağı rahatsızlığı azaltmak için anestezik kremlerin kullanılması yeterlidir. Ayrıca iğnelerle değil kanüllerle dolgu yapılır, bu da daha az ağrı ve kanama olasılığı anlamına gelir. Göz altı ışık dolgusunda kullanılan dolgu maddelerinin içeriğinde de az da olsa aneztezik içerik bulunmaktadır. İşlem sonrasında ise ağrı olmamaktadır.

Göz Altı Işık Dolgusu İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Göz altı dolgusu genç ya da yaşlı hastalara uygulanabilmektedir. Belirli bir yaşın altındaki çocuklar için uygulama önerilmemektedir. Tıbbi geçmişiniz uzman doktorunuz tarafından incelenerek tedavi için bir risk bulunup bulunmadığı değerlendirilecektir. 

Göz Altı Işık Dolgusu Ne Sıklıkla Yapılır?

Tek uygulamada maksimum doz aşılamadığı için seanslar halinde uygulanır. Doktorunuz tarafından gerekli görüldüğü takdirde ek seans yapılabilir. Seanslar halinde uygulama, istenmeyen etkilerden kaçınılmasını ve uzun süreli sonuçlar alınmasını sağlar.

Gözaltı Işık Dolgusu İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle ilk bir hafta enjeksiyon bölgesini korumak gerekmektedir. Gözler ovalanmamalı ve göz çevresine masaj yapılamamalıdır. Uyku pozisyonuna dikkat etmeli ve yüz üstü uyumamalıdır. Yüz aşağıya doğru eğilerek yapılan egzersizden kaçınılmalıdır.

Göz Altı Işık Dolgusu Kaç TL?

Göz altı dolgusunun bir birey için maliyetini belirleyecek birçok faktör vardır. Fiyat; enjekte edilen dolgu türüne, enjekte edilen dolgu miktarına, kişinin yaşına, yaşam tarzına ve cilt tipine ve istenen son görünüme bağlı olarak değişmektedir.

Işıltı Dolgusu Kaç Gün Sonra Belli Olur?

Göz altı ışık dolgusu etkisini hemen gösteren oldukça hızlı bir işlemdir. Çoğu hasta o gün işe dönebilir veya bir davete hazır hale gelebilir. Ancak hastalarda bazen morarma görülebilmektedir, bu nedenle tedavilerin herhangi bir büyük olaydan en az 2 hafta önce yaptırılması önerilir.

Göz Altı Işık Dolgusu Kaç Seanstır?

Tek uygulamada maksimum doz aşılamadığı için seanslar halinde uygulanır. Doktorunuz tarafından gerekli görüldüğü takdirde ek seans yapılabilir. En fazla üç seans yeterli görülmektedir.

Işık Dolgusunun Kalıcılık Süresi Nedir?

Göz altı ışık dolgusu kalıcı olmamakla birlikte uzun süreli bir tedavidir. Kalıcılığın süresi kullanılan dolgu malzemelerinin içeriğiyle ilgilidir. Aynı zamanda kişinin cilt yapısı da bu dönemi etkileyebilir. Genel bir rakam vermek gerekirse göz altındaki morluklar için uygulanan ışık dolgusunun ortalama kalıcılık süresi 9-12 aydır.

Işık Dolgusunda İyileşme Süreci Nasıldır?

Dolgu uygulamasından sonra uygulama yapılan bölgede kızarıklık, morarma veya şişlik oluşabilir. İşlemden yarım saat sonra yüz yıkanabilir. Göz çevresinde şişlik daha yaygındır. Ertesi gün işe dönülebilir.

Erkekler De Işık Dolgu Yaptırabilir Mi?

İster kadın ister erkek olsun göz altında torba, sarkma ve morarma sorunları yaşayan her yaştan kişi bu uygulamayı yaptırabilir. Özellikle günümüzde dış görünüşüne dikkat eden bakımlı erkeklerin tercih ettiği yöntemler arasındadır. 

  Randevu Talebinde Bulunun

  Medikal Estetik Hizmetleri

   Bizimle İletişime Geçin