Yanak Dolgusu Nedir?

Yaşlandıkça, 30’lu ve 40’lı yaşlarımızdan başlayarak cildimiz hacim ve elastikiyet kaybetmeye ve sonuç olarak kırışıklıklar ve ince çizgiler oluşmaya başlar. Yanakları kaldıran, çene hattını sıkılaştıran ve kaybolan hacmi geri kazandıran yüz dolgusu sayesinde cildi şekillendirmek ve yüzünüze genç bir dolgunluk katmanıza yardımcı olacaktır.

Yüksek elmacık kemikleri, estetik açıdan hoş bir görünümün temelini oluşturur ve günümüzde estetik tıpta, yanakları doldurarak bu aranan görünümü oluşturabilir veya zamanla kaybolan hacmi geri koyabilirsiniz. Arkadaşlarınız ve aileniz bu tedaviden sonra ne kadar harika göründüğünüz konusunda yorum yapsalar da görünüşünüzü bu kadar zahmetsizce iyileştiren şeyin ne olduğunu tespit etmekte zorlanacaklardır. Bu sır, mükemmel yüz simetrisi ve imrenilen V şekli görünümü elde etmek için Hollywood’da yıllardır kullanılmaktadır. Bu hızlı ve basit prosedür ile mükemmel bir özçekim için hazırsınız. 

Yanak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Elmacık kemikleri boyunca yapılacak enjeksiyon işlemi ile, sizin isteklerinize en uygun, hayvansal olmayan, FDA onaylı hyaluronik asit dolgusu enjekte ederek, anında fark edilen ve doğal görünen elmacık kemikleri oluşturmak için deriyi alttan dolgunlaştırabiliriz. Bu basit, minimal invaziv prosedürle hastalar, yüzün genel estetik görünümünde çok az veya hiç kesinti olmadan en optimal gelişmeleri deneyimleyebilirler. 

Yanak Dolgusu Kimlere Uygulanır?

 • Yaşlanma sürecine bağlı olarak yanak veya orta yüz hacmini kaybeden
 • Sönük ve batmış yanaklarının eski haline getirilmesini isteyen
 • Derin nazolabial kıvrımların veya “gülümseme çizgilerinin” görünümünün azaltılmasını isteyen
 • Yanak hacmini ve/veya yüz hatlarını daha belirgin hale getirmek isteyen hastalarda uygulanabilmektedir.

Çoğu zaman alt yüzü doldurmanın en iyi seçenek olduğu düşünülebilir, aslında küçük bir yanak dolgusu ile seveceğiniz bir görünüm oluşturmak için işe yarayabilir.

Hamileyseniz, emziriyorsanız veya kolayca morarma şikâyetiniz varsa yanak dolgusu kullanmayın. Uzman doktorlarımız konsültasyonda size daha fazla tavsiyede bulunacaktır.

Elmacık Kemiği Dolgusu ile Yanak Dolgusu Farkları

Yaş aldıkça yüzümüzde ortaya çıkan en önemli değişikliklerden biri düzleşen elmacık kemikleridir. Diri ve genç görünüm sağlayan V yüz şekli elmacık kemiklerinin silikleşmesiyle yavaş yavaş kaybedilir. Genç görünümün etkili yollarından biri olan V şeklini yeniden yüzümüze kazandırmanın en kolay ve doğal yolu ise dolgu enjeksiyonudur. 

Yanaklarımızı ise yüzümüzü yer çekimine karşı koruyan bir askı gibi düşünebiliriz. Genç bir yüzde sıkı ve dolgun yanaklar bulunurken, yaş alma ile birlikte içi boşalan ve aşağıya doğru sarkan yanaklar görmeye başlıyoruz. Bu sarkma ayrıca burnun iki yanından ağzımızın iki tarafına doğru inen çizgilerin derinleşmesine ve o bölgede ayrı bir kırışıklık oluşmasına neden oluyor. 

Elmacık kemiği dolgusu yüzümüze simetrik bir V şeklini yeniden kazandırırken, yanak dolgusu aşağıya doğru kayan ve yorgun bir görüntü veren yüz şeklini değiştirerek yüzümüze kaybolan hacmini yeniden kazandırıyor, gençlikle özdeşleştirilen dolgun bir yüz şeklini yeniden kazanmamıza yardımcı oluyor.

Yanak Dolgusu Fiyatları

Yanak büyütme tedavisinin maliyeti, gereken seans sayısı veya flakon gibi bir dizi faktör nedeniyle hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun fiyatlandırma için sizi Kliniğimizi ziyarete bekliyoruz. 

Yanak Dolgusu Avantajları

Yanak dolgusu, yüzünüzdeki yaygın yaşlanma belirtilerini azaltmanın hızlı bir yolu olduğu için popülerlik kazanmaktadır.  Tedaviden hemen sonra canlanmış bir görünümle günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz. 

 • İnsanların yanak dolgusunu tercih etmelerinin ilk nedeni, tedavinin faydalarından yararlanmak için beklemek zorunda kalmamalarıdır. Ürün cilde enjekte edilir edilmez görünüşlerinin değiştiğini göreceklerdir. 
 • Çoğu yanak dolgu maddesi cilde fayda sağlayan maddelere dayanmaktadır. Hyaluronik esaslı asit veya kollajen olan bu dolgu maddeleri zaten cildinizde bulunan ve cildinizin genç ve sağlıklı görünmesine neden olan iki maddedir. Bunlar bir yüz dolgusu ile cildinize eklendiğinde cildinizin nemli ve dolgun görünmesine neden olurlar. 
 • Yanak dolgusunun üçüncü mucizevi yararı, uzun süreli sonuçlar almanızdır. Çoğu durumda, en az altı ay boyunca daha genç bir görünüme sahip olacaksınız. Bu, çekici bir görünüm elde etmek için kliniğimize sık sık geri dönmek zorunda olmadığınız anlamına gelir.
 • Yanak dolgusunun dördüncü faydası, sonuçların genellikle doğal görünümlü olmasıdır. Çoğu insanın istediği budur. Tedaviden sonra bambaşka biri gibi görünmek istemezler. Sadece kendilerinin daha iyi bir versiyonu olmak istiyorlar.
 • İnsanların aldığı beşinci fayda ise, yanak dolgusu sonrası özgüvenlerinin artmasıdır. Hissettiklerini seviyorlar. Amacımız estetik hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak ve görünüşünüzü sevmenizi sağlamaktır. 

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Yanak Dolgusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yanak Dolgusu ile Ne Gibi Sonuçlar Beklenebilir?

Bu tedavinin sonuçları, çok az morarma veya şişlikle hemen ortaya çıkar.  Oldukça tecrübeli uzman doktorlarımız ve sizin için en iyisini seçtiğimiz enjektörlerimiz ile yüzünüzde mükemmel simetri oluşturmak ve arzu ettiğiniz görünümü yaratmak için kullanılan ürünün miktarını ve yerleşimini ayarlayabilmekteyiz.

Bu tedavi ile, kullanılan özel dolgu maddesine bağlı olarak birkaç aydan bir yıla kadar süren sonuçları görebilirsiniz. Sürekli iyileşmeyi sağlamak için bu tedavi tekrar edilebilir ve her prosedürde ince ayarlamalar yapılabilir. 24 saat gibi kısa bir sürede özgüveniniz ve görünüşünüz üzerinde en büyük etkiyi yaratın.

Yanak Dolgusu Teknikleri Nelerdir?

Birkaç yıl öncesine kadar elmacık kemiklerini vurgulamak isteyenler silikon yanak implantlarına başvurmak istiyorlardı. Ancak yanak implantları dramatik kontur eklese de çoğunlukla genel anestezi ve yara izini de içerirler. Yanak implantları kalıcı ve rötuş gerektirmeyen invaziv ameliyatlardır. 

Eğer yanak dolgusu enjeksiyonu istenen etkiyi yaratacaksa, ameliyat ihtiyacını önleyen değerli bir yatırım olarak yüz implantı cerrahisinin aksine bu prosedür önerilecektir. 

Yanak Dolgusu İşlemi Ne Kadar Süre Kalıcılığını Korur?

Her tedavi, optimum doğal görünümlü sonuçlara ulaşmak için doktorunuz tarafından önerilir. Sonuçlar tedaviden hemen sonra görülmeye başlar ve yanak dolgusu 12 ay boyunca etkinliğini sürdürür.

Yanak Bölgesi İçin Dolgu Maddesi Ne Kadar Enjekte Edilmelidir?

Yanak dolgusu için gerekli dozaj çok değişkendir. Bazı hastalar 1 ml’den memnun kalacak, bazıları da istedikleri sonuçları alabilmek için 6 ml’ye ihtiyaç duyacaktır. Doktorunuz, muayeneden sonra yüzünüzü değerlendirecek ve en iyi doza karar verecektir. Hastanın dermal dolgu maddeleri ile ilgili bir komplikasyon öyküsü varsa, bütçesi kısıtlıysa veya daha ince bir sonuç istiyorsa, başlamak için daha küçük bir doz seçilebilir.

Yanak Dolgusu işlemi Ne Kadar Sürer ve Kaç Kez Tekrarlanabilir?

Yanak dolgularında enjeksiyon işlemi yaklaşık 20 dakika ila bir saat arasında sürmektedir. Zamanla yarı kalıcı dermal dolgular vücut tarafından doğal olarak metabolize edilecek ve istenen aynı sonuçları elde etmek için tedavinin tekrarlanması gerekecektir. İlk tedaviden sonra, hastaya ve tedaviye bağlı olarak doktorunuz tarafından 6 ila 12 ayda bir takip seansları önerilebilir.

Yanak Dolgusu İşleminin Yan Etkileri Nedir?

En yaygın yan etkilerinden bazıları şunlardır: alerjik reaksiyon, enjeksiyon yerinde morarma, uyuşma ve geçici kızarıklık, şişme, ağrı/hassasiyet veya renk değişikliği. Yüz enjeksiyonlarından sonra ortaya çıkabilen bir risk de topaklardır (granülomlar/nodüller). 

Yanak Dolgusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yanak dolgusunda kullanılacak dolgunun FDA onaylı olması güvenilirliği açısından çok önemlidir. Hyalüronik asit bazlı dolgular oldukça güvenli olduğu için öncelikle tercih edilebilir. Ayrıca dolguyu yapacak kişinin işinde uzman olması doğru tekniğin uygulanması, enjekte edilecek dolgu miktarının belirlemesi ve uygulanacak enjeksiyon işleminden en iyi sonucun alınabilmesi için göz önünde bulundurulması gereken hususlardır.

Yanak Dolgusu İşlemi Öncesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tedavinizden önce, tedavinizin güvenli olduğundan emin olmak için endişelerinizi ve tıbbi geçmişinizi kapsamlı bir şekilde değerlendirecek olan son derece yetenekli ve eğitimli uzmanlarımız ile bir konsültasyon yapılacaktır. Bu süre zarfında, anatominiz ve istenen sonuçlar, enjekte edilecek dolgu miktarını belirlemek için değerlendirilecektir.

Yanak Dolgusu İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tedaviden sonra birkaç gün içinde azalan şişlik ve/veya morluklar meydana gelebilir. Buz uygulamasıyla en aza indirilebilir. Enfeksiyon riskinden kaçınmak için enjeksiyon alanlarının temiz tutulması da önemlidir. Birkaç gün sonra dolgunuz güzelce yerleşmeye başlayacak ve güzelleşmiş görünümünüze bayılacaksınız. Hemen hemen her zaman sonuçları anında fark edeceksiniz!

Yanak Dolgusu Ağrılı Bir Uygulama Mı?

Cerrahi yüz germe veya implant gibi prosedürlerin aksine, yanak dolguları herhangi bir kesik, kesi veya dikiş gerektirmez, ancak prosedür hafif ağrı veya rahatsızlık içerebilir. Tedavi edilen bölgeye bağlı olarak, tedavi genellikle 20 ila 30 dakika sürer ve müşteriler bunu, dolgu uygulandığında hafif bir batma hissi ile iğne girerken küçük bir çizik olarak tanımlarlar. Endişeli hissedenler için, bölgeyi tamamen uyuşturmak için lokal anestezi kullanılabilir.

Yanak Dolgusunda İyileşme Süreci Nasıldır?

Yanak dolgusunda dermal dolgu maddesinin etkisi hemen belli olacaktır. Hemen ardından kızarıklık ve şişlik olabilir. Yanaklar daha “keskin” görünebilir ancak 2 gün sonra şişlik azaldığında keskinlik azalır ve yerini daha doğal bir görünüme bırakır. 

Yanak Dolgusu Kalıcı Mı?

Zamanla yarı kalıcı dermal dolgular vücut tarafından doğal olarak metabolize edilecek ve istenen aynı sonuçları elde etmek için tedavinin tekrarlanması gerekecektir.

Yanak Dolgu Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Yanak dolgusunda, dermal dolgudan kaynaklanan şişliğin çoğu işlemden 2-3 gün sonra geçecektir. İşlemden 2-4 hafta sonra bile az miktarda şişlik olabilir.

  Randevu Talebinde Bulunun

  Medikal Estetik Hizmetleri

   Bizimle İletişime Geçin