Cildin yenilenmesi, daha canlı ve daha sağlıklı görünmesi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde cilt daha pürüzsüz ve canlı görünmeye başlar. Cildin bu sağlıklı görünüme kavuşması için fraksiyonel lazer yöntemi kullanılmaktadır.

Fraksiyonel lazer, soyarak ve soymadan etkili olan fraksiyonel lazer yöntemiyle uygulanmaktadır. Cildin üst ve alt tabakalarında etkili olan fraksiyonel lazer, cildin yeniden kolajen yapıya kavuşmasını sağlar. 

Fraksiyonel Lazer Nedir ?

Yara izi tedavisi, çatlak tedavisi, akne tedavisi, kırışıklık tedavisi gibi birçok tedavide kullanılan fraksiyonel lazer; hafif ve orta derecede oluşan kırışıklık, leke ve yüzeysel sivilce izlerinin giderilmesinde kullanılır.

İleri safhadaki kırışıklıklar, akneler, lekeler de fraksiyonel lazer tedavisi sayesinde düzeltilebilmektedir. Yaklaşık 10 dakika ile 30 dakika arasında süren tedavi, lokal anestezik kremler ile yapılır. İşlem sonrasında soğuk hava üflenerek, kişinin daha az acı hissetmesi sağlanmaktadır.

Fraksiyonel lazer yaptıracak kişilerin cildinde aktifliğini sürdüren herhangi bir enfeksiyonun ya da iltihabın olmaması gereklidir. Hamileler de bu tedavi yöntemini kullanamazlar. Fraksiyonel lazer tedavisi uygulanacak kişinin, 6 ay içinde oral isotretinoin kullanmamış olması gereklidir.

Fraksiyonel lazer nasıl etkili olur?

Fraksiyonel lazer işlemi cildin üst ve alt kısmında etkili olmaktadır. Fraksiyonel lazer işleminde lazer ile cildinizde minik tüneller açılır ve kolajen üretiminin artması desteklenir.

Fraksiyonel Lazer Yöntemi Hangi Amaçla Kullanılır?

 • Akne ve Sivilce İzleri 
 • Kırışıklık ve Sarkma Problemleri 
 • Yara izleri, ameliyat izleri ve jilet izleri 
 • Güneş lekeleri, ve tüm cilt lekeleri 
 • Gözenek küçültme
 • Cilt çatlaklarının tedavisi 
 • Doğum çatlakları için lazer tedavisi

Fraksiyonel Lazer Nasıl ve Kaç Seans Uygulanır ?

Fraksiyonel Lazer tedavisi seanslar halinde yapılır ve bu seanslar 15-30 dakika arasında sürer. Fraksiyonel lazer yara izi tedavisi yaptıranlar ve diğer uygulamalar için yapılan bu uygulama 3 ve 6 seans arasında yapıldığında daha etkili olmaktadır. Fraksiyonel lazer uygulaması, ödem ve kolajen kısalmasına bağlı olarak hızlı bir şekilde düzelme görülmektedir. Sonrasında bu düzelme yavaşlamaya başlar. Cildin kolajen yapımı üçüncü aydan itibaren başlayarak en iyi sonuçlar 6 ay ile 12 ay sonrasında görülmeye başlanır.

Fraksiyonel Lazer Yaptıranlar 2020

Fraksiyonel lazer ile sivilce tedavisi, genetik yatkınlığı ve ergenlik döneminde kişilerin yağ salgısının fazla birikmesi sonucu oluşan siyah ve beyaz noktalar olarak adlandırılan akneler üzerinde yapılmaktadır. Gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan sivilceler yani akneler; cildin doğru temizlenmemesi, yağ birikimi ve dengesiz beslenme sonucu oluşmaktadır.

Sivilce problemi yaşayan kişiler, beslenme alışkanlıklarına dikkat ederken, sivilcelere ellememesi ve sıkmaması gereklidir. Büyük ve aşırı ilerlemiş sivilce problemlerinde, uzman bir doktor müdahale etmeli ve sivilceyi temizlenmelidir.

Fraksiyonel lazer, cildi yenileyerek, alt ve üst deriyi doğal haline getirir. Fraksiyonel lazer ışığı sayesinde, küçük sütunlar halinde deride ısı oluşturarak tedavi yapılmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Faydaları

Fraksiyonel lazer ile ciltte oluşan birçok kusur yok edilebilmektedir.

 • Cilt üzerinde oluşan sivilce izleri, akne izleri yok edilir.
 • Kesici aletlerle oluşmuş izler tedavi edilir.
 • Cilt kolajene kavuşur.
 • Cilt gençleşir.
 • Cilt çatlakları tedavi edilir.
 • Cilt lekeleri yok edilir.

Fraksiyonel lazer ile, cilt üzerinde oluşan yaşlılık izleri, kırışıklıklar yok edilirken, cildin daha sağlıklı ve daha canlı görünmesine de olanak tanır. Özellikle hamilelik döneminde oluşan çatlaklar, hamilelik döneminden sonra fraksiyonel lazer ile giderilebilmektedir.

Fraksiyonel Lazer Yapan Hastaneler

Yüz sarkması, kırışıklık, çatlak tedavisi, yara izi tedavisi gibi birçok alanda fraksiyonel lazer kullanılmaktadır. Ameliyatsız gerçekleştirilen bir yöntem olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Yan etkilerinin az olması da tercih edilme sebeplerinden biridir.

Fraksiyonel lazer yapan hastaneler arasında kalitesini ve profesyonelliğini kanıtlamış olan Evren Helvacı Klinik, profesyonel ekibi ve teknik çalışanlarıyla, hastalarına hizmet vermektedir. Fraksiyonel lazer alanında uzmanlığını kanıtlamış Op.Dr. Evren Helvacı ve uzman ekibi, fraksiyonel lazer konusunda sizlerin en iyi tedaviyi görmesi için çalışmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Fiyatları

Fraksiyonel lazer tedavisi, kişinin rahatsızlığına göre 3-5 seansta ya da 3-8 haftalık aralıkla gerçekleştirilmektedir. İşlem sonrasında cilt üzerinde kızarıklıklar ya da ödem oluşabilmektedir. Cilt üzerinde soyulma ve bronzluk görülebilir. Bu yan etkiler, ortalama 3 ila 7 gün içinde geçmeye başlar.

Fraksiyonel lazer fiyatları, çatlak lazer tedavisi fiyatları tedavinin uygulanacağı merkeze, hangi bölgeye uygulanacağına, kaç seansta tedavinin bitirileceğine göre değişkenlik göstermektedir.

Fraksiyonel lazer İstanbul uygulaması için kliniğimizin deneyimli ve uzman ekibi ile iletişime geçerek randevu alabilir, tedaviniz için gerekli süreci başlatarak, sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Fraksiyonel Lazer Sıkça Sorulan Sorular

Fraksiyonel Lazerler Ağrılı Mıdır ?

Uygulama esnasında biraz ağrı hissedebilirsiniz ancak lokal anestezi ve uyuşturucu kremler ile bu ağrı hafifletilebilir. 

Fraksiyonel Lazer İyileşme Süreci Nasıldır ?

Fraksiyonel lazer pansuman gerektirmeyen bir işlemdir. İşlem ardından 7 güne kadar kızarıklıklar ve pullanmalar görülebilir ancak bu normal bir durumdur. Fraksiyonel lazerin ilk gününün ardından makyaj yapılabilir. 

Fraksiyonel Lazer İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Fraksiyonel lazer işlemi ardından ciltte kabuklanmalar oluşmasını önlemek için cilt nemli tutulmalıdır. Özellikle ilk 1 hafta cildin nemli ve temiz tutulması oldukça önemlidir, günde 3-4 kez temizlik ve nemlendirme işlemi uygulayabilirsiniz. Fraksiyonel lazer işleminden 1 gün sonra ılık duş almanızda bir sakınca yoktur. Cildin soyulmasını sağlayan kremlerden 1 ay uzak durulması tavsiye edilir. 

Fraksiyonel Lazer Etkisini Ne Zaman Gösterir ?

Fraksiyonel Lazer işlemi ardından 5-15 gün arasında cilt altından yeni bir cilt oluşmaya başlar. Yaklaşık 6 aylık bir sürecin sonunda gözle görülür bir değişim meydana gelir. 

Fraksiyonel Lazer Uygulaması Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Fraksiyonel lazer yaptırmayı planlayan hasta işlemden 1 ay önce güneşe çıkmayı ve solaryuma girmeyi bırakmalıdır. Aynı şekilde kanı sulandıran ilaçlardan uzak durulmalıdır.

Fraksiyonel Lazer İçin Tek Seans Yeterli Mi ?

Bu durum cilt problemine göre değişebilmektedir. Hafif sivilce izlerinde 1-2 seans yeterli olacaktır ancak derin izlerde ve çatlak tedavisinde 1-5 seans arasında uygulama yapılabilmektedir.

Fraksiyonel Lazer Sonrası Leke Kalır Mı ?

Fraksiyonel Lazer uygulamasında doğru hekim tercihi oldukça önemlidir. Bölgedeki derinliğe hangi tedavinin uygulanacağını bilen bir uzman doktor ile çalışıldığı durumlarda ciltte sadece iyileşme sürecinde bir takım lekeler meydana gelebilmektedir. Doğru tedavi edilmemesi durumunda kalıcı lekeler oluşabilmektedir.

Fraksiyonel Lazer Cildi Gençleştirir Mi ?

Fraksiyonel Lazer aynı zamanda acısız ve ameliyatsız bir anti-aging uygulamasıdır.

Fraksiyonel Lazer İle Cilt İncelir Mi ?

Fraksiyonel Lazer cildi incelten bir işlem değildir. Aksine vücuttaki kolajen oluşumunu destekler ve cildin yeniden yapılanmasına olanak sağlar.

Fraksiyonel Lazer Çatlak Tedavilerinde Kesin Çözüm Mü ?

Çatlak tedavilerinde oldukça tercih edilen fraksiyonel lazer uygulaması kolajen oluşumunu tetiklediği için çatlak tedavisinde etkili bir uygulamadır.

  Randevu Talebinde Bulunun

  Medikal Estetik Hizmetleri

   Bizimle İletişime Geçin