Kök Hücre ve PRP Tedavisi

Kök Hücre ve PRP Tedavisi

Prp Nedir?

PRP uygulaması, plazmolifleme işlemidir. Hastanın kendi kanından elde edilen, trombositlerle zenginleştirilmiş plazma enjeksiyonlarını kullanarak cildinizi gençleştirmenize ve doğal bir şekilde cildi onarmanıza olanak sağlayan modern bir estetik tıp alanıdır. Prp tedavisi tekniği vücudumuzdaki hücrelerin kendi kendine onarım yeteneğine dayanmaktadır. Bu, dokuların doğal restorasyonu için yeni olanaklar açan estetik ve rejeneratif tıpta ilerici bir yöndür.

Prp-trombositler cildin onarımı ve gençleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Büyüme faktörlerini izole ederek, hasarlı hücrelerin bölünmesini ve yayılmasını önler. Trombosit bakımından zengin plazma (Platelet Rich Plasma, PRP), vücut dokuları üzerinde onarıcı ve yaşlanma karşıtı etkisi olan, yüksek trombosit içeriği olan bir kan plazmasıdır. Kanın biyosimülatör özellikleri plazmada trombosit konsantrasyonundaki artış ile önemli ölçüde aktive olur.

PRP uygulamaları, vücutta hücre yenilenme mekanizmasını başlatır, yaşlanma sürecini durdurur ve cilt yenilenmesini sağlar, tüylerin uzamasını önler.

Prp Yöntemlerinin Güvenliği

PRP-enjeksiyon tekniği en yeni, ilerleyici cilt gençleştirme yöntemleri ve saç dökülmesi tedavisidir. Plazoterapi etki mekanizması “güvenlik standardı” olarak iyi çalışılmakta ve korunmaktadır. PRP’nin etkinliği küresel tıp topluluğu tarafından tanınmaktadır. Tekniğin öncüsü, geçmişi 100 yıldan daha eskilere dayanan otohemoterapidir.

Trombosit bakımından zengin plazma hastanın kendi kanından alındığından, bulaşıcı hastalıkların yayılması, reddedilme veya alerjik reaksiyonlar açısından kesinlikle güvenlidir.

PRP, cilt gençleştirme ve iyileştirme, kellik tedavisi ve saç uzatma restorasyonu gibi önemli estetik görevleri çözmek için estetik tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. PRP enjeksiyonları kliniğimizde deneyimli doktorlar tarafından yapılmaktadır. İstanbul kök hücre tedavisi için uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Tedaviden Önce Bilinmesi Gereken Noktalar

Kök hücre ve PRP tedavilerinden herhangi birini tercih etmeden önce, bu tedavinin tüm saç sorunlarına kesin çözüm olmadığı bilinmelidir. Genetik kellik sorunu için, kesin bir çözüm olmamaktadır. Saç ekimi tedavileri ile birlikte uygulandığında, saçların daha canlı ve sağlıklı gözükmesine yardımcı olmaktadır. Her hastada görülen etkiler de birbirinden farklı olabilir. Sorunların genetik faktörlerden ya da çevresel faktörlerden kaynaklanması, tedavilerden alınan verimi doğrudan etkilemektedir. Bir hastada oldukça iyi bir sonuç veren tedavi, diğer bir hastada bu kadar etkili olmayabilir.

Tedaviye başlanmadan önce, uzman doktor ile saç sorunlarının asıl nedeni belirlenmelidir. Cinsiyet, yaş ve hormonel sorunlar göz önünde bulundurulmalıdır. Çeşitli ilaç tedavileri, saç dökülmesi gibi sorunlara neden olabilmektedir. Kök hücre ve PRP uygulamaları, bu tedavilerin etkilerini tamamen ortadan kaldırmasa da saç dökülmelerinin azalmasında yardımcı olmaktadır. Pek çok insan, bu tedavilerin saç beyazlamasını önleyip önlemediğini de merak etmektedir. Yapılan araştırmalar, saç beyazlamasını önleme konusunda kesin bir etki ortaya koymasa da, pigment kayıplarında azalma gösteren klinik için gözlemler de ortaya çıkmıştır.

Tedavinin uygulanacağı yer ve uzmanın da iyi seçilmesi gerekmektedir. Herhangi bir uzman doktorun olmadığı saç bakım merkezlerinde, kesinlikle bu tedaviler uygulanmamalıdır. Uygulamayı gerçekleştiren kişinin uzman doktor belgesinin olup olmadığına dikkat edilmelidir. Gerekli onayları almamış saç bakım merkezlerinde bu işlemi yaptıran hastalarda, kötü sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Her ne kadar uygulamaların hastane ortamında yapılmasına gerek olmasa da, kesinlikle klinik bir ortamda gerçekleşmesi gerekmektedir. Uygulamaların gerçekleştirildiği alanın ve kullanılan araçların steril olmasına dikkat edilmelidir. Bu konularda eksiklikleri bulunan yerlerde, kök hücre ve PRP uygulamalarının yaptırılmaması önerilmektedir.

Prp Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kliniğimizde PRP uygulamaları yalnızca otojen kandan elde edilen plazma ile yapılır. Prp uygulamalarında hastanın kendi kanı işlemden hemen önce alınır. Plazma hazırlama işlemi basit ve güvenlidir. Kan, hastanın damarından küçük bir özel kabın içine alınır ve kırmızı kan hücrelerini ve plazmayı ayırmak için 5-10 dakika santrifüj edilir. Ayrıca, elde edilen plazma (saf halde veya diğer bileşenlerle karıştırılmış – doktorun tavsiyelerine ve hastanın seçimine göre) derhal belli bir şemaya göre vücudun sorunlu bölgelerine uygulanır. Prp tedavisinin tüm aşamaları (kan örneklemesi, plazma üretimi, PRP enjeksiyonları), rejeneratif tıp alanında lider bir İsviçre biyoteknoloji laboratuvarı ekipmanı ve ilaçları kullanılarak gerçekleştirilir.

Hastalardan alınan 1 tüp kan, özel santirifüj cihazına yerleştirilerek yaklaşık 20 dakika boyunca işlem uygulanır. Kandaki trombositler ayrıştırılarak, tedavide kullanılacak olan PRP plazması elde edilir. PRP, doğrudan saç köklerine enjekte edilmektedir. Enjeksiyon işlemi de 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. Mikro uçlu iğneler kullanıldığı için çok ciddi bir acı hissi söz konusu değildir. Ağrı eşiği çok düşük olan hastalarda, lokal anestezik kremler uygulanabilmektedir. İşlem sonrasında, günlük hayata devam etmeyi zorlaştıracak bir yan etki bulunmamaktadır.

PRP uygulaması, tek seansta yeterli olan bir uygulama değildir. 3 haftalık aralıklarla 4 seans uygulanmaktadır. Tüm PRP seansları tamamlandıktan sonra, beklenen etkiler görülmediği takdirde 6 ay sonra tekrar bir uygulama yapılabilir.

Prp Tedavileri Nelerdir?

Yüze Prp Uygulaması – Kök Hücre Tedavisi

PRP, hastanın kendi plazmasının kullanımına dayanan yüzünün cerrahi olmadan gençleştirilmesi ve restorasyonunun eşsiz bir tekniğidir. Trombosit bakımından zengin plazmanın sorunlu bölgelere sokulması, bağ doku hücrelerinin işleyişini aktive eder ve doğal cilt gençleşmesinin biyolojik mekanizmasını tetikler. Bu teknik, estetik tıbbın gelişmiş yönüdür ve bugün dünyanın önde gelen kliniklerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Prp uygulaması, bağ dokusu hücrelerinin hastanın kendi plazması yoluyla aktivasyon mekanizmasına dayanır. PRP prosedürlerinden sonra, dermisin derin katmanlarında bulunan bu hücreler, cildin pürüzsüzlüğünden ve esnekliğinden sorumlu olan kolajen, elastin ve hyaluronik asit sentezlenmeye başlar.

Saça Prp Uygulanması

Saça prp uygulamasında, trombositlerin büyüme faktörleri kan damarlarını genişletir ve bölgenin kan akışını arttırır. Bu artış saçın üretimini sağlayan hücreleri uyarır ve saç üretiminin artmasına neden olur. Böylelikle saç dökülmesi de kontrol altına alınmış olur. Aynı zamanda yapısı incelen saçlar kalınlaşır ve daha sağlıklı ve güçlü bir görünüm elde eder. 

Kök Hücre İçin Prp Enjeksiyon Türleri

PRP Mezo Terapötik enjeksiyonlar, cildi gençleştirmek ve yenilemek için, hastanın saf plazması, mezo terapötik teknikler ve hyaluronik asit ile birlikte kullanılır.

PRP Dolgu Enjeksiyonu

Kırışıklıkların doldurulması ve cildin biyolojik olarak uyarılması için hastanın plazması ile dolgu enjeksiyonları yapılır.

Cilt Yenileme İçin Prp Enjeksiyon Alanları

Cilt gençleştirme için PRP prosedürleri yüz, boyun, dekolte ve el alanlarında uygulanmaktadır.

Cilt Prp Tedavisi Sonuçları

PRP uygulamalarının sonucu cildin doğal bir gençleşmesidir:

 • Cilt sıkılaştırıcıdır,
 • Göz altındaki morlukları giderir,
 • “Gözenekli” kırışıklıklar dahil kırışıklıklar ve kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır.
 • Cilt yaşlanmasını yavaşlatır,
 • Sağlıklı, pürüzsüz, parlak bir ten rengi sağlar,
 • Cildin restorasyonunu yapar,
 • Alerjik reaksiyonların ve cilt tahrişlerinin azaltılmasını sağlar

Prp Öncesi ve Sonrası Gençleşme Etkisi, Prp Yaptıranlar

PRP prosedürlerinin etkisi cilt durumuna, hastanın yaşına ve diğer faktörlere bağlıdır. Ortalama olarak, sonuç 1-1.5 yıl boyunca devam eder.

Prp Sonrası Gençleşme Etkisi

PRP prosedürlerinin etkisi cilt durumuna, hastanın yaşına ve diğer faktörlere bağlıdır. Ortalama olarak, sonuç 1-1.5 yıl boyunca devam eder.

Prp Fiyatları

Prp fiyatları, tedavinin çeşidine, tedavi uygulanacak bölgeye ve seans sayısına göre değişmektedir. Prp cilt bakımı fiyatı , prp saç tedavisi fiyatı birbirleri arasında değişiklik gösterebilir.   

Kök Hücre (stem cell) Yenileme

Kök hücreler, vücudumuzda bütün doku ve organları oluşturan ana hücrelerdir. Henüz farklılaşmamış olan bu hücreler sınırsız bölünebilme, kendini yenileyebilme ve farklı hücre tiplerine yönlenebilme potansiyeline sahiptir. Kök hücre tedavisi, pek çok alanda etkili sonuçlar vermektedir. Kanser tedavilerinde kullanılan bu yöntem, estetik uygulamalarında da sıklıkla kullanılmaktadır. Kişilerin kendi hücreleri ile tedavi edilmesi mantığına dayanan bu tedavi şekli, hızlı ve etkili sonuçlar verebiliyor. Vücuttaki farklı organlardan ve dokulardan elde edilebilen kök hücreler, en sık kemik iliğinden temin edilmektedir. Göbek kordonu, yağ dokusu, kan dokusu ve bebek dişinden de kök hücreler alınabilir.

Kök hücrenin bu özelliğinden yararlanılarak cilt rejuvenasyonunda kullanılmaktadır. Doğal bir uygulama olduğu için alt yaş sınırı yoktur.  Kırışıklık onarımı, akne izi tedavisi, saç tedavisi ve kronik yaralarda kullanılmaktadır.

Estetik amaçlı işlemlerde kullanılan kök hücre otolog hücre grubundaki fibroblastlardan. Adından da anlaşılacağı gibi kendisi hariç başka hücreye dönüşmez.

Kök Hücre Tedavisi Uygulanan Alanlar

Saç Sorunlarında Kök Hücre Kullanımı

kök hücre tedavisi

Saç problemleri arasında en sık görüleni, saç dökülmesidir. Yapılan araştırmalar sonucunda her 10 insandan 7’sinde saç dökülme probleminin görüldüğü ortaya çıkmıştır. Dökülme sebepleri arasında genetik faktörler, yeterli bakımın yapılmaması ve çeşitli hastalıklar bulunabiliyor. Kök hücre tedavisi ile saç dökülmesinin ve kelliğin önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Yapılacak tedavi ile saç dökülmesi en aza indirilebilir ve yeni ekilen saçların daha sağlıklı bir şekilde uzaması sağlanabilir.

Kök hücrelerin pek çok tedavide tercih edilmesinin sebepleri arasında;

 • Kök hücrelerin kendilerini çoğaltabilmeleri,
 • Kendilerini hızlı bir şekilde yenileyebilmeleri ve yeni özellikler kazanmak için yapılarını değiştirebilmeleri,
 • Herhangi bir durumda kendilerini onarabilmeleri ve bulunduğu ortamı da onarmaları bulunmaktadır.
 • En etkili kök hücreler, bebekken elde edilen hücrelerdir. Yaşlandıkça, kök hücre temini zorlaşabilmektedir. Bu nedenle pek çok insan, ilerde herhangi bir hastalığın tedavilerinde kullanılabilmesi için kök hücrelerini saklatmaktadır.

Saçlarda Kök Hücre Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Saçta oluşan zayıflıkları gidermek isteyenler ve saç kaybının önüne geçmek isteyenler, kök hücre tedavisi uygulatabilirler. Saçlarının daha sağlıklı ve parlak olmasını isteyenler de kök hücre tedavisi yaptırmaktadır. Kök hücreler, kişinin kendisinden temin edildiği için herhangi bir yaş sınırı da bulunmamaktadır. Saçlarında azalma, zayıflama, seyrelme, mat görünüm gibi sorunlardan şikayetçi olanlar, kök hücre tedavisini tercih edebilirler. Tedavilerde dikkat edilen tek nokta, saçın tamamen dökülmüş olmamasıdır. Saçın tamamen döküldüğü bölgeler dışında tüm saça ya da belli kısımlara kök hücre tedavisi uygulanabilmektedir.

Tedavide, kök hücre temini sırasında yağ alma işlemi uygulandığı için hamile kadınların kök hücre tedavisi yaptırmaları önerilmemektedir. Emzirme dönemindeki kadınlarda da, hamilelik hormonlarının etkisi hala devam ettiği için kök hücre tedavisine hemen başlanamamaktadır. Emzirme dönemi bittikten sonra kök hücre tedavisi uygulanabilir.

Saça Kök Hücre Tedavisinin Uygulanması Ve Süreçler

Saça kök hücre tedavisi, ciddi bir cerrahi operasyon gerektirmemektedir. İşlemlerin, hastane ortamında gerçekleştirilmesi konusunda da bir zorunluluk yoktur. Bu konuda uzman kişiler tarafından, klinik bir ortamda gerçekleştirilebilir. İşlem sırasında, lokal anestezik kremler kullanılmaktadır. Tedavi tamamlandığında, kişiler günlük hayatlarına devam edebilmektedir.

Toplam tedavi süresi 1 saat ile 1,5 saat arasında değişebilmektedir. Öncelikle, hastadan yeterli miktarda yağ alınması gerekir. Bu işlem 10 dakikada tamamlanabilmektedir. Elde edilen yağların kök hücre açısından daha zengin hale gelebilmesi için, 40 dakika ile 1 saat arasında işlem uygulanmaktadır. Yağ hazır hale geldiğinde, hastanın saç derisine uygulanır. Bu uygulama işlemi ise yaklaşık 10 dakika sürmektedir.

Saça kök hücre tedavisi, sürekli uygulanması gereken bir tedavi değildir. Kök hücreler bir kez saç derisine enjekte edildikten sonra kendi kendilerini yenileyerek etkinin sürekli olmasını sağlamaktadır. Tedavinin etkileri, tedaviyi takip eden ilk ay içerisinde gözle görülür bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Daha gür ve daha canlı saçlar ve saç kaybındaki azalma, tedaviyi yaptıran pek çok kişiyi memnun etmektedir.

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kök hücre tedavisinde kulak arkası gibi cildin güneş görmeyen ve estetik kaygı yaratmayan yerinden 3 mm doku örneği alınır. Laboratuvar şartlarında steril ortamda çoğaltılan kişinin kendi kök hücresi yenileme planlanan alana hekim tarafından uygulanır. Burada amaç, bağ dokuda eksilen kollajen ve elastin liflerini uyaracak yeni fibroblastları dokuya vermektir. İlerleyen yaşla birlikte kaybedilen bu hücreler tekrar yerine konduğunda cildin genç yaştaki görüntüsüne sahip olma imkânı tanır.

Kök Hücre Tedavi Süreci ve Sonrası

 • Kan alımı, santrifüj, uygulama ile total süre 30 dakikadır.
 • Yüz uygulamasında işlem sonrası 2 saat yüz yıkanmaz, masaj ve makyaj yapılmaz.
 • Kişinin kendi kanı olduğu için alerji riski yoktur. Hassas ciltlerde enjeksiyon yerlerinde minimal-geçici morluklar olabilir.
 • Uygulama sıklığı 2-3 hafta ara ile 3-4 seanstır. Yanıt hemen ortaya çıkmaz. Kişinin cilt yenilenme hızına bağlı 2-3 seans sonrası belirgin olur.

Kök Hücre Fiyatları

Kök hücre tedavisi fiyatları işlemin uygulanacağı seans sayısına ve yaptırmak istediğiniz  işleme göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle ilk olarak tedavi sürecinizin planı oluşturulur ve fiyatlar bu plana göre seans ücreti olarak belirlenir. Randevu almak ve fiyat bilgisi için Evren Helvacı Klinik’i arayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca estetik ameliyatlarımız veya mezoterapive gençlik aşısı uygulamalarıyla ilgili de detaylı bilgileri ekibimizden alabilirsiniz.

 

Kök Hücre ve PRP Tedavisi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Cilt İçin PRP Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Derideki pozitif değişiklikler ilk PRP prosedüründen sonra görülebilir, ancak pürüzsüz, ağartılmış cildin etkisini elde etmek için, her bir durumda doktor tarafından belirlenen bir işlem süresinin geçmesi önerilir.

Kök Hücre Prosedürü İçin Hasta Nasıl Hazırlanır?

İşlemden 2-3 gün önce antikoagülanları almayı reddetmelisiniz.

İşlemden 1 gün önce alkol, yağlı ve kızartılmış yiyeceklerin yanı sıra koruyucu madde içeriği yüksek yiyecekler ve diyetten çıkarılmalıdır.

İşlemden 4 saat önce yemek yemekten kaçınmalı, daha fazla su içmelisiniz.

Kök Hücre ve Prp ile İlgili Bilinmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Kan alımı, santrifüj, uygulama ile total süre 30 dakikadır.

Yüz uygulamasında işlem sonrası 2 saat yüz yıkanmaz, masaj ve makyaj yapılmaz.

Kişinin kendi kanı olduğu için alerji riski yoktur. Hassas ciltlerde enjeksiyon yerlerinde minimal-geçici morluklar olabilir.

Uygulama sıklığı 2-3 hafta ara ilke 3-4 seanstır. Yanıt hemen ortaya çıkmaz. Kişinin cilt yenilenme hızına bağlı 2-3 seans sonrası belirgin olur.

Kök Hücre Ve PRP Uygulamaları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kök hücre ve PRP uygulamaları, saç tedavilerinde benzer etkilere sahiptir. Kök hücre ve PRP uygulaması arasındaki en önemli fark, kullanılan maddelerin farklı şekilde temin edilmesidir. PRP uygulaması, bu açıdan daha kolay ve ucuz bir uygulama olarak değerlendirilebilir. Kandan ayrılan plazma, hemen hazır hale getirilerek uygulanabilmektedir.

Kök hücre tedavisinde enjeksiyonun bir kez yapılması yeterliyken, PRP uygulamasında birkaç seans yapılması gerekmektedir. Kök hücre ve PRP uygulamaları arasında kararsız kalan ancak hızlı bir çözüm isteyenler, kök hücre tedavisini tercih edebilirler. İki işlemin de sonuçları hemen hemen aynı olduğu için, kök hücre ve PRP uygulamasının herhangi birini seçmek yeterlidir.

  Bizimle İletişime Geçin