Prp Nedir?

PRP uygulaması, plazmolifleme işlemidir. Hastanın kendi kanından elde edilen, trombositlerle zenginleştirilmiş plazma enjeksiyonlarını kullanarak cildinizi gençleştirmenize ve doğal bir şekilde cildi onarmanıza olanak sağlayan modern bir estetik tıp alanıdır. Prp tedavisi tekniği vücudumuzdaki hücrelerin kendi kendine onarım yeteneğine dayanmaktadır. Bu, dokuların doğal restorasyonu için yeni olanaklar açan estetik ve rejeneratif tıpta ilerici bir yöndür.

Prp-trombositler cildin onarımı ve gençleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Büyüme faktörlerini izole ederek, hasarlı hücrelerin bölünmesini ve yayılmasını önler. Trombosit bakımından zengin plazma (Platelet Rich Plasma, PRP), vücut dokuları üzerinde onarıcı ve yaşlanma karşıtı etkisi olan, yüksek trombosit içeriği olan bir kan plazmasıdır. Kanın biyosimülatör özellikleri plazmada trombosit konsantrasyonundaki artış ile önemli ölçüde aktive olur.

PRP uygulamaları, vücutta hücre yenilenme mekanizmasını başlatır, yaşlanma sürecini durdurur ve cilt yenilenmesini sağlar, tüylerin uzamasını önler.

Prp Yöntemlerinin Güvenliği

PRP-enjeksiyon tekniği en yeni, ilerleyici cilt gençleştirme yöntemleri ve saç dökülmesi tedavisidir. Plazoterapi etki mekanizması “güvenlik standardı” olarak iyi çalışılmakta ve korunmaktadır. PRP’nin etkinliği küresel tıp topluluğu tarafından tanınmaktadır. Tekniğin öncüsü, geçmişi 100 yıldan daha eskilere dayanan otohemoterapidir.

Trombosit bakımından zengin plazma hastanın kendi kanından alındığından, bulaşıcı hastalıkların yayılması, reddedilme veya alerjik reaksiyonlar açısından kesinlikle güvenlidir.

PRP, cilt gençleştirme ve iyileştirme, kellik tedavisi ve saç uzatma restorasyonu gibi önemli estetik görevleri çözmek için estetik tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. PRP enjeksiyonları kliniğimizde deneyimli doktorlar tarafından yapılmaktadır. İstanbul PRP tedavisi için uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Tedaviden Önce Bilinmesi Gereken Noktalar

PRP tedavisini tercih etmeden önce, bu tedavinin tüm saç sorunlarına kesin çözüm olmadığı bilinmelidir. Genetik kellik sorunu için, kesin bir çözüm olmamaktadır. Saç ekimi tedavileri ile birlikte uygulandığında, saçların daha canlı ve sağlıklı gözükmesine yardımcı olmaktadır. Her hastada görülen etkiler de birbirinden farklı olabilir. Sorunların genetik faktörlerden ya da çevresel faktörlerden kaynaklanması, tedavilerden alınan verimi doğrudan etkilemektedir. Bir hastada oldukça iyi bir sonuç veren tedavi, diğer bir hastada bu kadar etkili olmayabilir.

Tedaviye başlanmadan önce, uzman doktor ile saç sorunlarının asıl nedeni belirlenmelidir. Cinsiyet, yaş ve hormonel sorunlar göz önünde bulundurulmalıdır. Çeşitli ilaç tedavileri, saç dökülmesi gibi sorunlara neden olabilmektedir. PRP uygulaması, bu tedavinin etkilerini tamamen ortadan kaldırmasa da saç dökülmelerinin azalmasında yardımcı olmaktadır. Pek çok insan, bu tedavinin saç beyazlamasını önleyip önlemediğini de merak etmektedir. Yapılan araştırmalar, saç beyazlamasını önleme konusunda kesin bir etki ortaya koymasa da, pigment kayıplarında azalma gösteren klinik için gözlemler de ortaya çıkmıştır.

Tedavinin uygulanacağı yer ve uzmanın da iyi seçilmesi gerekmektedir. Herhangi bir uzman doktorun olmadığı saç bakım merkezlerinde, kesinlikle bu tedaviler uygulanmamalıdır. Uygulamayı gerçekleştiren kişinin uzman doktor belgesinin olup olmadığına dikkat edilmelidir. Gerekli onayları almamış saç bakım merkezlerinde bu işlemi yaptıran hastalarda, kötü sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Her ne kadar uygulamaların hastane ortamında yapılmasına gerek olmasa da, kesinlikle klinik bir ortamda gerçekleşmesi gerekmektedir. Uygulamaların gerçekleştirildiği alanın ve kullanılan araçların steril olmasına dikkat edilmelidir. Bu konularda eksiklikleri bulunan yerlerde, PRP uygulamalarının yaptırılmaması önerilmektedir.

Prp Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kliniğimizde PRP uygulamaları yalnızca otojen kandan elde edilen plazma ile yapılır. Prp uygulamalarında hastanın kendi kanı işlemden hemen önce alınır. Plazma hazırlama işlemi basit ve güvenlidir. Kan, hastanın damarından küçük bir özel kabın içine alınır ve kırmızı kan hücrelerini ve plazmayı ayırmak için 5-10 dakika santrifüj edilir. Ayrıca, elde edilen plazma (saf halde veya diğer bileşenlerle karıştırılmış – doktorun tavsiyelerine ve hastanın seçimine göre) derhal belli bir şemaya göre vücudun sorunlu bölgelerine uygulanır. Prp tedavisinin tüm aşamaları (kan örneklemesi, plazma üretimi, PRP enjeksiyonları), rejeneratif tıp alanında lider bir İsviçre biyoteknoloji laboratuvarı ekipmanı ve ilaçları kullanılarak gerçekleştirilir.

Hastalardan alınan 1 tüp kan, özel santirifüj cihazına yerleştirilerek yaklaşık 20 dakika boyunca işlem uygulanır. Kandaki trombositler ayrıştırılarak, tedavide kullanılacak olan PRP plazması elde edilir. PRP, doğrudan saç köklerine enjekte edilmektedir. Enjeksiyon işlemi de 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. Mikro uçlu iğneler kullanıldığı için çok ciddi bir acı hissi söz konusu değildir. Ağrı eşiği çok düşük olan hastalarda, lokal anestezik kremler uygulanabilmektedir. İşlem sonrasında, günlük hayata devam etmeyi zorlaştıracak bir yan etki bulunmamaktadır.

PRP uygulaması, tek seansta yeterli olan bir uygulama değildir. 3 haftalık aralıklarla 4 seans uygulanmaktadır. Tüm PRP seansları tamamlandıktan sonra, beklenen etkiler görülmediği takdirde 6 ay sonra tekrar bir uygulama yapılabilir.

Prp Tedavileri Nelerdir?

Yüze Prp Uygulaması 

PRP, hastanın kendi plazmasının kullanımına dayanan yüzünün cerrahi olmadan gençleştirilmesi ve restorasyonunun eşsiz bir tekniğidir. Trombosit bakımından zengin plazmanın sorunlu bölgelere sokulması, bağ doku hücrelerinin işleyişini aktive eder ve doğal cilt gençleşmesinin biyolojik mekanizmasını tetikler. Bu teknik, estetik tıbbın gelişmiş yönüdür ve bugün dünyanın önde gelen kliniklerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Prp uygulaması, bağ dokusu hücrelerinin hastanın kendi plazması yoluyla aktivasyon mekanizmasına dayanır. PRP prosedürlerinden sonra, dermisin derin katmanlarında bulunan bu hücreler, cildin pürüzsüzlüğünden ve esnekliğinden sorumlu olan kolajen, elastin ve hyaluronik asit sentezlenmeye başlar.

Saça Prp Uygulanması

Saça prp uygulamasında, trombositlerin büyüme faktörleri kan damarlarını genişletir ve bölgenin kan akışını arttırır. Bu artış saçın üretimini sağlayan hücreleri uyarır ve saç üretiminin artmasına neden olur. Böylelikle saç dökülmesi de kontrol altına alınmış olur. Aynı zamanda yapısı incelen saçlar kalınlaşır ve daha sağlıklı ve güçlü bir görünüm elde eder. 

Kök Hücre İçin Prp Enjeksiyon Türleri

PRP Mezo Terapötik enjeksiyonlar, cildi gençleştirmek ve yenilemek için, hastanın saf plazması, mezo terapötik teknikler ve hyaluronik asit ile birlikte kullanılır.

Cilt Yenileme İçin Prp Enjeksiyon Alanları

Cilt gençleştirme için PRP prosedürleri yüz, boyun, dekolte ve el alanlarında uygulanmaktadır.

Cilt Prp Tedavisi Sonuçları

PRP uygulamalarının sonucu cildin doğal bir gençleşmesidir:

 • Cilt sıkılaştırıcıdır,
 • Göz altındaki morlukları giderir,
 • “Gözenekli” kırışıklıklar dahil kırışıklıklar ve kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır.
 • Cilt yaşlanmasını yavaşlatır,
 • Sağlıklı, pürüzsüz, parlak bir ten rengi sağlar,
 • Cildin restorasyonunu yapar,
 • Alerjik reaksiyonların ve cilt tahrişlerinin azaltılmasını sağlar

Prp Öncesi ve Sonrası Gençleşme Etkisi, Prp Yaptıranlar

PRP prosedürlerinin etkisi cilt durumuna, hastanın yaşına ve diğer faktörlere bağlıdır. Ortalama olarak, sonuç 1-1.5 yıl boyunca devam eder.

Prp Sonrası Gençleşme Etkisi

PRP prosedürlerinin etkisi cilt durumuna, hastanın yaşına ve diğer faktörlere bağlıdır. Ortalama olarak, sonuç 1-1.5 yıl boyunca devam eder.

PRP Tedavisi Fiyatlar

PRP tedavisi fiyatları işlemin uygulanacağı seans sayısına ve yaptırmak istediğiniz  işleme göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle ilk olarak tedavi sürecinizin planı oluşturulur ve fiyatlar bu plana göre seans ücreti olarak belirlenir. Randevu almak ve fiyat bilgisi için Evren Helvacı Klinik’i arayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca estetik ameliyatlarımız veya mezoterapi ve gençlik aşısı uygulamalarıyla ilgili de detaylı bilgileri ekibimizden alabilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

 

Kök Hücre ve PRP Tedavisi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

PRP Uygulamalarının Nedenleri Nelerdir ?

PRP Uygulamalarının yapılma nedenlerinden biri saç köklerini güçlendirmek ve saç dökülmesini önlemek için kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Yaralar, deride oluşan hastalıklar ve çatlakların tedavisinde de prp uygulamaları kullanılmaktadır. Bununla birlikte deriye parlaklık ve esneklik kazandırmak amacı ile de tercih edilen bu işlem ağrılar içinde kullanılabilen bir yöntemdir. Aynı zamanda aşil tendonun kopması problemine de ameliyatsız bir çözüm olarak prp uygulanabilmektedir. 

PRP ile Saç Tedavisi Ne Kadar Sürmektedir ?

Ortalama 3-4 ay süren bu işlem süresince 15 günde bir uygulamanın yapılması yeterli olacaktır. 3-4 ayın sonunda bu süreç yılda bir kereye çıkmaktadır. 

Ciltteki PRP Etkisi Ne Kadar Sürmektedir ? İşlemin Tekrarı Gerekli Midir ?

Prp ile elde ettiğini parlak ve sağlıklı cilt görünümünün bir süre sonra etkisinin azaldığı durumlar olmaktadır. Bu nedenle yılda bir olmak üzere prp uygulamasını tekrar yaptırmanız bu görünümü kalıcı hale getirecektir. 

PRP İle İlgili Bilinmesi Gereken Unsurlar Nelerdir ?
 • Kan alımı, santrifüj, uygulama ile total süre 30 dakikadır.
 • Yüz uygulamasında işlem sonrası 2 saat yüz yıkanmaz, masaj ve makyaj yapılmaz.
 • Kişinin kendi kanı olduğu için alerji riski yoktur. Hassas ciltlerde enjeksiyon yerlerinde minimal-geçici morluklar olabilir.
 • Uygulama sıklığı 2-3 hafta ara ile 3-4 seanstır. Yanıt hemen ortaya çıkmaz. Kişinin cilt yenilenme hızına bağlı 2-3 seans sonrası belirgin olur.
PRP Uygulamasında Yan Etkiler Görülebilir Mi ?

PRP uygulamasında enjeksiyonun yapıldığı bölgede ufak şişlikler ve morarma görülmesi olasıdır. Bu yan etkilerin görülmemesi ve enfeksiyonun önlenmesi için prp işlemi gören alanın temiz tutulması oldukça önemlidir. PRP, hastanın kendi kan hücrelerinin kullanıldığı bir işlem olduğu için alerjik reaksiyonların görülmesi beklenmez. Ancak kanser geçmişi, kan hastalıkları olanlar ve kan sulandırıcı ilaç kullanan bireylere PRP uygulaması önerilmemektedir. 

Prp Kimlere Uygulanabilmektedir ?

PRP uygulaması kadın, erkek her yaş grubuna uygulanabilmektedir. 

Prp Uygulamasının Sonucunu Etkileyen Etkenler Nelerdir ?

Hastanın yaşı ve yaşam standartları prp uygulamasının sonucunu etkileyen etkenlerdir.  Bununla birlikte hastanın sigara kullanıp kullanmadığı, sağlıklı yaşaması ve cildini güneşten koruyup korumadığı da sonucu etkileyebilen durumlardan birkaç tanesidir. 

  Randevu Talebinde Bulunun

  Medikal Estetik Hizmetleri

   Bizimle İletişime Geçin