Yılların getirmiş olduğu cilt üzerindeki izler, özellikle kadınların çok dikkat ettiği ve kurtulmak istediği izlerdir. Gelişen teknolojiyle birlikte kusursuz ciltler oluşturmak artık hiç de zor olmamaktadır. Estetik dünyasının sürekli kendini yenileyen görüntüsü altında, ciltte oluşan kırışıklıklar ve cilt lekeleri, uygulanan yöntemler sayesinde yok edilmektedir. Günümüz kadınları, çıkan kırışıklıkları ve lekeleri yok etmek, daha genç bir görünüme sahip olmak için mezolifting/mezoterapi yöntemlerini uygulamaktadır.

Mezolifting, yüz mezoterapisi olarak da adlandırılan uygulama, İstanbul mezolifting ile en uygun klinik koşullarda, tecrübeli doktorlar tarafından uygulanmaktadır.

Mezolifting Nedir?

Mezolifting; deri içine vitamin, mineral ve cilt için gerekli olan bazı yapı elemanları enjekte ederek, derinin alt ve üst tabaka dokusunun yenilenmesidir. Yüz mezoterapisi olarak da adlandırılan mezolifting; cildi yeniler, kırışıklıkları ve cilt sarkmalarını önleyerek, cilde doğal görünümünü kazandırır. 

Mezolifting Amacı Nedir?

Mezolifting,cildi yenilemektir. Cilde kaybettiği gerginlik ve canlılık geri kazandırılır. Yaşlanmanın doğal etkilerinin yanında, cilt sarkması, ciltte lekelenme, cilt kırışıklıklarında cildin doğal görünümünü kazanması için uygulanan bir yöntemdir.

Mezolifting Uygulaması Nedir?

 • Mezolifting, 25 yaş sonrası insana uygulanabilir. 
 • Emziren anneler ve hamile kadınlar
 • Hamile kadınlar
 • Uygulama yapılacak bölgede enfeksiyon riski olan kişiler
 • Mezolifting uygulamasının olduğu bölgede uçuğu olanlar
 • İnsülin kullanan şeker hastaları
 • Kanser hastaları
 • Kan pıhtılaşması bozukluğu yaşayanlar
 • Kalp hastaları ve çoklu ilaç tedavisi görenler

Mezolifting Hangi Bölgelere Uygulanır?

 • Yanaklar
 • Alın
 • Göz kenarları
 • El üstü 
 • Üst dudaklar 
 • Çene
 • Dekolte bölgesi 
 • Boyun

Mezolifting Öncesi Sonrası

Mezolifting, sanıldığı gibi bir cerrahi operasyon olmamakla birlikte, uygulama öncesi lokal anestezik kremlerle uygulama yapıldığından acısızdır. Mezolifting öncesi ve sonrası, uyulması gereken bazı noktalar bulunur.

Tedavi öncesinde;

 • Hassas ciltler, şiş ya da kırmızı olabilir. Bu yüzden herhangi bir sosyal içerikli plan yapılmamalıdır.
 • Uygulamadan en az 2 gün önce, aspirin ya da antienflamatuvar ilaçlar kullanılmamalı ve alkol içilmemelidir.
 • Kullanılan ilaçlar varsa, doktora sorulmadan kesilmemelidir.
 • Tedavi öncesi yine en az 2 gün önce cilt bakım ürünleri kullanılmamalıdır.
 • Uygulamaya başlanmadan 4 hafta önce, uygulama bölgesine AHA cilt bakım ürünleri sürülmemelidir.

Tedavi sonrasında da uyulması gereken bazı noktalar bulunur. Mezolifting şişlik ve ağrı, kızarıklık ve kızarma, kaşıntı ve ciltte hassasiyet, morarma ve kanama görülebilir. Bu etkiler nadiren görülür. Tedavi sonrasında makyaj uygulanabilir. 3-5 gün havuz suyunda bulunmak yasaktır.

Cilt, güneş ışınlarından korunmalıdır. Ekstra nemlendirici kullanılabilir. Uygulama sonrası, 24 saat boyunca, güneşe çıkılmamalı, güneş altında yatılmamalı, sauna ya da buhar banyosu gibi cildi hassaslaştıracak uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Mezolifting Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Mezolifting yaptıranlar, tedavi sonrasında birçok noktayı merak etmektedir. Yüz mezoterapisinde seanslar, 4 ila 6 seans arasında değişmektedir. Her uygulama, 2-3 hafta arası uygulanmaktadır. Mezolifting etkisini ne zaman gösterir konusu önemlidir. Çünkü her cildin kendine has özellikleri ve rahatsızlıkları bulunur. Bu rahatsızlıklara göre seans sayısı artabilir ya da düşebilir. Bu yüzden uygulamanın etkisini göstermesi her ciltte aynı olmaz.

Mezolifting uygulaması yapılmaya başlamasının ardından kullanılan ilaçlar etkisini göstermeye başlar. Deri altında etkisini gösteren bu uygulama, bazı ciltlerde problemlerin geçmesi zaman alabilmektedir. Bu yüzden Mezolifting ne kadar kalıcı, etkisini ne zaman gösterir gibi sorular kafa karıştırmamalıdır.

Mezolifting yaptıran birçok kişi, Mezolifting ne kadar sürer konusunu merak edebilir. Uygulama kişinin cildindeki rahatsızlıklara göre değişkenlik gösterir. Seanslar ortalama 15-30 dakika arasında gerçekleşir. Seans sayıları ise, yaş grubuna da bağlı olarak 4 ile 6 seans arasında değişmektedir.

Mezolifting Fiyatları

Cildin sarkmasını ve yüzdeki kırışıklıkların önlenerek daha gergin ve doğal görünüme kavuşması için mezolifting uygulaması yapılmaktadır. Mezolifting fiyatları, uygulama seanslarına ve kullanılan ürünlerin miktarına göre değişkenlik göstermektedir.

Yüz mezolifting fiyatları, seans aralığına ve yüzdeki sorunların derecesine göre değişkenlik göstermektedir. Yüz mezolifting fiyatlarının belirlenebilmesi için ilk olarak, ön muayenenin gerçekleştirilmesi gereklidir.

Cilt mezolifting fiyatları ve yüz mezolifting fiyatlarını belirlemek için doktorla ön muayene yapılmalıdır. Cilt üzerindeki sorunlar tek tek incelenir. Tüm inceleme bittikten sonra kaç seans olacağı ve ne kadar ilacın kullanılacağı belirlenerek fiyatlar uygulanmaktadır.

Mezoterapi Nedir?

1950’li yıllarda ortaya çıkan ve günümüze kadar gelen, cildin yenilenmesi için kullanılan uygulama mezoterapi nedir konusunda bize bilgi vermektedir. Çeşitli vitamin, mineral, aminoasit ve enzimlerin kullanılarak uygulanan tedavi, cildin yenilenmesi için en ideal uygulamalardandır.

Dünya üzerinde genellikle; cilt yenileme, anti-aging, bölgesel zayıflama, leke ve çatlak tedavisinde, saç tedavisinde, akut ve kronik spor yaralanmalarında, deri hastalıklarında ve selülit tedavisinde kullanılmaktadır.

Mezoterapinin Uygulandığı Cilt Sorunları

Mezoterapi, sadece estetik görünümün düzelmesine yardımcı olmamaktadır. Sağlık açısından da oldukça önemli faydaları bulunmaktadır.

 • Mezoterapi ile eklem ağrılarının tedavisi mümkündür.
 • Çok ileri seviyede olmayan boyun ve bel fıtığı hastalıklarında uygulanabilmektedir.
 • Migren ve adet ağrılarının azaltılmasında etkilidir.
 • Spor aktiviteleri sırasında gerçekleşen yaraların giderilmesinde etkilidir.
 • Selülit görünümünün ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Varis tedavisinde tercih edilen bir tedavi yöntemidir.
 • Çağımızın önemli hastalıklarından biri olan Obezite hastalığında tedavi olarak kullanılabilir.
 • Bölgesel yağlardan kurtulmak için ideal bir tedavidir.
 • Saç dökülme sorunu yaşayanlar da bu tedaviyi tercih edebilirler.
 • Cilt lekelerinin giderilmesini sağlar.
 • Çil görünümünden hoşnut olmayanlar, mezoterapi ile çil görünümünü ortadan kaldırabilirler.
 • Farklı sebeplerden oluşan yara izlerinin giderilmesinde etkilidir.
 • Cilt çatlaklarının tedavisinde etkilidir.
 • Yaşlanma sonucu oluşan kırışıklıkların giderilmesinde etkilidir.

Mezoterapi Tedavisi Görmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Beslenme, cilt problemlerinin tedavilerinde en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Yediklerimiz, cildimiz üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Mezoterapi tedavisi görecek olanlar, beslenmelerine çok dikkat etmelidir. Tedavinin öncesinde, yüksek protein içeren gıda çeşitlerinden uzak durulması gerekmektedir. Kahve tutkunları da, tedavi öncesi ve sonrasında, kafein konusunda fedakarlık yapmalıdır. Sadece kahve değil, kafein içeren tüm katı gıda ve içeceklerin tüketilmemesi gerekir.

Eğer tedavi görüleceği sırada ya da kısa süre öncesinde soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara yakalanıldıysa, tedavi tarihinin ertelenmesi önerilir. Bu hastalıklar için kullanılan ilaçların da, tedavi öncesinde tüketilmemesi gerekmektedir. Tamamen iyileşen ve ilaç tüketimini sonlandıranlar, mezoterapi tedavisine başvurabilirler.

Tedaviden sonraki süreç ise oldukça zahmetsiz olacaktır ancak dikkat edilmesi gereken noktalar da bulunmaktadır. Tedavi tamamlandıktan sonraki 24 saat içerisinde sıcak duş alınmaması gerekmektedir. Mümkünse su ile temasın hiç gerçekleşmemesi, daha garantili bir yöntem olacaktır.

Mezoterapi Tedavisi Ne Kadar Kısa Sürede Etki Ediyor?

mezoterapi tedavisi nasıl uygulanır

Mezoterapi tedavisinin sonuçlarını gözlemlemek için biraz sabırlı olmak gerekebilir. Tedavinin uygulandığı bölge, etki süresinde farklılıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Mezoterapi tedavisi ile göz altı torbalarına uygulama yaptıranlar etkileri ilk seansın sonrasında gözlemleyebilirken; bölgesel yağlardan kurtulmak için bu tedaviyi tercih edenler 2 ya da 3 seans beklemek zorunda kalabilir.

Mezoterapi Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Mezoterapi tedavisinden önce, tedaviye engel teşkil etmeyecek herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığı kontrol edilir. Sağlıklı bulunduğu takdirde, 16 ile 75 yaş arasındaki herkes mezoterapi tedavisi görebilir. Hamile kadınlar, emziren anneler, deride aktif enfeksiyona sahip kişiler ve tedavide kullanılan maddelerden herhangi birine alerjisi olan kişilere tedavi uygulanmamaktadır.

Mezoterapi tedavisi, tüm cilt sorunları için tek ve kesin bir çözüm değildir. Sorunların aşırı boyutta olduğu durumlarda, tedavi yetersiz kalabilmektedir. Bu gibi durumlara sahip kişilerde farklı tedavilerin uygulanması daha doğru olacaktır. Doktorunuz ile konuşarak, mezoterapi uygulamasının sizin için yeterli bir tedavi olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Mezoterapi tedavisi, çok fazla acı hissettirmeyen bir işlemdir. Tedavide kullanılan iğnelerin çapları, bir saç teli kadar incedir. Acı konusunda hassas kişilere, tedavi sürecini daha rahat atlatmaları için, tedaviden 45 dakika önce lokal anestezik kremler uygulanarak bölgenin acıya daha az duyarlı olması sağlanmaktadır.

Mezoterapi tedavisinin büyük bir yan etkisi bulunmamaktadır. Tedavinin yapılacağı merkezin ve uzmanların, bu konuda sertifikalı ve eğitimli kişiler olduğuna dikkat edilmesi, kritik bir noktadır. Yan etkileri en aza indirmek için seanslar arasındaki sürenin bir haftadan kısa olmamasına dikkat edilebilir. Tedavide uygulanan maddenin dozajı de, bir seans için, 10 cc’den fazla olmamalıdır. Cilt tipinize ve probleminize göre, uygun dozaj uzmanlar tarafından belirlenecektir.

Mezoterapi Nasıl Uygulanır?

Cildi yenilemek için sıklıkla tercih edilen mezoterapi, hem iğneli hem de iğnesiz olarak gerçekleştirilebilmektedir. 1952 yılından beri kullanılan, tıbbi bir işlemdir. Doktor Michel Pistor tarafından geliştirilmiştir. Vücudunuzda şikayetçi olduğunuz ve görünümünü ortadan kaldırmak istediğiniz yara ve yara izlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Mezoterapi uygulamasında küçük iğneler kullanılmaktadır. Acı hissine dayanamayanlar için lokal anestezi de uygulanmaktadır. Cilt problemlerine kısa sürede çözüm sağlayabilen bir tedavi şeklidir.

Mezoterapi konusunda hangi problemli bölge için kullanılacağı önem kazanmaktadır. Çünkü kullanılan amacına göre kullanılacak maddelerin dozajı ve içerikleri değişmektedir. Cildini yenilemek, saç dökülmesi sorununa çare bulmak, bölgesel zayıflama ya da leke ve çatlak tedavisi için İstanbul mezoterapi tercihini yapabilirsiniz.

Mezoterapi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Mezoterapi tedavisi, sorunlu bölgelere çeşitli solüsyonların enjekte edilmesi ile yapılmaktadır. Bu solüsyonların içeriğinde vitamin, mineral, aminoasit, enzim ve çeşitli ilaçlar bulunabilmektedir. Tedavide kullanılan ilaçlar, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanmış ilaçlardır. Çoğu ürün, eczanelerde satılmaktadır. Bitkisel içerikli ürünlerin de içerikte yer alması ile reaksiyon riski oldukça azdır. Hastalar için hazırlanan solüsyonlar birbirinden farklı olabilir. Bu durumda, uzman kişinin, doğru ve birbiri ile uyumlu ürünleri kullanması gerekmektedir. En çok kullanılan maddeler cilde dolgunluk veren ve nem oranını dengeleyen hiyaluronik asit, A,D,C, B, E gibi antioksidan vitaminler, selenyum, ginko biloba, cildin sıkılaşmasında etkili olan DMHA maddesi B5 vitamini, bakır ve çinkodur. Bu ürünler sıvı, krem ya da jel şeklinde kokteyl olarak kullanılabilir.

Mezoterapi uygulaması yapılmadan önce, uzman konusunda ciddi bir araştırma yapılmalıdır. Yaşanılan şehirde ya da yakın şehirlerde, bu konuda uzman kişiler belirlenmeli ve görüşmeler gerçekleştirilmelidir. Kulaktan duyma bilgilerle hareket edilmemelidir. Tedavi yapılacak mekan, hijyen açısından yeterli olmalıdır. Tamamen steril araçlarla tedavi gerçekleştirilmelidir. Deri altına, hijyenik olmayan bir enjeksiyon işlemi gerçekleştirilmesi çok kötü sonuçlar doğurabilir. Tedavilerin başarıya ulaşması için, kullanılan solüsyonların da doğru bir şekilde hazırlanması gerekir. Mezoterapi konusunda herhangi bir uzmanlık belgesi olmayan kişilerden kesinlikle tedavi görülmemelidir. Yanlış hazırlanan bir solüsyon, herhangi bir etki görülmemesine neden olabileceği gibi alerjik reaksiyonların görülmesine de neden olabilir.

Tedavi öncesinde, uzman doktor ile gerekli bilgi alışverişi yapılmalıdır. Hastalar, alerjisi olduklarını bildikleri maddeleri doktorlarına iletmelidir. Tedavi öncesinde, olası alerjik reaksiyonları önlemek adına alerji testleri yaptırılmalıdır. Herhangi bir sorun tespit edilmezse, tedavinin sorunlar üzerinde ne kadar etkili olacağı hakkında düşünülmelidir. Cilt sorunlarının ne kadar ilerlemiş olduğu, nasıl oluştuğu gibi konularda detaylı bir bilgilendirme yapılmalıdır. Hasta- doktor iletişiminin güçlü olması, tedavilerin daha hızlı başarıya ulaşmasında oldukça etkili bir noktadır. Tedaviden sonra da, uzman kişinin önerilerine harfiyen uyulmalıdır.

Mezoterapi Tedavisi Gördükten Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mezoterapi tedavisinin sonuçları, hayatınız boyunca kalıcı olmayabilir. Tedavinin uygulandığı bölgeye göre kalıcılık süresi de değişmektedir. Selülit tedavilerinde genellikle yılda iki kez tekrarlama yapılmaktadır. Tedaviden alınan sonucun daha kalıcı olmasını sağlamak için sağlıklı bir şekilde beslenmeye özen gösterilmelidir. Nasılsa tedavi oldum diyerek, fast food gibi gıdaların aşırı şekilde tüketilmesi sorunların tekrarlanmasına davetiye çıkaracaktır. Tedaviden tam verim alabilmek için düzenli olarak spor yapma alışkanlığının kazanılmasına da uğraşılmalıdır.

Seanslardan hemen sonraki süreçte çeşitli aktivitelerin yapılmamasına dikkat edilmelidir. Her seansı takip eden 48 saat içerisinde yorucu sporlardan kaçınılmalıdır. İlk saatlerde sıcak su ile duş alınmamalıdır. Yine aynı şekilde, ilk 4 saati içerisinde hiçbir makyaj ürünü tedavi gören bölgede kullanılmamalıdır. Tedavi sonrasında hafif kızarık ya da morluklar oluşabilir. Bu izler, kısa sürede geçecektir. Tedaviden hemen sonra bu izler makyajla kapatılmaya çalışılmamalıdır. Kritik süre atlatıldıktan sonra hala kızarıklık varsa, makyaj ile rahatlıkla kapatılabilir.

Mezoterapi Fiyatları

Mezoterapi, birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Cildin gençleştirilmesi, saç dökülme tedavisi, bölgesel zayıflama ve daha birçok alanda kullanılabilir. Cilde mezoterapi fiyatları ile yüze mezoterapi fiyatları değişkenlik gösterir.

Yapılacak uygulamanın kaç seans olacağı, kullanılacak maddelerin içeriği ve dozajları, yüz ve cilt mezoterapisinde fiyatları etkileyen unsurlardır. Bu yüzden 2022 mezoterapi fiyatları ile 2020 mezoterapi fiyatları aynı olmayabilir. Detaylı bilgi almak için Evren Helvacı Klinik’i arayabilirsiniz. 

Mezoterapi ve Mezolifting Farkı

Mezoterapi ve mezolifting farkı birkaç maddede toplanabilir. Mezolifting yani yüz mezoterapisi, cilde canlılığını ve parlaklığını verirken, cildi sıkılaştırır ve deriyi gerginleştirerek sıkılaşmasını sağlar.

Mezolifting ile cilt üzerine sürülen herhangi kozmetik kremler, derin tabakalara kadar inmez. Mezoterapi ise ilaçların hedef dokuya ulaşmasını sağlar. Yüz mezoterapisi, yüzün her bölgesine uygulandığı gibi; boyun, dekolte bölümü ve el bölgesine de uygulanabilir.

Mezoterapi, nemlendirici ve güneş koruyucularının cilt altına daha çabuk geçmesini sağlar. Mezolifting ürünleri çeşitli olduğu için bazı ciltlerde 1 seansta bazı ciltlerde 4-5 seansta uygulama tamamlanır.

Cilt yüz mezoterapisi İstanbul’da konusunda uzman ve profesyonel ekip tarafından uygulanmaktadır. Cildinizin daha genç ve doğal görünmesi için, deneyimli ekibimiz ile iletişime geçerek, profesyonel hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Ayrıca prp uygulaması, saç ekimi ve fransız askısı estetik yöntemleri ile ilgili bilgi almak için ilgili sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. 

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Mezolifting ve Mezoterapi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Mezolifting Ağrılı Bir İşlem Midir ?

Mezolifting işlemi sırasında lokal aneztezik kremler kullanılarak ağrı minimuma indirgenmektedir.

Kimler Mezolifting Yaptıramaz ?

Kronik cilt hastalığı ve kullanılacak ilaçların içerisindeki bileşenlere alerjisi olan bireylerde uygulanmaması tavsiye edilir.

Mezolifting Kaç Seans Sürer?

Mezolifting seansları kişinin cilt tipine göre değişebilmektedir. Ortalama 3-4 seans sürebilir.

Mezolifting İşlemi Yüz Germe Ameliyatı Olan Hastalara Uygulanabilir Mi?

Evet, yüz germe ameliyatı olan bireylere mezolifting uygulanabilir. Yüz germe ameliyatı ile toparlanan cildinizi mezolifting yaptırarak daha canlı ve ışıltılı hale getirebilirsiniz.

Mezoterapi İşlemi Ağrılı Bir İşlem Midir?

İnce uçlu iğneler ile yapılan bu uygulamada derinin orta tabakasına yapıldığı ve derine inilmediği için hafif ağrı hissedilebilir.

Mezoterapi Sonrası Selülit Oluşumunu Engellemek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bol su tüketmeli, yağsız yiyecekleri minimum seviyede tüketmeli, alkol, asitli içecekler ve kahveyi az tüketmelisiniz.

Saç Mezoterapisi Hangi Saç Tiplerine Uygulanır?

Stres kaynaklı, mevsimsel kaynaklı olmak üzere saç dökülmeleri durumlarında mezoterapi uygulanabilmektedir.

Mezoterapi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Mezoterapi uygulaması uzun süren bir işlem değildir. 10 ile 30 dakika arasında süren bir işlemdir.

Mezoterapi Kaç Seans Sürmektedir?

Mezoterapi uygulamaları yaklaşık 10 seans sürmektedir.

Mezoterapi Sonrası Yan Etkiler Görülür Mü?

Mezoterapi sonrası yan etki çok görülmese de hassas ciltli bireylerde alerjik reaksiyonlara rastlanabilmektedir. Bu nedenle mezoterapi yaptırmadan önce uzman doktorunuz ile görüşmelisiniz.

  Randevu Talebinde Bulunun

  Medikal Estetik Hizmetleri

   Bizimle İletişime Geçin