Kök Hücre ve PRP Tedavisi

PLAZMOLİFLEME (CİLT PRP TEDAVİSİ)
Kök Hücre ve PRP Tedavisi

PRP, hastanın kendi kanından elde edilen, trombositlerle zenginleştirilmiş plazma enjeksiyonlarını kullanarak cildinizi gençleştirmenize ve doğal bir şekilde cildi onarmanıza olanak sağlayan modern bir estetik tıp alanıdır.

Teknik, vücudumuzdaki hücrelerin kendi kendine onarım yeteneğine dayanmaktadır. Bu, dokuların doğal restorasyonu için yeni olanaklar açan estetik ve rejeneratif tıpta ilerici bir yöndür.

Prp

prp-trombositler cildin onarımı ve gençleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Büyüme faktörlerini izole ederek, hasarlı hücrelerin bölünmesini ve yayılmasını önler. Trombosit bakımından zengin plazma (Patelet Rich Plasma, PRP), vücut dokuları üzerinde onarıcı ve yaşlanma karşıtı etkisi olan, yüksek trombosit içeriği olan bir kan plazmasıdır.

Kanın biyostimülatör özellikleri, plazmada trombosit konsantrasyonundaki artışla önemli ölçüde aktive olur.

PRP, vücutta hücre yenilenme mekanizmasını başlatır, yaşlanma sürecini durdurur ve cilt yenilenmesini sağlar, tüylerin uzamasını önler.

Kök Hücre (stem cell)

Kök hücreler, vücudumuzda bütün doku ve organları oluşturan ana hücrelerdir. Henüz farklılaşmamış olan bu hücreler sınırsız bölünebilme, kendini yenileyebilme ve farklı hücre tiplerine yönlenebilme potansiyeline sahiptir.

Kök hücrenin bu özelliğinden yararlanarak cilt rejuvenasyonunda kullanılmaktadır. Doğal bir uygulama olduğu için alt yaş sınırı yoktur.  Kırışıklık onarımı, akne izi tedavisi, saç tedavisi ve kronik yaralarda kullanılmaktadır.

Estetik amaçlı işlemlerde kullanılan kök hücre otolog hücre grubundaki fibroblastlardır.  Adından da anlaşılacağı gibi kendisi hariç başka hücreye dönüşmez. Kulak arkası gibi cildin güneş görmeyen ve estetik kaygı yaratmayan yerinden   3 mm doku örneği alınır. Laboratuvar şartlarında steril ortamda çoğaltılan kişinin kendi kök hücresi yenileme planlanan alana hekim tarafından uygulanır. Burada amaç, bağ dokuda eksilen kollagen ve elastin liflerini uyaracak yeni fibroblastları dokuya vermektir. İlerleyen yaşla birlikte kaybedilen bu hücreler tekrar yerine konduğunda cildin genç yaştaki görüntüne sahip olma imkânı tanır.

PRP Yöntemlerinin Güvenliği

PRP-enjeksiyon tekniği en yeni, ilerleyici cilt gençleştirme yöntemleri ve saç dökülmesi tedavisidir. Plazoterapi etki mekanizması “güvenlik standardı” olarak iyi çalışılmakta ve korunmaktadır. PRP’nin etkinliği küresel tıp topluluğu tarafından tanınmaktadır. Tekniğin öncüsü, geçmişi 100 yıldan daha eskilere dayanan otohemoterapidir.

Trombosit bakımından zengin plazma hastanın kendi kanından alındığından, bulaşıcı hastalıkların yayılması, reddedilme veya alerjik reaksiyonlar açısından kesinlikle güvenlidir.

PRP, cilt gençleştirme ve iyileştirme, kellik tedavisi ve saç uzatma restorasyonu gibi önemli estetik görevleri çözmek için estetik tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. PRP enjeksiyonları kliniğimizde deneyimli doktorlar tarafından yapılmaktadır. İstanbul kök hücre tedavisi için uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Yüz PRP’si – Kök Hücre Tedavisi

PRP, hastanın kendi plazmasının kullanımına dayanan yüzünün cerrahi olmadan gençleştirilmesi ve restorasyonunun eşsiz bir tekniğidir. Trombosit bakımından zengin plazmanın sorunlu bölgelere sokulması, bağ doku hücrelerinin işleyişini aktive eder ve doğal cilt gençleşmesinin biyolojik mekanizmasını tetikler. Bu teknik, estetik tıbbın gelişmiş yönüdür ve bugün dünyanın önde gelen kliniklerinde aktif olarak kullanılmaktadır.

Prosedür, bağ dokusu hücrelerinin hastanın kendi plazması yoluyla aktivasyon mekanizmasına dayanır. PRP prosedürlerinden sonra, dermisin derin katmanlarında bulunan bu hücreler, cildin pürüzsüzlüğünden ve esnekliğinden sorumlu olan kolajen, elastin ve hyaluronik asit sentezlemeye başlar.

Kök Hücre İçin Prp Enjeksiyon Türleri

PRP Mezoterapötik enjeksiyonlar

Cildi gençleştirmek ve yenilemek için, hastanın saf plazması, mezoterapötik teknikle ve hyaluronik asit ile birlikte kullanılır.

PRP Dolgu Enjeksiyonu

Kırışıklıkların doldurulması ve cildin biyolojik olarak uyarılması için hastanın plazması ile dolgu enjeksiyonları yapılır.

Cilt Yenileme İçin Prp Enjeksiyon Alanları

Cilt gençleştirme için PRP prosedürleri yüz, boyun, dekolte ve el alanlarında uygulanmaktadır.

Cilt PRP Prosedürleri Sonuçları

PRP prosedürlerinin sonucu cildin doğal bir gençleşmesidir:

 • Cilt sıkılaştırıcıdır,
 • Göz altındaki morlukları giderir,
 •  “gözenekli” kırışıklıklar dahil kırışıklıklar ve kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır.
 • Cilt yaşlanmasını yavaşlatır,
 • Sağlıklı, pürüzsüz, parlak bir ten rengi sağlar,
 • Cildin restorasyonunu yapar,
 • Alerjik reaksiyonların ve cilt tahrişlerinin azaltılmasını sağlar
Cilt İçin PRP Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Derideki pozitif değişiklikler ilk PRP prosedüründen sonra görülebilir, ancak pürüzsüz, ağartılmış cildin etkisini elde etmek için, her bir durumda doktor tarafından belirlenen bir işlem süresinin geçmesi önerilir.

Prp Sonrası Gençleşme Etkisi

PRP prosedürlerinin etkisi cilt durumuna, hastanın yaşına ve diğer faktörlere bağlıdır. Ortalama olarak, sonuç 1-1.5 yıl boyunca devam eder.

Prp Prosedürü Nasıl Yapılır?

Kliniğimizde PRP prosedürleri yalnızca otojen kandan elde edilen plazma ile yapılır – hastanın kendi kanı işlemden hemen önce alınır.

Plazma hazırlama işlemi basit ve güvenlidir. Kan, hastanın damarından küçük bir özel kabın içine alınır ve kırmızı kan hücrelerini ve plazmayı ayırmak için 5-10 dakika santrifüj edilir.

Ayrıca, elde edilen plazma (saf halde veya diğer bileşenlerle karıştırılmış – doktorun tavsiyelerine ve hastanın seçimine göre) derhal belli bir şemaya göre vücudun sorunlu bölgelerine uygulanır.

Prosedürün tüm aşamaları (kan örneklemesi, plazma üretimi, PRP enjeksiyonları), rejeneratif tıp alanında lider bir İsviçre biyoteknoloji laboratuarı ekipmanı ve ilaçları kullanılarak gerçekleştirilir.

Kök Hücre Prosedürü İçin Hasta Nasıl Hazırlanır?

İşlemden 2-3 gün önce antikoagülanları almayı reddetmelisiniz.

İşlemden 1 gün önce alkol, yağlı ve kızartılmış yiyeceklerin yanı sıra koruyucu madde içeriği yüksek yiyecekler ve diyetten çıkarılmalıdır.

İşlemden 4 saat önce yemek yemekten kaçınmalı, daha fazla su içmelisiniz.

Bilinmesi gereken diğer unsurlar:

Kök hücre kullanım alanları şöyledir.

 • Cilt Yenileme
 • Kırışıklık tedavisi
 • Hafif cilt sarkması
 • Yara izi
 • Leke tedavisi
 • Saç dökülmesi

Kan alımı, santrifüj, uygulama ile total süre 30 dakikadır.

Yüz uygulamasında işlem sonrası 2 saat yüz yıkanmaz, masaj ve makyaj yapılmaz.

Kişinin kendi kanı olduğu için alerji riski yoktur. Hassas ciltlerde enjeksiyon yerlerinde minimal-geçici morluklar olabilir.

Uygulama sıklığı 2-3 hafta ara ilke 3-4 seanstır. Yanıt hemen ortaya çıkmaz. Kişinin cilt yenilenme hızına bağlı 2-3 seans sonrası belirgin olur.

[contact-form-7 404 "غير موجود"]