Atasehir-meme-buyutme-
  • 1
  • 0

Ataşehir meme büyütme, plastik cerrahi alanındaki en yaygın operasyonlardan biridir. Herhangi bir nedenle göğüslerinin doğal şekliyle mutsuz olan kadınlar ve kızlar mamoplastiye başvururlar. Bununla birlikte, bir operasyona karar vermeden önce, artıları ve eksileri tartmak gerekir.

Operasyon endikasyonları

Meme büyütme ameliyatı için çok fazla tıbbi endikasyon yoktur. Ancak, doğal şekil ve boyut sahiplerini tatmin etmiyorsa, memenin estetik cazibesini iyileştirmek için ameliyata ihtiyaç vardır. “Şikayetler” sadece meme bezlerinin küçük boyutlarını değil, aynı zamanda asimetrilerini de içerir.

Neyse ki, modern estetik cerrahinin yetenekleri sayesinde neredeyse tüm kusurları düzeltebilirsiniz! Ek olarak, hamilelikten sonra memelerin sarkması, emzirme veya ani kilo kaybı ve mastektomi (meme bezlerinin cerrahi olarak çıkarılması) gibi cerrahi için başka endikasyonlar da vardır.

Mammoplasti, kadının dış verileri ile kısıtlanması ve memnun olmaması durumunda genellikle gerekli ve en doğru çözümdür, ancak kalifiye bir plastik cerrah tarafından onaylanmalıdır. Başarılı bir operasyon sayesinde sadece benlik saygısı artmaz, aynı zamanda birçok psikolojik kompleks ve sorun da ortadan kalkar. Bu alandaki hedeflerinize ulaşmak için göğsünüzün şekline dikkat etmeniz gerekir.

Meme büyütme ameliyatının nedeni sadece eşin memnuniyetsizliği ise, istenen dış karakteristiklere ulaşmak sadece sizi değil, aynı zamanda sevdiğiniz kişiyi de tatmin edecektir, ancak ne kadar değerlidir? Bunu dikkatlice düşünmelisin.

Meme büyütme ameliyatının kadınlarda kontrendike olduğunu belirtmek gerekir:

·         Meme bezlerinin henüz tam olarak oluşmadığı 18 yaşında

·         İç organların ciddi hastalıkları ile

·         Herhangi bir yerin malign tümörleri ile

·         Benign dahil göğüs bölgesinde neoplazmlar

·         Akut veya kronik enfeksiyonlarla

·         Hamilelik, emzirme döneminde ve emzirmenin bitiminden altı ay sonra

·         Kanama bozuklukları ile

·         Diyabetli hastalarda

Meme Büyütme Yöntemleri

Meme büyütme için, amaçları ve uygulama yöntemleri açısından farklılık gösteren çeşitli yöntemler vardır. Tabii ki, bu bilgi sadece rehberlik amaçlıdır, operasyon türünün ve implantların seçimine ilişkin nihai karar bir uzman tarafından verilmelidir.

İmplantlarla göğüs büyütme

En yaygın mammoplasti türüdür. İmplantlar, herhangi bir boyutta veya şekilde bir meme almanıza izin verir- seçilen endoprotez tipine bağlıdır. İmplantasyonun birkaç yolu vardır; bunlar kesi şekli ve yerinde farklılık gösterir. Çeşitli implant yerleştirme tipleri de ayırt edilir: kas ve meme bezi arasında, tamamen göğüs kasının altında veya kısmen.

İmplant türleri

İmplant seçerken, maliyetine odaklanmamalısınız. Ana seçim kriterleri hastanın anatomik özellikleri ve istenen sonuç olmalıdır. Bu durumda, nihai karar, deneyimine dayanarak, mammoplastinin tüm inceliklerini ve özelliklerini dikkate alabilen doktora aittir. Seçilen implanta bağlı olarak, uzman operasyon için en uygun yöntemi de seçecektir.

Modern implantlar düşük ağırlık, yüksek güvenlik özellikleri ve doğal bir şekle sahiptir. İmplantlar çeşitli kriterlere göre farklılık gösterir: şekil, dolgu tipi ve yoğunluk. Doğal gözyaşı şeklindeki yuvarlak implantlar ve anatomik olanlar şekil olarak ayırt edilir.

Anatomik implantlar memenin görünümünü daha doğal hale getirir. Hem bunlar hem de diğerleri farklı kalınlıklara sahip olabilir (düşük veya yüksek profil).

Yuvarlak implantlar, yer değiştirdiklerinde bile memenin şeklini korurken anatomik olanlar deforme olabilir. Dolgu maddesine gelince, şu anda silikon bazlı jel implantları ve %0,9 tuz içeriğine sahip salin dolgulu salin implantları vardır. Tuz endoprotezleri düşük maliyetleri ve daha fazla yumuşaklıkları nedeniyle dikkat çekicidir. Jel implantlar daha dayanıklıdır ve şekillerini daha iyi tutar. Modern implantların bir kadına herhangi bir zarar vermediğini vurgulamaktayız: kabuğa kazara hasar verilmesi durumunda dolgu maddesi sızmaz.

Göğüs dikleştirme

Ataşehir göğüs dikleştirme (mastopeksi) implantlarla veya implant olmadan yapılabilir. Bir kadın sadece meme şeklinden değil, aynı zamanda büyüklüğünden de memnun değilse, implantlar implante edilir. Kesimin konumuna bağlı olarak üç ana sıkma türü vardır: Areoladan meme kıvrımlarına dikey olarak ve daha sonra yatay olarak gerçekleştirilen bir “çapa” şeklinde bir bölümle çapa mastopeksi. Bu kaldırma, büyük göğüsleri ve belirgin deformiteleri olan kadınlar için önerilir. Areola boyunca bir bölüme sahip periareolar mastopeksi, küçük göğüsleri ve küçük deformiteleri olan kadınlar için endikedir. Operasyon sırasında, cildin areola çevresindeki kısmı çıkarılır, daha sonra dikişler sıkılaştırılır. Hilal şeklindeki mastopeksi, üst kısmında fazla deri varsa, orta derecede meme deformitesi olan kadınlar için uygundur. Bu operasyon sırasında, cerrah areola üzerinde bir kesi yapar. Ameliyat sonucunda meme başı 2-4 cm yukarı kaydırılır.

Endoskopik meme büyütme

Belirtilen operasyon aslında, özel ekipman- bir endoskop kullanarak implantların sokulmasıdır. Bu tip cerrahi müdahale, kesi koltuk altından yapılırsa gereklidir, çünkü implantı yalnızca tıbbi optik cihazlar kullanarak seçilen bölümden kurmak mümkündür. Bu durumda, implant pektoral kasın altında bulunur ve kurulum işleminin güvenli bir şekilde gitmesi için, söylendiği gibi uygun endoskopik ekipman yardımı ile sağlanan görsel kontrol gereklidir. Bu tip operasyonun avantajları aşağıda sunulmuştur.

 

Mastektomi sonrası meme büyütme veya restorasyon

Meme çıkarma (mastektomi) meme kanserlerini tedavi etmenin radikal bir yoludur. Modern tıbbi bakım standartları, tümörü çıkarmak için ameliyat sırasında doğrudan implantların yardımıyla meme bezi formunun restorasyonunu sağlar. Ne yazık ki, bu tüm merkezlerde mümkün değildir ve hastanın durumu böyle bir müdahaleyi gerçekleştirmek için her zaman mümkün değildir.

Çalışma Yöntemleri

Yukarıda belirtildiği gibi, meme büyütme cerrahisi teknolojisi kesi yerine bağlıdır. Paralosal bölgeden erişim, meme uçlarının pigmentli cildinin sınırı boyunca bir bölümün yapılmasını içerir, böylece ameliyat sonrası sütür neredeyse görünmez olur. Bu yöntem, gelecekte emzirmeyi planlayan kadınlar için uygun değildir, çünkü operasyon sırasında kanallar zarar görebilir. İkinci yöntem, göğsün altındaki kat boyunca bir kesi yapılmasını içerir, böylece dikiş de nispeten görünmez kalır ve cerrah için erişim daha uygun hale gelir. Hasta için tek sorun, bir süre için özel bir silikon yama giyme ihtiyacıdır, bu da sadece skarın en iyi şekilde iyileşmesine katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda bir sütyenle ovalanmasını önler. Koltuk altından erişimle göğüs büyütme en ilerici ve en az travmatik yöntemdir. Bu yöntemin birkaç önemli avantajı vardır: Küçük kesi nedeniyle, postoperatif rehabilitasyon süresi azalır: iyileşme süresi 10-14 gün sürer ve skar dört ila beş ay sonra düzelir. Yöntem, protezin iyi bir sabitlenmesini sağlar ve implantın pektoral kas altına yerleştirilmesi nedeniyle yer değiştirme riskini azaltır. Ameliyat sırasında meme dokusu etkilenmez, bu özellikle hamilelik ve emzirme planlıyorsanız önemlidir. Bir endoskop kullanarak implantın yerleştirilmesi kolaylığı sayesinde cerrahi müdahale sadece 40 dakika sürer.

Öte yandan, saç ve ter bezleri nedeniyle, kolun altındaki dikişler daha kötü iyileşir ve daha pürüzlüdür, bu da gözle görülür bir skar oluşumuna yol açabilir. Ayrıca, böyle bir işlem göğüs derisi kaldırma ile birleştirilemez. Bu nedenle, doktor başka bir yöntem sunuyorsa, onunla tartışmamak daha iyidir. Not Cerrahi müdahaleye bir alternatif lipofilleme olabilir. Bu daha az travmatik yöntem, örneğin keskin bir kilo kaybından veya emzirme bitiminden sonra memenin şeklini hafifçe ayarlamanız gereken durumlarda kullanılır. Lipofilling sırasında, sorunlu bölgelerden (genellikle karın, kalçalar) çıkarılan hastanın yağ hücreleri kullanılır. Bu yaklaşımın avantajları açıktır. İlk olarak, kendi dokularınız vücut tarafından reddedilmez. İkincisi, lipofilling sadece memenin şeklini değil, aynı zamanda donör alanları da denemenizi sağlar.

Ameliyat için hazırlık

Ataşehir meme büyütme ameliyatı için hazırlık, plastik bir cerrah, profesyonel bir psikolog ve anestezist ile görüşmek, gerekli donanım muayenesini yapmak ve testleri geçmek içerir. Ameliyat hazırlığında, hormonal kontraseptiflerin yanı sıra aspirin ve diğer kan inceltici ilaçları kullanarak sigara içmeyi, alkol içmeyi, baharatlı ve yağlı yiyecekleri de bırakmalısınız.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *