Burun-
 • 1
 • 0

Burun ameliyatı, hem estetiksel nedenler hem de sağlıksal nedenler ile yapılabilen bir operasyondur. Burun ucu kaldırma, burun küçültme, burun kemiğinin alınması gibi operasyonlar günümüzde en çok tercih edilen operasyonlardır. 

Yüzün tam ortasında yer alan ve en çok dikkat çeken burun, birçok kişi için özgüven eksikliğine bile yol açabiliyor. Hem estetiksel kaygının önüne geçmek hem de burnun fonksiyonlarını sağlık açısından doğru yerine getirebilmesi için burun ameliyatı doğru ve kalıcı bir tercihtir. 

Burun Ameliyatı Yapılabilen Durumlar 

 • Burun içi yapısının bozuk olduğu ve nefes almayı engelleyecek durumlar
 • Burun yapısının kemerli olması 
 • Burun ucu yapısının geniş ve kalın bir yapıda olması 
 • Geniş burun deliği ve dar burun deliği probleminin olması
 • Burun ile yüzün orantısız olması 
 • Genetik büyük buruna sahip olmak 
 • Önceden geçirilmiş yanlış burun operasyonları
 • Burun ucunun deforme olması 
 • Burun içerisinde et bulunması  

Yukarıda belirtilen nedenlere sahip olan hastalar doğru planlanmış bir burun ameliyatı ile problemlerinden kurtulabilirler. 

İkinci Kez Burun Ameliyatı Olabilir Mi ? 

Daha önceden burun ameliyatı olunduysa anca sonuç beğenilmediyse revizyon ameliyatı olunabilmektedir. Sonucun beğenilmemesinin yanı sıra ilk ameliyattan sonra yaşanabilecek nefes problemleri için de revizyon burun ameliyatı tercih edilmektedir. Ancak ikinci burun ameliyatı ilkine göre psikolojik olarak daha zor geçebilmektedir. Bu nedenle burun ameliyatı olacağınız doktorları iyice araştırarak işinde profesyonel kişileri seçmeniz önerilir. Doğru bir ameliyat planlaması yapılması oldukça önemlidir. 

Burun Ameliyatı Ne Zaman Yapılabilir ? 

Burun ameliyatı yapılabilmesi için bireyin kas gelişimini tamamlaması gerekmektedir. Sağlık amaçlı ve estetik amaçlı yapılan burun estetiklerinde burun kıkırdak yapısında ve kemik yapısında bazı değişiklikler yapılabilmektedir. Bu nedenle 18 yaşından küçük bireylere burun ameliyatı yapılması önerilmez. Bununla birlikte aksi durumlarda yani ileri düzeyde nefes alma problemi yaşayan çocuklarda sağlıklı nefes alma düzeyinin arttırılabilmesi için burun ameliyatı çözüm olarak sunulabilmektedir. 

Burun Estetiği Sonrası Süreç 

Burun estetiği sonrası süreçte doktor tarafından verilen yönergelerin doğru uygulanması oldukça önemlidir. Burun ameliyatından 1 hafta sonra hastalar günlük yaşamlarına burunlarına gelecek darbelere dikkat edecek şekilde dönebilerler.  Ameliyattan sonra birkaç gün burun tıkanıklığı yaşanması olağan bir durumdur. Bununla birlikte ameliyattan sonra yüzde oluşacak ödem ve morluklar 10 gün içerisinde azalarak geçmektedir. Burunda oluşacak ödem ise 6 hafta içerisinde yok olacaktır.  

 

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *