burun-estetigi-ameliyati-sonrasi
  • 1
  • 0

Burun estetiği ameliyatı günümüzde en yaygın olarak yapılan estetik ameliyatlardan birisidir. Burun yüzde bulunan ve estetik güzelliği etkileyen en önemli organdır. Bu nedenle insanlar yüzleri ile uyumlu güzel bir buruna sahip olmak isterler.

Hastanın yüzü ile uyumlu ve doğal bir görünüm sağlayacak burun kişiye özel olarak tasarlanmalıdır. Geliştirilen teknikler ile birlikte burun estetiği ameliyatı artık çok daha kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor. Burun estetiği ameliyatı sonrası ise dikkat edilmesi gereken önemli bir süreçtir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Süreç Nasıl İlerler?

Burun estetiği ameliyatı sonrası buruna tampon ve atel takılmaktadır. Atel burun sırtında yer alır ve buruna şekil vermek amacı ile koyulur. Tampon da urun delikleri içerisine yerleştirilmiştir. Ameliyat yapıldıktan sonra 1 hafta boyunca burun üzerinde atel ve tampon yer alır. 1 haftanın sonunda burun sırtında yer alan atel ve tamponlar çıkarılır.

Buruna takılan tamponların çıkma süresi doktor tarafından belirlenecektir. Bu süre boyunca tamponlar nedeni ile hasta burundan nefes alamayacaktır. Tamponlar çıkana kadar ağızdan nefes alınacağı için ağızda kuruluk meydana gelebilir. Bu süreçte hasta bol bol sıvı tüketerek ağız kuruluğunu önleyebilir.

1 hafta boyunca burunun şeklini alması ve içeride oluşan yararların kapanması için atel ve tampon burunda kalır. 1 haftanın sonunda malzemeler çıkarılır. Malzemelerin çıkmasının ardından güzel şekle sahip bir burun ortaya çıkar. Ancak gördüğünüz görüntü ödemli bir burun olacaktır. Ameliyat sonrasında burunda ödem ve şişlikler meydana gelir. Ödem ve şişlikler zaman içerisinde azalarak yok olacaktır.

Atel çıkartıldığında burun kemerli ise kemerin gittiği anlaşılacaktır. Ya da burnun ucu düşük ise burnun kaldırıldığını görebilirsiniz. Ancak burnun gerçek şeklini alması biraz zaman alacaktır.

Ameliyat sonrasında burnun şeklini alması en az 6 hafta sürmektedir. Burnun ödemlerini atması ve oturması en az 6 haftalık bir süreç olup kimi hastalarda ödemlerin atılması ve burnun oturması daha uzun bir süreç olabilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası 3-4 ay boyunca burunu darbelere karşı korumak önemlidir. Daha sonraki süreçte ise burnunuz tamamen oturmuş olacak ve yüzünüze yakışan doğal burnunuz ile kendinizi iyi hissedeceksiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci her hasta için farklı olabilmektedir. Rinoplasti sonrası iyileşme süreci kullanılan tekniğe, yapılan müdahalenin şekline, hastanın kişisel özelliklerine göre farklılık gösterebileceği gibi ortalama iyileşme süresi 7 gün ile 10 gün arasındadır.

Rinoplasti sonrası hastalar genellikle 7 gün sonra iş ya da okul yaşamına geri dönebilmektedirler. Ancak kimi hastalarda bu süre 10 güne kadar uzayabilmektedir. Operasyondan sonra hastaların aynı gün taburcu olması ya da 1 gece hastanede kalması söz konusudur.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Banyo Ne Zaman Yapılır?

Burun ameliyatı sonrası banyo için 1 hafta beklemeniz tavsiye edilmektedir. Yüz bölgesine su değdirmeden vücut temizliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak burnunuzu 1 hafta sudan uzak tutmalısınız. Saçlarınızın temizliği için de yüzünüze su değdirmeden kafanızı arkaya alarak yıkayabilirsiniz. Ancak ameliyattan sonraki süreçte burunda yer alan atel çıkmadan önce burnunuzu su ile temas ettirmeyin.

Burun Ameliyatı Sonrası Morluk Oluşur mu?

Burun estetiği ameliyatı sonrası yapılan operasyona bağlı olarak göz altlarında ve yüzün bazı bölgelerinde morluklar oluşması normaldir. Ancak bu durum hastaların özelliklerine göre de değişebilir. Bazı hastalarda morluk hiç görülmez iken bazı hastalarda morluklar ortaya çıkabilir. Ameliyatta tercih edilen çözümler hastalarda morluk seviyesini değiştirebilir.

Burun ameliyatı sonrasında oluşan morluklar birkaç gün içerisinde azalarak son bulacaktır. Kişiler ameliyattan 1 hafta sonra günlük yaşantılarına devam edebilirler. 1 haftanın sonunda morluklar tamamen ortadan kalmış ve burun üzerine yerleştirilmiş alçı atel de çıkarılmış olarak kişiler iş yaşamına ya da okul yaşamına devam edebilirler.

Burun Ameliyatı Sonrası Ödem Ne Kadar Sürede Geçer?

Burun ameliyatı sonrası ödem yaklaşık 6 hafta sonra geçmektedir. Ameliyat sonrası burunda oluşan ödemin geçme süresi kişilerin özelliklerine bağlı olarak değişebilmektedir.

Rinoplasti sonrası oluşan ödemlerin büyük bir kısmı 3 ay içerisinde iner. Ancak bu durum kimi hastalarda 1 yıla kadar uzayabilir. Hastaya ve yapılan operasyona göre ödem inma süresi de değişiklik göstermektedir.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *