• 22 February 2023
  • 488
  • 0

Burun Estetiği Ameliyatları Nasıl Yapılır?

 

Burun estetiği, estetik ameliyatlar arasında en sık tercih edilen ve ideal nefes alma fonksiyonu olan, yüzün tamamına ve kişiyle uyumlu bir burnun elde edilmesi için gerçekleştirilen bir ameliyattır. Burun estetiğinde temel amaç burnun en önemli görevi olan  nefes alma fonksiyonunun en iyi şekilde korunması ve iyileştirilmesidir.

 

Burun estetiği ameliyatlarında, ameliyat öncesi dönem de önem arz eder. Doktor ile yapılan görüşmelerde öncelikle hastanın estetik operasyon için uygun bir aday olup olmadığı değerlendirilir. Aynı zamanda doktor ile hasta karşılıklı fikir alışverişleri ile beklentilerini ve olası sonuçları tam olarak anlatabilmelidir.

 

Burun estetiği ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılan bir operasyon türüdür. Yalnızca küçük dokunuşlar gerektiren basit operasyonlarda ise cerrahın tercihine göre lokal anestezi de uygulanabilmektedir. Ameliyat ortalama olarak 2 saat sürerken ameliyat öncesi hazırlıklar ve ameliyat sonrasında yapılan uygulamalar ve müşahede süreleri ile birlikte bir rinoplasti operasyonu genellikle 1 gününüzü alır. 

 

Genel olarak burun estetiğinde kullanılan teknikler, açık teknik veya kapalı teknik cerrahi olarak ikiye ayrılmaktadır. Açık ve kapalı teknikle gerçekleştirilen cerrahilerin duruma göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. 

 

Bunlardan ilki olan açık rinoplastide burun delikleri arasından küçük bir kesi açılır ve bu kesi sayesinde cerrahın görüş açısı genişletilir. Genellikle burundaki şekil bozukluğu ileri düzeyde olan veya daha önceden farklı bir burun estetiği operasyonu geçirmiş olan hastalarda açık rinoplasti tekniği tercih edilir. Açık tekniğin en büyük avantajı görüş açısının daha geniş olmasıdır. Fakat iyileşme süreci kapalı tekniğe göre daha uzundur ve operasyon sonrasında oluşan ödem, morluk gibi sorunlar daha büyük boyutludur.

 

Diğer bir teknik olan kapalı rinoplasti de ise yapılan kesi, burun delikleri içerisinde kalacak şekilde ayarlanır. Açık rinoplasti ile kapalı rinoplasti arasındaki temel fark kesilerin yapıldığı yerdir. Cerrahın görüş alanı azdır fakat iyileşme süresi açık rinoplastiye göre daha kısadır ve operasyon sonrasında burunda dikiş izi kalmaz. Kapalı rinoplasti tekniği genellikle daha küçük boyuttaki şekil bozukluklarının düzeltilmesinde tercih edilir. 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *