• 570
  • 0

Burun ucu estetiği burun yapısının normal olup sadece, burun ucunda sorunların bulunduğu kişilere uygulanan bir operasyondur. Bu şekilde burun ucunda bulunan sorunlar; sarkmalar, burun düşüklüğü, deformeler gibi problemler çözülmüş olacaktır. Yüzün görünümünü çok fazla etkileyen burun formunun bu sayede iyileştirilmesi sağlanır. Burun estetiği yapılması ile burnun daha estetik yapıya ve işlevsel hale getirilmesini sağlanmaktadır.

Burun Ucu Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun ucu estetiği kişinin isteğine göre tek olarak yapılabilmektedir. Bunun yanında klasik olan burun ameliyatları ile birlikte yapılabilir. Estetik burun ucu ameliyatı zor sayılan ameliyatların başında yer almaktadır. Burun ucu estetiği lokal anestezi ve genel anestezi uygulaması gerektiren bir operasyondur. Ayrıca bu işlem için sedasyon yöntemi olarak bilinen anestezi yöntemi de uygulanmaktadır. Anestezi yönteminin yanında seçilmesi gereken burun estetiği yöntemi de bulunmaktadır. Bu şekilde burun ucu ameliyatına geçilmektedir. Burun ucu estetiği açık ya da kapalı yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Bu şekilde insanların seçimine göre bu tekniklerden biriyle ameliyat gerçekleştirilir. Bu tekniğin uygulanmasına yönelik her iki tekniğinde kendi çapında avantajları bulunmaktadır. Ayrıca hastanın burun yapısı da dikkate alınması gerekmektedir.

Burun ucu estetiği ameliyatının amacı, burnun genel şekline değil sadece burun ucundaki oluşan deformeleri engellemektir. Bu şekilde burun yapısında ve kemik yapılarında bir değişiklik gerçekleşmeyecektir. Ayrıca burundaki kemik yapılarında kırma işlemi de gerçekleşmeyecektir. Burun ucu ameliyatları adı altında yapılan bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bunlar;

Ø  Burun ucu sarkıklığının önlenmesi,

Ø  Burun ucu kalınlığının önlenmesi,

Ø  Burun deliklerinin güzelleştirilmesi,

Ø  Burun deliklerindeki bozuklukların giderilmesi,

Ø  Burun kanatlarındaki şekil bozukluğunun giderilmesi,

Ø  Başarısız burun ameliyatlarının onarılması,

Ø  Çeşitli burun ucu sorunlarının giderilmesi,

Ø  Burun ucunun kaldırılması,

Ø  Burun ucundaki açının değiştirilmesi uygulamalarıdır.

Kimler Burun Ucu Estetiği Yaptırabilir?

Burun estetiği ve dahası burun ucu estetiği için, fiziksel anlamda az ya da çok bir değişimi ortaya çıkarmasından dolayı en başta, kişinin yeterli bilinç düzeyine ulaşmış ve kemiğe ilişkin yapının yeterli olgunlukta olması gerekmektedir. Bunun için en ideal yaş ise ağırlıklı olarak 18 yaş ve sonrasıdır. Ancak, çok özel durumlarda söz konusu yaş sınırı daha da aşağılara indirilebilmektedir.

Burun Ucu Estetiği Tam Olarak Nedir?

Burun ucu estetiğinin tıbbi literatürdeki ismi minor rinoplasti olarak bilinen, isminden de anlaşılabileceği üzere minör bir operasyondur. Hastanın talebi doğrultusunda, burun ucunda, görsel ya da fiziksel olarak rahatsız eden kısmın kaldırılması ya da genişletilmesi yolu ile uygulanmaktadır. Bu durumda, eğer burun ucunda düşüklük var ise, kaldırmaya yönelik bir uygulama gerçekleştirilecektir.

Burun Estetiği için Ne Tür Uygulamalar Mevcuttur?

Burun ucu ameliyatı; burun ucu sivri, kalın, uzun, geniş ya da dar olan kişilere, ideale ve ihtiyaçlarına uygun şekide uygulanmaktadır. Bu bakımdan, normal şartlarda, üçgen şeklinde bir yapıya sahip olması gereken burun, eğer bu standartlara uygun değilse, yeniden yapılandırılmak üzere operasyon uygulanır.

Uygulamalar açısından bakıldığında ise, tıbbi ve teknolojik gelişmeler sayesinde, artık botoks uygulaması ile burun ucu estetiği gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede, yapılan dolgu uygulamaları ile burun ucunda, gereken estetik yapı oluşturulabilmektedir ve söz konusu işlem dakikalarla sınırlı olacak şekilde kısa sürmektedir.

Bir diğer uygulama ise, burun ucunda oldukça göze çarpan, hem fiziksel hem de görsel açıdan rahatsız edici bir durum olan sertliği azaltmaya yönelik hareketli burun ucu estetiğidir. Söz konusu uygulama, gerçekleştirildikten sonra, burun ucundaki mevcut sertlik azalmakta ve bu da birçok anlamda yaşamı daha da kolaylaştırmaktadır.

Burnu dikleştirmek üzere yapılan operasyonlarda ise, genel olarak içeriden müdahale ile işlem gerçekleştirilmektedir. Buna göre, hekim tarafından burun ucundaki yapılar burunda dik bir görünüm olacak şekilde yapılandırılmaktadır. Bu sayede, dudak ve burun arasındaki görsel mesafenin azalması ile daha hoş bir görüntü elde etmek mümkündür. Söz konusu operasyon yaklaşık bir saat civarı sürebilmekte, yaklaşık üç hafta içerisinde ise, burun ucu estetiği iyileşme sürecine girmektedir.

Bunların yanında, özellikle tecrübesiz hekimlerce gerçekleştirilen ve burun ucunda yanlış bir bölgenin tıraşlanması yoluyla yapılan operasyonlar sonucunda burun ucunda sarkma ya da düşme gibi sorunlarla karşılaşmak olasıdır. İyi gerçekleştirilmiş bir operasyon neticesinde ise, hasta yaşamı boyunca bu tür problem ile neredeyse hiç karşılaşmamaktadır. Bu nedenle burun estetiği konusunda alanında uzman bir plastik cerrah ile çalışmak önem arz etmektedir.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *