• 1
  • 0

Zamanla değişim gösteren güzellik algısı kadınların farklı tercihlere yönelmelerine neden olmaktadır. Zamanla değişen güzellik algısı ile kadınlarında arayışları değişmiş ve farklı uygulama seçenekleri ile güzelliklerine güzellik katmak istemişlerdir.

Geçmişten Günümüze Güzellik Algısı

Güzellik denilince akıllara farklı algılar gelmekle birlikte bu algılardan birçoğu zamanla değişim göstermeye başlamıştır. 19. yüzyılda moda olan ince belli kadın modası günümüzde bazı kadınlar tarafından tercih edilmesine karşın son bulmuş bir algı olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda dolgun kalçanın da bir dönem moda olması kadınların dolgun bir kalçaya sahip olma isteği uyandırmakla birlikte günümüzde güzellik algısı büyük veya küçük olmanın dışına çıkmıştır. Günümüzde dolgun kalçaya ve ince bele sahip büyük göğüslü kadın anlayışı son bulmuş ve 90-60-90 vücut ölücüleri yerini kıvrımlı ve hatlı bir görünüme sahip olan vücutlara bırakmıştır. Vücut ölçülerinin standart bir kalıp gibi şekillendirilmesinin aksine altın oran ile orantılı bir vücut görünümüne sahip olmak günümüzün güzellik anlayışı haline gelmektedir. Bu güzellik anlayışına sahip olmak isteyen kadınlar farklı yöntemler denemektedirler ve bu yöntemler ne yazık ki uzun süre de kısmi bir başarı elde edilmesini sağlamaktadır. Günümüzde yapılan diyet ve egzersizlerle istenilen başarıyı elde edemeyen kadınların tercih ettiği bazı operasyon çeşitleri vardır bunlardan biri olan meme dikleştirme- büyütme operasyonları sayesinde kadınlar istedikleri kıvrımlı ve hatlı görünüme sahip olabilmektedirler.

Meme Dikleştirme- Büyütme Operasyonu Nedir?

Doğum sonrası vücut formları bozulan kadınlar aynı zamanda emzirme sonrasında da farklı biyolojik değişiklere uğramaktadırlar. Bunlardan kaynaklı olarak memelerde ani büyüme ve küçülme sarkmalara neden olmaktadır. Doğum öncesi aşırı derecede büyüyen ve emzirme esnasında esnek bir yapıya sahip olan göğüsler emzirme döneminin bitmesi ile küçülmekte ve sarkmaya başlamaktadır. Bu durum doğal görünümün deforme olmasına ve güzellik anlayışına aykırı bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır. Bireylerin kıvrımlı ve belirgin hatlara sahip bir vücut elde etmek için göğüslerinin yapılarına da dikkat etmeleri gerekmektedir bu yapıyı koruyabilmek ve daha hoş bir görünüm elde edebilmek için meme dikleştirme- büyütme operasyonları tercih edilmektedir. Sarkan memelerin toparlaması sıkı bir görünüm elde edilmesinin yanı sıra dolgun ve büyük bir görünüme de kavuşmak isteyen kadınlar tercih ettikleri bu operasyon sonrası bireyler daha dik ve dolgun görünüme sahip göğüsler elde edebilirler. Meme büyütme işlemi sarkan dokuda yeteri büyüklüğe sahip yapı varsa doğal dolgu ile sağlanmaktadır fakat doğal dolguya yetecek kadar yapı bulunmaması hainde protezle büyütme yapılarak memelere dolgunluk verilmektedir.

Meme Dikleştirme- Büyütme Ameliyatlarını Kimler Tercih Edebilir?

Meme dikleştirme- büyütme ameliyatları genellikle meme formlarının değişikliğe uğradığı kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Doğal büyüme sürecini geçirmiş olan kadınlar tarafından tercih edilmesi gereken bir işlem olarak karşımıza çıkan bu uygulama henüz gelişmeye devam etmekte olan göğüsler için geçerli değildir. Ergenlik dönemindeki bireylerin ve emzirme veya hamilelik kaynaklı büyümelerin gerçekleştiği dönemlerde bu uygulamanın yapılması doğru olmamakla birlikte vücut yapısının bozulmasına neden olabilecek durumlarda doğurmaktadır. Genel büyüme dönemini atlatmış kadınların sahip oldukları göğüs büyüklüğünden memnun olmaması sonucu tercih edilen bu operasyon aynı zamanda bazı biyolojik rahatsızlıklar nedeniyle büyüyemeyen göğüsler içinde tercih edilmektedir. Bir veya iki göğsünde büyüme tam olarak gerçekleşmeyen kadınların tercih edebilecekleri bir yöntem olarak karşımıza çıkan bu uygulama aynı zamanda göğüslerinin bedenini değiştirmek isteyen kadınlar tarafından da tercih edilmektedir. Doğum ya da emzirme dönemi sonrası sarkmalar ve küçülmeler yaşayan göğüslerin daha dolgun ve dik bir görünüm elde etmesi için bu uygulama tavsiye edilmektedir. Kilo kaybı ve yaşın ilerlemesi nedeniyle de formu bozulan göğüsler bu operasyon sayesinde sağlıklı ve dolgun bir görünüm kazanır.

Meme Dikleştirme ve Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüslerinin sarkmış ve küçük görünümünden hoşlanmayan kadınlar daha dolgun ve sağlıklı bir görünüme sahip olan göğüsler elde etmek için meme dikleştirme büyütme ameliyatı olmaktadır. Bu operasyon sonrasında birey daha sağlıklı bir görünüm kazanmasının yanı sıra güzel ve estetik bir görünümde kazanmaktadır. Doğum, emzirme, aşırı kilo alıp verme, doğuştan gelen genetik rahatsızlıklar, ilerleyen dönemlerde geçirilen biyolojik rahatsızlıklar ve ilerleyen yaş gibi unsurlar nedeniyle formu bozan göğüslerin eski formlarına yeniden kavuşmaları için uygulanan bu yöntem ile göğüslerin hacminde belirgin bir değişiklik meydana gelmektedir. İşlem esnasında değerlendirilen bazı özellikler vardır. Bunlar doku, profil, çap, kas altı ve kas üstü bölgelerin incelenmesidir.

  • Doğal dolgusu yeterli olan kadınlarda bulunan doku ile yapılan büyütme doğal dolgusu yeterli olmayan kadınlar için silikon dolgu ile sağlanmaktadır.
  • Göğüslerin sahip oldukları farklı profiller vardı ve yapılacak olan uygulama bu profilin korunmasını esas almaktadır.
  • Göğüslerin sahip oldukları çapta işlem esnasında dikkat edilen ve elde edilecek yeni görüntü için ölçülen bir özelliktir.
  • Göğüslerin çevresinde bulunan alt ve üst bölgedeki kaslar işlem esnasında dikkat edilen bir unsurdur. Sarkmaların baş nedeni olan göğüs üstü bölgedeki kasların gevşemesi ve göğüs altı bölgedeki kaslara ağırlık vermesi incelenen bir başka unsurdur.

Bu değerler incelendikten sonra birey meme dikleştirme ameliyatına alınır ve bireye en uygun yapı seçildikten sonra uygulama işlemi gerçekleştirilir.

Meme Dikleştirme- Büyütme Ameliyatından Sonraki Süreç Nasıl Olur?

Uygulama sonrası anesteziden uyanıldığında herhangi bir ağrı olmaz sadece hafif bir gerginlik hissi oluşur. Göğüslerdeki büyüme hemen fark edilir ve göğüslerin korunması ve baskı oluşması için üzerinde bir sargı bulunur. Bu vücudun silikon ile bütünlük sağlaması için bir süre durması gereken bir sargıdır. Meme büyütme operasyonundan sonra birey ilk 6 saat herhangi bir gıda tüketiminde bulunmaz bunun nedeni metabolizma çalışmalarının dengelenmesi ve yiyeceğin tüketilmesi ile metabolizma faaliyetlerinin aktif hale geçmesini engellemek içindir. Hasta 6 saat sonrasında sıvı gıdaların tüketimine başlayabilir ve bu sayede beslenme gerçekleştirilebilir. Hastanın sağlığı ve operasyon sonrası gelişmelerin takibi için hastaya bir gün yatış verilir ve bu süre zarfında ameliyatı gerçekleştiren doktor tarafından incelmeleri yapılır. Bu süre dolduktan sona taburcu edilen birey birkaç gün içinde normal hayatına dönebilir. Bu işlem sonrasında göğüste hissedilen gerginlik devam eder bu durum birkaç hafta içerisinde kaybolur ve hasta istediği görünüme kavuşmuş olur. Ameliyat sonrasında istenilen dolgun ve dik görünüme kavuşan bireyler hoşnut olmadıkları göğüs yapılarından tamamen kurtularak daha dolgun ve kıvrımlı bir görünüm elde edebilirler. Bireylerin ameliyat sonrasındaki süreçte ani ağırlık kaldırmamaları ve ağır spor hareketleri yapmamaları gerekmektedir. Bunlara dikkat edilmesi halinde birkaç hafta sonra tamamen sorunsuz ve gerginlik hissi olmayan bir görünüme kavuşmuş olursunuz. 8 hafta sonra fitness, yüzme gibi ağır sporlara başlama imkânı sunan bu uygulama da vücut net görünümünü yaklaşık 6 hafta sonra elde etmiş olmaktadır. 6 hafta içerisinde gerçekleşen renk ve yapı değişimleri 6 haftanın sonunda dengelenmekte ve birey 6 hafta sonra göğüslerinde hiçbir sıkıntı yaşamadan günlük yaşamına devam edebilir.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *