photo-1621021544363-02108c715c1b
  • 61
  • 0

Hamilelik döneminde fazla kilo alımı ile birlikte vücudumuzda birçok değişiklik görülür. Aynı zamanda hormonlarında etkisi ile özellikle göğüslerde büyüme meydana gelmektedir. Bazen doğum sonrası vücut çok çabuk eski haline dönebilse de bazı durumlarda vücudumuzdaki değişiklikler istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. 

Doğum Sonrası Göğüslerde Görülen Sorunlar

Hamilelikte ve doğum sonrası emzirme sürecinde göğüsler şişer ve süt bezleri genişler. Bununla birlikte kilo alıp verme işlemi gerçekleştiği için göğüslerde sarkmalar meydana gelir. Bu nedenlerle meme estetiği tercih edilmektedir.

Doğum Sonrası Meme Estetiği Ne Zaman Yapılır ?

Doğum sonrası meme estetiği yaptırmak için doğum işleminin gerçekleşmiş olması ve emzirme döneminin bitmiş olması gerekmektedir. Emzirme döneminde süt bezleri genişlediği için emzirmeden sonra meme estetiği yapılması için en az 3 ay beklenmelidir. 

Doğum Sonrası Meme Büyütme

Doğum sonrası göğüslerde görülen sarkma ve küçülme ile birlikte bazı hastalar, meme dikleştirme işleminin yanında göğüs hacimlerinin arttırılmasını da talep edebilmektedir. Meme büyütme ameliyatında süt bezlerine zarar gelmediği için ameliyat sonrasında hasta dilerse tekrar gebe kalarak emzirme sürecini rahatlıkla yaşayabilir. 

Doğum Sonrası Meme Dikleştirme

Özellikle emzirme ve kilo alıp verme işlemi ile birlikte göğüsler sarkar ve içi boşalır. Bu gibi durumlarda doğum yapmış anneler eğer göğüz boyutlarından memnunlar ise sadece meme dikleştirme ameliyatını tercih ederler. 

Doğum Sonrası Meme Küçültme

Doğum sonrası meme yapısı geniş ve büyük olan hastalar meme küçültme ameliyatına başvurabilirler. 

Meme Estetiği Sonrası Yaşam

Meme Estetiği sonrası yaşamda dikkat edilmesi gereken şeylerden en önemlisi ameliyat sonrasında bir süre ağır sporlardan kaçınmaktır. Meme estetiği ameliyatlarından sonra doktorunuzun da onayı ile hafif egzersizler yapabilirsiniz. Sıcak günlerde ameliyatlı bölgenin terlemesi ve mantar oluşumunu engellemek için mantar önleyici kremler kullanabilirsiniz. Meme ameliyatlarından sonra duş alırken ılık su ile duş almaya dikkat etmelisiniz. 

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *