• 547
  • 0

Kadınların sosyal yaşımını en çok etkileyen durumların başında, görünümleri gelmektedir. Bir kadın kendiyle ne kadar barışık olur ve estetik açıdan kendini ne kadar iyi hissederse, kuracağı tüm sosyal ilişkilerde ve her alanda çok daha başarılı olur. Dolayısıyla, kadınlar, estetik açıdan kendinde hoşnut olmayan durumu gidermek için estetik operasyonları tercih etmektedir. Son yıllarda kadınların en çok tercih ettiği estetik operasyonların başında ise meme büyütme operasyonu gelmektedir.  Meme büyütme işlemiyle daha dolgun göğüslere sahip olan kadınların kendilerine olan güveni artarak, daha mutlu ve başarılı oldukları sosyal ilişkiler geliştirmektedirler.

Göğüs büyütme operasyonlarında istenilen sonucu elde etmek için Türkiye’nin en başarılı isimlerinden Op. Dr. Evren Helvacı  tercih edilebilir. Op. Dr. Evren Helvacı ve ekibine göğüs büyütme operasyonu için başvurulduğunda, ilk olarak kişinin istekleri, öz imajını en iyi gerçekletirebileceği, beklentisine uygun protezler belirlenmektedir. Ardından göğüs ameliyatı için herhangi bir engelin yaşanmaması için gerekli tahlil ve araştırmalar yapılmakta ve sonrasında da işlem uygulanmaktadır. Tüm bunların gerçekleştirilmesinde, alanında son derece uzman göğüs cerrahları ve son teknolojideki tıbbi cihazlarla hizmet sunulmaktadır.

Göğüs Büyütme Operasyonu Hakkında

Daha dolgun göğüslere sahip olarak, hayatlarında daha mutlu başlangıçlar yapmak isteyen kadınların tercih ettiği göğüs büyütme operasyonları, göğüs içine  protez koyma esasına dayanmaktadır. Koyulacak protezin büyüklüğü, operasyon geçirecek kişinin vüvut yapısına bağlıdır. Seçim yapılırken kıstas alınan durumlar, kişinin meme derisi esnekliği, göğüs kafesinin genişliği, meme dokusu kalınlığı ve de meme yüksekliğidir. Tüm bu durumlar göz önüne alınarak seçim yapılır. Vücudun genel görünümüne ve yapısına uymayacak büyüklükte porotez seçimi, meme derisinde zamanla şekil bozukluklarının oluşmasına ve de sarkmalar görülmesine neden olmaktadır.

Meme büyütme operasyonunda, kesi yöntemi uygulanmaktadır. Seçilen protez, seçilecek kesi bölgelerinden birinin açılmasıyla yerleştirilir. Kesi bölgeleri; meme başının etrafı, meme altı ya da koltuk altıdır. Bu üç bölgeden uygun olanı seçilerek, yerleştirme işlemi yapılmaktadır. İlk olarak koltuk altı en uygun alan gibi görünse de, protez yerleştirilmesinde önemli olan protezin yerleştirilmesi için açılacak bölgeye yaklaşımdır. Kesi yapılacak bölgeye direkt olarak yaklaşmak, dokuların en az zararı almasını sağlamak ve protezin kolay bir biçimde yerleştirilmesini sağlamak önemlidir. Bütün durumlar göz önüne alındığında ise, en iyi kesi açma koşullarını sağlayan yer, meme alt bölgesi olmaktadır. Meme altı kesisi ile meme başında his kaybının yaşanmaması, meme dokusunun kesilmemesi ve de bölgede bulunan dokulara direkt temas edilmeden ameliyatın uygulanması sağlanmış olur.

Seçilen protez, meme büyütme operasyonlarında, kas üstüne ya da kas altına yerleştirilir. Protezin yerleştirileceği yer de, yine kişinin meme yapısına, derisinin kalınlığına, memenin sarkıklık oranına ve de meme kası kuvvetine bağlıdır. Alanının uzman doktoru tüm yapıları değerlendirerek, en uygun olan bölgeye protezi yerleştirir.

Göğüs Protezi Çeşitleri

Göğüs büyütme operasyonlarında, kişinin tercih edeceği göğüs protezi türü kullanılacaktır. Başvurulan ve operasyonu gerçekleştirecek uzman doktor, protez çeşitlerini hastaya gösterir ve vücut yapısına göre en uygun olan tür seçilir. İki çeşit göğüs protezi bulunmaktadır. Bunlardan ilki yuvarlak, diğeri de anatomik yani damla şeklidir. Her iki protez çeşidi de kendi içinde gruplara ayrılır. Bunlar da üzeri pütürlü olanlar ya da düz olanlar olarak gruplandırılmıştır. Hem damla şeklin hem de yuvarlak şeklin düşük, orta ve de yüksek profilli çeşitleri bulunmaktadır. Hangi şeklin hangi türünün hangi profilde olacağı konusu, danışılan uzman doktorla birlikte, kişinin istekleri de göz önünde bulundurularak belirlenir.

Dolgun ve Daha Dik Göğüsler İçin

Küçük göğüslü kadınlar, meme büyütme operasyonlarını tercih ederek, çok daha dolgun ve son derece estetik görünümlü göğüslere sahip olabilirler. Küçük göğüs yapısı, genetik özelliklerle doğuştan olabileceği gibi; sürekli kilo alıp verme, aşırı zayıflama, emzirme gibi durumlar sonucu da oluşabilmektedir. Meme dokusu sayılan durumlar sonucu, meme seviyesinin ait olduğu daha aşağı seviyeye düşerek küçülebilir ya da sarkabilir. Tüm bu durumlar da memenin o anki durumu ya da sarkma derecesine göre, yine cerrahi bi müdahile ile değiştirilebilir.

Yeterli meme dokusuna sahip olup, sadece memede sarkma görüldüğü zaman uygulanan yöntem, meme dikleştirme ameliyatı olmaktadır. Ameliyat sonucu, kişilerin son derece doğal meme görünümüne kavuşmaları sağlanır. Ancak meme yapısında hem sarkma oluşmuş hem de meme içinde yapı boşalması olmuşsa, meme dikleştirme operasyonuyla birlikte meme büyütme operasyonu da eş zamanlı olarak yapılabilir.

Göğüs büyütme ameliyatı başta olmak üzere, göğüs dikleştirme ameliyatı, çok yoğun ağrıların yaşandığı ameliyat türlerinden değildir. Genel olarak 1 hafta içinde, operasyon geçiren kişi günlük yaşamına geri dönebilir.

Meme Büyütme İşlemleri Sonrasında Merak Edilenler

Göğüs büyütme işlemleri kadar sonrası da merak edilmektedir. Operasyon sonrasındaki bir hafta içinde günlük yaşama dönülebilir. Operasyon sonrasında vücudun proteze tam olarak alışması ve vucüt şekline oturması için 5-10 hafta aralığındadır. İlk olarak daha dik gibi görünen göğüsler, zamanla tam olarak istenilen sonuca ulaşmaktadır.

Protez meme işlemini yaptırmak isteyenlerin merak ettiği diğer bir durum da, ameliyat sonrasında hamile kalındığında göğüslerden gelecek sütte herhangi bir azalma olup olmadığıdır. Protezler, yerleşim esnasında meme doksuunun içine koyulmazlar. Protezler, kas zarının altına, kas altına ya da meme doksunun altına yerleştirilirler. Yerleştirilen protezler, süt kanallarının arkasında kalmaktadır. Dolayısıyla, süt yapımını ve süt salgılanmasını önleyecek herhangi bir durum oluşmaz. Böylece, göğüs silikonu taktıran kişiler, silikon taktırdıktan sonra hamile kalırlarsa, doğumdan sonra sorunsuz bir biçimde bebeklerini emzirebilirler. Doğum yapmadan önce silikon taktırmayı düşünen kadınların, bebek sahibi olma planları varsa, kesi yöntemlerinden meme ucu kesisi önerilmemektedir. Doğumdan sonra süt gelimi esnasında meme başı kesiği nedeniyle ufak da olsa sorunlar yaşanabilmektedir.

Meme büyütme operasyonları hakkında merak edilen bir diğer konu da protezlerin meme kanseri yapıp yapmadığıdır. Meme kanseri, kadınlar arasında en çok görülen kanser türlerindendir. Türkiye’de ortalama olarak on dört kadından bir kadında görülen meme kanseri, Amerika Birleşik Devletleri’nde sekiz kadında bir kadında görülmektedir. Türkiye’de ve Amerika’da yapılan meme kanseri araştırmalarında, silikonlu göğüsler ve silikonsuz göğüsler içinde de bir değerlendirilme yapılmıştır. Amerika’da beş bin silikonlu ve beş bin silikonsuz göğüs içinde yapılan meme kanseri araştırmasında, iki grupta da meme kanseri görülme oranında fark ortaya çıkmamıştır. Tüm yapılan araştırma sonuçları, meme büyütmede kullanılan protez göğüslerin, meme kanserine neden olmadığını göstermektedir.  Bu bakımdan daha dolgun göğüs görünüme kavuşmak isteyen kadınların aklında herhangi bir soru işareti kalmasına da gerek yoktur.

Özellikle meme büyütme operasyonlarıyla dünya standatlarında hizmet sunmayı amaçlayan ve bu alanda oldukça önemli başarılara imza atan Op. Dr. Evren Helvacı, meme büyütme ve dikleştirme operasyonlarında Türkiye’deki en doğru adreslerden biridir. Daha dolgun göğüslere sahip olmak için Op. Dr. Evren Helvacı sayfasında yer alan iletişim numaralarından randevu alınması ya da internet adresi üzerinden iletişime geçilmesi gerekmektedir. Dolgun göğüslerle artık kendine güven sloganını benimseyen Op. Dr. Evren Helvacı ve ekibine hemen ulaşarak, aynalarla ve kendinizle anında barışabilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *