Bacak Estetiği Nedir?

Bacaklarda görülen estetik kusurlar genel olarak çarpık duruş, kalın bacak veya ayak bileği ve asimetrik bacaklar olarak sınıflandırılabilir. Çocukluk çağında zayıf beslenme, kalıtsal özellikler, hızlı kilo alıp verme, yerçekimi ve egzersiz yapmama bacak estetiği kaybının başlıca nedenleridir. Bacak estetiği tek başına yapılabileceği gibi kalça ve karın estetiği ile birlikte de uygulanabilir.

Bacak estetiği ameliyatında kişinin yağ dokusunun miktarı ve bölgesel olarak dağılımı göz önünde bulundurularak bacaklardaki duruş problemleri ve incelik sorunu giderilmeye çalışılır. Yetersiz yağ dokusu olan hastalarda bu sorunlar silikon protez veya hastanın vücudunun farklı bölgelerinden alınan yağlarla doldurulması ile ortadan kaldırılır. 70’lerden başlayarak, bacak estetiği önemli ölçüde ilerlemiştir. Bu çerçevede hastanın şikâyet ve istekleri göz önünde bulundurularak ameliyatlı ya da daha az invaziv yöntemler ile tedavi planlaması yapılmaktadır.

Sık Karşılaşılan Bacak Estetiği Sorunları Nelerdir?

Bacaklarda sıkça görülen estetik sorunlar ise şunlardır:

 • Kalın Bacak Estetiği

Kalın bacak kemikleri, gelişmiş kas yapısı veya fazla yağ dokusu nedeniyle olması gerekenden daha kalın olan bacaklar çok sık karşılaşılan estetik problemlerdir. Yağ fazlalığı olan hastalarda diz ve ayak bileklerindeki yağlar liposuction ile alınır. Kas yapısının ilerlemesinden dolayı problem yaşayan hastalarda cerrahi olarak çıkarılırlar. Kalın kemik yapısına sahip hastalarda düzeltmeler sınırlı olabilir. İşlemin özelliğine göre lokal veya genel anestezi altında yapılır.

 • İnce Bacak Estetiği

Bacak estetiği uygulamalarından biri olan ince bacak estetik ameliyatı ile bacakları aşırı derecede ince olan hastalarda estetik sorunlar genellikle silikon protezler ile istenildiği gibi düzeltilir. Endoskopi ile kas dokusu içine yerleştirilen silikonlar sayesinde bacak çevresi 3-4 cm genişletilebilir. Hastanın vücudunun başka bir yerinden yağ alınabiliyorsa silikon protez yerine hastanın kendi yağı dolgu malzemesi olarak kullanılabilir. Yağ enjeksiyonları ile yapılan bu yöntemin kalıcılık süresi 1 ile 2 yıldır.

 • Diz Kapağı Estetiği

Diz ve uyluk çevresindeki fazla yağlar dizlerde kötü bir görünüme ve bazen çapraz bacak duruşuna neden olur. Diz kapağı estetik cerrahisinde fazla yağ liposuction yöntemi ile alınır. Oldukça basit olan ve iyileşme sürecinin hızlı ve ağrısız olduğu operasyon yaklaşık bir saat sürmektedir.

Bacak İnceltme Estetiği Nasıl Yapılır?

Bacaklarda şekil ve güzel görüntü almanın tek bir açık cevabı var o da egzersiz yapmak. Kişisel bir antrenör veya fitness uzmanıyla çalışmak belirli sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir ve günde 30 dakika egzersiz bile istenmeyen görüntüler için büyük bir fark yaratabilir.

Bununla birlikte, herkesin bacak sıkıntısı o kadar basit değildir bazen spor salonunda harcadığımız çaba ne olursa olsun istediğimiz sonuçları alamayabiliriz. Burada ihtiyaçlarınıza göre çeşitlendirilebilen ve hedeflenebilen tedavi seçeneklerini değerlendirmeye başlayabilirsiniz. Kesin ve göze çarpan sonuçlar arayanlar için Liposuction, Microlipo ve CoolSculping gibi tedaviler seçenekler arasındadır. 

Mevcut en gelişmiş minimal invaziv liposuction tedavilerinden ikisi, inatçı yağlardan kurtulmak ve altta yatan kas tonunu vurgulamak için sıklıkla kullanılırlar. Liposuction, yağ hücrelerini çıkarmadan önce ‘eriterek’ çalışır, yani daha az invazivdir ve daha hedeflidir; çevresel birçok tedavinin beraberinde getirdiği düzensizlik riski olmaksızın üst bacakları tedavi eder. 

MicroLipo ise ismini içinde kullanılan kanüllerin boyutundan alıyor. 0,9 mm’den maksimum 3 mm’ye kadar değişen, 3 litreye kadar yağı cilde minimum travma ile uygulayabilir ve standart liposuction prosedürlerine göre önemli ölçüde daha az iyileşme süresi sağlayabilir. Küçük tüpleri ve hassasiyetleri nedeniyle normalde şekillendirilmesi ve tedavisi zor olan uyluklar, baldırlar ve dizler için popüler bir seçimdir.

CoolSculping, istenmeyen yağ alanlarını seçici olarak hedeflemek için kontrollü soğutma kullanan, invaziv olmayan ve cerrahi olmayan bir yağ azaltma tedavisidir. Tedavi edilen bölgelerdeki yağ vücut tarafından dondurulur ve doğal olarak parçalanır. Sonuçlar kademelidir, ancak aksama süresi minimumdur ve hastalar işlemden hemen sonra işe, egzersize ve tüm olağan aktivitelerine dönebilir. CoolSculpting uylukların iç ve dış kısımlarında çok etkili olabilir.

Çöp Bacak Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

Çöp bacak estetiği, bacak oranlarını iyileştirmek için baldırın şeklini ve boyutunu iyileştirmeye yönelik bir plastik cerrahi prosedürdür. Baldır büyütme, vücut oranlarına uyum sağlamaya ve bacaklara daha dengeli ve belirgin bir görünüm kazandırmaya yardımcı olabilir. 

Çöp bacak görünümünü iyileştirmek için iki seçenek mevcuttur. Yağ aşılama yoluyla baldır büyütme, baldırların şeklini iyileştiren ve böylece daha belirgin bir görünüm isteyen hastalar için iyi bir seçenektir. Vücudun fazla yağ içeren bir bölgesinden yağ alınır ve daha sonra istenilen bölgeye enjekte edilir. Olabildiğince doğal görünen gelişmiş bir şekil vermek için yağın yerleştirilmesi ve enjekte edilen yağ miktarı hassas bir şekilde yönetilir.

Diğer bir baldır büyütme uygulaması ise, hacim ekleyebilen ve onlara daha belirgin bir görünüm verebilen özel implantların kullanılmasını içerir. Prosedür, diz arkasından ciltteki doğal kırışıklıklar boyunca bir kesi yapılmasını içerir. Kesilen bölgeden daha sonra implant yerleştirilir ve dikkatlice kapatılır. İşlem genel anestezi altında yapılır ve tamamlanması sadece bir saat sürer. Konsültasyonunuz sırasında, hangi prosedürün sizin için daha doğru seçim olduğu ve ameliyatla ilgili tüm diğer soruları uzman doktorlarımız ayrıntılı olarak açıklayacaktır. 

Bacak Estetiği Neden Yapılır?

Günümüzde birçok kadın ve erkek bacaklarının inceliğine, kalınlığına veya kıvrımlarına dikkat etmektedir. Kadınlar düzgün, uzun ve güzel görünümlü bacaklara sahip olmak isterken, erkekler kaslı bacak yapısına sahip olmak ister.

Ancak çocukluktan itibaren yanlış beslenme alışkanlıkları, spor yapamama ve genetik olarak yatkınlık gibi faktörler bacaklarda estetik sorunlara yol açabilir. Bacak estetiğinde amaç bacakları estetik, göze hoş gelen ve çekici hale getirmektir. Bu nedenle fazla doku hacmi azaltılır ve eksik olan alanlar doldurulur. Bacakların şekillendirilmesi için eksik olan alanları doldurmak için ilk tercihimiz yağ greftleridir. Yağ grefti işlemi, vücuttan alınan yağ dokusunun özel bir işlemden geçtikten sonra tekrar vücudun eksik bölgelerine liposuction ile yerleştirilmesidir. Yağ grefti uygun olmadığında silikon protezler veya dolgu maddeleri kullanılabilir. Bacak estetiğinde bacak bölgesindeki yağ dokusunun alınamadığı durumlarda genellikle karın, göbek, basen, uyluk ve diz iç kısmından alınır ve çok ince kanüllerle eksik bölgelere enjekte edilir.

Bacak Estetiği Yan Etkileri

Herhangi bir estetik ameliyat hem küçük hem de ciddi riskler ve yan etkiler oluşturabilir. Baldır implantı ameliyatından kaynaklanan küçük yan etkiler, kesi bölgelerinde morarmaların yanı sıra şişmeyi içerebilir. Ameliyat bölgesinde kızarıklık olması normaldir.

Bazı kişiler anestezinin yan etkileriyle karşılaşır. Bunlar ameliyatın ilk birkaç saatinde hemen hissedilir ve mide bulantısı ve kusmayı içerebilir.

Daha ciddi yan etkiler arasında enfeksiyon ve aşırı kanama olabilir. Baldır bölgesinde irin veya artan şişlik ve kanama fark ederseniz doktorunuzu arayın.

Silikon implantlar ayrıca yırtılma veya yanlış yerleştirme riski taşır. Baldırınız küçülürse veya dolgunluk tamamen bacağınızın başka bir bölgesine taşınırsa, işlemde bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz. İmplantta bir sorun olduğunu düşünürseniz hemen cerrahınızı arayın.

Bacak Estetiği Fiyatları

Birçok estetik cerrahi operasyonda olduğu gibi bacak estetiğinin maliyeti yapılan prosedüre göre değişebilir. Bu operasyonun maliyeti plastik cerrahın eğitimi, deneyimi ve becerilerinin yanı sıra operasyonun yapılacağı hastanenin konumu ve verilen hizmetler, operasyonda kullanılan cihazlar, operasyon öncesi ve sonrası yapılan tıbbi testler, anestezi ve kullanılan ilaçlar değerlendirilerek belirlenmektedir. Ayrıntılı bilgi için sizi kliniğimize bekliyoruz.

Bacak Estetiği Yaptırmanın Avantajları

Bacak estetiği bacağınızın geri kalanıyla uyumlu, ayak bileklerini ve dizlerinizi vurgulayan yumuşak kıvrımlara sahip olmanızı sağlar. Dış görünüş hakkında daha iyi hissetmek kişinin benlik saygısı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Araştırmalar, bu tür bir ameliyatın genellikle yaşam kalitesini iyileştirdiğini göstermektedir. 

İdeal kilo düzeyine ulaşmak isteyen hastaların yanı sıra selülit sorunu olan ve bacak bölgesinde incelme sağlamak isteyen hastalar için de kalıcı çözümler sunmaktadır.

Günümüzde daha çok bayanların yaptırdığı liposuction işleminin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Vücuttan çekilen yağlar, metabolik yapının bozulmasını da engeller.

Ameliyat olmaya karar vermeden önce, beklentilerinizi dikkatlice düşünerek, uzman ve deneyimli cerrahımız ile ayrıntılı bir şekilde konuşmanız daha iyi bir sonuç almanızı mümkün kılacaktır.

Bacak Estetiği Sonucu Gerçekleşen Değişimler

 • Fazla deri, selülit ve sarkan yağ dokusunu giderilir
 • Uylukları ve kalçaları yeniden şekillendirir
 • Büyük kilo kaybını takiben vücudun konturunu iyileştirir
 • Vücut hatlarını ve simetriyi geliştirir

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Bacak Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bacak Estetiği Neden Gerekir?

İdeal bacak şekline sahip olmak isteyen her kişi bacak estetiğine ihtiyaç duyabilir. Orantısız yağ, bir kişinin fiziğinde vücut yapısını bozan bir olumsuzluktur. Bacaklardaki kusurlar her zaman fazla yağdan ibaret değildir. Bacak deformitelerinin altında yatan en önemli sorun bacak kemiği eğriliği veya çocuk felci gibi kas problemleridir. Bu durumlarda kamuflaj estetiği uygulanır. İçbükey kontur hatlarında yağ hücresi enjeksiyonu veya aşırı güçsüzlüğün görüldüğü yerlerde slikon implant ideal çözümler olarak öne çıkıyor. Bacak görüntüsü orantılı olsa kılcal damarlar bacak estetiğinizi bozabilir. Günümüzde kılcal damar problemlerini lazer ve skleroterapi gibi yöntemlerle çözmek mümkündür.

Kimler Bacak Estetiği İçin Uygundur?

İdeal adaylar, ameliyatı normalden daha riskli hale getirebilecek altta yatan sağlık koşulları olmayan sigara içmeyen kişilerdir. Sigara içenler ameliyattan en az iki hafta önce ve sonra sigarayı bırakmalıdır çünkü sigara iyileşmeyi engeller.

Sonuçlar açısında hastanın gerçekçi bir beklentiye sahip olması da çok önemlidir. Bu amaçla, riskler ve en olası sonuçlar da dahil olmak üzere prosedürünüzle ilgili her şeyi olabildiğince açık bir şekilde öğrenmelisiniz.

Bacak Estetiği İşlemi Ne Kadar Sürer?

Bacak estetiği ameliyatları tekniğine göre 1-4 saat arası sürmektedir. Ameliyathane ortamında yapılacak operasyon genel anestezi veya sedasyon altında yapılır. Silikon protez kullanılarak yapılan ameliyat bir miktar ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir

  Randevu Talebinde Bulunun

  Estetik Cerrahi Hizmetleri

   Bizimle İletişime Geçin