Burun Estetiği (Rinoplasti)

Günümüz güzellik anlayışında önemli bir yere sahip olan yüzümüzde bulunan kusurlardan kurtulmak isteriz. Bu kusurlardan biri olarak karşımıza çıkan burun kemerinden ve hoş olmayan burun yapısından kurtulmak için tercih edilebilecek kısa ve kesin çözümlü yöntem burun estetiği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Estetik görünüş kadar sağlık açısından da önemli olan burun estetiği, kişilerin sağlıklarına kavuşması sağlanmaktadır. Soluk almada sorun problem olan sinüzit, burun etleri, polip gibi problemler giderilmektedir.

Estetik burun ameliyatı ile; burun küçülebilir, büyüyebilir, burun delikleri küçültülebilir. Burun köküyle alın arasındaki açı değiştirilebilir. Burun ucu ile dudaklar arasındaki orantısızlık giderilebilir.

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği ne demek konusu merak edilmektedir. Farklı yöntemlerle yapılan burun estetiğinde burun şekil bozukluğunun giderilmesi, kemik ve kıkırdak eğriliklerinin yok edilmesi ya da burun deliği küçültme amaçlı uygulanan operasyon, burun estetiği olarak adlandırılmaktadır.

Bireylerin ilk görünümlerinde etkili bir yere sahip olan burnun daha estetik ve güzel görünmesi için yapılan bu ameliyat sayesinde profilinizde önemli bir değişikliğe gidebilirsiniz. İlk karşılaşmalarda birey hakkında fikir elde etmemizi sağlayan yüz şekli ve yapısında önemli bir yere sahip olan burun sahip olduğu konum ve özelikleri itibari ile insanların ilk dikkatini çeken unsurlardan biri olmaktadır. Bireyin yüz yapısına ve sahip olduğu burun yapısına göre farklı bir uygulama ile karlımıza çıkan burun estetik ameliyatı için farklı uygulama yöntemleri vardır. Bunlardan iki farklı yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır bunlardan biri açık diğeri ise kapalı burun estetiği ameliyatıdır. Burun ameliyatı esnasında buruna farklı uygulamalar yapılabilir.

Burun Estetiği Ameliyatının Nedenleri

Burun estetiği ameliyatının nedenlerini oluşturan bazı sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kemerli burun kemiği yapısına sahip olan,
 • Doğumsal sebeplerle şekil bozukluğu,
 • Nefes alma sorununa neden olabilecek burun içi yapı bozuklukları,
 • Önceden geçirilmiş bir burun operasyonu ve sonrası oluşabilecek şekil bozukluğu,
 • En önemli bölge olarak bilinen burun ucunun geniş ya da kalın yapıda olması,
 • Yüz ile burun açısında belirgin bir orantısızlık olması,
 • Çok geniş veya dar burun deliğine sahip olanlar,
 • Çarpık bir görüntüye sahip olma,

Kimler Burun Estetiği Olabilir?

İstanbul Burun Estetiği Fiyatları 2021

Çağımızda en çok tercih edilen estetik ameliyatlarının başında burun estetiği gelmektedir. Tercihe göre görsel amaçlı gerçekleştirilen bu ameliyat çoğu zaman da bireyin burnu ile ilgili yaşadığı sağlık problemini giderebilmek için yapılmaktadır. Amaç estetik olarak daha güzel, fonksiyon olarak da daha sağlıklı bir burun elde edebilmektir.

Burnun büyük olması, burun ucunun düşük yapıda olması, burun yapısından memnun olmayıp bunu rahatsızlık haline getiren ve aynı zamanda nefes alma problemi yaşayan hastalar burun estetiği ameliyatı için doktora başvurmaktadırlar.

Burun estetik operasyonu ile yapılabilecek değişiklikler belirli sınırlar dahilindedir. Unutulmaması gereken ise; operasyon öncesinde de burun yapımız mükemmel değildir ve sonrasında da hayal edilen buruna milimetrelik ölçümlerle sahip olunmayabilir. Bu operasyonlarda en çok memnun olan hastalar ise beklentilerini daha gerçekçi seviyede tutabilen hastalardır.

Burnu yapısını yüz ile uyumlu hale getirmek için burnun şekli, büyüklüğü ve genel görüntüsünde de değişiklikler yapılabilmektedir. Burun estetiği ameliyatla burun küçültülebilir, büyültülebilir, burnun sırtındaki kemer düzeltilebilir, kontüründe değişiklikler yapılabilir veya burun ucunun kalkıklığı ayarlanabilmektedir. Ancak tüm bunların ne kadar ve ne derece gerçekleşebileceğine kişinin kıkırdak ve kemik yapısı ile cildinin kalınlığı da etken olmaktadır.

Burun Estetiği Teknikleri Nelerdir?

Burun ameliyatı genel ya da lokal anestezi ile yapılabilir. Burun ameliyatında açık ve kapalı teknik kullanılır. Tekniklere göre burun estetiği fiyatları değişiklik gösterir. Bu tekniklerin kendi içlerinde belirli özellikleri vardır. Bunlar:

Açık rinopilasti, deliklerin arasındaki kısımdan kesik atılarak işlem başlatılır. Doktor bu yöntemle daha geniş alana hakim olur. İleri düzeyde deformasyona sahip olanlar açık ameliyat şekliyle olurlar. Avantajı doktorun görüş alanının daha geniş olmasıdır. Dezavantajı morluklar daha uzun sürede iyileşir.

Kapalı rinoplasti, burun deliklerin içinden kesikler atılır. Doktorun görüş alanı daha dardır. Dışarıdan görülecek bir dikiş izi bulunmaz. İyileşme süresi oldukça kısadır.

Açık Burun Estetiği Nedir?

Açık rinoplasti sırasında burun deliklerinin ortasında alt kısımdan küçük bir kesi açılır. Bu yöntem doktorası daha geniş bir görüş açısı sağlanmaktadır. Kıkırdak ve kemik üzerinde uygulanan işlemler ise kapalı teknikle neredeyse aynıdır. İleri düzeyde deformitesi olan hastalarda genellikle açık rinoplasti tercih edilebilmektedir. Bununla birlikte kapalı rinoplasti tekniğine göre burun ucu ödemi ve oluşacak morarmaların iyileşme süresi daha uzun olabilmektedir.

Kapalı Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği açık burun estetiği ve kapalı burun estetiği olarak iki şekilde yapılmaktadır. Kapalı burun estetiği nedir konusu, birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Kapalı burun estetiği, ameliyat kesilerinin burun deliklerinin içinden yapılarak gerçekleştirilen yöntemdir. Bu yöntemde herhangi bir yara izi kalmamasına rağmen, doktorun görüş açısının dar olması sebebiyle, konusunda uzman ve deneyimli kişilerin bu operasyonu gerçekleştirmesi gereklidir.

Burun içine ameliyat sonrası sineşi adı verilen yapışıklıkların oluşmaması için silikon özellikli tampon yerleştirilmektedir. Bu silikon özellikli tamponlar dışarıdan görülmez, hasta tarafından hissedilmez ve içinde bulunan delikler sayesinde hastanın burundan rahat nefes alıp vermesini sağlar. Silikon tamponlar yaklaşık olarak 3 ila 4 gün arasında çıkartılmış olur ve silikon burun iç kısmına yapışmayacağından dolayı tampon alımı işlemi, tamamen ağrısız bir şekilde çıkartılır. Operasyon sonrasında burnu, yeni yapısı üzerinde sabitlemek için küçük bir atel takılabilir. Bu atel, yaklaşık olarak da bir hafta sonra çıkarılmaktadır.

Piezo Burun Estetiği Nedir?

Piezo rinoplasti ameliyatlarında burun kemiği kırılması günümüzde en sık çekiç ve keski kullanarak yapılmaktadır. Bu aletlerle yapılan kemik kırılması işleminden sonra çoğunlukla göz çevresinde şişlik, morluk ve istenmeyen kırıklar gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Piezo ultrasonik rinoplasti yönteminde ise göz çevresinde oluşan morluklara neredeyse rastlamıyoruz. Ayrıca Piezo cerrahisinde burun kemikleri kontrollü bir şekilde kesilebildiği için istenmeyen kırık hatları oluşmuyor ve kemiklere istenen şekil verilebiliyor. Bu sebeple piezo burun estetiği son zamanların en trend burun estetiği yöntemidir. Revizyon burun estetiğinde de piezo yöntemi uygulanabilmektedir.

Ameliyatsız Burun Estetiği

Ameliyatsız burun estetiği operasyonları, sadece estetik açıdan değil, sağlık bakımından da önemli operasyonlardır. Doktorun hastaya yaklaşımı, konusunda ne kadar tecrübesi olduğu gibi durumlar, burun estetiği operasyonlarında önem kazanmaktadır.

İstanbul burun estetiği arayışı olan kişiler konusunda uzman ve deneyim sahibi olmuş kişilerden destek almalıdır.

Ameliyatsız burun estetiğinde en sık kullanılan yöntemler burun dolgusu ve burun ucu botoksudur. Bu uygulamalar ameliyat olmak istemeyen kişiler için avantaj olsa da kalıcı değildir. 

Dolgu uygulamalarında burun kökü dolgu ile doldurularak daha düz bir görüntü elde edilir. Botoks uygulamasında tipplasti uygulamasına alternatif olarak burnun uç kısmına botoks uygulanarak burun ucu kaldırma, yukarı doğru yükselme sağlanır. Bu sayede burun daha düz ve kalkık bir görüntü elde eder.  Burun ucu küçültme işlemi yapılmasa da yapılmış gibi bir görüntü kazabilabilir. 

Ameliyat olmadan güzelleşmek için yüz gençleştirme, anti aging ve detox, kök hücre ve prp gibi uygulamalara da göz atabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi

burun ve burun ucu estetiği

Burun estetiği ameliyatı öncesinde hastalar burun estetiği nasıl yapılır ve ameliyat sonrası süreç nasıl ilerler bunu merak ediyorlar. Ameliyat öncesinde hastaların aklında kalan tüm soruların yanıtlanması önemlidir.

Ameliyat öncesi hasta ile görüşmeler yapılmalıdır. Bu görüşmelerde hastanın istekleri detaylı olarak dinlenir. Hastanın istekleri arasında gerçekçi olanlar öncelikli olarak gerçekleştirilmelidir. Burunun analizi ameliyat öncesinde çok iyi yapılmalıdır.

Ameliyat öncesinde hasta ile birlikte burun hakkında analizler detaylı olarak yapılmalıdır. Analizler doğrultusunda yüz ile uyumlu en iyi burun ortaya çıkarılmalıdır. Burunun yüz ile uyumlu olması büyük önem arz eder. Yüz ile uyumlu olmayan burunlar ne kadar mükemmel olsa da kişinin yüzünde genel olarak doğallık olmayacaktır.

Burun Estetiği Ameliyatında Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Birçok birey burunlarının sahip olduğu yapıdan hoşnut olmadıkları için burun estetiği ameliyatı olmak ister fakat bu durum herkes için bazen bir çözüm yolu olmamaktadır. Psikolojik bunalım yaşayan ve hayatlarında büyük değişim olacağına inanarak burun estetiği ameliyatı yaptıran bireylerin hayatlarında değil burunların da değişiklik meydana getirilmektedir. Bu yüzden birey burun estetiği ameliyatına karar verdiği dönemde de ameliyat geçireceği dönemde de psikolojik açıdan sağlıklı olması gerekmektedir.

Burun estetiği ameliyatı bireyin kendine olan özgüveninin artmasına yardımcı olmaktadır ve burunlarının standart ölçülerde hoş bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bireyin yaşı da burun estetiği ameliyatında önemli rol oynayan bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireyin en az burun yapısının tamamlandığı bir yaşta olması gerekmektedir buna karşın çok ilerleyen yaşlarda da burun estetiği ameliyatının yapılmasına engel olacak durumlar mevcuttur. Yapısal olgunluğa ulaşmış ve sağlıklı bir vücutta bulunan burunların estetik açıdan ameliyat edilmesi daha kolay olmakta ve başarı oranı daha yüksek olmaktadır.

Burun Estetiği Öncesinde Nelere Dikkat Edilir?

Burun estetiği hassas bir işlem olduğu için dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Burun estetiği öncesi dikkat edilmesi gerekenler:

 • Doktora ile genel sağlık hakkında detaylı bilgilendirme yapılır. Varsa eğer kullanılan ilaçların neler olduğu söylenir.
 • 1 hafta öncesinden kanı sulandıran ilaçların kullanımı bırakılmalıdır.
 • Yaşanılan rahatsızlıklar (grip ve nezle gibi) doktora anlatılmalıdır.
 • Ameliyat öncesinde bazı besinlerin kullanımı bırakılmalıdır. Bazı besinler kanamayı artırır. Sarımsak, kırmız şarap ve zeytinyağı gibi
 • Regl dönemlerinde ameliyat olunması ödemler açısından tercih edilmez.
 • Ameliyat sonrasında hijyene ve beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Doktorun söylediği şeyler uygulanmalıdır.
 • Sigara kullanımı öncesinde ve sonrasında bırakılmalıdır.
 • Ameliyat olacak kişi burun estetiği fiyatları konusunda arayarak detaylı bilgi alabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sırası

Rinoplastinin sırası ameliyat olan kişinin kendi anatomisi ve ihtiyaçları için kişiselleştirilir. Burun estetiği tekniklerinde de bahsettiğimiz gibi burun estetiğinde genel olarak tercih edilen iki uygulama çeşidi vardır; açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti. Kapalı burun ameliyatı çok uzun yıllardır uygulanan bir tekniktir. Açık teknik ise son yıllarda popüler olmaya başlamıştır. Her iki teknikte de amaç yüze uyumlu hastanın mutlu olacağı güzel bir sonuç elde etmektedir.

Eğer burunca çok ciddi bir problem yoksa burun sırtında hafif bir çıkıntı, burun ucunda hafif bir düşüklük bulunuyorsa kapalı teknik sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak problemli burunlar, burun ucunun çok geniş olması ya da burun sırtını çok geniş olması ya da daha önce bir ya da birkaç kez ameliyat geçirmiş olan burunlarda en ideal sonuç açık teknik ile yapılan ameliyat olacaktır.

Burun Estetiği Ameliyatı Niçin ve Nasıl Uygulanmaktadır?

Burun estetiği ameliyatı bireyin isteğine bağlı olarak yapısal değişim meydana getirmek amacıyla yapılan bir cerrahi operasyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ameliyatın yapılma nedenleri burun üzerinde bulunan üç ana bölüm üzerinden birinde veya birden fazlasında değişiklik meydana getirmektir. Bu bölümlerin ilki olan burun kemeri ya da burun kemiğindeki yükselti ya da eğriliğin giderilmesi işlemidir. Bu işlem gerçekleştirilirken anestezi işleminin ardından burun deliğinden girilir ve burnun üst kısmında bulunan kemik parçası alınarak burnun yeniden şekillendirilmesi sağlanır.

Bir başka bölümü kıkırdak yani burun ucu olarak bilinen bölümün estetik olarak düzeltilmesi için kıkırdaktan doku alınır ya da dokulara yeniden şekil verme işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem esnasında da önce anestezi uygulaması yapılır ardından burun ucuna cerrahi operasyon uygulanarak burnun yeniden şekillendirilmesi sağlanmış olur.

Son olarak burnun üçüncü estetik operasyon geçiren bölümü burun deliğidir. Genellikle büyük olmasından dolayı rahatsızlık duyulan burun deliğinin küçültülmesi için burnun alt kısmında bulunan delik kenarındaki et dokusundan parça alınır ve bu bölüm burnun orta bölümüne birleştirilerek burun küçültme işlemi gerçekleştirilir. Aynı şekilde burnun orta kısmında bulunan et parçası nedeniyle küçük gözüken burunların büyütülme işleminde ise orta kısmında bulunan et parçası alınır ve burun kenarından buluna et dokusunda esneme sağlanarak estetik operasyon gerçekleştirilmiş olur.

Burun Estetiği Ameliyatında Buruna Hangi İşlemler Uygulanır?

İnsanlar hakkında bir fikir sahibi olabilmemize yardımcı olan yüz profili bireyler hakkındaki ilk görüşümüzün oluşmasına neden olmaktadır. Yüzümüzde bulunan burnumuz ile ilgili yaşadığımız görsel ve estetik açıdan kaynaklanan sorunların giderilmesinde yardımcı olan burun estetiği ameliyatı sayesinde burnunuz için gerekli olan işlemi gerçekleştirerek burnunuzun daha estetik bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Burun estetiği ameliyatların da uygulanan farklı metotlar vardır bunlar şu şekilde sınıflandırılabilir.

Burun ucu kaldırıp indirme yöntemi. Bu yöntem ile burun ucunuza yapılan müdahale sayesinde burnunuzun daha dik ve düz gözükmesini sağlayabilir ya da aşırı kalkık burun ucunu indirerek burun deliklerinin daha az görünmesini sağlayan estetik bir görünüm elde edebilirsiniz.

Burun ucu inceltip sivriltme. Bu işlem sayesinde burun ucunuzun oval ve sanki palyaço burnu gibi kırmızı bir nesne takılıymış gibi olan şeklinin değişmesini ve daha sivri bir görünüm kazanmasını sağlayabileceğiniz gibi burnunuz sivri ise bunu tam tersi daha oval bir hale getirebilirsiniz.

Burun yön değiştirmesi. Burnunuz iki göz aranızdan aşağıya doğru sağa ya da sola doğru eğimli geliyorsa burnun yönü değiştirilmek suretiyle eşit bir aralıkta inmesi sağlanabilir.

Burun sırtı dolgunlaştırma. İki göz arasından aşağıya inen burun çizgisi üzerinde bulunan ve genellikle iki kemik arasında kalan boşluğun doldurulması için yapılan işlemdir. Bu işlemin tam tersi bir işlem olarak karşımıza çıkmakta olan bir başka işlem ise burunda bulunan kamburun fazlalığının alınması işlemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Burnun üst kısmında meydana getirilecek değişimlerin yan ısıra burun deliklerinde büyültme ve küçültme işlemleri de burun estetiğinde yapılan işlemler arasında yer almaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Burun Estetiği Olanlar Memnun mu?

Burun estetiği sonrası, bazı noktalarda daha dikkatli davranmak gereklidir. Burun estetik ameliyatları sonrası, hastalar ortalama 2-3 gün içinde normal hayatlarına dönebilmektedir. Ancak dikişlerin alınması ortalama 1 haftayı bulmaktadır.

Burun estetiği sonrasında geçen 2 hafta, artık normal rutin hayata dönmek mümkündür. Ameliyat sonrasında burun içi silikon dikişlerinin alınması dördüncü günü bulur. Dikişler alındıktan sonra, doktor tarafından pansuman yapılır.

Burun ameliyatının net sonuçları ortalama olarak bir yıl sonra görülmektedir. Arzu edilen sonuçlara ve burun yapısına göre burun görünümündeki değişiklikler hafif ya da büyük ölçekte olabilmektedir. Ayrıca ameliyat sadece solunum problemini çözmeye yönelik planlanmış da olabilmektedir. Doğru teknik ve uzman sayesinde yapılmış, yapısal ya da işlevsel, bütün burun estetiği sonuçları kalıcılık arz etmektedir.

İstanbul burun estetiği fiyatları 2022 yılı için; operasyonun olduğu bölgeye, hastaneye ve tabi ki de ameliyatı yapan plastik cerraha göre farklılık gösterebilmektedir. Eğer İstanbul burun estetiği fiyatları 2020 yılında araştırma gerçekleştirilmiş ve burun estetiği olmaya yeni karar verilmiş ise kesinlikle güncel durumu araştırmaları önerilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilecekler

Burun estetiği ameliyatı birçok birey için büyük önem taşıyan ve sıkça tercih edilen plastik cerrahi alanında en çok yapılan uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Burun estetiği esnasında uygulanacak olan yöntem yani ameliyatın açık mı kapalı mı gerçekleştirileceği doktor tarafından belirlenmektedir. Hastanın durumuna ve isteğine göre şekillenen bu süreç doğallığın en iyi şekilde korunmasını sağlayan uygulamaya karar verilmesi ile seçilmektedir. Eğri burunların düzeltilmesinde ya da burun deliğinin açıklığının ayarlanmasında açık ameliyat yöntemi sorunun daha net ve anlaşılır olmasını sağlamak açısından tercih edilmektedir. Açık teknik ile kapalı tekniğin arasındaki tek fark açık tekniğin uygulanması esnasında burnun alt kısmına bir kesinin uygulanmasıdır.

Ameliyat sonrasında burun içerisine silikon tampon ve dışına termal alçı yapılmaktadır. Uygulanan alçı ve tamponlar yaklaşık olarak 5 ila 7 gün içeresinde hastanın durumuna göre çıkarılmaktadır. Ameliyat kaynaklı yanaklarda şişme ve morarma görülme ihtimali vardır fakat bu durum bir hafta içinde düzelerek yüz eski halini almaktadır. Yüzün yeni formuna kavuşması ve burnun net şeklinin anlaşılması yaklaşık olarak bir ay süre gerektirmektedir. Bu süre zarfında ameliyat kaynaklı morluklar ve şişlikler inmekte ve vücut kendini toparlamaktadır.

Burun yapısına yeni katılan öğeleri algılamakta ve yapısından çıkarılan öğelerden sonra yeni oluşan kalıp formuna uyum sağlama süreci ameliyat sonrası bir ay içerisinde gerçekleşmektedir. Dokuların yumuşaması, duyu hissinin yeniden oluşması ve burun kıvrımının şekillenmesi ise hastanın biyolojik durumuna göre farklılık göstermekle birlikte ortama olarak 6 ila 12 ay arasında değişiklik göstermektedir bu süre geçtikten sonra hasta istediği görünüme sağlıklı bir şekilde kavuşmuş olacaktır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıl İlerler?

Kemerli Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği olanlar ameliyat sonrası süreçte burnun darbe almaması konusunda dikkatli davranmalılardır. Ameliyat sonrasında burun oturana kadar burnu darbelere karşı korumak gerekir.

Burun estetiği sonrasında hasta bir süre boyunca ağızdan nefes alması gerekmektedir. Burun içerisine yerleştirilen tamponlar nedeni ile hasta nefes alamaz. Bu nedenle ağızda kuruluk oluşabilmektedir. Ayrıca ameliyattan sonraki süreçte yüzde ödem ve morluk oluşabilir. Yüzde ödem ve morluk oluşması da normal olarak karşılanmaktadır. Yüzdeki morluklar ve ödem 10 gün içerisinde kaybolacaktır. Burundaki ödem ise en az 6 hafta sonra inecektir. Ödemin tamamen inmesi 3 ay, 6 ay yada 1 yıl gibi sürelere yayılabilir. Burun ameliyatından 7 gün sonra hastalar iş ve sosyal yaşamlarına dönebilirler.

Burun Estetiği Sonrası Morluklar Nasıl Geçer?

Kemik eğriliği ameliyatı, geniş burun estetiği veya deviasyon ameliyatı olanlarda kişinin bünyesine göre morarma ve şişlikler değişkenlik gösterir. Kimisi hiç morarma yaşamazken kiminin morlukları çok fazla olabilmektedir. Morarmalar genellikle bir hafta içerisinde sararmaya dönerek yok olur. Ameliyat sonrasındaki 2. ve 3. gün genellikle şişlik seviyesi en üst seviyede olur. Ödemin çoğunluğu 1 hafta içinde gelmekle birlikte tüm ödemin geçmesi 3 ayı bulmaktadır.

Burun Estetiği Sonrası Ay Ay Değişim

Burun estetiği sonrasında uyulması gereken bazı bakım kuralları ve görülecek değişimler bulunmaktadır.

 • Burun estetiği sonrası ilk ay, doktor tarafından söylenmedikçe, sümkürmek, ıkınmak, tıksırmak, eğilip kalkmak yapılmaz.
 • Ameliyattan 2-3 sonra lens takılabilir. Ameliyattan 1 ay sonra yüzmeye başlanabilir.
 • Ameliyat sonrası ilk 5-10 gün alçı yüzdeyken sıcak su ile yüz yıkanmamalıdır. Soğuk su ile yüz yıkanmalıdır.
 • Burun estetiği ikinci ve üçüncü ayda, kalıcı morlukların oluşmaması için, güneşten korunmalıdır. En az 8 hafta boyunca burun üzerine oturan güneş gözlüğü ya da norma gözlük takılmamalıdır.

Burun estetiği sonrası ay ay değişim sürecinin tamamlanması için ortalama 1 yıl gereklidir. Ameliyattan 1 hafta sonra alınan tampon ve atellerin ardından yüzde oluşan şişlikler, ortalama 2-3 hafta içinde geçmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonuçları

İstanbul Burun Estetiği

Burun estetikleri zorlu bir ameliyat sürecidir. Estetik ameliyat süresince yapılan değişiklikler küçükte olsa bu değişiklikler burnun görünüşü ve işleyişinde büyük bir fark yaratabilir. Bu değişimler küçük olduğu için hata payı da yüksektir. Bu sebeple güvendiğiniz ve uzman doktorların seçimi çok önemlidir. Burun estetiği önce sonra karşılaştırıldığında  revizyon burun ameliyatı gerekli olursa bu durumlarda en az bir sene beklenmesi tavsiye edilir.

Erkek Burun Estetiği

Erkek Burun Estetiği Nasıl Yapılıyor?

Burun estetiği erkek hastalar tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun sebeplerinden en önemli, nefes almada zorluk, horlama ve uyku apnesi gelmektedir. Nefes almanın zorlaştığı durumlarda, burun estetiği ile eğrilik düzeltilebilir. Nefes problemi dışında burun kemiği aldırma ve burun kemeri düzeltme işlemi de erkek hastalar tarafından sıkça tercih edilmektedir. 

Erkek tipi burun özellikleri bulunur. Burun sırtı ile burun ucu aynı düzlemde olmalıdır. Bazı durumlarda burun sırtında kemer de bırakılabilmektedir. Erkek burun estetiğinde burun ucu, burun sırtından 1 ya da 2 mm yüksek olmamalıdır.

Konusunda uzman ve deneyimli kişilerin yapacağı erkek tipin burun operasyonlarında, erkeksi ifadeye herhangi bir zarar gelmez ve kişi sağlığına kavuşarak, nefes alma fonksiyonunu rahatlıkla gerçekleştirebilir. Erkeklerin bir diğer sık tercihi olan saç ekim uygulamalarına da göz atabilirsiniz.

Erkek Burun Estetiği Nasıl Yapılıyor?

Doğal güzellik bir yana insanlar artık kendilerini nasıl görmek isterlerse o şekilde yüzlerini veya vücutlarını şekillendiriyorlar. Burun, yüzün en önemli temel noktası olduğundan dolayı da erkek burun estetiği de çağımızda çok karşılaşılan bir operasyon olmaktadır. Değişen bir burunla beyler, Brad Pitt havası bile yakalayabilirler.

Erkek burun estetiği ameliyatı, genel anestezi altında uyutularak yapılan bir operasyondur. Hasta tamamen uyuduğu için de hiçbir ağrı hissetmiyor olacaktır. Burunda yapılacak işlemlere göre değişmekle birlikte estetik burun ameliyatı ortalama 2 ila 3 saat sürmektedir. Kapalı ya da açık olmak üzere iki teknik olarak tanımlanan operasyonda her iki tekniği de burun tipine göre kullanılabilmektedir. Ultrasonik rinoplasti ile kemikte kırma işlemi yapmadan özel bir aletle incelterek hastadaki travmatik işlemleri ve yumuşak doku zedelenmesini daha aza indirip, ameliyat sonrası şişlik ve morluk oluşumunun da en aza indirilmesini sağlanmış olunur. Burun şeklini düzeltirken eğer nefes alma problemleri varsa o da giderilmektedir.

Erkek Burun Estetiği Ameliyatının Yaşı

Birçok estetik ameliyatlar gibi erkek burun estetiği de her mevsimde yapılabilir. Erkek burun estetiği yaşı olarak da kemik gelişiminin tamamlanmış olması kesinlikle önemlidir. Bu da çoğunlukla erkeklerde 17 yaş bitince oluyor. Yurtdışında daha erken dönemde yapan merkezlerde mevcuttur fakat yine de kişisel gelişim dönemine göre değişebiliyor.

Erkek burun estetiği ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken 13 madde;

 • Ameliyat sonrasında uygulanan tamponlar çıkartılana kadar ağızdan nefes almalısınız.
 • Ağız kuruluğunu gidermeye yardımcı olacak su ve hafif içecekler tüketin, pipet kullanmayınız.
 • Yumuşak, kolay çiğnenen gıdalar tüketmeniz gerekmektedir.
 • Dudakları nemli tutmak için dudak kremi kullanmalısınız.
 • Aspirin gibi kan sulandırmayı sebep olan ilaçlar almayınız.
 • Uyurken veya dinlenirken başınızı 30 derece yüksekte olacak şekilde tutun. Kan dolaşımını korumak ve ameliyat sonrası oluşacak şişliğin azalmasına yardımcı olması için gün boyunca başınızı dik tutmaya çalışınız.
 • Burnunuzu sümkürerek temizlemeyin ve burnunuzu bir yere çarpmamaya özen gösteriniz.
 • Dişlerinizi yumuşak bir diş fırçası ile yavaşça fırçalamanız gerekmektedir.
 • Ameliyattan sonrası iki haftalık süre içerisinde ıkınmaktan, eğilmekten, ağır şeyler kaldırmaktan ve efor gerektiren egzersizlerden kaçınmanız gerekmektedir.
 • Bir ay süre ile direkt güneş ışınına maruz kalmaktan kaçınmalısınız ve özellikle güneşli ortamlarda mutlaka güneş koruyucu krem kullanmanız gerekmektedir.
 • Tamponlar çıkarıldıktan sonra, burnunuzu doktorunuzun önerdiği merhemi kulak temizleme çubuğuna sürerek günde 2-3 kez nazikçe temizleyin. Kulak temizleme çubuğunu burun deliğinden yukarıya doğru sokmayın. Doktorunuzun önereceği burun spreyi ile burun içini yıkayın.
 • Aksırmak, sümkürmek zorunda kaldığınızda, her iki burun deliğiniz açık şekilde nazikçe yapın. Hapşırmak zorunda kalırsanız ağzınız açık hapşırmaya çalışın.
 • Ameliyat sonrası üç ay süre gözlük kullanmayın.

Burun Estetiği Fiyatları

İstanbul Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği; Genellikle insanları rahat soluk almanın yolu, hoş görünmek ve burnun yüzle daha uyumlu olmasından kaynaklıdır. Burun şeklini değiştirmek, darbeler sonucu ile oluşan şekil bozukluklarını düzeltmek ya da rahat nefes almak isteyen herkes rinoplasti ameliyatını tercih etmektedirler ve bu tercihlerde de İstanbul burun estetiği fiyatları 2022 yılı için merak edilmektedir. Estetik burun ameliyatı fiyatları; yapılacak burun ameliyatı operasyonu türüne, kullanılan araç gereç ve ekipmana, operasyonu yapacak doktora ve ekibine, hangi hastanede yapıldığına göre belirlenmektedir. Burun estetiği ameliyatları, sigorta tarafından karşılanmamaktadır. Bazı özel sigortalar sayesinde, burun estetiği operasyonları, sigorta tarafından ödenmektedir.

Rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği operasyonu kolay bir işlem değildir. Yüze uyması ve estetik beklentilerini karşılayabilecek bir burun oluşturmak, heykel traşlık yapmak gibi denebilir, hatta insan doku ve organlarının yapısını değiştirmek bir sanat eserine vermek istediğiniz formlardan daha güç olabilmektedir. Bundan dolayı da tercih edilmesi gereken doktor, insan sağlığı ve anatomisi ile ilgili yeterli bilgiye sahip olması gerekmektedir.

İstanbul’da Burun Estetiği fiyatları 2022 yılı için seçilen doktor uzmanlığında, burun ve yüz oranlarını belirleyebilmek için klinik ortamında incelemeler gerçekleştirilir. Yani sadece burun değil, yüz şeklinin de bu muayenede değerlendirilmelidir. Belli değerlendirmeler ile ortaya çıkmış belirli oranlar mevcuttur fakat talep edilen yapısal değişim yapılacak olan ameliyatın planlanmasını şekillendirecektir. Bu sebeple seçilen doktorun, istenileni anlama ve kişisel bir çözüm üretmek için de gerekli zamanı ayırması gerekmektedir.

İstanbul ‘da deneyimli bir cerrahi uzman tarafından sorunsuz bir şekilde uygulandığı zaman burun estetiği ameliyatı, tam anlamıyla yapısal ve işlevsel sorunları hedef almaktadır. Öncelikle aşağıdaki özelliklere sahip burunlar, burun estetiğinin ilgi alanındadır:

 • Yüzün geri kalan kısmıyla orantısız burun yapıları,
 • Çengel şeklinde denilen ya da çıkıntılı bir köprü yapısına sahip olan burunlar,
 • Travma nedeniyle kırık oluşmuş ya da şekli bozukluğuna uğramış burunlar,
 • Kemik kayması sonucu solunum güçlüğüne neden olan burunlar.

Birçok burun estetiği ameliyatı olan hastalar, beklediklerinden daha kolay, rahat ve acısız olarak değerlendirirler. Ameliyat sonrasında, burun ve göz çevrenizde biraz şişlik ve morarmalar olabilir; doktorun önerilerine uyulursa bu gibi durumlar 2 ila 3 gün içinde neredeyse tamamen iyileşmiş olacaktır. Oluşabilecek hafif ağrılar ise doktorun vermiş olduğu ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Burun Estetiği Fiyatları 2022

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği, günümüzde oldukça gelişmiş ve yapılan yöntemler hem acısız gerçekleştirilmekte hem de hastanın kısa sürede ayağa kalkması sağlanmaktadır. Burun estetiği fiyatları 2022 yılında da birçok faktörlerden etkilenmektedir.

Özel hastanelerde yapılan ameliyatlarla, devlet hastanelerinde yapılan ameliyatların fiyat aralıkları farklıdır. Hastanın ameliyat sonrası konforu ve iyileşme sürecinde verilen hizmetler, hangi doktorun ve kaç ekibin operasyonda görev aldığı, hangi hastane olduğu gibi durumlar, burun estetiği fiyatlarını etkilemektedir.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Burun Estetiği Ameliyatı ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Burun ameliyatı olanlar burnun fiziksel görünümünü değiştirmek isteyen veya solunum güçlüğü çeken kişilerdir. Aynı anda hem fiziksel görünüm hem de solunum kolaylığı için deviasyon ameliyatı ve burun estetiği birleştirilerek uygulanabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Burun ameliyatı kaç yaşında yapılmalı, her yaş grubundan insan burun ameliyatı olabilir mi soruları, insanların kafasını kurcalamaktadır. Burun estetiği ameliyatları için kas gelişiminin tamamlanması şarttır. Burun ameliyatlarında kemik ve kıkırdak yapı gelişimi ön plandadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Kemerli burun ameliyatı nasıl yapılır? Burun ameliyatı zor mu gibi sorular pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Burun estetiği ameliyatı burunun yeniden şekillendirilmesi ameliyatıdır. Kişiyi rahatsız eden burun ucunda düşüklük, burnun uzun olması, burun ucunun geniş ya da basık olması ya da tam aksine burun sırtının hem geniş, yayvan ve aşırı çökük olması ya da burunun kemerli olması gibi durumlar bu ameliyatlar ile düzeltilebilmektedir.

Tüm bu yeniden şekillendirmeyi yaparken burnun estetik görünümünün yanı sıra sağlık ve fonksiyon açısından da en iyi sonucu elde etmek önemlidir. Ameliyat sonrasında hastanın sağlık ve estetik açıdan memnun kalmasını sağlamak amaçlanır. Bu nedenle ameliyat sırasında var olan burun kemiklerini düzeltmek ve var olan burun etlerini küçülterek estetikte doğal görünümü elde etmek önemlidir.

Burun estetiği nasıl yapılır ve ameliyat sonrasındaki süreç nasıl ilerler burnundan şikayetçi olan pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Burun ameliyatı ortalama 2 saat süren bir ameliyat olup burun yapısına göre değişiklik olabilmektedir.

Ameliyat Öncesi Burun Şekli Üzerinde Tasarım Oluyor Mu?

Hastalar burun estetiği için gittiklerinde öncelikle 3 boyutlu bir görüntüleme sistemiyle fotoğrafları çekilir. Sonrasında karşılıklı fikir alışverişi yapılarak kişinin beklentilerini de göz önünde bulundurarak bilgisayar üzerinde 3 boyutlu bir tasarım elde edilir. Hastalar kafalarında hayal ettikleri burnu cerraha tarif edilir ve fotoğraf getirilir. Karşılıklı bunları bu üç boyutlu çalışma esnasında tartışıp olup olamayacağını değerlendirirler. Bu sayede kişi ameliyat sonrasında nasıl bir burnunun olacağını ve yüzüne yakışıp yakışmayacağını net bir şekilde görebiliyor. Tasarımın 3 boyutlu olması da gerçeğe uygunluk açısından çok önemli bir noktadır.

Ameliyat öncesi bu çalışmayı yapmadan ameliyat yapılması risklidir, çünkü bu iş projesiz bina yapmaya benziyor. Nasıl ki proje çizmeden bina yapılmıyorsa cerrahlar da ameliyat öncesi böyle bir planlama yapmadan ameliyata girmiyor. Bu çalışma, ameliyat sırasında yapan cerrahın karşısında ekranda duruyor ameliyatta da buna göre şekil verilmektedir.

Burun Estetiği Zor Bir Ameliyat mı?

Burun estetiği zor bir ameliyat mı burun estetiği sonrası süreç nasıl ilerler? Burun estetiği ameliyatı tüm dünyada diğer estetik ameliyatlar arasında en zor olarak kabul edilmektedir. Çünkü burun sadece bir şeyden yapılı bir organ değildir. İçinde kemik dokusu, kıkırdak dokusu, yağ dokusu, bağ dokusu, adele dokusu yani son derece kompleks bir organdır. Başarılı bir cerrah hem dışını son derece güzel yüze uyumlu yaparken aynı zamanda burun fonksiyonlarını bozmadan hatta daha sağlıklı bir hale getirmelidir. Bu nedenle son derece bilgi birikimine sahip bir cerrah bu ameliyatların altından başarı ile kalkabilir.

Burun estetiği nasıl yapılır bunun hakkında bilgi edinmek isteyenler doktoruna başvurabilirler. Hastanın burun estetiği olmadan önce doktoruna güvenmesi çok önemlidir. Hastanın doktora güvenmesi ameliyat sürecini olumlu etkileyecektir.

Burun Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Burun ameliyatı konusunda kişilerin en çok merak ettikleri konuların başında burun ameliyatı ne kadar sürer konusunda kesin bir süre vermek kolay değildir. Medikal ve cerrahi anlamda her ne kadar teknolojik cihazlar ve ürünler kullanılsa da ameliyat sırasında karşılaşılabilecek olan sürprizler ve cerrahin ameliyat sırasında hastanın tüm ihtiyaç ve taleplerini yerine getirebilmek için çalışması, burun ameliyatlarının süresini de uzatmaktadır.

Bunun yanında kullanılan cerrahi yöntem, anestezi türü gibi etkenler de ameliyat süresini etkileyen faktörler arasındadır.

Estetik Olarak İdeal Burun Nasıl Olmalı?

İyi ve güzel bir burun doğal aynı zamanda da havalı olmalıdır. Yani estetik bakımdan ideal bir burun, yüz hatları ve ölçüleri ile uyumlu olmalı, ameliyat sonrasında belli olmayan fakat yüze uygun bir hava vermesi gerekmektedir. Burun, yüzün diğer yapıları ile birbirini tamamlamalı ve bu yapılarla uyum içinde olmasıdır. Burnun ucu, burnun sırt yapısı, burnun kanatları ve burun delikleri gibi bütünü oluşturan burun yapılarının da birbirleriyle orantılı ve uyum içinde olması önemli birer faktördür.

Burun Ameliyatı Sonrası Tampon Konuluyor Mu?

Burun estetiği sonrası çoğunlukla tampon konulmamaktadır. Tampon konulması gereken durumlarda ise eskisi gibi bez tamponlar konulmaz, burun içerisine silikon tabakalar yerleştirilir. Bu da ameliyat sonrasının çok konforlu ve rahat geçmesini sağlamaktadır.

Burun Estetiği Sonrası Zor Bir Süreç Mi?

Kullanılan teknik ve burun estetiği doktora göre değişiklik göstermektedir. Ağrı çok az ya da hiç olmaz, birkaç gün devam eden tıkanıklık hissi olabilir o da normaldir. Ultrasonik rinoplasti özel yöntemler ile morluk ve şişlik ya hiç olmuyor ya da minimuma indirilebilir. Rinoplasti sonrası, genelde ayakta geçirilebilen ve masa başı işlerin rahatlıkla ve kolaylıkla yapılabileceği bir süreçtir.

Hastalar En Çok Neden Rahatsız Olurlar?

Burunda şekil bozukluğu sebebiyle gelen hastalar en çok yakındıkları durum yan profilden fotoğraf çektirememeleri olmaktadır. Sık görülen diğer problemler arasında ise; burundaki kemer yapı, ucunda ve kanatlarda normalden fazla genişlik olması, burun boyundaki uzunluk, ucunun düşük olması ve gülünce daha da düşmesine sebep olması, eğrilik ve asimetrilerin olması, alınla açı oluşturmayıp düz inmesi ve en önemlisi de burundan nefes alamama sorunu da bu rahatsızların içinde yer almaktadır.

Burun Eti ve Estetik Ameliyatı Aynı Esnada Yapılır Mı?

Estetik görünümünün yanında sağlık açısından da burun ameliyatı oldukça önemlidir. Kişiler burunda bulanan et için ameliyat olurken estetik ameliyatı da olmak ister. Bu durum burun estetiği fiyatları etkide bulunur.

Burun eti burun boşluğunda bulunan yan duvarlarda bulunan etler alerjik reaksiyonlara bağlı olarak büyüme gösterebilir. Bu nedenle burunda tıkanma meydana gelir ve kişinin sağlığını olumsuz etkiler. Burun eti ameliyatı ve burun estetiği aynı anda yapılabilir. Burun estetiği fiyatları 2021 taramasıyla gerekli olan bilgilere ulaşılabilir.

Burun Ucu Düşmesi Nedir?

Burun ucu düşmesi burun ile dudak arasındaki açının zamanla azalması ve burun ucu yüksekliğinin kaybolması anlamına gelir. Uzman cerrahların doğru teknik ile yapmış oldukları burun kemiği eğriliği ameliyatlarında burun ucu düşmesi yaşanmamaktadır. Blanc Clinic ile iletişime geçerek uzman kadrodan bilgi alabilirsiniz.

Burun Törpüleme Nedir?

Kemerli burunlarda, burnun üst yüksekliğini azaltmak ve daha düz bir görüntü elde edebilmek için kullanılan bir yöntemdir. Kemerin çok yüksek olduğu durumlarda doktorun tercihine göre törpüleme yapılabilir veya kesilerek fazlalık kısım alınabilir. Törpüleme işlemi burun kemerinin çok yüksek olduğu durumlarda yeterli olmayabilir. Fakat kemer çok yüksek seviyede değilse sadece burun kemeri törpüleme ile istenilen seviyeye indirilebilmektedir. Burun törpüleme fiyatları da çeşitlilik göstermektedir.

  Randevu Talebinde Bulunun

  Estetik Cerrahi Hizmetleri

   Bizimle İletişime Geçin