goz-kapagi-estetigi

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Blefaroplasti, üst veya alt göz kapaklarına veya aynı anda her ikisine birden yapılabilen göz kapağı ameliyatı için kullanılan teknik terimdir. Göz kapağının derisi, yüzün diğer bölümlerindekinden çok daha incedir ve bu da genellikle bunu yaşlanma belirtileri gösteren ilk yüz bölgesi yapar.

Göz kapakları yaşlandıkça, destekleyici yumuşak doku ve cilt zayıflar, üst göz kapağı kırışıklarının azalmasına ve alt göz kapaklarında yağ yastıklarının oluşmasına neden olur. Bu nedenle görme bozulabilir ve günlük aktiviteleri zorlaştırabilir. Göz kapağı ameliyatı, Asyalı hastalar için daha genç ve gençleşmiş bir görünüm oluşturmaya yardımcı olmak için de popülerdir.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Yaşla birlikte kaslarımız gevşer ve cilt elastikiyetini kaybeder. Göz kapaklarının yaşlanma belirtileri şunlardır:

 • Üst kapaklarda kıvrımlar ve alt göz kapaklarında derinleşen kırışıklıklar
 • Deri altındaki kasın gevşemesi, gözleri yuvalarına sıkıştıran yağın öne doğru şişkinlik görünümü vermesi
 • Kıvrımlar, buruşukluklar ve şişkinlik
 • Göz kapaklarının sarkması ve cilt kıvrımlarının üst göz kapaklarında toplanması
 • Yüzde kalıcı bir yorgunluk ifadesi
 • Göz kenarlarında oluşan kaz ayakları

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Kaç Yaşında Yapılır?

Göz kapağı ameliyatı için “doğru yaş” yoktur, çünkü hastaların sadece işlemden fayda görebilecek sağlıklı yetişkinler olması gerekir. Bazı hastalar, gözlerinin altında ağır torbalar varsa, 30’lu yaşlarında göz kapağı ameliyatı ister. Daha yaygın olarak, hastalar yaşlanmaya bağlı değişiklikler nedeniyle 40’lı yaşlarında ve sonrasında blefaroplasti talep eder.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Sedasyon, genel anestezi ya da lokal anestezi uygulanan tüm hastaların ameliyattan önceki 7 saat boyunca oruç tutmaları (yemek, su, sigara ve sakız yok) gerekecektir. Ameliyata gelinirken krem sürümemeli ve makyaj yapılmamalıdır. Hastalar ameliyat sonrasında eve nasıl döneceklerini ve bir arkadaşından veya aile üyesinden evde kendilerine eşlik etmesini istemelidir.

Ameliyattan önce hastalara aldıkları ilaçlar, varsa alerjileri, sigara içme alışkanlıkları, önceki ameliyatlar dahil olmak üzere tıbbi geçmişleri sorulacak. Aspirin veya Ibuprofen veya Voltarol gibi diğer steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar alan herhangi bir hastaya, ameliyattan 2 hafta önce bunu kesmesi talimatı verilir.

Bu ilaçlar kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek için gerekliyse, hastanın kardiyoloğuyla iletişime geçilecektir. Hastalara ayrıca işlemden önce ve sonra belirli bir süre için sigarayı bırakmaları talimatı verilecektir.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Üst göz kapağı kaldırma hem estetik hem de tıbbi amaçlarla yapılabilir. İşlem gözleri açar ve dinlenmiş ve daha genç bir görünüm sağlar. Çoğu hasta için üst göz kapağı ameliyatı, ömür boyu süren tek seferlik bir işlemdir.

Üst göz kapağı blefaroplasti ameliyatı yaşlanmaya bağlı olarak üst göz kapağındaki kırışıklıkları gidermek üzere gözleri açıp kapamaya yarayan kasların, kırışık ve sarkmış derinin çıkarılması işlemidir. Üst blefaroplasti ameliyatı bir saatten az sürede tamamlanmaktadır. Gerekli görüldüğü takdirde iç kısımda bulunan yağ yastıkçıklarının da küçültülmesi de gerekebilir.

Üst Göz Kapağı Ameliyatı Fiyatları

Üst göz kapağı ameliyatı fiyatı, prosedürün türüne, hastanenin konumuna ve ameliyatı yapan cerrahın deneyimine bağlı olarak değişir. Ameliyat ücreti hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için sizi kliniğimize bekliyoruz.

Üst Göz Kapağı Ameliyatı Avantajları

Blefaroplasti, göz kapağı kıvrımlarının gözün normal görmesini veya sağlığını bozduğu durumlarda fonksiyonel nedenlerle veya kozmetik nedenlerle yapılabilir. Üst göz kapağı ameliyatının avantajları;

Yorgun görünümlü veya sarkık gözler

Göz kapakları düşüklüğü

Üst göz kapağında görmeyi engelleyen fazla cilt

Göz kapağında yaşa bağlı kozmetik değişiklikleri 

ortadan kaldırmasıdır.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Üst Göz Kapağı Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Göz Kapağı Ameliyatında Ne Yapılır?

Göz kapağı ameliyatı, üst veya alt göz kapaklarındaki fazla deri, kas ve yağın ameliyatla alınmasıdır. Göz kapaklarındaki sarkma ve şişlikleri azaltarak daha dinlenmiş ve gençleşmiş bir görünüm oluşturabilir. Bazen doktorlar, görmeyi iyileştirmek için tıbbi nedenlerle göz kapağı ameliyatı önermektedir.  Göz kapağı ameliyatı, önemli riskleri ve olası komplikasyonları olan yaygın ancak büyük bir ameliyattır. Daha az invaziv tedavi seçenekleri hakkında doktorunuza danışmalısınız.

Göz Kapağı Estetiğinde İz Kalır Mı?

Ciltte yapılan kesilerin iz bırakma olasılığı her zaman olsa da, göz kapakları vücutta çok az iz bırakarak en iyi şekilde iyileşen bölgedir. Üst kapak izi cilt kıvrımına dikkatlice gizlenir. Alt göz kapağında oluşan izler kirpiklerin altında kalır ve fark edilmesi zordur. Genellikle kaz ayağı bölgelerine birkaç milimetre yanlamasına uzanan ve bazen daha belirgin olabilen küçük bir yara izi vardır. Blefaroplasti sonrası hastalarda yara izinin sorun olması durumuyla sık karşılaşılmaz. 

Göz Kapağı Estetiğinden Sonra İyileşme Nasıldır?

Ameliyattan uyandığınızda ilk fark edeceğiniz şey görüşünüzün bulanık olmasıdır. Kayganlaştırıcı göz merhemi ile birlikte göz kapaklarınızda büyük olasılıkla küçük dikişler olacaktır.  Gözleriniz ayrıca gazlı bezle hafifçe sarılmış olabilir. Genellikle ameliyatın akşamı veya ertesi sabah kalkıp yürüyebilirsiniz. Göz kapağında şişlik ve morarma olması olasılığı yüksektir. Morluklar 10 gün içinde azalmalıdır. Sonraki aylarda şişlik yavaş yavaş azalır. Yara izlerinin kaybolması altı ay veya daha uzun sürebilir. Ameliyat sonrası iyileşme aşamalı bir süreçtir. İyileşme süresi, kesi sayısına, genel sağlığınıza, yaşınıza ve diğer faktörlere bağlı olarak değişir. Genellikle iki hafta sonra makyaj yapılabilir.

Göz Kapağı Estetiğinden Sonra Nasıl Bir Değişim Görülür?

Göz kapakları aynı şekle sahip olacaktır (yani, daha yuvarlak veya eğimli görünmeyecekler). Ancak onları ağırlaştıran fazla deri ve ağırlığı alınacağı için göz kapaklarının çok daha iyi görünmesi sağlanır. Koyu halkalara çok sayıda koşul neden olabilir. Nedeni gölge oluşturan göz altındaki fazla yağdan kaynaklanıyorsa, alt göz kapağı ameliyatı bu şikâyeti düzeltmeye yardımcı olacaktır. 

Hangi Durumlarda Göz Kapağı Estetiği Önerilir?

Göz kapağı estetiği yaptırmanın sağlayacağı başlıca faydalar: 

 • Göz kapaklarındaki fazla deri veya yağı temizlemek
 • Sarkan göz kapaklarını düzeltmek
 • Gözlerin altında doğru şişkinlik ve torbalar
 • Yenilenmiş ve daha sıkı görünen bir göz çevresi
 • Daha iyi görüş elde etmek için göz kapağının kaldırılması
 • Gözlerin altındaki gölgelerin kaldırılması
 • Gözlerin daha büyük ve daha parlak görünmesi
 • Yüzünüzün daha genç ve daha açık görünmesi 
 • Asya göz kapaklarında doğal görünümlü bir kırışıklık oluşturma
Göz Kapağı Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Tüm operasyonlarda olduğu gibi, yüz germe veya boyun germe ameliyatı yaptırmanın riskleri vardır. Yüz germe ameliyatında; anestezi riskleri, kanama ve kan pıhtıları, enfeksiyon, şişlik ve morarma, kalp krizi veya felç gibi kardiyak olaylar, ağrı veya yara izi, yara iyileşmesi ile ilgili sorunlar, ciltte kan akışı kaybı, asimetri, duygu artışı veya azalması, yetersiz sonuç, alerjik reaksiyon gibi riskleri bulunmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği ile Kırışıklıklar Gider Mi ?

Göz kapağı estetiği sırasında göz kapağındaki fazla deri alındığı için göz çevresindeki kırışıklıklar büyük oranda azalacaktır..

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Dikişler Ne Zaman Alınır ?

Göz Kapağı Estetiği sonrası 4-5 gün sonrası dikişler alınmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Sonuçlar Ne Zaman Görünür Hale Gelir?

Estetik sonrası şişlikler indikten sonra sonucu görebilirsiniz. Tam sonuç için 1-2 hafta beklemenizde fayda var.

Göz Kapağı Düşüklüğü Estetiği Yaptırırken Doktor Seçimi Nasıl Yapılır ?

Göz kapağı estetiği yaptırmadan önce araştırdığınız doktorların referanslarına ve daha önceki uygulamalarına bakabilir, size en uygun doktoru tercih edebilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği Kalıcı Mıdır?

Göz kapağı estetiği kalıcıdır, tekrarlanması gerekmez. Ancak çok ileri yaşlarda deri sarkmasından dolayı tercihinize göre tekrar edilmesi gerekebilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Tekrar Bozulma Olur Mu?

Her estetik ameliyat gibi sonrasında bozulmalar yaşanabilir ancak bu durum oldukça az rastlanan bir durumdur.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Ne Zaman Günlük Hayata Dönülebilir?

Göz kapağı estetiği sonrası 1 gün dinlemeden sonra tekrar günlük rutine dönülebilir ancak tam iyileşme dönemi 10 ila 14 gün sürmektedir.

  Randevu Talebinde Bulunun

  Estetik Cerrahi Hizmetleri

   Bizimle İletişime Geçin