Erkeklerde meme büyümesinin gerçekleşmesinin temel nedeni hormon bozukluğudur. Hormon bozukluğunun yanı sıra genetik faktörlerde etkilidir. Kilo alma ile de bağlantılı olan jinekomasti yağ oranının artmasıdır. Bu durumdan rahatsız olan kişi jinekomasti ameliyatı olur.

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı Jinekomasti olarak bilinir. Erkeklerde göğsün normalden fazla olan bir büyüklüğe sahip olmasıdır. Memenin büyümesinden rahatsız olunması durumunda erkeklerde meme küçültme ameliyatı yapılır.

Jinekomasti Gerektiren Durumlar Nelerdir ?

Erkeklerde görülen göğüs büyüklüğü çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilir. Bunlar ; 

 • Hormon değişiklikleri 

Östrojen ve testosteron hormonları cinsiyeti belirleyen ve kontrol eden hormonlardır. Östrojen ve testosteron hormonlarındaki değişiklik ve düzensizliği jinekomastiye yol açabilir. Kısacası erkeklerdeki hormon dengesinde östrojenin üstün gelmesi jinekomastiye yol açar. 

 • İlaçlar 

Bazı ilaçlar hormon dengelerini etkilediğinden dolayı jinekomasti problemine yol açabilmektedir. 

 • Sağlık Problemleri 

Testosteron üretimini bozan, hormon dengesini etkileyen bazı sağlık problemlerinin sonucunda da jinekomasti meydana gelebilmektedir. 

Jinekomasti Nasıl Yapılır?

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı normal olarak uygulanan meme küçültme işlemiyle aynı şekilde ilerlemektedir. Kişi ameliyattan önce belirli işlemlerden geçerek sağlığı hakkında bilgi alınır. Daha sonra nasıl bir görüntü sağlanacağı konusunda çizimler yapılır.

Ameliyat işlemin doktor duruma göre genel ya da lokal anestezi yapmayı uygun görür. Daha önceden belirlenen teknik için işleme başlanır. Yağ dokularını küçültmek için yapılması halinde liposuction işlemi yapılır. Eğer yağlanma belirli bir bölgede değil de genel olarak yayıldıysa keserek çıkarma işlemi uygulanır. Bunun gerekliliğini doktor belirler.

Meme küçültme ameliyatı yaptırmaktan korkan veya çekinden kişiler başka yollar aramaktadır. Bunlar; erkeklerde göğüs küçültme egzersiz ya da erkeklerde göğüs küçültücü ilaç şeklindedir. Öncelikle bu tarz durumlarda ilaç kullanmak sakıncalıdır. Vücuda nasıl bir etkisi olacağını bilmeden ilaç kullanımı ciddi zararlar doğurabilir. Egzersiz yönteminde ise sağlık açısından olumsuz bir durum söz konusu değildir. Egzersizle küçültme işlemi yapmak oldukça zaman alıcı bir şeydir. Yıllarca yapılsa dahi belirli bir sonuca varılmaz.

Jinekomasti İşleminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı için öncesi ve sonrası için bazı noktalarda dikkatli olmak gerekir. Meme küçültme ameliyatında kişi dikkat etmesi gereken durumları önemsemediği durumlarda risk yaşayabilir.

Meme küçültme operasyonu öncesinde doktorun belirlediği ilaçların eğer kullanılıyorsa kesilmesi gerekir. Önerilen beslenme yöntemine uyulması gerekir. Sigara kullanımı varsa bir süreliğine bırakılmalıdır. Operasyon sonrası içinse bazı hareketlerden uzak durulması gerekir. Erken iyileşme için iyileşmeye uygun beslenilmelidir. Sigara kullanımı iyileşmeyi yavaşlatır. Ameliyat sonrasında da bir süre kullanılmamalıdır.

Meme küçültme ameliyatından doktor, işlemi gerçekleştireceği ya da gerçekleştirdiği yönteme göre kişiyi dikkatli olması gereken durumlarda uyarır. Gerekli bilgileri sunar ve iyileşmenin hızlılığı için ne yapılması gerektiğini anlatır.

Erkeklerde Meme Büyüklüğü Psikolojiyi Etkiler Mi?

Erkeklerde meme büyüklüğünün görülmesi kişiyi etkiler. Kendini psikolojik olarak rahatsız hisseder. Bunu bir kompleks haline getirerek özgüven eksikliği yaşayabilir. Bu durum özellikle ergenlik döneminde yoğun olarak yaşanır. Duruşlarında ya da giyinme tarzlarında rahat hissetmezler.

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı kişinin isteğini dikkate alarak ve kişinin psikolojisini olumlu yönde etkileyerek özgüven sağlamasını amaçlar. Birçok kişi bu ameliyattan sonra daha mutlu ve özgüvenli olarak yaşantılarına devam etmiştir. Burada kişinin doktorla ilişkisi önemlidir. İsteğini çekinmeden rahatça dile getirmelidir.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Sıkça Sorulan Sorular

Kimler Jinekomasti Riski Taşır ?
 • yaşlı erkekler
 • ergenlik dönemindeki erkekler
 • Fitness ve sporda performansı arttırmak için steroid kullananlar
 • Tiroid, böbrek ve karaciğer hastalığı olan erkeklerde de  jinekomasti görülebilmektedir.
Jinekomasti Sonrasında Ne Zaman Günlük Yaşama Dönülebilir ?

Jinekomasti ameliyatı sonrası özel bir korsesi kullandırılır. Sonrasında çok yoğun ağrı yaşanmamakla birlikte 3 ila 7 gümn arasında günlük rutine dönünebilir.

Cerrahi operasyon ile yapılan jinekomasti işlemlerinde bazı durumlarda genel anestezi bazı durumlarda ise lokal anestezi yapılmaktadır. Buna göre lokal anestezi ile yapılan işlemden sonra gün içerisinde hasta  taburcu edilebilmekte genel anestezi ile yapılan işlemden sonra çok az rastlansa da 1 gece hastanede kalma durumu olabilmektedir. Ameliyat sonrasında ödem ve ağrılar olabilir, bu durumu minimuma indirmek için ameliyattan sonra 3-4 gün dinlenilmesi gerekmektedir. 

Jinekomasti operasyonlarının ardından 3-4 hafta korse kullanmak en çok dikkat edilmesi gereken etkenlerden biridir.

Jinekomasti Korsesi Ne İşe Yarar ?

Jinekomasti operasyonunun ardından göğüs bölgesinde oluşabilecek sızıntıları engellemek için korse kullanılmaktadır.

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir ?

Jinekomasti teşhisinde elle muayene oldukça önemlidir. Meme ucunun arka kısmında ele gelen sert kitle jinekomasti belirtisi olabilir. Jinekomasti belirtisi gösteren hastanın USG çektirerek bunu doğrulaması gerekmektedir. 

Jinekomasti Kaç Yaşında Yapılabilir ?

Belirli bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak jinekomastinin neden olduğu fazla göğüs gelişimi ergenlik sonrası kendiliğinden geçebilmektedir. Bu sebepten genellikle ergenlik sonrası yanı 18 yaş üstü bireyler için önerilir.

Jinekomasti Operasyonu Sonrası Yapılması Gereken Egzersizler Nelerdir ?

Jinekomasti operasyonu sonra 6 hafta kadar egzersiz yapılmaması önerilir. Daha sonrasında da ağır sporlar önerilmemektedir.

Jinekomasti Operasyonu Sonrası Ne Zaman Spora Başlanabilir ?

Ameliyat sonrası 6 haftadan itibaren tempolu yürüyüşler, hafif koşular yapılabilir. Ancak ilk 6 hafta ağır eşya kaldırmaktan, yükseğe uzanılmaktan ve tempolu uzun yürüyüşlerden kaçınılmalıdır.

Jinekomasti Ağrılı Bir İşlem Midir ?

Cerrahi bir işlem uygulanacak ise ameliyat sonrası hafif ağrı hissedilebilir.

Jinekomasti Operasyonu Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Operasyon öncesi 10 gün boyunca aspirin alınmaması, ve doktorun talebi üzerine bazı testler yapılması gerekmektedir.

Jinekomasti Operasyonu Sonrası Tekrar Yağlanma Olur Mu ?

Ameliyat sırasında jinekomastiye neden olan dokular alındığından ötürü tekrar bir yağlanma yaşanmaz. Kalıcı bir sonuç elde edersiniz.

Jinekomasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer ?

Ameliyat yaklaşık olarak 1-1,5 saat sürmekte olup kolay bir ameliyattır.

Jinekomasti Operasyonu Sonrası Korse Ne Kadar Süre İle Takılmalıdır ?

4 hafta boyunca korse kullanımı önerilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı ?

Ameliyat sonrası uygulanacak iz tedavisi ile ameliyat izi kalmamaktadır.

  Randevu Talebinde Bulunun

  Estetik Cerrahi Hizmetleri

   Bizimle İletişime Geçin