Jinekomasti

Erkeklerde Meme Küçültme İşlemi

Erkeklerde meme büyümesinin gerçekleşmesinin temel nedeni hormon bozukluğudur. Hormon bozukluğunun yanı sıra genetik faktörlerde etkilidir. Kilo alma ile de bağlantılı olan jinekomasti yağ oranının artmasıdır. Bu durumdan rahatsız olan kişi jinekomasti ameliyatı olur.

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı Jinekomasti olarak bilinir. Erkeklerde göğüsün normalden fazla olan bir büyüklüğe sahip olmasıdır. Memenin büyümesinden rahatsız olunması durumunda erkeklerde meme küçültme ameliyatı yapılır.

Jinekomasti Nasıl Yapılır?

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı normal olarak uygulanan meme küçültme işlemiyle aynı şekilde ilerlemektedir. Kişi ameliyattan önce belirli işlemlerden geçerek sağlığı hakkında bilgi alınır. Daha sonra nasıl bir görüntü sağlanacağı konusunda çizimler yapılır.

Ameliyat işlemin doktor duruma göre genel ya da lokal anestezi yapmayı uygun görür. Daha önceden belirlenen teknik için işleme başlanır. Yağ dokularını küçültmek için yapılması halinde liposuction işlemi yapılır. Eğer yağlanma belirli bir bölgede değil de genel olarak yayıldıysa keserek çıkarma işlemi uygulanır. Bunun gerekliliğini doktor belirler.

Meme küçültme ameliyatı yaptırmaktan korkan veya çekinden kişiler başka yollar aramaktadır. Bunlar; erkeklerde göğüs küçültme egzersiz ya da erkeklerde göğüs küçültücü ilaç şeklindedir. Öncelikle bu tarz durumlarda ilaç kullanmak sakıncalıdır. Vücuda nasıl bir etkisi olacağını bilmeden ilaç kullanımı ciddi zararlar doğurabilir. Egzersiz yönteminde ise sağlık açısından olumsuz bir durum söz konusu değildir. Egzersizle küçültme işlemi yapmak oldukça zaman alıcı bir şeydir. Yıllarca yapılsa dahi belirli bir sonuca varılmaz.

Jinekomasti İşleminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı için öncesi ve sonrası için bazı noktalarda dikkatli olmak gerekir. Meme küçültme ameliyatında kişi dikkat etmesi gereken durumları önemsemediği durumlarda risk yaşayabilir.

Meme küçültme operasyonu öncesinde doktorun belirlediği ilaçların eğer kullanılıyorsa kesilmesi gerekir. Önerilen beslenme yöntemine uyulması gerekir. Sigara kullanımı varsa bir süreliğine bırakılmalıdır. Operasyon sonrası içinse bazı hareketlerden uzak durulması gerekir. Erken iyileşme için iyileşmeye uygun beslenilmelidir. Sigara kullanımı iyileşmeyi yavaşlatır. Ameliyat sonrasında da bir süre kullanılmamalıdır.

Meme küçültme ameliyatından doktor, işlemi gerçekleştireceği ya da gerçekleştirdiği yönteme göre kişiyi dikkatli olması gereken durumlarda uyarır. Gerekli bilgileri sunar ve iyileşmenin hızlılığı için ne yapılması gerektiğini anlatır.

Erkeklerde Meme Büyüklüğü Psikolojiyi Etkiler Mi?

Erkeklerde meme büyüklüğünün görülmesi kişiyi etkiler. Kendini psikolojik olarak rahatsız hisseder. Bunu bir kompleks haline getirerek özgüven eksikliği yaşayabilir. Bu durum özellikle ergenlik döneminde yoğun olarak yaşanır. Duruşlarında ya da giyinme tarzlarında rahat hissetmezler.

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı kişinin isteğini dikkate alarak ve kişinin psikolojisini olumlu yönde etkileyerek özgüven sağlamasını amaçlar. Birçok kişi bu ameliyattan sonra daha mutlu ve özgüvenli olarak yaşantılarına devam etmiştir. Burada kişinin doktorla ilişkisi önemlidir. İsteğini çekinmeden rahatça dile getirmelidir.

    Bizimle İletişime Geçin