Kalça Estetiği Nedir?

Kalça estetiği (Gluteoplasti), kalçanızın daha dolgun, daha genç, daha dik ve daha orantılı görünmesini sağlayan estetik bir plastik cerrahi prosedürüdür. Günümüzde sadece kadınların değil, erkeklerin de diğer estetik operasyonlar gibi tercih ettiği estetik operasyonlar arasında yer almaktadır. Yapılan uygulama hastanın istek ve şikayetleri doğrultusunda değişiklik göstermektedir.

Temel olarak kalça estetiği üçe ayrılabilir:

 • Kalça estetiği dolgunlaştırma ve şekillendirme
 • Kalça kaldırma
 • Kalça küçültme 

Kalça estetiği hangi durumlarda yapılır

 • Daha kıvrımlı bir görünümle vücut şeklinizi vurgulamak istiyorsanız
 • Vücut figür dengesini geliştirmek istiyorsanız
 • Kendi imajınızı ve özgüveninizi geliştirmek istiyorsanız
 • Daha çekici ve daha seksi hissetmek istiyorsanız
 • Egzersiz ve spor yaparak istediğiniz şekil ve sıkılıkta bir popo elde edemediyseniz
 • Yaş, kilo dalgalanmaları ve diğer faktörler poponuzu şekilsiz ve düz hale getirdiyse
 • Karnınızda ve bacaklarınızda alınmasını istediğiniz yağlar varsa
 • Eskiden sahip olduğunuz popoyu geri istiyorsanız

Bu durumlarda popo kaldırma estetiği sizin için en uygun tedaviyi mümkün kılar.

Kalça Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Birçok kadın doğal görünümlü kalça implantlarını tercih eder. Silikon implantlar vücut içinde kas hissi ve görüntüsü verir. Sıvı ile dolu olmadıkları için çok güçlüdürler ve asla sızdırmazlar. 

Hasta uyuşturulduktan sonra ,küçük bir kesi yardımı ile implant kalça kaslarından birinin altına yerleştirir. İmplant küçük olabilir, ancak tüm kalça ve pelvis bölgesini etkili bir şekilde yeniden şekillendirir.

Diğer prosedürler, genellikle liposuction içeren yağ transferini içerir. Bu prosedür genellikle kalça çökmeleri için tek çözümdür. Vücudun bir bölgesinden yağ alınır ve stratejik olarak kalçalara enjekte eder. Yağ transferi kalça implantları kadar invazif değildir. Ayrıca, yağ transferi vücudun diğer bölgelerini zayıflatma avantajına da sahiptir. Bu değişiklik kalça büyütmeyi daha da belirgin hale getirir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Genellikle 2-3 saat sürmektedir. Silikon protez yöntemi kullanılıyorsa, ameliyat sonrası içeride birikebilecek sıvıların uzaklaştırılması için güvenlik önlemi olarak dren adı verilen plastik küçük tüpler yerleştirilir. 1-3 gün sonra drenler çıkarılır. Ayrıca yeni popo şeklini korumak için 8 hafta boyunca özel bir korse giyilir. 

Hasta bir gece hastaneye davet edilir. Ameliyat sonrası yorgunluk, hafif ağrı görülebilir ve uygun ilaçlarla büyük ölçüde azaltılabilir. Şişlikler azaldıkça yeni popo şekli 3-6 ay sonra daha belirgin hale gelir ve son şeklini alır.

Yağ enjeksiyonu kullanılırsa hasta 10-14 gün sonra işine dönebilir. Ancak ameliyat bölgesine baskı yapmamak için otururken yastık kullanmanız istenir. 8 haftada normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Silikon protez kullanılırsa hasta 2-3 hafta içinde işine dönebilir. Ancak bu yöntemde ameliyat bölgesine baskı yapmamak için otururken yastık kullanmanız istenecektir. 3. haftanın sonunda yastık kullanılarak oturulup araba sürülmesine izin verilir. 8-10 hafta sonra egzersize ve fiziksel aktivitelere tamamen dönebilirsiniz.

Kalça Estetiği Ameliyatı Yan Etkileri

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, hastaların bilmesi gereken hem yaygın hem de nadir görülen yan etkiler vardır. Bunlar şunları içerir:

– Yara izi

– Ağrı ve rahatsızlık

– Enfeksiyon

– Anestezik alerjik reaksiyon

– Deri altında topaklar

– Kan pıhtıları

– Düzensiz kontur

– İmplant rüptürü

– Kapsüler kontraktür

– Selülit 

– Doğru yapılmayan prosedürlerde nadiren ölüm riski vardır. 

Ameliyattan önce bilinçli bir karar verdiğinizden ve cerrahınızla yeterli iletişim kurduğunuzdan emin olun.

Kalça Estetiği Ameliyatı fiyatları

Kalça estetiği ameliyatını fiyatı, hastanın istek ve şikayetleri ve uygulanacak tedavi yöntemine göre değişiklik göstermektedir. Kalça estetiği fiyatı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve uzmanımıza danışmak isterseniz sizi kliniğimize beliyoruz.

Kalça Estetiği Ameliyatı ne kadar sürer?

Kalça Estetiği Ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Genellikle 3-6 saat sürer. Ameliyat sonrası dönemde birikebilecek sıvıları uzaklaştırmak için güvenlik önlemi olarak dren adı verilen plastik küçük tüpler yerleştirilir. 1-2 gün sonra drenler çıkarılır. Hasta bir gece hastaneye davet edilir. Hasta 2-3 hafta içinde normal yaşantısına döner. Tam iyileşme birkaç ay sürebilir.

Kalça Estetiği Ameliyatı avantajları

Kalça Estetiği Ameliyatı (Gluteoplasti) yaptırmanın birçok avantajı vardır. Arzular ve hedefler hastadan hastaya farklılık gösterse de nihai sonuçlar elde edilebilecekler açısından benzerdir.

Kalça büyütmenin faydaları şunları içerir:

– Artan özgüven duygusu

– Daha kıvrımlı bir vücut şekli

– Vücudun uyluk ve karın gibi inatçı yağ bölgelerinde azalma

– Bikiniler ve dar elbiseler de dahil olmak üzere kıyafetlerin içinde ve dışında belirgin siluet

– Daha genç bir görünüm

– Geliştirilmiş vücut oranı daha dengeli bir üst ve alt vücut şekli ile

Kalça Estetiği Ameliyatı istediğiniz sonuçların gerçekçi olmasını sağlamak için uzman bir cerrah tarafından dikkatli bir şekilde uygulanması gereken bir prosedürdür.

Kalça Estetiği Ameliyatı Sonucu Gerçekleşen Değişimler

Hastalar ameliyattan hemen sonra önemli bir fark göreceklerdir. Sonuçlar, doğal görünümlü bir eğri ve daha belirgin şekle sahip bir kalçayı mümkün kılar. Şişlik başlangıçta kalça hacmini artırabilir, ancak bu bir aylık süre içinde azalacaktır. Kalçalar altı hafta sonra iyileşecek ve üç ay sonra yağlar daha kalıcı olacaktır. Dokuların durumundaki iyileşme 18 aya kadar devam edecektir. Kişiden kişiye değiştiği için transfer edilen yağın ne kadarının hayatta kalacağını tahmin etmek zordur.

Popo İmplantı ile popo büyütme ameliyatının sonuçları ameliyattan hemen sonra görünür hale gelir. Operasyon sonrası oluşan şişlik zamanla kaybolur ve kesik izleri belirsizleşmeye başlar. 

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Kalça Estetiği Ameliyatı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kalça Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hasta önce ne istediğine karar vermeli, ardından hastanın istekleri en iyi şekilde dikkate alınmalıdır. Kalça estetiği ameliyatı öncesi hasta muayene edilerek estetik olmak isteyen kişinin kan ve hormon değerleri ölçülür, kalçanın anatomisini anlamak ve devam eden sorunu daha iyi çözmek için görüntüleme teknikleri gerekirse ve idrar tahlili yapılır. Meydana gelebilecek risklere karşı da önemli araştırmalar yapılmaktadır. Muayene sürecinde son derece verimli olan kişilerin ameliyat süreci de oldukça verimli olmuştur.

Uzman doktorun da kalça estetiği olmak isteyen kişilerin tıbbi geçmişlerini, hastanın ve ailesinin geçmiş yıllarda varsa kronik rahatsızlıklara yönelik tedavilerinin bilinmesi de önemlidir. 

Hasta ameliyat öncesi alkol ve sigara tüketmemelidir. Hem sigara hem de alkol, vücudun yapı taşları olan birçok hücre üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Düzenli yemek yemeli ve dengeli olmalıdır. Kalça estetiği yaptırmadan önce egzersiz yapmanız da çok önemlidir.

Kalça Estetiğinin Türleri Nelerdir?

Temel olarak kalça estetiği türleri üçe ayrılabilir:

 • Kalça estetiği dolgunlaştırma ve şekillendirme
 • Kalça kaldırma
 • Kalça küçültme 
Kalça Estetiğinde Kullanılan Yöntemler Neler?

Yağ enjeksiyonu: İnce kanüller ile lazer liposuction ile kalça, bel, popo alt ve dış bölgelerinden yağ alınması işlemidir. Kişiden alınan yağlar özel işlemlerle konsantre edilerek poponun üst kısmına yerleştirilir. Bu şekilde popo dolgun hale gelir.

Popo Protezi: Poponun yeterince dolgun olmadığı, düz bir şekle sahip olduğu silikon protezler kullanımı uygundur. Bu işlem kalçaların geriye doğru çıkıntı yapmasını ve yüksekte kalmasını sağlar. Uygulanan protezler kalçalar için özel olarak tasarlanmış ürünlerdir. Protezler son zamanlarda kas içine yerleştirilmektedir. Protezler kısa bir kesi ile kalça arasındaki oluğa yerleştirilir ve herhangi bir iz görülmez.

Popo Kaldırma: Çok fazla kilo veren ve ciltte boşalma ve çökme yaşayan kişilerde karın altından ve popo üstünden derinin alınması ve daha sonra tüm kalça bölgesinin kaldırılması işlemidir. Orta ve iyi cilt kalitesine sahip hastalarda yağ dokusu enjeksiyonu veya protez uygulaması yeterli olabilir.

Kalça Estetiği Ameliyatlarında Anestezi Gerekir Mi?

Kalça estetiği ameliyatında anestezi yöntemi, hastadan hastaya ve tedavi yöntemine göre değişmekle birlikte, kişinin ameliyat süresince rahat olması ve ameliyatın daha kolay yapılabilmesi için hastalara genel anestezi verilerek kalça estetiği ameliyatı yapılır. Ancak kalça estetiğinde sadece dolgu yapılaması durumunsa ise lokal anestezi uygulaması yeterli olmaktadır.

Kalça Estetiği Ameliyatları Ağrılı Mıdır?

Kalça estetiği ameliyatı uygulanacak yönteme göre genel ya da lokal anestezi altında yapılmaktadır. Anestezinin etkisi kaybolurken ağrı hissedebilirsiniz. Doktorunuzun vereceği ağrı kesicileri kullanmanız yeterli olmaktadır ancak uzun süreli ve beklenmedik ağrınız olması durumunda doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.

Kalça Estetiği İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Kalça şeklinden memnun olmayan ve estetik görünümünden hoşlanmayan kişiler. Düz kalça yapısına sahip olup, daha dolgun ve daha dik bir kalçaya sahip olmak isteyen kişiler. Aşırı kilo kaybından dolayı baseninde sarkma ve selülit olan kişiler kalça estetiği olabilir.

Kalça Estetiği Ameliyatı Sonrasında Neler Yaşanır?

Cerrahınız, ameliyattan ne kadar süre sonra normal aktivite ve işlerinize dönebileceğinizi size açıklayacaktır. Ameliyatın ardından size ve sizinle ilgilenecek kişiye drenajlar (drenler kullanılmışsa), yaşamanız beklenen normal semptomlar ve komplikasyon semptomları, ayrıca pansumanlar, kullanmanız gereken ilaçlar ve ameliyat sonrası bakımınız hakkında bilgi verilecektir.

Kalça büyütme ameliyatının sonuçları ameliyattan hemen sonra görünür hale gelir. Operasyon sonrası oluşan şişlik zamanla kaybolur ve kesik izleri belirsizleşmeye başlar.

Yağ enjeksiyonu ile kalça estetiğinde ise sonuçlar ameliyattan hemen sonra görünür ancak popo son halini ameliyattan 1 yıl sonra alır. Bu ameliyatın sonuçları doğal görüntü verir ancak ameliyattan hemen sonra kazanılan büyüklüğün bir kısmı, vücudunuz tarafından enjekte edilen yağ emildiği için azalacaktır. 

  Randevu Talebinde Bulunun

  Estetik Cerrahi Hizmetleri

   Bizimle İletişime Geçin