Kaş Kaldırma Yöntemleri Nelerdir?

Cerrahlar kaş kaldırma ameliyatı için farklı teknikler kullanırlar; herhangi bir hasta için en iyi olanı hastanın hedeflerine, benzersiz anatomisine ve istenen sonuçları elde etmek için gereken düzeltmelerin kapsamına bağlıdır.

Koronal kaş kaldırma:

Bu teknik, kaş hattının tamamını kaldırmak isteyen hastalar için idealdir. “Kafa bandı kesiği” olarak da bilinen bu, kafa derisinin saçla kaplı kısmından derinin alınmasını içerir. Kulaktan kulağa bir kesi yapılır, bu kesi boyunca alın kaldırılır ve fazla deri kafa derisinden çıkarılır. Koronal kaş kaldırma, eskisi kadar yaygın değildir, ancak yine de bazı hastaların ihtiyaçlarını karşılamanın en etkili yolu olabilir.

Yanal kaş kaldırma:

Yanal bir kaş kaldırma, kaşın dış kısmındaki sarkmayı giderir. Bu teknikle şakaklardaki saç çizgisine küçük kesiler açarak fazla deri alınır ve alnın dış köşeleri kaldırılır. Koronal kaş kaldırmanın aksine, yanal kaş kaldırma, kaşın ortasını kaldırmaz. Bununla birlikte, kaz ayaklarının görünümünü iyileştirir. Yanal kaş kaldırma, esas olarak kaşların kenarlarında sarkma ile ilgilenen hastalar için en iyi seçenek olabilir.

Botoksla Nasıl Kaş Kaldırılır?

Cerrahi kaş kaldırma, üst yüzdeki yaygın yaşlanma belirtilerini ele almanın en etkili yöntemlerinden biridir. Özellikle cilt gevşekliği nedeniyle oluşan çizgi ve kırışıklıkları olan hastalar için kaş kaldırma ameliyatı en iyi seçenek olmaya devam etmektedir. Bununla birlikte, yüz yaşlanmasının nedenine bağlı olarak, botoks ile ameliyatsız bir kaş kaldırma ameliyata ihtiyaç duymadan sizi hedeflerinize ulaştırabilir. Ameliyatsız bir kaş kaldırma, kaşlar arasında yatay kırışıklıklara ve dikey çizgilere yol açan aşırı aktif alın kaslarını hedef almak için tasarlanmıştır. Bu enjekte edilebilir teknik, alnın derisini invaziv cerrahi olmadan pürüzsüzleştirebilir ve sonuçta daha genç bir görünüm yaratır. Bazı hastalar ise, nihai sonuçlarını iyileştirmek için geleneksel kaş kaldırma ameliyatı ameliyatsız alın germe işlemi olan enjekte edilebilir maddelerle birleştirmeyi seçerler.

Ulterapi ile Kaş Nasıl Kaldırılır?

Ulterapi cildi kaşlar, alt yüz, boyun, gıdılar, göğüs, dizler ve kalçalar üzerindeki cildi kaldırmak ve sıkılaştırmak için mikrofokuslu ultrason enerjisinin gücünden yararlanır. Doğrudan ultrason görselleştirme, tedavi sırasında dokuları “görmek” için yapıldığından cilt sıkılaştırma kategorisinde benzersizdir ve maksimum cilt iyileştirmesi sağlamak için doğru yumuşak doku düzlemlerinin işlenmesini sağlar.

Ulterapi tedavisi, zamanla sarkan doku ve cilt düzlemlerini hedef alarak, ısı üreten ve kolajen büyümesini uyaran ultrason enerjisi vererek 3-6 aylık bir süre içinde cildin sıkılaşmasına neden olur. Ulterapi, yüz plastik cerrahlarının yüz germe yaparken hitap ettiği aynı katman olan SMAS adı verilen bağ dokusu katmanını hedefler ve tedavi eder. Sonuçlar o kadar dramatik olmasa da Ulterapi, kaş kaldırma, yüz germe ve boyun germe gibi prosedürlere cerrahi olmayan bir alternatif olarak kabul edilir. Ultherapi tedavi süresince kalıcı olduğu belirtilmekle birlikte, birçok hasta 18-24 ay boyunca cilt gevşekliğinde iyileşme yaşamaktadır.

Bu prosedürün daha az ağrılı olması için lokal anestezi, oral olarak alınacak ağrı kesici ve sinirleri uyuşturma tedavinin rahat geçmesini sağlamaktadır.

Kaş Kaldırma Nasıl Yapılır?

Kaş kaldırma, gözleri veya göz kapağı işlevini tehlikeye atmadan doğal, genç ve gençleşmiş bir görünüm üreten bir dizi cerrahi tekniktir. Estetik açıdan çekici sonuçlar sağlar ayrıca yüz gerdirmeye göre daha çabuk işe ve sosyal hayata dönüşü mümkün kılar.

Kaş kaldırma sırasında neler bekleyebileceğinize dair genel bir bakış:

 • Kaş kaldırma, birden fazla prosedür uygulanacak ise 1-2 saat (tek bir işlem yapıldığında daha az) sürebilir. Blefaroplasti gibi diğer prosedürlerle birlikte yapıldığında, ameliyat süresi değişebilir.
 • Geçici bir kaldırma genellikle “kaz ayaklarını” ve “yanak torbalarını” daha da azaltmak için kullanılır, buna festolar da denilmektedir.
 • İşlem sırasında ağrı hissetmemeniz için size anestezi verilecektir.
 • Ameliyattan sonra alın ve kaş bölgeniz gergin ve ağrılı olabilir.
 • Kullanılan dikiş tipine bağlı olarak dikişler 3‒5 günde alınabilir veya dikişler kendiliğinden çözülür.
 • İyileşme süresi 10 ila 14 gün arasında değişebilir.
 • İzler minimaldir ve görünürlüğü gizlemek için saç çizgisi içinde bulunur.

Kaş Kaldırma Avantajları Nelerdir

Botoks ve dermal dolgular, alın kırışıklıklarını gidermek için mükemmel bir yöntem sunarken, alnınız zaten çok kırışıksa veya cilt oldukça gevşekse etkinlikleri sınırlıdır.

Kaş kaldırma, doku ve kası, özellikle de kaş sırtı boyunca ağır bir şekilde oturan sarkmış cildi yeniden konumlandırarak alnı önemli ölçüde sıkılaştıran bir tedaviyi temsil eder.

 • Kaşları daha yüksek bir konuma kaldırır, anında daha uyanık, mutlu ve genç görünmenizi sağlar.
 • Kaşın üzerine oturan cildi yeniden konumlandırır ve sıkılaştırır ve ince çizgileri giderir.
 • Sarkık üst göz kapaklarını yükseltir.
 • Kaşlarınız arasındaki kırışıklıkları ve ince çizgileri yumuşatır.
 • Alın derisini sıkılaştırır, alındaki derin kırışıklıkları ve çatık çizgileri ortadan kaldırır.
 • Alın kaslarındaki gerginliği azaltır.
 • Sonuçlar, 10 yıldan uzun uzun süre dayanır.

Kaş Kaldırma Fiyatları

Prosedürünüzün bu toplam maliyeti, cerrahınızın kişisel ihtiyaçlarınıza ve kozmetik hedeflerinize göre oluşturduğu özelleştirilmiş cerrahi plana bağlı olacaktır. Ameliyat sırasında hangi kaş kaldırma tekniğinin kullanıldığı ve prosedürün genel içeriği, hastane ve anestezi ücreti, plastik cerrahın deneyimi gibi konular ameliyat fiyatını etkilemektedir. Kaş kaldırma, blefaroplasti gibi ek bir yüz prosedürü ile birleştirildiğinde, toplam maliyet buna göre ayarlanacaktır. Kaş kaldırma ameliyatının daha spesifik bir maliyetini öğrenmek için lütfen kliniğimizle iletişime geçiniz.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Kaş Kaldırma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kaş Kaldırma İşlemi Kalıcı Mı?

Deneyimli ve konusunda uzman bir cerrah tarafından yapıldığında, kaş kaldırma ameliyatı ile yapılan iyileştirmeler uzun yıllar sürecektir. Ancak hiçbir şey normal yaşlanma sürecini durduramaz ve sonunda alın dokularınız zamanla ve yerçekimi ile tekrar yerleşmeye başlar. Sağlıklı bir yaşam tarzı yaşayarak sonuçlarınızın en iyi şekilde görünmesine yardımcı olabilirsiniz. Günlük güneş kremi kullanın, tüm yiyecek ve vitaminler açısından zengin bir diyet uygulayın ve sigara içmeyin. Bu, vücudunuzun sağlıklı kalmasına ve cildinizin en iyi şekilde görünmesine yardımcı olacaktır.

Kaş Kaldırma Ne Kadar Sürer?

Kaş kaldırma sonuçlarınız uzun süre etkisini gösterecektir. 10 yıldan uzun süre fayda sağlamaya devam edecektir. Ancak zamanı durdurmayacak, alın cildiniz yaşlandıkça tekrar sarkmaya devam edecek.  Düzenli beslenme, cilt bakımı ve kendimizi güneşten koruyarak yaşlanmanın deri ve diğer işaretlerini en aza indirmek mümkün.

Kaş Altına Dolgu Yapılır Mı?

Evet yapılabilmektedir. Kaş altına bir dolgu maddesi enjekte edilerek kaşa destek verilebilir ve bu da kaşın kalkmasına neden olur. Bu alanda genellikle 1/2 ila 1 şırınga ürün gerekir. Aynı zamanda kaşların etrafındaki kemikli yörünge kenarını yumuşatarak daha yumuşak ve daha genç bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Kaşın iskeletlenmesi yaşlanma özelliğidir ve kemik kenarına dolgu maddeleri yerleştirilerek bu alanı yumuşatılır ve altta yatan kafatasının görünümünü azaltır.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır?

Kaş kaldırma işleminden sonra uyanmaya başladığınızda, biraz mide bulantısı veya ağrı hissedebilirsiniz. Ameliyattan sonra sadece hafif, hafif yiyecekler yemeniz gerekecek ve günler ilerledikçe daha baharatlı veya daha ağır yiyeceklere geçebilirsiniz.

İşlem tamamlandığında daha genç ve daha rahat görüneceksiniz. Doktor, şişlik ve kanama miktarını azaltmak için başınızın etrafına bandaj yerleştirecektir. Eve döndükten sonra kullanmanız için ağrı kesici ve antibiyotik ilaçlar yazacaktır. 

Bandajlar ameliyatı takip eden iki üç gün içinde çıkarılacaktır. Dikişlerin yedi ila on gün arasında yerinde kalması gerekecektir. Şişliği hafifletmek için başınızı yüksekte tutarak uyuyun ve tüm şiddetli fiziksel aktivitelerden kaçının. Vücudunuzda kan pıhtılarının oluşmasını önlemek için günde birkaç kez yürüyün. Kesi bölgesini iki ila üç gün ıslatmaktan kaçının.

İdeal Kaş Nasıl Olmalıdır?

Kaşlar yüzün güzel, simetrik ve genç görünümü için oldukça önemlidir. Kaşlar alın ile birlikte yüzün önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu nedenle kaşın şeklinin yüzün diğer kısımlarına ve yüzün şekline göre tasarlanmaktadır. Kaşların şekli, yüzün şekli, kaşın açısı, kaş ile saçlar arası mesafe ve kaş ile göz kapağı katlantı çizgisi arasındaki mesafe gibi ölçüler dikkate alınarak kaşın yüze en ideal yerleşimi tanımlanmaktadır.

Kaşlarınızın, görünüşünüz ve özgüveniniz üzerindeki etkilerinden rahatsızsanız, kaş kaldırma ve diğer seçenekleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek sizi kliniğimize bekliyoruz. 

Kaş Kaldırma Ameliyatının İple Kaş Kaldırma ile Farkı Nedir ?

Kaş kaldırma ameliyatı cerrahi bir operasyon olması ile birlikte iple kaş aldırma 20 dakikalık bir işlemdir.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Mimikleri Etkiler Mi ?

Ameliyat sonrası ilk 3 hafta alın bölgesinde baskı hissedebilirsiniz ancak sonrasında normale dönecek ve mimiklerinizi etkilemeyecektir.

Çok Fazla Kırışıklığa Sahip Olan Biri Kaş Kaldırma Yapabilir Mi ?

Özellikle kırışıklığa sahip olan bireylerin tercih ettiği bu ameliyat ile kırışıklıklardan da kurtulabilirsiniz.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Sonrası Bakışlar Değişir Mi?

Ameliyat sonrası bakışlar değişebilmektedir ancak ameliyat öncesi doktorunuz ile konuşarak yüz şeklinize uygun teknikler gerçekleştirilebilir.

Kaşın Sadece Uç Kısmına Kaldırma İşlemi Yapılabilir Mi ?

Kaşın yalnızca uç kısmına kaldırma işlemi yapılabilmektedir.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Ne Kadar Sürer ?

Ameliyat süresi işleme göre değişmekle birlikte yaklaşık 2 saat sürebilmektedir.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Ameliyat sonrası hafif bir sızlama olabilir ancak ağrı kesiciler ile ağrılar geçici olacaktır.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Sonrası Dikişler Ne Zaman Alınır ?

Dikişler doktorun onayıyla birlikte 7 ila 10 gün süre zarfında alınmaktadır.

Kaş Kaldırma Sonrası Ne Zaman İşe Dönülebilir?

Ameliyat sonrası 2-3 gün süre zarfında işe dönülebilir. Ancak 1 hafta sonra uzun yürüyüşler, 2 hafta sonra ağır egzersizlere başlanabilir.

Kaş Kaldırma Sonrası Spor Yapılabilir Mi ?

Kaş kaldırma ameliyatı sonrası doktorun da onayıyla birlikte 2 hafta sonra spora başlanabilir.

  Randevu Talebinde Bulunun

  Estetik Cerrahi Hizmetleri

   Bizimle İletişime Geçin