Kol-germe-ameliyati

Kol Germe Ameliyatı (Estetiği) Nedir?

Kol germe ameliyatı, üst kolunuzun arka kısmını kolunuzdan dirseğinize kadar yeniden şekillendiren bir ameliyattır. Aynı zamanda kol kaldırma olarak da adlandırılır. Fazla deri ve dokuyu giderir. Üst kolunuzun daha pürüzsüz görünmesini sağlar.

Bir kişi çok fazla kilo aldığında, cildi zamanla yavaşça gerilir. Aşırı kilo verme durumunda cilt kendini eski haline toplayamaz. Bu, ekstra deri kıvrımlarına yol açabilir. Bunlar muhtemelen kolunuzun ve çenenizin altında ve üst uyluklarınızda ve karnınızın alt kısmında olacaktır. Bu değişiklikler, kilo verme ameliyatı ile birlikte çok fazla kilo verdikten sonra gerçekleşebilir.

Bu ameliyat sırasında, bir kozmetik veya estetik cerrah kolunuzun altından fazla doku alanlarını çıkarır. Cerrahınız kolunuzun içini veya arkasını kesecektir. Fazla deri ve yağ kıvrımlarını giderecektir. Cerrahınız daha sonra geriye kalan dokuyu diker. Bu daha pürüzsüz bir kontur oluşturur. Bu aynı zamanda üst kolunuzdaki kas tonusunu da iyileştirebilir. Bazen cerrah göğsün yan tarafındaki fazla dokuyu da alır. Cerrah, kontura yardımcı olmak için ameliyat sırasında bölgeye liposuction da yapabilir.

Bu ameliyat sırasında muhtemelen genel anestezi altında uyuyacaksınız.

Kol Estetiği Ameliyatı Neden Yapılır?

Kol estetiği ameliyatı veya brachioplasty, cerrahi bir prosedürdür. Özellikle hastaların;

 • Aşağı doğru sarkan aşırı sarkık cildi düzeltilir.
 • Üst kolun altındaki destek doku düzeltilir.
 • Üst kol bölgesinde birikmiş yağ bölgelerini azaltır.

Egzersizle düzeltilemeyen durumlarda cerrahi yönteme başvurulması kaçınılmazdır. Genellikle kilo verme ameliyatı geçiren kişilerde yapılır. Kolunuzun altında ekstra doku kıvrımları varsa, kilo verme ameliyatından sonra nasıl göründüğünüzden memnun olmayabilirsiniz. Ayrıca bu ekstra deri kıvrımları aşağıdaki sorunlara neden olabilir:

 • Genel rahatsızlık
 • İltihap ve kızarıklık. Bu bir enfeksiyona yol açabilir.
 • Bu alandaki hijyen sorunları
 • Zayıf benlik saygısı

Fazla deri ve yağ nedeniyle üst kollarınızın alt kısmı sarkık veya gevşek ve dolu görünüyorsa kol germe ameliyatı daha sıkı ve genç görünümlü bir cilt için doğru tedavi olabilir.

Kol Estetiği Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Kol germe ameliyatı bir tür vücut şekillendirme ameliyatıdır. Bu tür ameliyatlar genellikle kilo verme ameliyatından sonra yapılır. Cerrahlar genellikle başka bir ameliyatla aynı anda kol germe ameliyatı yaparlar. Bunlar, orta bölüm etrafında, çene altında veya iç uyluk boyunca vücut şekillendirmeyi içerebilir.

Ayrıca doğal yaş almayla birlikte üst kollarda oluşan fazla yağ ve cilt gevşekliğini giderir. Brakioplasti, korkunç “yarasa kanadı” görünümüne katkıda bulunan fazla yağı ve sarkık deriyi cerrahi olarak alarak kolun çevresini küçülten bir işlemdir. Brakioplasti prosedürünüz sırasında, konusunda uzman cerrah daha ince, daha pürüzsüz ve daha şekilli kolları ortaya çıkarmak için fazla yağı ve cildi temizler.

Bazı insanlarda ise genetik yatkınlık sonucu, güneşe fazla maruz kalma ve yer çekiminin etkisi ile daha erken yaşlarda ciltte sarkma oluşabilir yine bu durumda brakioplasti kalıcı bir biçimde kolları şekillendirmek için uygun yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kol Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kol germe ameliyatı hastanın istek ve ihtiyaçlarına göre ve bu çerçevede planlanacak ameliyat prosedürüne bağlı olarak 1 saat ila 3 saat arasında sürebilmektedir.

Kol Derisi Neden Sarkar?

Vücudumuz yaş almayla birlikte eski sıkılığını kaybeder. Bu sürece ayrıca yer çekimi, güneşe fazlaca maruz kalma, genetik olarak yatkınlık ve aşırı kilo alıp verme gibi faktörler de eklenince kolun arka kısmında ve iç bölgesinde yağ birikmesi ve cilt sarkması oluşmaktadır.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Planlanır?

Kol germe ameliyatından birkaç hafta önce, doktorunuz size ameliyat öncesi bir değerlendirme verecektir. Mevcut sağlığınıza ve tıbbi geçmişinize bakarak ameliyat için hazır olduğunuzdan emin olacaktır. 

Öncelikle cerrahınız ameliyatı tehlikeli hale getirebilecek altta yatan tıbbi koşulları kontrol ederek planlamaya başlayacaktır.

Preoperatif değerlendirmeniz şunları da içerebilir:

 • Vücutta enfeksiyon varlığı, kansızlık, böbrek fonksiyonu değerlendirmesi için laboratuvar testleri 
 • Göğüs röntgeni 
 • Kalp ritminize bakmak için elektrokardiyogram
 • Akciğer fonksiyonunuzu kontrol etmek için solunum fonksiyon testleri
 • Ameliyat öncesi gereken ilaçlar için reçete
 • Mevcut ilaçların ve takviyelerin dozunun ayarlanması

Sonuçlar çerçevesinde, doktorunuz ameliyat için en iyi planlamayı yapacaktır. Ayrıca ameliyattan iki hafta önce aspirin ya da ibuprofen gibi antiinflamatuar ilaçlar bırakılmalıdır. Eğer sigara içiyorsanız ameliyatınızdan 6 hafta önce sigarayı bırakmanız komplikasyon riskini azaltacaktır.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası Ne Gibi Sorunlar Olabilir?

Genelde kol germe ameliyatı güvenli bir işlemdir. Ancak tüm ameliyatların riskleri vardır. Hastanı yaşı, geçirdiği sağlık sorunları ve cerrahınızın ameliyat yaklaşımına bağlıdır. Sizin için geçerli olan riskler hakkında doktorunuzla konuşun.

Ameliyatın olası riskler şunları içerebilir:

Yara iyileşmesinde sorun

 • Enfeksiyon
 • Aşırı kanama
 • Lenfatik dokuda hasar. Bu kolunuzda şişmeye neden olabilir.
 • Yakındaki sinirlerde hasar
 • Anesteziden kaynaklanan komplikasyonlar
 • Gitmeyen acı
 • Kan pıhtıları. Bunlar pulmoner emboliyi içerebilir.
 • Kalın veya genişlemiş izler

Ameliyattan da istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Üst kolunuzun çevresini daha da daraltmak için başka bir ameliyat geçirmeniz gerekebilir.

Ayrıca ameliyattan sonra kolunuzda büyük, gözle görülür bir yara izi olacaktır.

Kol Estetiği Ameliyatı Yan Etkileri

Kol germe ameliyatının yan etkilerinin arasında uyuşma, ameliyat sonrası şişlik, enfeksiyon, yara izi, kanama ve geçici morarma oluşabilir. Ayrıca ameliyattan hemen sonra kuru boğaz, mide bulantısı (muhtemelen), rahatsızlık ve sertlik hissedilebilir.

Kol Germe Ameliyatı Fiyatları

Kol germe ameliyatında hastanın istek ve ihtiyaçlarının belirlenmesi ve cerrahın bu çerçevede hastayı değerlendirmesi sonucu cerrahi plan oluşturulmaktadır. Ayrıntılı ve doğru bilgi verebilmemiz için sizi kliniğimize bekliyoruz.

Kol Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kol germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve 1-3 saat arasında sürebilir. 

Kol Estetiği Ameliyatı Avantajları

Kol germe ameliyatının avantajlarını sıralayacak olursak;

 • Kol konturunda sıkı ve genç bir görünüm sağlar.
 • Kol germe ameliyatında kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır.
 • Kol germe ameliyatındaki izler kolun iç kısmında olduğu için arkadan ya da önden kolayca görünmez.
 • Yara izlerinin belirginliği zamanla azalarak silik bir görüntü alır.

Kol Estetiği Ameliyatı Sonucu Gerçekleşen Değişimler

Ameliyattan hemen sonra kollarınızı her hareket ettirdiğinizde cildinizin artık sarkmadığını veya sallanmadığını fark edeceksiniz. Ayrıca belirli kıyafetleri giymeyi daha rahat bulacaksınız ve hatta tekrar kolsuz bluz giyecek kadar kendinize güvenebilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Kol Estetiği Ameliyatı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyat Ne Kadar Sürer, Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kol germe ameliyatı, genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 2 saat sürer. Hastalar, normal işlevlerinin yavaş bir şekilde geri döndüğünü göreceklerdir. İç dokular iyileştikçe özellikle ilk birkaç hafta kol ve el kuvveti zayıf olacaktır. Bu süre zarfında, doktorunuz tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçlarla kolayca yönetilebilecek bir miktar ağrı ve şişlik yaşayacaksınız. Çoğu hasta, normal günlük rutinleri de dahil olmak üzere bir hafta içinde işe dönebilir. Optimal iyileşme sürecini tamamlamak ve egzersize başlamak için altı hafta beklemelidir

Meme Sarkması İle Kol Sarkması Ameliyatı Aynı Ameliyatta Bir Arada Yapılabilir Mi?

Kol germe hastalarının bu ameliyatı başka bir işlemle birleştirmesi yaygındır. “Üst vücut germe” olarak bilinen süreçte sıklıkla birleştirilen bazı yaygın teknikler arasında liposuction, abdominoplasti (karın germe) ve göğüs ameliyatı (meme dikleştirme) yer alır. Konsültasyonunuz sırasında her ameliyat ayrıca tartışılacak ve bu işlemlerin aynı anda yapılıp yapılmayacağı konusunda önerilerde bulunulacaktır.

Ameliyat Sonrası Hastanede Yatmak Gerekir Mi?

Kol germe ameliyatı ayakta tedavi prosedürü olarak kabul edilir. Bu ameliyat başka bir vücut şekillendirme prosedürü ile birleştirilirse, hastanın hastanede bir gece kalması gerekebilir. 

Kol Estetiği Riskleri Olan Bir Ameliyat Mıdır?

Kol germe güvenli bir prosedür olarak kabul edilse de her ameliyatta olduğu gibi belirli riskler vardır. Bu riskler şunları içerebilir: enfeksiyon, kanama, anesteziye tepki, his kaybı, yara izi ve kalıcı şişme.

Operasyon Sonrasında Ameliyat İzi Kolun Hangi Bölgesinde/Bölgelerinde Olur?

Cerrahi bir kol kaldırma, fazla deriyi kesmek için kesiklere ihtiyaç duyar, bu da dikişlerden yara izleri olacağı anlamına gelir. Kol germe ameliyatında kesileri kolun içine gizlemek için çaba sarf edilir. Ameliyat sonrası izler kolun iç kısmında olduğu için arkadan ya da önden kolayca görünmez.

Kol Germe Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Kol germe ameliyatından 10 gün sonra çoğu hasta işe ve duş dahil normal günlük aktivitelerine geri dönebilir.

Ameliyat Sonrası Günlük Aktivitelere Ne Zaman Dönülebilir?

Kol germe ameliyatından sonra yaranın kapalı kalma süresi genellikle 5 ila 7 gündür ve sonrasında günlük rutinlerinize dönebilirsiniz. Yorucu hareketlerden ve egzersizlerden en az 10 -14 gün arasında kaçınılmalıdır. 

Ameliyat Sonrası Dikişler Ne Zaman İyileşir?

Kol germe ameliyatından 10 gün sonra dikişler, bandajlar ve drenaj tüpleri alınır. Kol hareketliliği artar, ancak hastalara yine de ağır şeyleri kaldırmaktan kaçınmaları tavsiye edilir.

Kol Germe Ameliyatının Tekrarlanması Gerekir Mi?

Kilonuz dalgalanmadığı sürece üst kol kaldırma işleminizin sonuçlarının uzun yıllar sürmesini beklemelisiniz. Cildiniz de dahil olmak üzere vücudunuz yaşlanmaya devam edecek. Bu, gelecekte cildin gevşemesine neden olabilir. Ameliyattan sonra hatırı sayılır kilo alırsanız ve ardından kilo verirseniz gevşek cilt geri gelecektir. Her iki senaryoda da sonraki kol gevşekliği ameliyatınız öncesine göre çok daha az önemli olacaktır.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası Lazer Epilasyon Yaptırılmasının Bir Sakıncası Var Mıdır?

Kol germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci tamamlandıktan sonra lazer epilasyon yaptırılmasının hiçbir sakıncası yoktur.

Kol Germe Ameliyatı Yaptıranların Yorumları

A.K: 62 yaşındayım ve 7 hafta önce kol germe ameliyatı oldum, kendimi besliyordum ve birinci günden itibaren tüm öz bakımımı yapıyordum. Aynı gün uyluk germe ve liposuction yaptırdım. Kesilerim iyileşene kadar suya (küvete) dalamadım ama 2 gün içinde yardımsız duş alıyordum.

T.S: Operasyondan 6 gün sonrayım. Oldukça iyi hissediyorum. Hemen kendimi besleyip duş alabildim. Kollarımı saçımı fırçalayacak kadar yükseğe kaldıramıyorum. İki gün içinde dikiş atıyorum. Ameliyattan sonra ağır ilaçlara ihtiyacım olmadı. 

M.K: Genel olarak iyileşmem iyiydi. Hareket halindeyim ama evden çıktıktan yaklaşık 3 saat sonra yoruluyor gibiyim dün birkaç dikiş çıkardık, bu yüzden şimdi hızlı bir şekilde iyileşmeyi bekliyorum.

S.E: Yeni kollarımın büyüklüğünü seviyorum ve yavaş bir iyileşme olmasına rağmen kesinlikle yapmaya değerdi. Düşündüğüm kadar acı verici değil ve kesiklerdeki his yavaş yavaş geri geliyor. 

R.C: Üst kollarımın küçülmesinde umduğum sonuçları aldım. Beklediğimden daha az ağrı ve yara izleri olması ve oldukça hızlı iyileşmesi iyiydi. Önceki aylarda daha az yara izi olmasını umuyorum.

  Randevu Talebinde Bulunun

  Estetik Cerrahi Hizmetleri

   Bizimle İletişime Geçin