Meme Büyütme | Göğüs Büyütme

Göğüs büyütme ameliyatı, boyut, dolgunluk ve şekil bakımından göğsün istenilen oranlara getirilmesi için yapılan operasyonlardır. Estetik operasyonların içinde yerini alan meme büyütme operasyonları, plastik cerrahi operatörleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Göğüs büyütme operasyonuna karar verilmeden önce, kişinin bu operasyona kendinin gönüllü olması gereklidir. Bir başkasının tercihi ile bu tür bir operasyona kalkışmak, kişinin sonradan psikolojik olarak farklılıklar yaşamasına neden olabilir.

Göğüs Büyütme Nedir?

Göğüs büyütme operasyonu, kadın göğüs boyutunun şeklini ve dolgunluğunu artırmak için yapılır.

Meme Büyütme Operasyonu Endikasyonları

Meme büyütme ameliyatı için çok fazla tıbbi endikasyon yoktur. Ancak, doğal şekil ve boyut sahiplerini tatmin etmiyorsa, memenin estetik cazibesini iyileştirmek için ameliyata ihtiyaç vardır. “Şikayetler” sadece meme bezlerinin küçük boyutlarını değil, aynı zamanda asimetrilerini de içerir.

Neyse ki, modern estetik cerrahinin yetenekleri sayesinde neredeyse tüm kusurları düzeltebilirsiniz! Ek olarak, hamilelikten sonra memelerin sarkması, emzirme veya ani kilo kaybı ve mastektomi (meme bezlerinin cerrahi olarak çıkarılması) gibi cerrahi için başka endikasyonlar da vardır.

Mammoplasti, kadının dış verileri ile kısıtlanması ve memnun olmaması durumunda genellikle gerekli ve en doğru çözümdür, ancak kalifiye bir plastik cerrah tarafından onaylanmalıdır. Başarılı bir operasyon sayesinde sadece benlik saygısı artmaz, aynı zamanda birçok psikolojik kompleks ve sorun da ortadan kalkar. Bu alandaki hedeflerinize ulaşmak için göğsünüzün şekline dikkat etmeniz gerekir.

Meme büyütme ameliyatının nedeni sadece eşin memnuniyetsizliği ise, istenen dış karakteristiklere ulaşmak sadece sizi değil, aynı zamanda sevdiğiniz kişiyi de tatmin edecektir, ancak ne kadar değerlidir? Bunu dikkatlice düşünmelisin.

Meme büyütme ameliyatının kadınlarda kontrendike olduğunu belirtmek gerekir:

 • Meme bezlerinin henüz tam olarak oluşmadığı 18 yaşında
 • İç organların ciddi hastalıkları ile
 • Herhangi bir yerin malign tümörleri ile
 • Benign dahil göğüs bölgesinde neoplazmlar
 • Akut veya kronik enfeksiyonlarla
 • Hamilelik, emzirme döneminde ve emzirmenin bitiminden altı ay sonra
 • Kanama bozuklukları ile
 • Diyabetli hastalarda

Meme Büyütme Operasyonu İçin Hangi Şartlar Gerçekleştirilmelidir?

Güzel bir görünüm elde etmek isteyen bireyler farklı yöntemler kullanarak bunu gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar. Bu yöntemler arasında farklılık diyet ve egzersizler karşımıza çıkmakla birlikte bireyler genel anlamda estetik operasyonları tercih ederek daha kısa sürede kesin çözüm üretmeye çalışmaktadırlar. Bu yöntemlerin gerçekleşebilmesi için uygulanması gereken ameliyat öncesinde bireylerin sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Bunlar bireyin ameliyata ne kadar uygun olduğunu gösteren ve bireyin ameliyat sonrası ne kadar başarılı bir sonuç elde edebileceğini belirleyen özellikler arasında yer almaktadır.

Bireylerin geçirecekleri ameliyat çeşidine göre farklı kriterlere sahip olmaları gerekmektedir ayrıca bu kriterler bireylerin ameliyat sonrası süreçlerinde de etkili olan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireyler meme büyütme operasyonları geçirebilmek için öncelikle doğal göğüs formlarının oluşmuş olması gerekmektedir.

Bireylerin ergenlik dönemi ile yapısal olarak geçirecekleri değişiklikler ameliyat öncesi ve sonrası dönemde aktif rol oynayan öğelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireylerin göğüs formlarında değişiklik meydana getirecek ameliyatlara girmeden önce biyolojik olarak göğüs formlarının oluşmuş olması gerekmektedir bu etmenin yanı sıra bireyin yaşı ve biyolojik özellikleri de ameliyat üzerinde etkili olan öğelerdendir. Bu tür öğelerin incelenmesi sonrasında ameliyatın gerçekleştirilme ihtimali doktorlar tarafından belirlenmektedir.

Meme Büyütme Operasyonu Kimler Tarafından Tercih Edilmelidir?

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme operasyonu genel olarak göğüs formundan hoşnut olmayan bireylerin tercih ettiği bir yöntem olarak karşımıza çıkmakla birlikte genetik rahatsızlıklar sonucunda oluşan olumsuz görünümden kurtulmak içinde tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Göğüs formunun bozulmasına ve meme büyütme ameliyatı geçirme ihtiyacının oluşmasına neden olan etmenler;

Hamilelik: Hamilelik döneminde biyolojik olarak değişiklik gösteren vücut, hormanal olarak değişime uğramakta ve farklı bir gelişim sürecine gitmektedir. Bu süreç içerisinde büyüme geçiren göğüs, doğum sonrası süreçte formunun küçülmesi ile sarkmaya ve yapısal olarak boyut değiştirmeye başlar.

‎Emzirme: Emzirme doğum sonrası süreçte büyüyen göğüslerin emzirme kanallarının açılması ile daha çok büyüme yaşamasına neden olan bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu dönemde bireyin göğüsleri formunu tamamen değiştirmekte ve yapısal açıdan büyük bir değişime uğramaktadır. Bu değişim sonrası (emzirme sonrası) bireyin emzirme kanalları kapanır ve yapısal olarak küçülme yaşanır. Bu gibi hormanal değişim kaynaklı göğüs küçülmelerinde meme büyütme operasyonları uygulanarak bireyin istediği görünüme kavuşması sağlamaktadır.

Ani kilo alıp verme de göğüs formunun değişmesine neden olan bir başka etmen olarak karşımıza çıkmaktadır, bu etmen genel olarak kullanılan ilaçların etkisi ile oluşmuş bir yan etki olarak görülebileceği gibi bireyin tüketim alışkanlıklarına göre de farklılık gösterebilmektedir.

Genetik kaynaklı rahatsızlıklar: Bu tür rahatsızlıklar biyolojik açıdan gelişimi olumsuz etkilemektedir birey tam bir büyüme dönemi geçiremediği için göğsün yapısal formunda kusurlar ortaya çıkar bu gibi durumlarda bireyin meme büyütme operasyonları geçirmeleri gerekir.

Bu gibi durumların yanı sıra bireylerin göğüs formunda değişiklik meydana getirebilmeleri için bazı kriterleri karşılamış olmaları gerekmektedir.

Meme Büyütme İmplantları Nelerdir?

Göğüs büyütme yollarından biri de silikondur. En yaygın mammoplasti türüdür. İmplantlar, herhangi bir boyutta veya şekilde bir meme almanıza izin verir- seçilen endoprotez tipine bağlıdır. Göğüs büyütme implantları, salin ve silikon göğüs implantları olarak iki çeşittir. Salin içinde vücut sıvısına benzeyen su ve tuz çözeltisinin bulunduğu silikonlardır. Göğüs stili seçilirken damla stili mi yoksa yuvarlak meme stili mi tercih edileceği, doktor ile görüşülerek en uygun silikon stili belirlenmelidir.

Yuvarlak silikonlar, yarım küre şekline benzer. Damla slikonlar, alt kısmı dolgundur ve üst kısmı daha basık yarım küre şeklindedir. İmplant tercihi yaparken;

 • Göğüs derisinin kalınlığı
 • Göğüs kasının kalınlığı
 • Kişinin boyu
 • Meme dokusundaki sarkma oranı
 • Daha önceden bu tür bir ameliyat geçirip geçirmediği
 • Omuz meme başı arasındaki mesafe önem kazanmaktadır.

Damla silikonlar; göğüs kafesi derisi ve göğüs kafesi kası zayıf olan hastalarda daha doğal durmaktadır. Göğüs kafesi uzun olan kişilerde doğal görünüm kazanılır. Memede sarkma durumu olan kadınlar, damla silikonlar ile daha düzgün meme şekline kavuşmaktadır.

Yuvarlak silikonlarda kadınlar, dekolte giymeyi seven kadınlar için oldukça idealdir. Yuvarlak silikon protezler ile, destekli sütyen kullanımı son bulur. Göğüs derisi ve kası kalın kadınlar ise yuvarlak silikonlar ile daha orantılı göğüslere kavuşmaktadır.

İmplant Türleri

İmplant seçerken, maliyetine odaklanmamalısınız. Ana seçim kriterleri hastanın anatomik özellikleri ve istenen sonuç olmalıdır. Bu durumda, nihai karar, deneyimine dayanarak, mammoplastinin tüm inceliklerini ve özelliklerini dikkate alabilen doktora aittir. Seçilen implanta bağlı olarak, uzman operasyon için en uygun yöntemi de seçecektir.

Modern implantlar düşük ağırlık, yüksek güvenlik özellikleri ve doğal bir şekle sahiptir. İmplantlar çeşitli kriterlere göre farklılık gösterir: şekil, dolgu tipi ve yoğunluk. Doğal gözyaşı şeklindeki yuvarlak implantlar ve anatomik olanlar şekil olarak ayırt edilir.

Anatomik implantlar memenin görünümünü daha doğal hale getirir. Hem bunlar hem de diğerleri farklı kalınlıklara sahip olabilir (düşük veya yüksek profil).

Yuvarlak implantlar, yer değiştirdiklerinde bile memenin şeklini korurken anatomik olanlar deforme olabilir. Dolgu maddesine gelince, şu anda silikon bazlı jel implantları ve %0,9 tuz içeriğine sahip salin dolgulu salin implantları vardır. Tuz endoprotezleri düşük maliyetleri ve daha fazla yumuşaklıkları nedeniyle dikkat çekicidir. Jel implantlar daha dayanıklıdır ve şekillerini daha iyi tutar. Modern implantların bir kadına herhangi bir zarar vermediğini vurgulamaktayız: kabuğa kazara hasar verilmesi durumunda dolgu maddesi sızmaz.

Meme Büyütme Yöntemleri Nelerdir?

Meme büyütme için, amaçları ve uygulama yöntemleri açısından farklılık gösteren çeşitli yöntemler vardır. Tabii ki, bu bilgi sadece rehberlik amaçlıdır, operasyon türünün ve implantların seçimine ilişkin nihai karar bir uzman tarafından verilmelidir.

Meme büyütme cerrahisi teknolojisi kesi yerine bağlıdır. Paralosal bölgeden erişim, meme uçlarının pigmentli cildinin sınırı boyunca bir bölümün yapılmasını içerir, böylece ameliyat sonrası sütur neredeyse görünmez olur. Bu yöntem, gelecekte emzirmeyi planlayan kadınlar için uygun değildir, çünkü operasyon sırasında kanallar zarar görebilir. İkinci yöntem, göğsün altındaki kat boyunca bir kesi yapılmasını içerir, böylece dikiş de nispeten görünmez kalır ve cerrah için erişim daha uygun hale gelir.

Hasta için tek sorun, bir süre için özel bir silikon yapma giyme ihtiyacıdır, bu da sadece skarın en iyi şekilde iyileşmesine katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda bir sütyenle ovalanmasını önler. Koltuk altından erişimle göğüs büyütme en ilerici ve en az travmatik yöntemdir. Bu yöntemin birkaç önemli avantajı vardır: Küçük kesi nedeniyle, postoperatif rehabilitasyon süresi azalır: iyileşme süresi 10-14 gün sürer ve skar dört ila beş ay sonra düzelir. Yöntem, protezin iyi bir sabitlenmesini sağlar ve implantın pektoral kas altına yerleştirilmesi nedeniyle yer değiştirme riskini azaltır. Ameliyat sırasında meme dokusu etkilenmez, bu özellikle hamilelik ve emzirme planlıyorsanız önemlidir. 

Öte yandan, saç ve ter bezleri nedeniyle, kolun altındaki dikişler daha kötü iyileşir ve daha pürüzlüdür, bu da gözle görülür bir skar oluşumuna yol açabilir. Ayrıca, böyle bir işlem göğüs derisi kaldırma ile birleştirilemez. Bu nedenle, doktor başka bir yöntem sunuyorsa, onunla tartışmamak daha iyidir. Not Cerrahi müdahaleye bir alternatif lipofilleme olabilir. Bu daha az travmatik yöntem, örneğin keskin bir kilo kaybından veya emzirme bitiminden sonra memenin şeklini hafifçe ayarlamanız gereken durumlarda kullanılır. Lipofilling sırasında, sorunlu bölgelerden (genellikle karın, kalçalar) çıkarılan hastanın yağ hücreleri kullanılır. Bu yaklaşımın avantajları açıktır. İlk olarak, kendi dokularınız vücut tarafından reddedilmez. İkincisi, lipofilling sadece memenin şeklini değil, aynı zamanda donör alanları da denemenizi sağlar.

Mastektomi Sonrası Meme Büyütme veya Restorasyon

Meme çıkarma (mastektomi) meme kanserlerini tedavi etmenin radikal bir yoludur. Modern tıbbi bakım standartları, tümörü çıkarmak için ameliyat sırasında doğrudan implantların yardımıyla meme bezi formunun restorasyonunu sağlar. Ne yazık ki, bu tüm merkezlerde mümkün değildir ve hastanın durumu böyle bir müdahaleyi gerçekleştirmek için her zaman mümkün değildir.

Doğal Küçüklüğe Sahip Göğüsler Nasıl Büyütülür?

Küçük göğüsü büyütme operasyonlarında doğal bir görünüm elde etmek çok kolay. Doğal küçüklüğe sahip göğüsler meme büyütme operasyonlarıyla, istenilen görünüme getirilebilmektedir. Kilo kaybı yaşayan, hamilelik ve emzirme sonrasında şekil ve boyut değişikliğine uğrayan göğüsler, meme büyütme ameliyatıyla değiştirilebilir.

Genel anestezi altında yapılan meme büyütme operasyonunda, operasyon sonrasında oluşacak ağrı ve sızılar, ağrı kesici antiseptiklerle azaltılmaktadır. Ameliyat sonrasında, cerrahi uygulama gerçekleştirilen bölgede sertleşme oluşabilmektedir. Gerginlik ve uyuşukluk, kaşıntı ve hassasiyet görülebilir.

Bu tür etkiler görüldüğünde kişi kollarını oynatmak ya da kollarını havaya kaldırmak gibi ani refleksler gösterebilir. Bu durum kişiye ağrı ve acı verebilir. Ancak kişilerin ağrı eşikleri oldukça değişkendir. Bazı hastalar acı ve ağrıya daha dayanıklı olurken, bazı hastalarda bu durum daha farklıdır. Böyle bir durumda doktorun vereceği ağrı kesiciler kullanılarak, durum daha dayanılabilir hale getirilmektedir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Göğüs büyütme tedavisi öncesinde bazı planlamaların yapılması gereklidir. İlk olarak göğüs büyütme ameliyatı, sadece kendi istediğiniz için yapılmalıdır. Başkasının sözleriyle böyle bir operasyon geçirilmesi, hastada psikolojik etkiler yaratabilir. İstanbul Meme büyütme ameliyatı için hazırlık, plastik bir cerrah, profesyonel bir psikolog ve anestezist ile görüşmek, gerekli donanım muayenesini yapmak ve testleri geçmek içerir. Ameliyat hazırlığında, hormonal kontraseptiflerin yanı sıra aspirin ve diğer kan inceltici ilaçları kullanarak sigara içmeyi, alkol içmeyi, baharatlı ve yağlı yiyecekleri de bırakmalısınız.

Göğüs büyütme ameliyatı öncesinde, ilk 24 saat için yanınızda bir refakatçinin bulunması gereklidir. İş ve özel hayattaki tüm sorumluluklar, en aza indirilmelidir. İşyerindeki işler başkasına devredilmeli ve evdeki sorumluluklar, yakın birisi tarafından yapılması ayarlanmalıdır.

Ameliyat günü gerekli olabilecek şeylerin tam bir listesi çıkarılarak, bu listedeki ihtiyaçların alınması gerekir. Ameliyat için hastanın, stressiz, mutlu ve kendiyle barışık olması, ameliyat sonrasında iyileşme sürecini de kolaylaştıracaktır.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme işlemi estetiksel açıdan yapılmaktadır. Küçük göğüslere sahip olan kişiler ve şekil açısından hoş olmayan görüntüye sahip olanlar meme büyütme ameliyatı yaptırırlar.

Göğüslerini büyütmek isteyen kişiler göğüs büyütme fiyatları 2022 araştırması yaparak karar verirler. Karar verme noktasında işlemi yapacak olan doktorda araştırılmalı ve iletişime geçilmelidir.

Bireylerin kendilerine olan güvenlerinin artması ve sosyal açıdan daha olumlu bir profile sahil olmaları için büyük bir öneme sahip olan vücut profili güzellik olgusuna yakınlığı ile de önemli bir yere sahip olmaktadır. Bireylerin güzellik algısına göre şekillenen isteklerine karşın değişiklik gösteren estetik cerrahi bölümü, son zamanlarda meme büyütme operasyonları gibi vücut şekillendirme amaçlı estetik ameliyatların çokça tercih edilmeye başlandığı bir alan olmaktadır. Bu cerrahi operasyonlardan biri olan göğüs formunun büyütülmesi işlemi bireyin göğüs yapısına göre farklılık göstermektedir. Bireylerin sahip olmak istedikleri göğüslerin ameliyat sonrası görünümleri 3d vectra görüntüleme cihazları ile 3 boyutlu olarak sanal ortamda oluşturulmakta ve bireyin bu görüntülemelere göre tercih yapmaları sağlamaktadır.

Ameliyat 1 saat kadar sürmektedir. Genel olarak iki farklı dolgu çeşidi ile büyütme işlemi gerçekleştirilir; bunlardan ilki yağ dokusunun kullanılması ile yapılan büyütme operasyonları olarak karşımıza çıkarken ikinci yöntem yapay olarak silikon dolgu uygulaması olmaktadır. Bu iki uygulamada da göğüs altında ince T şeklinde bir kesi oluşturulur ve bundan sonra büyütme işlemi gerçekleştirilir.

Yağ dokusu ile meme büyütme yönteminde, ameliyat işlemini yaptıracak kişiye ait yağ dokusu ile yapılır. Genel olarak küçük ama şekli güzel olarak görünen meme büyütme işleminde kullanılır. Yağ dokusu ile meme büyütmede kişinin karın bölgesi ve basen bölgesinden yağ alınır. Bu yağ temizlenerek meme bölgesine enjekte edilir. Böylelikle kişinin kendi yağ dokusu ile işlem yapılır.

Silikon protez ile meme büyütme işleminde ise işlemler biraz daha karışıktır. İlk olarak protezin yerleştirileceği kısım belirlenir. Daha sonra protezin ne kadar derine yerleştirileceği belirlenir. Protezin yüzeyi ve şekli belirlenir. Bu yöntemler kişiden kişiye değişim gösterir. Kişinin nasıl bir göğüs şekli ve büyüklüğü istediğine dair işlemler gerçekleşir.

Silikon protez yöntemi ile meme büyütme ameliyatı olanlar ameliyat sonrasında silikon ameliyatı sonrası şişlik ve silikon ameliyatı sonrası banyo gibi konularda bilgi sahibi olmak isterler.

Meme büyütme operasyonları geçiren bireyler kısa sürede yeni görünümlerine kavuşarak daha estetik bir duruşa sahip olabilmektedirler.

Meme Büyütme Ameliyatında Protez Şekline Nasıl Karar Verilir?

Protez ile meme büyütme ameliyatı yapılırken şekil olarak iki seçenek vardır. İlki yarım küre şekli ikincisi göz yaşı şeklidir. Kişinin ihtiyacına göre belirlenir.

Yarım küre protezi yani round protezi şekil olarak düzgün fakat küçük olan memelerde tercih edilir. Anatomik göz yaşı protezi şekil bozukluğu olan ve hacim olarak küçük olan memelerde bu yöntem uygulanır.

Kişiden kişiye göre bu şekillerin değişebileceği ve meme şekline göre belirleneceğinin yanı sıra protez şekli, kişinin boyuna ve göğüs kafesinin ne kadar geniş olduğuna göre de değişir. Bu faktörler unutulmamalıdır.

Göğüs Büyütme Fiyatları Nedir?

Göğüs büyütme fiyatları 2022 yılında da bazı etkenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Göğüs büyütme fiyatlarında; silikonun kalitesi, ameliyatın yapılacağı hastane, göğüs büyütme ameliyatında kullanılan teknik, ameliyatı yapacak doktor faktörleri, etkin olmaktadır.

Bunun yanında yağ enjeksiyonuyla göğüs büyütme tekniği kullanılıyorsa, fiyat değişikliği olmaktadır. Bunun yanında memede sarkmalara karşı meme toparlama operasyonu da yapılacaksa hem ameliyat süresi hem de ameliyat fiyatı değişkenlik göstermektedir.

Meme Büyütme Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Memede sarkma görülmesi, kilo kaybı ya da emzirme sonrası şekil ve boyutunun değiştiği göğüslerde meme büyütme ameliyatı yapılabilir. Meme büyütme sonrası bazı dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Ameliyat sonrası doktorun verdiği tüm tavsiyelere uyulmalıdır.

 • Ameliyat sonrasında ağır eşya kaldırılmamalıdır.
 • Tenis, trambolin gibi güç ve hareket gerektiren sporlar yapılmamalıdır.
 • Ameliyat sonrası doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalıdır.
 • Göğüs hareketlerini kısıtlayıcı sütyen giyilmelidir.
 • Ameliyat sonrasında 10 gün ve belki biraz daha fazla sırt üstü yatılmamalıdır.

Meme Büyütme ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Göğüs Büyütme Ameliyatında İz Kalır mı?

Göğüs büyütme ameliyatında çok az ve neredeyse fark edilmeyecek kadar bir yara izi oluşmaktadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Ne Zaman Uygulanır?

Göğüs büyütme ameliyatı, salin meme protezleri için 18 yaş ve silikon meme protezleri için 22 yaş ve üzeri için uygulanmaktadır. Bazı durumlarda rekonstrüktif amacıyla daha erken yaşlarda da salin meme protezleri yapılabilmektedir.

Göğüs Büyüklüğü Belirlenirken Nelere Dikkat Edilir?

Göğüse silikon yaptırılmadan önce öncesinde meme büyüklüğü oranının belirlenmesi gereklidir. Hastanın boyu ve kilosu önemlidir. Göğüs kafesi, oranların belirlenmesinde belirleyici ikinci unsurdur.Hastanın göğüs büyüklüğü ve meme dokusu, göğüslerdeki sarkıklık oranı dikkate alınır. Göğüslerdeki simetri de meme büyüklüğü oranını belirlemede önemli etkenlerdir.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyat olmadan önce sağlığın nasıl korunacağı meme büyütme ameliyatı için oldukça önemlidir. 1 hafta öncesinden ağrı kesici kullanımı bırakılmalıdır. 2 hafta kadar öncesinde de sigara kullanımı bırakılmalıdır. Bu durum yaranın iyileşmesi için önemlidir. Meme ameliyatı öncesinde kişi genel olarak bir meme kontrolünden geçerek sağlık açısından değerlendirme yapmalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatından sonra 1 gün içinde taburcu olunmaktadır. Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken bazı önemli unsurlar vardır. Doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Ağrı kesici kullanımına ara verilmesi durumunda devam edilmelidir. Gövde yüksek kalacak şekilde yatılmalıdır. Protezli bölgeyi sıkıştırmamak önemlidir. Ameliyat sonrası süreçte oluşacak ağrıların azaltılması için sporcu sutyenlerinin kullanılması olarak karşımıza çıkmaktadır. Meme büyütme ameliyatı geçirmiş olan bireylerin vücutlarının yeni forma alışma süreçleri bireysel farklılıklara ve uygulanan yöntemlere göre değişmektedir. Bireyler ameliyat sonrası oluşan ödemlerin atılması döneminde sporcu sutyeni kullanmalı ve ani hareketlerden kaçınarak ameliyat sonrası ilk dönemde ağır hareketler içeren fitness ve yüzme gibi spor faaliyetlerinden kaçınmalıdır.

Meme Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme büyütme ameliyatları emzirme ya da ciddi kilo verme sonrası sarkan ve hacmini yitiren memelerin toparlanmasını desteklemek, göğüs formunun bozulması sonucu estetik görünüm kazandırmak için yapılmaktadır.

Meme Silikonu Nereye Koyulur?

Meme silikonunun yeri hastanın isteklerine ve kullanılacak protezin tipine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Silikon meme protezleri doktorun da onayıyla meme dokusunun altına ya da meme altında bulunan göğüs duvarı kasının (pektoralis majör) altında hazırlanan bir boşluğa yerleştirilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyat Sonrası İşe Ne Zaman Dönebilirim?

Ameliyat sonrası 1-2 gün dinlemeden sonra hastalar normal günlük rutinlerine dönebilmektedir.

Meme Büyütme Operasyonu Sonrası Spor Ne Zaman Yapabilirim?

Ameliyat sonrası 6 hafta kadar tempolu yürüyüş yapılmaması önerilmektedir bununla birlikte doktorunuzun belirlediği süre zarfında tenis, trambolin gibi güç ve hareket gerektiren sporlar yapılmamalıdır.

Göğüs Büyütme Operasyonu Hangi Yaştan İtibaren Yapılabilir?

Hastanın operasyonu olabilmesi için reşit olması gerekmektedir. Onun dışında bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Silikon Taktırdım His Kaybı Olacak mı?

Silikonlar yerleşene kadar geçici bir süreliğine his kaybı yaşayacaksınızdır. Daha sonrasında herhangi bir his kaybı görülmemektedir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Oldum Emzirebilecek miyim ?

Ameliyat sırasında süt emzirme kanallarına, meme başına ve sinirlerine zarar vermeden kullanılan teknikler ile ameliyatlar sayesinde sonrasında emzirilebilmektedir.

Meme Silikonunu Değiştirmek Gerekiyor mu?

Günümüz teknolojisi ile üretilen meme silikonları ömür boyu garantilidir. Daha sonrasında değiştirmeniz gerekmez.

Meme Silikonu Patlar Mı?

Günümüz teknolojisi ile yapılan silikonlar darbe ve başınca karşı oldukça dayanıklı üretilmiştir. Masaj veya sıkıştırma herhangi bir patlamaya ve yırtılmaya sebep olmaz.

Meme Silikonuna Karşı Alerji Olur Mu?

Vücudunuza giren her yabancı maddenin alerji yapma ihtimali vardır ancak korkulacak bir yanı yoktur. Ameliyat öncesi doktorunuza danışmanızda fayda var.

Meme Silikonu Ameliyatı Sonrasında Korse Kullanmalıyım?

Göğüs büyütme ameliyatı sonrası operasyonun daha başarılı sonuçlanması yönünden doktorunuzun önerdiği süre boyunca korse kullanmanız gerekmektedir.

Meme Silikonu Sonrasında Meme Taramalarımı Yaptırabilecek Miyim ?

Ameliyat sonrası kişinin kendi muayenesi gerekiyorsa bir meme cerrahının önerisiyle meme USG veya Mamografi yaptırabilecektir.

Kas Altına Yerleştirilen Silikon, Kolda Güç Kaybı Yapar Mı?

Kolda herhangi bir güç kaybı yaşanmamaktadır.

Sigara İçmek, İyileşme Sürecini Etkiler mi?

Sigara içmek kemik dokularının yeniden yapılanmasını geciktirdiği için iyileşme sürecine olumsuz etkisi olacaktır.

Meme Silikonu ile Meme Asimetrisi Düzeltilebilir mi ?

Hastalarda meme asimetrisinin düzeltilebilmesi için meme küçültme, meme dikleştirme ya da meme büyütme işlemleri birleştirilerek eşit bir görünüm kazandırılabilir.

Meme Ameliyatı Sonrasında Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girebilirim?

Ameliyat sonrası göğüslerde hassasiyet oluşacağı için 4 haftaya kadar cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

Meme Silikonu Meme Sarkmasını Engeller Mi?

Ameliyat sonrası oluşabilecek sarkmalar için doktorunuza danışabilirsiniz.

  Randevu Talebinde Bulunun

  Estetik Cerrahi Hizmetleri

   Bizimle İletişime Geçin