Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Göğüsler bir süre sonra sarkmaya başlar. Bu da birçok kişinin hoşuna giden bir durum değildir. Estetik açıdan kendini rahat hissedemeyen kişiler, meme dikleştirme ameliyatı yaparlar.

Göğüsler genel olarak yaşın ilerlemesine bağlı olarak, sık sık kilo alıp vermeyle bağlantılı olarak, gebe kalma ve emzirmeye bağlı olarak, büyük göğüslere sahip olunmasına bağlı olarak ve son olarak yerçekimi etkisiyle göğüslerde sarkma yaşanır. Bu nedenlerle çoğu kişi sarkmış göğüslerden memnun değildir. Göğüs dikleştirme yaptıranlar bu sorundan kurtularak estetik bir görünüme sahip olurlar.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Meme dikleştirme yöntemleri kişiye uygun olacak şekilde belirlenir. Memenin var olan hali yeniden şekil kazanması için çalışmalar yapılır. Göğüste yer alan fazla deri çıkarılarak meme başı normal olan haline getirilir. Memenin ne oranda sarkık olduğu iz kalması ve izin büyüklüğü hakkında fikir verir.

Meme dikleştirme ameliyatı yapılırken silikon protez yapılabilir. Bu da dik ve büyük memelerin oluşmasını sağlar. Dikleştirme yöntemi yapılırken memelerde küçültme yöntemi de yapılabilir. Sadece dikleştirme yönteminin yapılması da mümkündür.

Memelerin sarkık olması durumunun evreleri vardır. Bu evrelere göre ameliyat teknikleri uygulanır. Evreler ve teknikler şu şekildedir.

Evre 1, meme implantı olmasına gerek olmadan meme başı çevresindeki deriler çıkartılır.
Evre 2, meme başında kesme işlemi yapılır veya meme başından 4-5 cm aşağı inerek işlem yapılır.
Evre 3, meme başından aşağı tarafa doğru ters T şeklinde işlem yapma tekniği kullanılır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı 2020

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

İstanbul göğüs dikleştirme (mastopeksi) implantlarla veya implant olmadan yapılabilir. Bir kadın sadece meme şeklinden değil, aynı zamanda büyüklüğünden de memnun değilse, implantlar implante edilir. Kesimin konumuna bağlı olarak üç ana sıkma türü vardır: Areoladan meme kıvrımlarına dikey olarak ve daha sonra yatay olarak gerçekleştirilen bir “çapa” şeklinde bir bölümle çapa mastopeksi. Bu kaldırma, büyük göğüsleri ve belirgin deformiteleri olan kadınlar için önerilir.

Areola boyunca bir bölüme sahip periareolar mastopeksi, küçük göğüsleri ve küçük deformiteleri olan kadınlar için endikedir. Operasyon sırasında, cildin areola çevresindeki kısmı çıkarılır, daha sonra dikişler sıkılaştırılır. Hilal şeklindeki mastopeksi, üst kısmında fazla deri varsa, orta derecede meme deformitesi olan kadınlar için uygundur. Bu operasyon sırasında, cerrah areola üzerinde bir kesi yapar. Ameliyat sonucunda meme başı 2-4 cm yukarı kaydırılır.

Meme Dikleştirmede İyileşme Süreci Nedir?

Meme dikleştirme işlemi kolay geçen bir operasyondur. Eğer ameliyat yapılırken protez kullanıldıysa kol hareketlerine dikkat edilmesi gerekir. Yara 2 gün sonra kontrol edilmesi gerekir. 1 hafta sonra sargılar açılmaya başlanır. Sütyen seçiminde doktorun yardımı alınabileceği gibi genel olarak sporcu sütyeni giyilir. Ağır hareketler yapılmasından kaçınılması gerekir. İş yaşantısına göre 4 gün içinde dönülebilir. Meme dikleştirme ameliyatı tam olarak iyileşme gösterdikten sonra göğüs dikleştirme öncesi sonrası bakılarak aradaki fark açıkça görünür.

Meme Dikleştirme Ameliyatında Sorun Çıkar Mı?

Elbette ki her ameliyatta olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatı yapılmasında sorun çıkabilir. Ancak bu illa sorun çıkacak diye bir şey değildir. Bu durum oldukça düşük ihtimallidir. Fakat bilgi amaçlı olarak;

  • Ameliyat sırasında kan kaybı ya da kan birikmesi yaşanabilir.
  • Sigara kullanan kişiler yara izi iyileşmesi geç yaşanabilir.
  • Dikişlerin patlaması durumu yaşanabilir. Tekrardan dikiş atılması gerekir.
  • İltihaplanma ve enfeksiyon riski olabilir.
  • Dikişlerin arasından akıntı yaşanabilir.
  • Ameliyattan sonra yağ dokusunda parçalanma meydana gelebilir.
  • Aşırı sarkık memelerde işlem yapıldıktan sonra meme ucunun kaybı yaşanabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı yaptıracak kişiler bu sorunlardan korkması gibi bir durum olmamalıdır. Evet bunlar bir sorundur ancak yaşanması düşüktür. Doktor seçimi de son derece önemlidir.

    Bizimle İletişime Geçin