Bir kadın için büyük bir motivasyon kaynağı olan göğüsler, bir süre sonra sarkmaya başlar. Bu da birçok kişinin hoşuna giden bir durum değildir. Estetik açıdan kendini rahat hissetmeyen kişiler, meme dikleştirme ameliyatı yaparak bu görünümden kurtulmayı amaçlar.

Göğüsler genel olarak yaşın ilerlemesine, sık sık kilo alıp vermeyle, gebe kalma ve emzirmeyle ve son olarak yerçekimi etkisiyle göğüslerde sarkma yaşanabilir. Nedeni ne olursa olsun birçok kişi sarkmış göğüslerden memnun değildir. Göğüs dikleştirme ameliyatı bu görünümden uzaklaşmak için tercih edilir.

Kimler Meme Dikleştirme Ameliyatı Olabilir ?

 • Bir göğüsü diğer göğüsüne oranla daha düşük ve sarkık olan  
 • Fazla kilo verme sonucunda vücudunda oluşan sarkmalarla birlikte göğüslerinde sarkma yaşayan
 • Meme uçları aşağı dönük olan 
 • Göğüsleri genetik olarak aşağı doğru uzun ve düz olan 

18 yaşından büyük ve ameliyatı engelleyecek sağlık problemi olmayan tüm bireyler meme dikleştirme ameliyatı olabilirler. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Meme dikleştirme yöntemleri kişiye uygun olacak şekilde belirlenir. Memenin var olan hali yeniden şekil kazanması için çalışmalar yapılır. Göğüste yer alan fazla deri çıkarılarak meme başı normal olan haline getirilir. Memenin ne oranda sarkık olduğu iz kalması ve izin büyüklüğü hakkında fikir verir.

Meme dikleştirme ameliyatı yapılırken silikon protez yapılabilir. Bu da dik ve büyük memelerin oluşmasını sağlar. Dikleştirme yöntemi yapılırken memelerde küçültme yöntemi de yapılabilir. Sadece dikleştirme yönteminin yapılması da mümkündür.

Memelerin sarkık olması durumunun evreleri vardır. Bu evrelere göre ameliyat teknikleri uygulanır. Evreler ve teknikler şu şekildedir.

Evre 1, meme implantı olmasına gerek olmadan meme başı çevresindeki deriler çıkartılır.

Evre 2, meme başında kesme işlemi yapılır veya meme başından 4-5 cm aşağı inerek işlem yapılır.

Evre 3, meme başından aşağı tarafa doğru ters T şeklinde işlem yapma tekniği kullanılır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı 2020

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Göğüs dikleştirme (mastopeksi) implantlarla veya implant olmadan yapılabilir. Bir kadın sadece meme şeklinden değil, aynı zamanda büyüklüğünden de memnun değilse, implantlar eklenir. Kesimin konumuna bağlı olarak üç ana sıkma türü vardır: Areoladan meme kıvrımlarına dikey olarak ve daha sonra yatay olarak gerçekleştirilen bir “çapa” şeklinde bir bölümle çapa mastopeksi. Bu kaldırma, büyük göğüsleri ve belirgin deformiteleri olan kadınlar için önerilir.

Areola boyunca bir bölüme sahip periareolar mastopeksi, küçük göğüsleri ve küçük deformiteleri olan kadınlar için endikedir. Operasyon sırasında, cildin areola çevresindeki kısmı çıkarılır, daha sonra dikişler sıkılaştırılır. Hilal şeklindeki mastopeksi, üst kısmında fazla deri varsa, orta derecede meme deformitesi olan kadınlar için uygundur. Bu operasyon sırasında, cerrah areola üzerinde bir kesi yapar. Ameliyat sonucunda meme başı 2-4 cm yukarı kaydırılır.

Meme Dikleştirmede İyileşme Süreci Nedir?

Meme dikleştirme işlemi kolay geçen bir operasyondur. Eğer ameliyat yapılırken protez kullanıldıysa kol hareketlerine dikkat edilmesi gerekir. Yara 2 gün sonra kontrol edilmesi gerekir. 1 hafta sonra sargılar açılmaya başlanır. Sütyen seçiminde doktorun yardımı alınabileceği gibi genel olarak sporcu sütyeni giyilir. Ağır hareketler yapılmasından kaçınılması gerekir. İş yaşantısına göre 4 gün içinde dönülebilir. Meme dikleştirme ameliyatı tam olarak iyileşme gösterdikten sonra göğüs dikleştirme öncesi sonrası bakılarak aradaki fark açıkça görünür.

Meme Dikleştirme Ameliyatında Sorun Çıkar Mı?

Elbette ki her ameliyatta olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatı yapılmasında sorun çıkabilir. Ancak bu illa sorun çıkacak diye bir şey değildir. Bu durum oldukça düşük ihtimallidir. Fakat bilgi amaçlı olarak;

 • Ameliyat sırasında kan kaybı ya da kan birikmesi yaşanabilir.
 • Sigara kullanan kişiler yara izi iyileşmesi geç yaşanabilir.
 • Dikişlerin patlaması durumu yaşanabilir. Tekrardan dikiş atılması gerekir.
 • İltihaplanma ve enfeksiyon riski olabilir.
 • Dikişlerin arasından akıntı yaşanabilir.
 • Ameliyattan sonra yağ dokusunda parçalanma meydana gelebilir.
 • Aşırı sarkık memelerde işlem yapıldıktan sonra meme ucunun kaybı yaşanabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı yaptıracak kişiler bu sorunlardan korkması gibi bir durum olmamalıdır. Evet bunlar bir sorundur ancak yaşanması düşüktür. Doktor seçimi de son derece önemlidir.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

 

Sıkça Sorulan Sorular

Meme Dikleştirme Ameliyatı Hazırlık Süreci Nasıl Olmalıdır ?

Operasyon öncesi bazı tetkikler yapılarak meme yapısı incelenir. Meme dikleştirme ameliyatından yaklaşık 1 hafta önce kan sulandırıcı ilaçları kesmeniz gerekmektedir. Meme dikleştirme ameliyatından 3 gün önce nikotin kullanımı bırakılmalıdır ve bununla birlikte ameliyat sonrasında 3 hafta boyunca sigara kullanılmamalıdır. Ameliyattan 12 saat önce yeme içme eylemleri kesilmelidir. Yaraların iyileşmesini önleyecek bir hastalığınız (örn:şeker) var ise ameliyat öncesinde kontrol altına alınmalıdır. 

Kaç Yaşından İtibaren Meme Dikleştirme Ameliyatı Yapılabilir ?

18 yaşını doldurmuş tüm bireylerin meme dikleştirme ameliyatı olması mümkündür. 

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra Doğum Yapmak Meme Formunu Bozar Mı ?

Doğum yapmak ve çok kilo vermek gibi durumlarda vücutta ve göğüslerde sarkmaların meydana gelmesi mümkündür. Bu nedenle doğum yapma veya yoğun kilo verme gibi planları olanların deformasyonları göze alması gerekmektedir. 

Meme Dikleştirme Sonrası Hissizleşme Yaşanır Mı ?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra göğüs alt kısmında ve meme ucunda his kaybı yaşanabilir ancak bu durum geçicidir. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Emzirebilir Miyim ?

Süt bezi ve süt kanallarının kullanıldığı teknik kullanıldığı sürece emzirme işleminde sorun olmaz. 

  Randevu Talebinde Bulunun

  Estetik Cerrahi Hizmetleri

   Bizimle İletişime Geçin