Göğüs estetiği son yıllarda giderek artan estetik operasyonlardan biri olmaya başlamıştır. Ancak göğüs estetiği sadece güzellik için değil, sağlık açısından da önemli olmaya başlamıştır.

 • Boyunda, sırt ve omuzda oluşan ağrılar
 • Büyük memelerin, karın üzerindeki temasından dolayı pişik ve koku
 • Fiziksel aktivitelerin yapılmasında zorlanma
 • Sütyen askısından dolayı omuzda oluşan şekil bozuklukları, büyük memeye sahip kadınların sağlık açısından düşünmesi gereken durumlardır.

Kilo almak, çok sık doğum yapmak, emzirme işlemleri, büyük memeye sahip kişilerde oluşan meme sarkmaları, göğüs estetiğini de beraberinde getirmektedir.

Meme küçültme operasyonları, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrasında bazı ufak çaplı ağrılar oluşur. Bu ağrılar, buz kompresi ve çeşitli ağrı kesicilerle giderilmektedir.

Ameliyat sonrasında, göğüslerde arada yanmalar, hafif batma hissi oluşabilmektedir. Bu durum 6-12 ay arasında sürebilir. Ancak çok acı veren ağrılar görülmez.

Meme küçültme ameliyatının yanı sıra bölgesel incelme ve selülit tedavisi uygulamalarına da göz atabilirsiniz.

Meme Küçültme İşleminin Nedenleri Nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı gerçekleşmesinin temel nedeni sağlık problemleri ortaya çıkarmasıdır. Büyük memeye sahip olan kişilerin hareket özgürlüğü sınırlı kalmaktadır. Sağlık problemleri olarak şunlar sayılabilir.

 • Göğüslerden kaynaklı olarak kişide boyun ağrıları, omuz ağrıları ve sırt ağrıları yaşanmaktadır.
 • Göğüs büyük olduğu için sarkma durumu olduğu için karın bölgesi ile temas halindedir. Bu nedenle o bölgede terlemeye bağlı olarak koku yaşanmasına cilt tahrişine sebep olur.
 • Kişi dilediği şeklide vücudunu hareket ettiremez. Bu durum kişiye büyük rahatsızlık vermektedir.
 • Sütyen kullananlar göğüs büyük olduğu için o bölgede sıkma ve omuz bölgesindeki askıların gerilmesi ile belli bölgelerde yaşanan şekil bozukluğu yaşanır.

Göğüsleri bu sorunların yanında başka nedenlerden kaynaklı olarak küçültme işleminin yapılması istenir. Göğüslerin ikisi aynı boyuta sahip olmayabilir. Simetrinin yaşanması için işlem yapılabilir. Göğüslerin aşırı büyük olması hareket olanağını etkilediği için kişi kendini rahat hissedemez. Kişi özgüveni için bu işlemi yaptırarak daha mutlu bir hale gelme şansı yakalar.

Memeler Neden Büyür?

Memenin büyümesinde birçok neden vardır. Kişinin memesi genetik faktörlere bağlı olarak büyüyebilir. Kişinin yaşı ilerledikçe memelerinde büyüme oluşur. Diğer faktörler, kilo alınmaya başlaması vücut kilo almaya başladığında ilk büyüyen yerlerden biri memelerdir bu neden kilo almaya bağlı olarak, gebelik yaşayan kadınlar hormonların değişimi ile, emziren kadınlar süt bezlerinin dolması ile memelerde büyüme görünür.

Büyük memelerin oluşturduğu en önemli sorunlardan biri de sarkma oluşmasıdır. Sarkma oluşan memede saklık açısından bazı sorunlara yol açabilir. Kişi durumdan memnun olmadığı için meme küçültür. Meme küçültme ameliyatı fiyatları kişinin meme büyüklüğüne ve sarkma oranına göre değişiklik gösterir.

Meme Küçültme Yöntemleri Nelerdir?

Her insanın kendine özgü göğüs yapısı bulunur. Göğüsler her zaman aynı büyüklükte olmayabilir. Meme küçültme (göğüs küçültme) operasyonlarında, göğüslerdeki simetriyi sağlamak için, iki memeye birden operasyon yapılmaktadır. Genel anlamda üç yöntem bulunmaktadır. Meme küçültme ameliyatı olanlar bu yöntemlerden biriyle ameliyatı gerçekleştirirler. Liposuction yöntemi, ters T şeklinde iz bırakan yöntem, kısa izi olan ameliyat şeklindedir.

Liposuction yöntemi ile ameliyat olanlar meme dokusu yağ açısından zengin olması durumunda bu yöntem uygulanır. Aşırı büyük olmayan memelerde bu yöntem tercih edilir. Bu yöntem ile gerçekleşen ameliyatlarda iz kalma durumu yaşanmaz. Liposuction yönteminde iyileşme oldukça hızlıdır. Şişlikler inmesi ile istenilen görüntüye ulaşılmaya başlanır.

Kısa izi olan ameliyat ile küçültmede 7 cm kadar sarkık olan ve orta büyüklükteki memeler için oldukça uygundur. İz meme başından aşağı doğru gerçekleşir. İşlemler en fazla 2 saat kadar sürer.

Ters T şeklinde iz bırakan yöntem, kişide meme sarkıklığı çok ve boyutu da çok büyükse bu yöntem uygulanır. Çok fazla işlem yapılacağı için başka yöntem uygun olmaz. Genel anestezi uygulanır. İşlem en çok 3 saati bulur.

Ameliyatla meme küçültme yöntemleri olduğu gibi, ameliyatsız olarak da meme küçültme yöntemleri bulunmaktadır. Meme küçültme yöntemleri arasında; lazerle destekli göğüs küçültme ve göğüs küçültme egzersizleri ile uygulanacak yöntemler de bulunmaktadır.

Kişiler bu bilgileri doktordan daha ayrıntılı şekilde öğrenebilirler. Şekil olarak gözlerinde bir şey şekillenmesini isteyen kişiler göğüs küçültme ameliyatı videolar izleyebilirler.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme işlemi sağlık problemleri göz önüne alınarak yapılabileceği gibi güzel bir görünüm oluşması için de gerçekleşir. Bu operasyonu yaptırmak isteyenler doktoruyla doğru şekilde iletişim gerçekleştirmesi gerekir. İşlemi yaptıracak kişiler işlemi yapacak olan doktoru ve meme küçültme ameliyat fiyatları araştırması önemlidir. Kişinin göğüs küçültme işlemin hangi yöntemin kullanılacağı göğüsün büyüklüğüne ve yağı yayılmasına göre değişir. Meme küçültme ameliyatı fiyatları da buna göre belirlenebilir.

Göğüs küçültme ameliyatı öncesi ve sonrası için yapılması gereken durumlar vardır. Bunları doktor kişiden kişiye farklılık gösterebileceği için işlemi yaptıracak kişilere detaylı şekilde aktarır.

Meme küçültme ameliyatı yapılmadan önce kişi üzerinde uygun şekil belirlenir. Doktor şekilleri belli kriterlere göre oluşturur. Bunda ameliyatı yaptıracak kişinin fiziksel yapısı oldukça fazla önem teşkil eder.

Meme küçültme ameliyatı işleminde kişinin resimleri alınarak gerekli işlemlerin nasıl yapılacağı, ne şekilde yapılacağı ve işlemi yaptıracak kişini talepleri dikkate alınarak yapılması amaçlanan şekil oluşturulur. İstenilen şey kişinin üzerine çizilerek en doğru şekilde yapılması hedeflenir.

Ameliyat ile göğüs üzerindeki yağ dokuları, bez dokusu, meme ucu ve deri küçültülür. Bu sayede meme dik bir görünüm kazanarak sarkıklık durumunun azalmasını sağlar.

Meme küçültme ameliyatı yaklaşık olarak en fazla 2 saat kadar sürer. Memelerden öncelikle doku alınarak incelenmesi için muayeneye gönderilir. Kişinin bir rahatsızlığı olup olmadığı tespit edilir. Ameliyata elverişli olan kişi için işlem başlatılır. Ameliyat bittikten sonra kişiye baskılı korse giydirilir. Daha sonra gün içinde taburcu edilir.

Ameliyattan sonra tedavinin hızla gelişmesi için ameliyat sonrası yağ nekrozu tedavisi yapılır. Kişide tedavi süreci oldukça önemlidir. Doktor ameliyat sonrası görüşmeler yaparak kişinin iyileşme sürecini takibe alır. Hangi günden sonra neler yapılabileceği konuşulur.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında İz Kalır mı?

Meme küçültme ameliyatı yapıldıktan sonra işlemi yaptıran kişinin aklındaki sorulardan biri de ameliyat izi kalıp kalmayacağıdır. Meme küçültme ameliyatında iz kalır. Kullanılan meme küçültme tekniğine göre iz kalabilmektedir. Büyük meme sahibi olan kişiler, meme küçültme ameliyatlarında farklı yöntemlerle operasyon geçirirler.

Meme başı etrafı ve meme başı aşağısında Ters T, L ve I kesilerine göre izler kalmaktadır. Meme başı halkası etrafında oluşturulan bu izler, koyu renk bölgede kaldığı için, izler fark edilmez.

Meme başı halkasının aşağısına doğru inen çizgilerde ise iz kalır. Ön taraftan bakıldığında bu izler fark edilmez. Kullanılan teknikler ve malzemeler, ameliyat sonrasında izlerin daha az belirgin olmasına da olanak tanımaktadır.

Doktorunuz uygun görürse çeşitli yara izlerine ve lekelere lazer tedavisi uygulanabilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı yaptıran kişiler izin en az şekilde olması için meme küçültme işlemini doğru yerde yaptırmaları gerekir. Doktorun kullandığı yöntemler ve ameliyat sonrasındaki ilgilenmesi dikkate alınmalıdır.

Göğüslerde En Fazla Ne Kadar Küçültme Elde Edilebilir?

Elde edilecek ortalama küçülme kişinin göğüs çevresi ölçüsü ile birlikte genel ölçülerilerine oranla karar verilir. Önemli olan nokta kişinin emzirme fonksiyonlarının korunmasıdır. Evren Helvacı Klinik uzman doktor kadrosu tarafından yapılacak muayene ve ölçümler sonucu kişiye özel yanıtlar vermek bu aşamada daha doğrudur. 

Meme küçültme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci, merak edilen konular arasındadır. Hasta ameliyat sonrasında 1 gün hastanede kalmalıdır. Ameliyat sonrasında biriken sıvılar, drenler yardımıyla vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Bu drenler sadece büyük göğüs ameliyatlarında kullanılır.

Drenler çıkarıldıktan sonra pansuman yapılan göğüslere, sporcu sütyeni takılmalıdır. Ameliyat sonrasında ilk kontrol 1-2 hafta sonra gerçekleştirilir. İkinci hafta dikişler alınır ve iz tedavisi sürdürülür.

Meme Küçültme İyileşme Süreci Nasıl?

Meme küçültme ameliyatı olanlar belirli bir süreden sonra iyileşme gösterirler. Memede şişlikler ve hassasiyet gerçekleşir. Çok fazla ağrı yaşanmaz. Göğüs küçültme sütyen seçimi sporcu sütyeni olarak tercih edilir. Pansuman 3 günlük süreçlerle yapılır. Bir hafta içinde sargılar açılır. 1 aydan sonra spora başlanabilir.

İyileşme sürecinde doktorun önerilerine uymak daha çabuk iyileşmeyi sağlar. Bu nedenle söylenilen her şey uyulması ameliyat olan kişi için oldukça önemlidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Meme küçültme ameliyatı sonrası evinize gittiğinizde en az 3 gün kendinizi yormayacak şekilde dinlenmelisiniz. Ameliyat sonrası doktorunuzun uygun gördüğü ilaçları düzenli kullanmalısınız. Uygulanması gereken pansumanlarınızı aksatmayınız. Ameliyat sonrasındaki 4 haftalık süreçte iyileşme devam ettiği için zorlanacak hareketler yapmamalı, ağırlık kaldırmamalısınız. Aynı şekilde itme-çekme hareketlerinden kaçınmalısınız. Uygun görülen süre kadar sporcu sütyeni takmalı ve devamlı kullanmalısınız. 

Göğüs ameliyatları sonrası en az 2 ay ağır sporlar yapılmamalıdır. Hafif yürüyüşler yapılabilir. Ağır yük kaldırmak veya ağır spor yapmak kasları zorlayacağından ötürü kanamalara ve dikiş açılmalarına yol açabilir. 

Ameliyat sonrası en az 1 ay sigara içilmemelidir. Sigara tüketimi yaraların iyileşmesini geciktirecektir. Aynı zamanda küçük damarları daraltarak doku beslenmesini bozacaktır. Buda iltihaplanmalara, yara açılmalarına ve hücre tahribatına yol açabilir. 

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Meme küçültme ameliyatı sonrası hastalar herhangi bir ameliyatta yaşanacak ağrılardan farklı bir ağrı hissetmez. Yaşanma olasılığı olan ağrılar uygun ağrı kesiciler ve buz uygulaması ile kontrol edilmektedir. Ameliyat sonrası 6 ila 12 ay süresince göğüslerde bazen yanma veya batma gibi hisler meydana gelebilir. Fakat kişinin günlük yaşamını etkilemeyecektir. 

Meme Küçültme Oranları Nedir?

Meme küçültme operasyonlarında; omuz genişliği ve göğüs çevresi ölçüsü, meme orantısını belirlemede ilk kriterdir. Özellikle evlenmeyen, doğum yapmayan genç hastalar için, meme küçültme operasyonu belli ölçülerde yapılmaktadır. Bunun sebebi, genç hastaların emzirme fonksiyonlarının yok edilmemesi içindir.

Meme küçültme oranları hesaplanırken, hastanın meme analizi yapılmaktadır. Meme hacminin büyüklüğüne göre simülasyon tekniğiyle fazla dokunun ne kadar çıkarılacağı hesaplanarak hastaya gösterilir.

Hastanın onayının alınmasının ardından, yapılacak yöntem belirlenir. Yöntemin belirlenmesinin ardından, ne kadar meme dokusu çıkarılacağına göre gerekli kesiler yapılarak, fazla olan doku çıkarılarak, operasyon tamamlanır.

Meme Küçültme Fiyatları

Göğüs Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Meme küçültme ameliyatı kişinin estetik bir görünüme sahip olması için ve memelerin büyüklüğünden dolayı vücutta oluşan ağrıların gitmesi için yapılır. Meme küçültme ameliyatı herkes tarafından yapılabilir. Son zamanlarda çokça tercih edilen ameliyatlardandır. Meme küçültme fiyatları uygulanacak yönteme göre değişkenlik göstermektedir. Estetik ameliyat olduğu için, bu tür operasyonlar sigorta tarafından karşılanmamaktadır.

Meme küçültme fiyat konusunu merak eden hastalar, bazı noktalara dikkat etmelidir. Operasyon sırasında alınacak doku miktarı, çıkabilecek riskler, operasyonda kullanılan ekipman ve malzemeler, doktorun uzmanlık derecesi, hangi hastanede olduğu gibi faktörler, fiyatları etkilemektedir.

Göğüs küçültme fiyatları 2022 yorumlar arasında en çok göğüs küçültme fiyatlarının döviz kuruna göre artış göstermesidir. Bu yüzden meme küçültme fiyatları için, doktor ile görüşerek en ince ayrıntısına kadar nelerin fiyatları etkileyebileceği görüşülmelidir.

Meme küçültmenin yanı sıra, meme dikleştirme, meme büyütme gibi estetik uygulamaların fiyatları da değişkenlik gösterebilmektedir.  

Meme Küçültme Ameliyatı Riskli Midir?

Evet. Göğüs küçültme ameliyatı, her cerrahi işlem gibi bazı riskler taşımaktadır. Ameliyat sırasında ya da sonrasında oluşabilecek riskler arasında; kanama, kan kaybı, doku içinde kan birikme gibi riskler oluşabilir.

Yaranın enfeksiyon kapması, yaranın doğru şekilde iyileşmemesi, çok büyük ve sarkmış meme yapılarında, meme başı korunarak uygulama yapılır. Böyle bir durumda, meme başının kaybedilmesi riski de bulunmaktadır.

Bazı meme küçültme ameliyatlarında, yaraların iyileşmesi zaman alır ya da doğru şekilde iyileşmez. Bu durum genellikle şeker hastaları ve sigara kullanan kişilerde daha sık rastlanmaktadır. Bu tür hastalara özel yöntemlerle tedavi uygulanabilmektedir.

Ameliyat sonrasında enfeksiyon kapma, iltihaplanma, dikişlerin çözülmesi ya da dikiş yerinin açılması gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bunun için acil müdahale yapılarak, açılan yara tekrar dikilerek, risk azaltılmaktadır.

Meme Küçültme Sonrası Emzirme İşlemi Yapılır mı?

Meme küçültme ameliyatı olanlar süt verme işleminin yapılıp yapılmayacağını merak ederler. Meme küçültme ameliyatlarında süt bezleri de işleme tabi tutulmaktadır. Ameliyatta süt kanallarının bir kısmı korunur. Tüm süt bezleri olmasa bile belli bir bölümünün kesilmesi gerekebilir. Bu durumda her ne kadar emzirmeye mâni olmaz denilse de eğer süt bezlerinin tamamının alınması durumunda, anneler emzirme işlemini yapamaz.

Göğüs küçültme işlemlerinde uygulanan bazı teknikler, süt bezlerinin çok düşük oranlarda işlevini kaybetmesine olanak tanımaktadır. Bayan plastik cerrah ve diğer cerrahlar, meme küçültme ameliyatları sonrasında, hastalarına birçok tavsiyelerde bulunmaktadır.

Bu tavsiyeler içinde en önemlisi, bu tür ameliyat için erken karar vermek ve düzenli bir hayatı, düzenli beslenmeyi seçmek gelmektedir. Bunun yanında diğer önemli bir etken ise, hastanın güvenebileceği bir doktor ile bu yola çıkması gereklidir.

Göğüs ölçülerinizin yanı sıra ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız post bariatrik cerrahi uygulamaları ve vaser liposuction ile vücut şekillendirme opsiyonlarına da göz atabilirsiniz. 

Meme Küçültme Ameliyatı Olanlar

Meme Küçültme Ameliyatı Olanlar

Meme büyütme işlemi gibi meme küçültme işlemi de oldukça sık yapılmaktadır. Meme küçültme ameliyatı olanlar genel olarak sağlık amaçlı daha sonra ise estetik amaçlı olmaktadırlar.

Memelerin küçük olması kişiye psikolojik olarak nasıl etkiliyorsa memelerin büyük olması da kişinin psikolojisini o denli etkilemektedir. Kişi rahat şekilde hareket edemez hale gelebilir. Bu da fiziksel sağlığı için kötü bir durumdur. Bu durumdan şikayetçi olan kişiler ameliyat yaptırmak için göğüs küçültmek fiyatları 2022 araştırması yaparlar.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Meme Küçültme ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Meme Küçültme Ameliyatı Zor Bir İşlem Midir ?

Meme küçültme ameliyatı zor değil ancak bütün süreçlerinde dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Doktor ile hasta doğru iletişim kurarlar ise hastanın beklentileri doğru karşılanır. En fazla 2 saat süren bu operasyonun sonrasında doktorun söylediği egzersiz ve dinlenme süresini doğru uygularsanız rahat bir süreç geçirebilirsiniz.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Kaç Saat Sürer ?

Göğüs küçültme ameliyatları en fazla 2 saat sürmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Göğüsler Tekrar Büyür Mü ?

Normal şartlarda meme küçültme ameliyatından sonra göğüslerde büyüme görülmez. Ancak çok fazla kilo alımı gerçekleşirse bir miktar büyüme meydana gelebilir.

Meme Küçültme Ameliyatından Ne Kadar Sonra Günlük Hayatıma Dönebilirim ?

Meme küçültme ameliyatından sonra 1 hafta dinlenme önerilir. Ameliyattan 4 gün sonra duş alabilir, 1 hafta sonra ise günlük yaşamınıza ağır sporlar yapmayacak şekilde dönebilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Doktor Kontrolleri Ne Sıklıkla Yapılır ?

Ameliyat sonrası kontroller 1.hafta ve 2.haftada yapılır. Daha sonrasında iz tedavisine devam edilir ve doktorun belirlediği sürelerde kontrol sağlanır.

Meme Küçültme Ameliyatı ve Kanser İlişkisi Nedir ?

Meme küçültme ameliyatı sırasında meme dokusundaki fazlalıklar alınmalıdır. Bu sayede yapılan araştırmalara göre kanser riskinin önüne geçildiği öğrenilmiştir.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İzler Ne Sürede Geçer ?

Bu durum kişiden kişiye değişse de uygulanan iz tedavisi ile 6. aydan itibaren yara izindeki kırmızılık yok olmakla birlikte 1 yıl gibi bir sürede izlerin tamamen kaybolacağı söylenebilir.

  Randevu Talebinde Bulunun

  Estetik Cerrahi Hizmetleri

   Bizimle İletişime Geçin