• 20 October 2022
  • 576
  • 0

Kadınlarda meme görünümü çok önemlidir. Kötü bir görünüme sahip memeler kadınlarda özgüvensizlik yarattığı gibi aynı zamanda psikolojik açıdan da rahatsızlıklar yaşatmaktadır. Bu sebepten dolayı daha estetik bir görüntüye sahip göğüsler oluşturulmaya çalışmaktadır.

Memenin eski görünümünü kaybetmesi kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Kilo olarak yüksek seviyelerde olan kadınlarda çok daha erken görülebildiği gibi hatalı sütyen kullanımları gibi faktörlerde bu sarkmaların erken yaşta olabilmesine sebep olmaktadır. Son zamanlarda sıklıkla başvurulan meme dikleştirme ameliyatı, göğüs toparlayıcı olarak da bilinmektedir. Meme dikleştirme operasyonu, çevresel ve fiziksel faktörlere göre değişkenlik gösteren meme dolgunluğunun kaybolması ile yapılır. Bu dolgunluk kaybolduktan sonra ortaya kötü bir görüntü çıkar ve bu görüntü genel olarak sarkma şeklinde olur. Bu gibi durumlar için farklı meme dikleştirme teknikleri uygulanmaktadır. Cerrah analizi sonrasında ortaya çıkan bu teknikler, göğüs için çok daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

Sarkan memelerin tekrar dik bir görünüme sahip olabilmesi için yapılan bu operasyonlar sayesinde kişinin meme başları olması gereken seviyeye taşınır, meme dokusu doğru bir şekilde şekillendirilir ve fazla deri vücut üzerinden atılır. Eğer memeler olması gerektiğinden daha büyük bir yapıdaysa fazla meme dokusu çıkartılır, daha küçük bir yapıdaysa silikon protez uygulamasına başvurulur. Halk arasında göğüs sıkılaştırma adı ile bilinen bu tedavi yöntemi, hemen hemen her yaştan insana uygulanabilmektedir. Ancak doğum gibi kişinin vücudunu etkileyen durumlar mevcutsa kişinin ameliyatı doğumdan sonraya ertelemesi çok daha iyi olacaktır.

Meme Dikleştirme Operasyonu Teknikleri

Vücut ve göğüs yapısı farklı olan kadınlara uygulanan tedavi yöntemi de farklı olmaktadır. Kişinin kilosu ve göğüs yapısı bu tedavi yöntemini belirleyen ana etmendir. Uygulanan tedavi yöntemleri şu evrelere göre şekil alır:

  • Evre 1, meme implantına gerek duyulmadan meme başı etrafında bulunan deriler alınır
  • Evre 2, meme başında kesme işlemi yapılmaktadır. Bu işlemden sonra meme başı 3-4 cm aşağıya çekilir.
  • Evre 3, Meme başının altına doğru T şeklinde bir kesme işlemi uygulanır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *