• 1
  • 0

Dünyada farklı görüşlerin oluşması ce dünya görüşünün değişmesi ole ortaya çıkan farklı akımlar vardır. Bu akımların ortaya attığı güzel kavramına göre farklılık gösteren güzellik algıları dünya genelinde güzel kavramının değişmesine neden olmuştur. Her dönemde farklı bir akım ile değişiklik gösteren güzellik algısı günümüzde farklı bir boyut kazanarak karşımıza çıkmaktadır.

Dönemin siyasi fikirlerine ve kültürel öğelerine göre değişiklik gösteren güzellik algısı bireylerin farklı özelliklere sahip olmalarına neden olmuş ve bu özelliklere sahip olmak isteyenler için de farklı arayışların oluşmasına zemin hazırlamıştır. Her dönemde farklılık gösteren ve dönemine göre önem kazanan güzellik algısı günümüzde farklı bir yapı ile karşımıza çıkmaktadır. Eskilerin bir vücut öğesi üzerinden şekillendirdikleri güzellik anlayışı yerini bütüncül bakış açısı ile değiştirmiştir.

19. yüzyılda güzel bir kadının ince belli olmasına dikkat edilirken daha eski dönemlerde balık etli dolgun görünümlü kadınlar güzel olarak görülmekteydi. Daha eski dönemlerde ve yakın geçmişte dolgun kalçalar güzellik algısının bir parçası olarak görülmüştür. Vücut ölçülerinin güzellik anlayışında etkili olmasının yanı sıra yüzde sahip olduğu özellikler ile güzellik algısının temel öğelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. 15 ila 16. yüzyıllar arasında kaşsız kadınlar güzel olarak kabul edilirken daha sonraları kalem kaş yapısına sahip olan kadınlar güzel bulunmaya başlanmıştır. Küçük ayaklı kadınların güzel bulunduğu bir dönemde tarih içinde yer alırken uzun boyunlu kadınlar günümüzde Afrika kabilelerinde halen güzel olarak kabul edilmektedir.

Genel olarak karşımıza çıkan günümüz güzelliği ise altın olarak bilinmektedir. Altın orana uygun yüz ve vücut ölçülerine sahip olan bireyler güzel olarak kabul edilmektedir. Kıvrımlı ve hatlı vücutlar güzel olarak kabul gördüğü için ve kadınlar bu görünüme kavuşmak istemekte ve bunun için farklı yöntemlere başvurmaktadırlar. Genel anlamda diyet ve egzersiz uygulamalarını tercih eden bireyler bu yöntem ile sonuca ulaşamadıkları zaman estetik ameliyat yöntemlerine başvurmaktadırlar. Farklı vücut bölgelerinin güzel algısına uygun bir görünüm almasını isteyen bireyler başta meme dikleştirme, büyütme ve küçültme olmak üzere bel ve kalçada yağ eritmeye dayalı şekillendirme amaçlı estetik ameliyatlarda geçirmektedirler. Bu ameliyatlardan en çok tercih edileni olarak karşımıza meme büyütme operasyonları çıkmaktadır.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *