• 20 October 2022
  • 815
  • 0

Göğüs büyütme ameliyatı, son zamanlarda kadınlarda sıklıkla tercih edilen cerrahi operasyonlardadır. Meme boyutu küçük olan ve bu durumdan rahatsızlık duyan kadınlar, bu durumun çözümünü aramakta ve daha büyük göğüslere sahip olmak istemekteydi. Günümüz şartlarında bunlar yeni teknolojiler ve tedaviler sayesinde mümkün bir hal aldı.

Kadın vücudunda bulunan estetik meme şekli meme dokusu, açısı, cilt yapısı ve dokunun orantısına göre belirlenmektedir. Bu orantı sonucunda birbirleri ile uyumlu bir sonuç ortaya çıkıyorsa genel olarak kadınlar için ideal bir göğüs yapısına sahip olunduğu söylenmektedir. Ancak bu orantıya sahip olmayan ve çok daha küçük ya da büyük boyutlardaki göğüslere sahip olan kadınlar, meme büyütme ya da küçültme operasyonu ile göğüslerine estetik ameliyat yaptırmaktadır.  Bu estetik ameliyata girmek kadar aynı zamanda ameliyat sonrasındaki süreçte büyük önem taşımaktadır.

Mammoplasti adı verilen meme büyütme ameliyatı sonrasında kadınlara birçok öneride bulunulmuştur. Uzman tarafından verilen bu öneriler, çok daha başarılı bir operasyon geçirilmesi için önem taşımaktadır. Bu önerilerden biraz bahsedelim:

  • Ameliyat tamamlandıktan sonra 3-4 hafta kadar sizlere önerilen özel bir korse takılmalıdır. Bu korse çok daha estetik bir göğse sahip olmanıza yardımcı olacaktır.
  • Ameliyat sonrasında yaklaşık 2 ay boyunca ağır bir cisim kaldırmamalı ve herhangi bir spor aktivitesinden uzak kalmalısınız. Yapacağınız spor esnasında alacağınız herhangi bir darbede kötü sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilirsiniz.
  • Belli bir sene sonra göğüs üzerinde sarkmalar oluşabilir. Bu gibi sarkma durumları tedavi edilen kişinin yapmış olduğu spora, kilosuna ve beslenmesine göre değişebilir. Bu konularda dikkat etmeli ve göğsün zarar almayacağı şekilde hareket edilmelidir.
  • Meme büyütme operasyonundan sonra göğüs üzerinde bir sertlik hissedilebilir. Bu gibi durumlarda düzenli olarak masaj yaptırılmalı ve doktor kontrolü ile hareket edilmelidir.
  • Meme büyütme ameliyatı sonrasında bebeklerinizi rahatça emzirebilirsiniz.

Ameliyat sonrasında bu gibi durumlara dikkat etmeli ve göğsün herhangi bir zarar almamasını sağlamalısınız. Yanlış beslenme yapmadan düzenli bir spor yapmak size olumlu faydalar sağlayacaktır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *