Goz-Kapagi-Ameliyati-
  • 7
  • 0

Göz Kapağı Ameliyatı Nedir ? 

Blefaroplasti olarakta bilinen göz kapağı ameliyatı üst göz kapağı, alt göz kapağı veya iki göz kapağına birden yapılabilen bir işlemdir. Yaşlanma ile birlikte yüzümüzde en çok etkilenen bölümlerin başında ince deri yapısı ile göz kapağı gelmektedir. Göz kapağındaki sarkmış derilerin ve fazla kas dokusunun çıkarıldığı cerrahi işleme göz kapağı ameliyatı denir. 

Göz Kapaklarında Görülen Yaşlanma Belirtileri Nelerdir ?

  • Göz altı torbalarının oluşması 
  • Göz altlarında renk değişimi 
  • Üst göz kapağında düşüklük 
  • Göz kapağında oluşan sarkmalar 
  • Göz kapağında oluşan kırışıklıklar 
  • Kaz ayağı çizgilerinin yoğunlaşması 
  • Düşük göz kapaklarının yorgun bir yüz ifadesi oluşturması 

Göz Kapağı Estetiği Kaç Yaşında Yaptırılır ? 

Göz kapağı estetiği genellikle 35 yaş üstü bireylerin tercih ettiği bir işlemdir. Göz kapaklarında yaşlanma belirtileri 35 yaş üzerinde görülmektedir. Bunun dışında tercih eden her yaş grubundan insan göz kapağı ameliyatı yaptırabilmektedir. Ancak bu kalıcı bir çözüm değildir. 

Göz Kapağı Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir ? 

Ameliyat öncesinde kanama riskine karşı aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların 15 gün öncesinden bırakılması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında yaranın iyileşme hızını azaltmaması için 2-3 hafta önce sigara ve tütün ürünlerinin bırakılması gerekmektedir. 

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Yaşam 

Göz kapağı estetiği sonrası yaşamda iyileşme süreci hem ameliyatın kapsamına hemde kişinin anatomik yapısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Oluşan morluklar normal şartlarda 10 gün içerisinde iyileşmektedir ancak ameliyatın kapsamına göre şişlikler ve morlukların iyileşme süreci artacak ve kişinin normal yaşamına dönme süreci uzayacaktır. 

Üst Göz Kapağı Estetiği Sonrası Yaşam 

Üst göz kapağı estetiği yaklaşık 30 ile 60 dakika arasında sürebilmektedir. Ameliyat sonrasında göz kapağınızın üstünde dikişler olacaktır bu dikişlerin ameliyattan 8-10 gün sonra alınması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında 3 gün araba kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Ameliyat olduktan sonra 10 gün boyunca yüzüstü yatmak kesilerin iyileşmesini geciktirebilir. 

Alt Göz Kapağı Estetiği Sonrası Yaşam 

Alt göz kapağı estetiği sonrası ilk 48 saat içerisinde gözde yanma ve batma hislerinin yaşanması olağandır. Ağrı yaşanan durumlarda ağrı kesici içilmesinde bir sorun bulunmamaktadır. Kanama riskine karşı kan sulandırıcı ilaçların bir süre kullanılmaması önerilir. Dikişli ameliyatlarda dikişlerden veya göz pınarınızdan kanlı sızıntılar olabilir, bu gibi durumlarda temiz bir gazlı bez ile alanı temiz tutmanız gerekmektedir.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *