guzel-bir-vucut-icin-beklemene-gerek-yok
  • 698
  • 0

Son zamanlarda değişim gösteren güzellik algısı ile birlikte kadınların görünümlerinde hoş bir değişiklik yapma istekleri artmaya başlamıştır. Eskiden ince belli 90-60-90 ölçüleri ile tanımlanan güzellik anlayışı artık değişmiş yerini kıvrımlı bir yapıya bırakmıştır. Eskiden genel olarak kadınların hatlı bir kalçaya ve dolgun popolara sahip olması tercih edilen unsurlar arasında yer alırken günümüzde bu kavram yerini vücut şekillendirme ameliyatları ile belirgin ve kıvrımlı hatlı vücutlara bırakmıştır.

Günümüz Güzellik Anlayışı Nedir?

Farklı dönemlerde kadınların farklı güzellik anlayışları ile değişiklik gösterdiği görülmektedir. 19. yüzyılda güçlü bir akım olarak karşımıza çıkan ince belli olmak günümüzde bu özelliğini kısmen kaybetmiştir. Döneminde kadınların ince belli olmak için çok uğraşlar verdiği uzun süre korse takarak gezdiği 19. yüzyılda kadınların bel ölçüleri 40cm olana kadar inceltmeye çalıştıkları görülmektedir. Bu durum hem sağlık açısından kadınlara zarar vermekte hem de kadınların sık sık bayılmalarına neden olduğu için baygınlık dönemi olarak da anılmaktadır. Değişen dünya görüşü ile değişmiş olan bu kavram yerini poposu ile orantılı bir görünüme sahip kıvrımlı bir vücudu olan kadına bırakmıştır. İnce belli olmanın ortadan kalkması gibi ortadan kısmen kalkmış olan bir başka güzellik akımı ise dolgun kalçalardır. Dolgun kalçadan kasıt olağandan daha büyük gözüken ve orantıyı bozacak ölçüde büyük olan kalçalardır. Bu görünümün önemli olmasının tarihi çok eskilere dayanmakta ve eski dönemlerde kadınlar dolgun kalçalı gözükebilmek için farklı giyim tarzlarını tercih etmekteydi. Buna karşın günümüzde büyük kalça ya da göğüs tercihi yerine orantılı ve kıvrımlı hatların tercihi ön plana çıkmakta ve kadınlar vücutlarında altın oranı yakalayan bir görünüme sahip olmayı arzulamaktadırlar. Farklı vücut ölçülerine sahip kadınların ortak bir güzellik anlayışı ile birleşmelerini sağlayan bu anlayış sayesinde vücutlarında hassas bir denge yakalayan kadınlar sahip oldukları belirgin vücut hatları ile ayrı bir çekiciliğe sahip olmaktadırlar.

Vücut Şekillendirmek İçin Neler Yapılabilir?

Vücudunuzun daha hoş ve estetik bir görünüme kavuşması için yapılacak birçok alternatif karşımıza çıkmaktadır. Fakat bu seçeneklerin çoğu uzun vadede gerçekleşeceği için güzelliğinize kavuşmanız zaman alabilmektedir. Daha kısa sürede daha iyi bir sonuç elde etmenin yöntemi vücut şekillendirme ameliyatlarını tercih etmektir. Bu ameliyatların bazıları direk yağ dokusunun alınması ile gerçekleştirilirken vaser liposuction bunların aksine farklı bir yapıya sahiptir. Diyet yaparak vereceğiniz kilolar genellikle istediğiniz bölgelerden kilo vermenizi sağladığı gibi vücut yapısına göre farklı bölgelerden de zayıflamanıza neden olabilmektedir. Uygulanan diyet ayrıca vücudunuzdaki bazı vitamin ve mineral değerlerinin düşmesine neden olabileceği gibi metabolizmanızda dengesizliğe de neden olabilir. Uzun süren bir süreç sonrası kesin olmayan bir başarı sağlamanıza neden olan diyet uzmanlar tarafından da tavsiye edilmeyen aktiviteler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bütün bunların yanı sıra uygulanarak diyet kişinin kişisel ve ruhsal özelliklerine göre farklılık gösterebilecek bir uygulamadır. Diyet gibi zahmetli ve kesin sonuç vermeyen uygulamalar yerine estetik vücut şekillendirme operasyonları geçirmek kısa sürede kesin sonuç elde etmenizi sağlamaktadır.

Vücut Şekillendirme Ameliyatı Nedir?

Vücut şekillendirme ameliyatı doğum sonrası ya da aşırı kilolardan kaynaklı hoş olmayan görünümün ortadan kaldırılması ve yerini son derece estetik bir görünüme bırakması için vücut üzerinde bazı işlemlerin yapılması ile uygulanan bir ameliyattır. Bireyin isteğine göre farklı alanlarda farklı oranlarda büyütme ve küçültme yapılmak suretiyle gerçekleştirilen bu ameliyat sayesinde günümüz güzel anlayışına uygun orantılı ve kıvrımlı belirgin hatlar bulunan bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Vücut Şekillendirme Ameliyatı Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Doğum sonrası formunu yitirmiş olan vücudun daha şık bir görünüm kazanması amacıyla yapılmakta olan vücut şekillendirme ameliyatları bireyin hoş bir görünüm kazanmasını sağlamasının yanı sıra vücudun doğal dengesine ulaşmasını da sağlamaktadır. Doğum sonrası formu bozulan ve yıpranan bedenlerin kendilerini yenileme süreciyle beraber güzel bir şekle kavuşması için yapılan bu ameliyat sayesinde bireyler güzelliklerine güzellik katma imkânı bulabilmektedirler. Doğum sonrası bozulan karın kasları tekrar eski haline getirilmek için gerdirme işlemine tabi tutulabilir. Aynı zamanda emzirme dönemiyle sarkan göğüslerin toparlanması ve daha estetik bir görünüme kavuşması için meme dikleştirme operasyonu geçirebilir. Göğüs ve bel kısmının yanı sıra kalçalarda meydana gelen büyümü ve orantısız görünüm vücut şekillendirme ameliyatları sayesinde ortadan kalkar ve vücudun daha hoş bir görünüme kavuşması sağlanır.

Vücut Şekillendirme Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Talep edilen bölgelere göre farklı uygulamalar ile karşımıza çıkan vücut şekillendirme ameliyatı bireyin vücut yapısına göre de farklılık göstermektedir. Genellikle bir seans içerisinde istenilen görünüme kavuşulmasına yardımcı olan bu ameliyat bireyin isteğine göre birden fazla seans ile de gerçekleştirilebilmektedir. Uygulanacağı bölgeye göre farklılık gösteren bu uygulama bireylerin talepleri doğrultusunda gerçekleşmektedir.

  • Karın bölgesi için yapılacak olan vücut şekillendirme ameliyatların doğum sonrası sarkmış olan yağ ve deri dokusunun toparlanması sağlanmaktadır. Vücudun daha sıkı ve organların dışa doğru bombeli şekilde durmasını sağlaya kasların doğum sonrasında göbek deliği altına doğru sarkması ve yağ dokusunun birikmesi nedeniyle oluşan görüntünün düzeltilmesi ve bireyin kas dokusunun işlevini tam yerine getirebilmesi için karın gerdirme işlemi yapılır. Bu işlem ile karın altında bulunan esnek kas dokusunun sıkılaştırılmasını sağlar fakat büyük operasyonlar arasında gelen bir uygulama olması nedeniyle alınan deriden kaynaklı göbek deliğinde yer değişikliği meydana gelmektedir. Bu durum doktorun yeniden göbek deliği için yer belirlemesine gereksinim duymaktadır.
  • Doğum sonrası orantısız bir büyüklüğe sahip olan ve sarkan memelerin toparlanması için uygulanan vücut şekillendirme ameliyatında memelerin dik ve oval bir görünüm kazanması sağlanmaktadır. Meme bölümünde bulunan sarkıkların sıkılaştırılmasının yanı sıra fazla yağ dokusunun vaser liposuction ile yakılması sağlanır. Bu uygulama ile derinin altında bulunan yağ dokusu direk alınmaz sadece yakılarak vücudun doğal bir dengeye kavuşması sağlanır. Yağların yakılmasının adından küçülen göğüsler gerdirilerek sıkılaştırma ve dikleştirme işlemi de gerçekleştirilmiş olur.
  •  Kalçalarda yapılacak olan vücut şekillendirme ameliyatı kalçaların daha sıkı bir görünüm kazanmasını sağlar. Kalçalarda biriken aşırı yağ dokusu vaser liposuction uygulaması ile yakılır ve bazı bölgelerdeki orantısız şekillenmenin ortadan kaldırılması için yağ dokusunun deri altından geçişi sağlanarak dolgun ve pürüzsüz bir yapı oluşması sağlanır. Bu uygulama sayesinde kalçaların daha sıkı görünmesi sağlanmakla birlikte daha oval bir görünüm kazanması da sağlanmış olur.

Vücut Şekillendirme Ameliyatları Ne Kadar Sürer ve Etkileri Nelerdir?

Vücut şekillendirme ameliyatları doktorun ve hastanın özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir fakat genel olarak 4 ila 6 saat arasında işlem tamamlanır. Ciddi bir uygulama olması nedeniyle tedavi gören hastalar bir iki gün taburcu olmadan önce hastane de yatırılır. Ardından taburcu olan hastalar 15 gün sonra normal hayatlarına dönebilirler. 15 günün sonunda yürüyüş gibi hafif spor hareketlerine hastanın başlaması uygundur fakat ağır spor hareketlerinden kaçınılması gerekmektedir. Ağır spor hareketleri yapmaya başlama süresi yaklaşık 6 ay sonra olmalıdır bu süreç vücudun doğal dengesinin oluşması için gereklidir.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *