0655e60a696681ddb45ef9c898060ce6
  • 1
  • 0

Ergenlikle birlikte kendisini gösterebilen ve uzun yıllar devam eden erkekte meme büyümesine jinekomasti denir. Sağlık ve estetik açıdan kişide olumsuz bir etki yaratan bu durum jinekomasti ameliyatı ile tedavi edilmektedir. 

Uzun yıllar spor yapıp bırakanlar, kilolular ve yüksek miktarlarda kilo alıp verenlerde görülebilen bu hastalık doğuştan hormonal olarak da ortaya çıkabilir. 

Jinekomastiden şüphelenen her erkeğin ayna karşısında kendisini incelediği anlarda bakması gereken özellikler vardır. Bu jinekomasti belirtilerine göre jinekomasti olup olmadığı hakkında bir yorum yapılabilir.

Jinekomasti Belirtileri:

– Tek memede ya da iki memede de şişlik,

– Göğüslerde ağrı,

– Meme uçlarında hassasiyet ve ağrı, 

– Meme ucunun altında yumru hissi en önemli jinekomasti belirtilerindendir.

Özellikle göğüslerini kastıktan sonra tuttuğunuzda elinize fazla bir yağ bezesi geliyorsa jinekomastiniz olabilir. Bu gibi durumlarda uzman doktorlar tarafından muayene edilmeli ve jinekomasti tedavisi için ilk adımı atmalısınız.  Jinekomastinin 3 evresi olduğu kabul edilmekte. Ayna karşısında kendiniz ya da uzman doktor tarafından muayene edildikten sonra eğer ki jinekomasti teşhisi konulursa en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır. Eğer ki ilk evrelerde ise hızlı bir şekilde müdahale edilebilir ve söz konusu hastalık ilerlemeden engellenebilir.

Jinekomasti hakkında detaylı bilgi için yazımızı buradan okuyabilir ve detaylı muayene için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *