kemerli-burun-estetigi
  • 2
  • 0

Kemerli buruna sahip olan bireyler burunlarının görüntüsünden hoşlanmazlar. Bu nedenle kemerli burun ameliyatı ile burun üzerinde yer alan fazla kemerin alınmasını sağlayarak daha doğal bir görünüme kavuşabilirler.

Kemerli burun estetiği en çok yapılan ameliyatlardan birisidir. Kemerli buruna sahip olan bireyleri kemer rahatsız ettiği için bu bireyler estetik ameliyat ile kemeri aldırabilirler. Burun kemerinin alınmasının ardından bireylerin yüzlerinde meydana gelen değişim kişileri mutlu etmektedir.

Kemerli Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesi gerçekleştirilen muayenede kişinin kıkırdak ve burun yapısı en ince hatlarına kadar incelenmelidir. Daha sonra burun kemeri fazlalığı bulunuyor ise kişinin sahip olduğu kıkırdaklar törpülenir ve kemer küçültülür. Burun üzerinde yer alan kemerin küçültülmesi kişide doğal bir görünüm oluşturur.

Eğer kişide kemerli burun eksikliği varsa kişinin vücudunun başka bölgelerinde kıkırdak alınarak burun üzerinde kemer eksikliği olan bölgelere yerleştirilir. Ameliyat sonrasında bireyin burdu doğal bir burun olacaktır.

Burun ucu küçültme işlemi için de yapılan kemerli burun estetiği işlemi yapılır.  Bu ameliyat sonrasında kişiye daha küçük ve yüzüyle daha orantılı bir burun sunmak amaçlanır. Doğal bir burun isteyen hastalar için ameliyat sırasında burun yapısının doğallığından çıkmaması sağlanır. Ayrıca burun ucu kaldırma işlemi de bireylerin yüz hatlarına yakışacak oranlarda olmalıdır?

Kemerli Burun Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kemerli burun estetiği ortalama 2 saat süren bir operasyon olup operasyonun süresi kişilerin burunlarının yapısı ve yapılacak işlemler nedeni ile değişiklik gösterebilir. Burun estetiği yapıldıktan sonra hasta ertesi gün taburcu edilir. Hasta taburcu edildiğinde burun üzerinde alçı atel ve burun deliklerinde tampon yer almaktadır.

Burun ameliyatı sonrası 2 haftalık süreçte hastanın yüksek yastıklar ile ya da ki yastık ile yatması tavsiye edilmektedir. Başın yukarda tutularak yatılmasının nedeni ameliyat sonrasında oluşabilecek kanama, ağrı ve morlukları önlemektir. Ancak almış olduğunuz tüm önlemelere rağmen burunda oluşabilecek morluk ve şişlikler kaçınılmaz olabilir. Ameliyat sonrasında göz altında oluşan morluklar ve burunda oluşan şişlik normal olarak kabul edilir. Oluşan morluklar ve şişlikler de iyileşme sürecinin bir parçasıdır.

Ameliyattan 7 gün sonra ise burundaki tüm materyaller alınır ve daha sonrasında kişiler iş ve okul yaşantılarına eskisi gibi devam edebilirler. Daha sonra belirli aralıklar ile kontrollere gelerek tedavi süreciniz devam eder. Kemerli burun estetiği kadınlarda 17 yaşından sonra erkeklerde ise 18 yaşından sonra yapılabilir.

Kemerli Burun İçin Nasıl Bir Yöntem Uygulanır?

Kemerli burun yapısından insanlar görsel olarak rahatsızlık duyarlar. Bu nedenle estetik ameliyat olarak bu kemerden kurtulmak isterler. Kemerli burun törpülenerek doğal bir görünüm elde edilir.

Ameliyat öncesi simülasyonlar ile burun yapısı hakkında önceden bilgi alabilirsiniz. Simülasyon yardımı ile kemeri törpüleyerek kemersiz burnunuzun görünümüne kavuşabilirsiniz. Burnunuzun yandan önden ve farklı açılardan görünümünü simülasyon ile önceden gözlemleyerek ameliyattan sonra ortaya çıkacak görüntü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kemerli Burun Estetiğinden Sonra Sosyal Hayata Ne Zaman Dönülür?

Burun ameliyatı olanlar genellikle ameliyattan 1 hafa sonra sosyal hayatlarına kaldıkları yerden devam etmektedirler. Ameliyat sonrasındaki 7 günlük süreçte burunda yer alan tüm materyaller çıkarılır. Bu materyallerin çıkarılmasının ardından kişiler iş ve okul yaşamlarına dönebilirler.

Kemerli burun estetiği sonrasında göz çevresinde şişlikler ve morluklar olması oldukça normal bir durumdur. Bu morluklar nedeni ile hastalar sosyal hayat içerisine çıkmaktan çekinebilirler. Ancak 10 günlük süreçte morluklar ve şişlikler inecektir. Ameliyattan 1 hafta sonra ise burun üzerinde yer alan materyaller çıkarılır ve morluklar da geçtiği için sosyal yaşantıda sıkıntı yaşanmaz.

Kemerli Burun Estetiği Fiyatları

Kemerli burun estetiği fiyatları 2022 yılında da her hasta için ayrı belirlenir. Her hastanın burun yapısı farklı olduğu gibi burun içinde yer alan rahatsızlıkları da farklıdır. Bu nedenle burun estetiği fiyatları değişmektedir.

Burun estetiği ameliyatı kimi zaman burun yapısını beğenmeme nedeni ile yapıldığı gibi kimi zaman da sağlık sorunları nedeni ile yapılmaktadır. Burun yapısındaki bozukluklar, çarpma ya da kaza gibi nedenler ile burun estetiği zorunlu bir hale gelebilir. Kimi zaman ise insanlar burun üzerinde yer alan kemerden görsel olarak rahatsız olurlar ve aldırmak isterler.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *