• 14 February 2023
  • 595
  • 0

Meme dikleştirme ameliyatı aynı zamanda meme kaldırma ameliyatı olarak da bilinen bir estetik meme operasyonudur. Meme dikleştirme ameliyatları prensip olarak meme küçültme ameliyatlarına da benzerlik gösterebilir. Meme dikleştirme ameliyatlarında temel uğraş fazla memede sarkıklık yapan cilt dokusudur. Özel çizimlerle bu fazla cilt ya da çok az miktarda doku çıkartılır. Sarkık olan meme başı ve meme dokusu, daha dik ve dolgun bir meme elde edilecek şekilde şekillendirilir.

Meme dikleştirme için çeşitli kesiler içeren yöntemler uygulanmaktadır. Meme başı çevresi, meme başı kıvrımına doğru dikine iz ve meme başı çevresi-ters t izi bu kesilere örnek olarak verilebilir. Bu kesilere, memenin mevcut durumu ve hastanın ihtiyacına en iyi şekilde cevap verebilecek yönteme bağlı olarak karar verilir. 

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra Emzirilebilir Mi?

Bu soruya net bir şekilde evet demek zor olsa da bu meme ameliyatı sırasında süt üreten bezler büyük oranda korunduğu için emzirmek mümkündür. Ancak bunun garanti olmadığının da bilgisi verilmelidir. En doğru analiz için doktorunuza başvurunuz.

Meme Protezleri Meme Sarkıklığını Düzeltilir mi?

Meme protezleri meme sarkmalarını genellikle düzeltmemektedir. Nispeten nadir görülen durumlarda meme dokusunun içerisini doldurarak zaten meme alt çizgisi seviyesinde duran meme ucunu biraz yukarıda tutabilmektedir. Meme protezlerinin tek amacının memeyi büyütme olduğunu unutmamak gerekir.

İzsiz Meme Dikleştirmek Mümkün mü?

Maalesef izsiz meme dikleştirme ameliyatı mümkün değildir. Meme ucunun aşağıdan alınıp bütün meme dokusu ile yukarıya taşındığında ve meme toparlandığında iz kalması kaçınılmaz olmaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Genel olarak meme altlarına dren yerleştirilmiş hastaların, hastanede bir gün istirahat etmesi ve ertesi sabah dren çekilmesini takiben taburcusu planlanırken, dren yerleştirilmemiş hastalar ise ameliyat oldukları aynı gün korse ile taburcu edilebilirler. Seçilen tekniğe bağlı olarak 7-10 gün arası korse giyilmesi gerekebilir. Taburcu tarihinden sonra 3. gün kontrolünü takiben duş alınabilir, seyahate çıkılabilir ve hafif yürüyüşlere başlanabilir. Bununla birlikte, yüzme, pilates gibi zorlayıcı sporlar için en az 3 hafta beklenmesi önerilir. 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *