meme-buyutme-hakkinda-merak-edilenler
Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatı için Evren Helvacı Klinik yanınızda. Göğüs büyütme ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatı işlemleri Evren Helvacı Klinik’te. Meme küçültme operasyonu fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme ameliyatı işlemleri Evren Helvacı Klinik’te. Meme dikleştirme ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Jinekomasti

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı olarak bilinen jinekomasti ameliyatı hakkında Evren Helvacı Klinik kalitesiyle detaylı bilgi alabilirsiniz.

Meme Estetiği

Meme estetiği genellikle kadınlar yaptırdığı bir cerrahi girişim operasyonudur. Meme estetiği operasyonlarının büyük çoğunluğu estetik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Ayrıca genel cerrahi anabilim dalında da meme cerrahisi adı altında bir yan dal bulunmaktadır ve bu hekimlerde meme estetiği yapmaktadırlar. Kadınlar genellikle meme estetiği yaptıracakları zaman işin ehli bir estetik cerrah ararlar. Bu genellikle çevrelerinde meme estetiği operasyonu geçirmiş olan yakın eş dost tavsiyesi üzerine olmaktadır.

Meme Estetiği Nedir?

Meme estetiği denildiği zaman herkesin aklına ilk gelen meme büyütme halk arasında silikon taktırma denilen cerrahi operasyon gelmektedir. Küçük göğüslü kadınların en büyük sıkıntısı tahta gibi bir vücut ve yakışmayan kıyafetlerdir. Bundan dolayı meme büyütme operasyonu geçirmek isterler. Meme estetiği demek sadece meme büyütme operasyonundan ibaret olan bir alan değildir. Memenin diğer estetik operasyonlarında mevcuttur. Bunların başında sarkık olan memeleri kaldırma gelmektedir. Ayrıca patolojik sebeplerden dolayı meme estetiği olan kadınlardan mevcuttur. Genellikle meme başında yaşanan şekil bozuklukları, çökme veya kanser gibi kötü huylu hastalıklardan sonra oluşan deformiteleri düzeltmek patolojik sebepler olarak sayılabilir.

Meme Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme estetiği operasyonu birincisi kişinin kendi isteği ile yapılır ikincisi patolojik sebeplerden dolayı mecburi olarak yapılır. Kişinin kendi tercih ettiği operasyon genellikle kozmetik amaçlıdır. Bunlar büyütme başta olmak üzere meme küçültme operasyonları da olabilir. Patolojik meme estetiği durumları ise genellikle kanser vakalarında sıklıkla tercih edilmektedir. Meme kanseri sonucu memesi alınan kadınlar belirli bir zaman sonra estetik operasyon ile yen bir meme yaptırabilirler. Ayrıca çok büyük göğüslü olmakta bir patolojik bozukluk sayılmakta ve meme estetiği ile düzeltilmeye çalışılmaktadır. Çok büyük göğüsler kişinin omurgasına ağırlık yapar ve sırt ağrıları oluşturur.

Ameliyat Öncesinde Dikkate Alınan Faktörler

Ameliyat öncesinde kişinin yaşı, kronik hastalıkları, daha önce geçirmiş olduğu hastalıkları ve meme estetiğinde kararı dikkate alınmaktadır. Bir anlık bir heves ile meme estetiği yaptırıp üç sonra sıkılan çok kadın vardır. Bu kararsızlık hastanın ve doktorun yaşayacağı büyük bir çatışmaya gidebilir. Bundan dolayı estetik cerrahlar çok dikkatli ve titiz çalışırlar. Meme estetiği yaptırmak isteyen kadınları hemen ameliyat etmezler ve karar verme süreci tanırlar. Ayrıca anestezi altında hayati riski olacak olan hastaları da ameliyat etmeden önce iyi düşünmek çok önemlidir.

Meme Estetiği İle Kanser İlişkisi Nedir?

Meme kanseri kadınlarda çok yaygın olarak görülen kanser türlerinden bir tanesidir. Meme kanserinin genellikle genetik geçişli olduğu söylenmektedir meme kanseri sonucu meme dokusunun bir kısmının ya da tamamının alınması aslında bir kadının yaşadığı organ kaybıdır. Organ kaybı sonucu psikolojik travma oluşabilir. Bundan dolayı meme kanseri sonucu memesini kaybeden kadınlara meme dokusu iyileşme süreci tamamlandıktan sonra meme estetiği operasyonu geçirmeleri tavsiye edilmektedir.

Meme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ameliyatta olduğu gibi meme ameliyatlarında genel olarak dikkat edilmesi gereken konular mevcuttur. Ameliyat esnasında silikonların iyileştirilebilmesi için kesi yapılır. Bu kesinin sağlıklı bir şekilde iyileşmesi için dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Ameliyattan sonra enfekte olmaması için hijyene dikkat etmek gerekmektedir.
 • Ameliyat dikişlerinin açılmaması için meme ameliyatını gerçekleştiren doktorun tavsiye ettiği sürece ağırlık kaldırmamak gerekir.
 • Doktorun reçete ettiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmak gerekir.
 • Doktor kontrollerine ve cerrahi kesi alanı pansumanlarına aksatmadan gitmek gerekir.

Bir cerrahi operasyonun başarısını doktorun tecrübe ve bilgisinin dışında ameliyat sürecinden sonra hastanın uyumu da belirler.

Meme Estetiği Fiyatları

Meme estetiği fiyatları etkileyen onlarca faktör vardır. Bunların başında ne tür bir meme estetiği yapılacağı yatmaktadır. Daha sonra doktor ve hastane seçimi fiyatları etkiler. Sağlık sektöründe maalesef ki popülerleşme olduğundan dolayı hastanenin bulunduğu muhit ve doktorun popülerlik seviyesi de meme estetiği ameliyatlarını etkilemektedir. Meme estetiği yaptıracak olan kadınlar estetik cerrahlarını seçerken ödeyecekleri ücreti önceden konuşmaları gerekir. Ameliyat sonrasında ortaya çıkacak olan fatura hastayı tam da iyileşme sürecinde zora sokabilir. Keyfi sebeplerinden dolayı yapılan meme estetiği ameliyatlarını ise devlet sigortasının karşılamadığını hatırlatmakta fayda var. Özel sağlık sigortası olanlar ise özel sağlık sigortası kapsamına estetik operasyonların girip girmediğini önceden araştırsalar iyi olur.

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatı son zamanlarda tercih edilen ameliyatlar listesinde yerini ilk sırada korumaktadır. Meme büyütme ameliyatı kadınların kendilerini daha özgüven de hissetmeleri açısından ve eğer varsa sağlık problemleri için yapılan bir ameliyat türüdür. Son zamanlarda meme büyütme ameliyatlarını tercih eden bireylerin sayısındaki artış gözler önündedir. İyi bir doktor tarafından yapılan meme büyütme ameliyatı ameliyat sonrasında gelişebilecek sıkıntıları en aza indirmede en önemli rolü oynamaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Yapılan Durumlar

Meme büyütme ameliyatı kişilerin psikolojik ve sağlık durumlarını kapsayan durumlarda yapılmasına gereken bir işlem olarak karşımıza çıkar. Fiziksel ve psikolojik durumlar baz alındığı zaman karşımıza çıkan sebepler şöyledir;

 • Küçük göğüsleri olan ve bu durumdan şikayetçi olan kadınlar bu ameliyatı tercih etmektedir.
 • Özgüven eksikliği ve bu durum gündelik yaşamına da yansıyorsa meme büyütme ameliyatı tercih edilebilir.
 • Vücutta meydana gelen ani kilo alma ve kilo kaybı göğüslere yansımış ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıktıysa göğüs ameliyatları tercih edilir.
 • Bebekten sonra özellikle emzirme döneminde kadınların göğüslerinin büyümesi ve bu büyümenin vücut ile orantısız olması ve daha sonra büyüyen göğsün kilo verme ile küçülmesi meme büyütme ameliyatı gerektiren bir durum olarak karşımıza çıkar.
 • iki göğüs arasında simetrik olarak farklılıklar bulunuyorsa kişi göğüs büyütme ameliyatı uygun görebilir.
 • Hormon bozukluklarından kaynaklı olarak göğüste büyüme meydana gelmemiş ve yaşının ameliyata yetmesi durumunda göğüs büyütme ameliyatına başvuru yapılabilir.
 • Cinsiyet değiştirme döneminde olan bireylerin göğüs büyütme ameliyatı tercih ettiği bilinmektedir.
 • Ayrıca göğüslerinin büyüklüğünden memnun olmayan 18 yaşını geçmiş bireylerin bir uzmana danışarak bu işlemi yapabileceğini söylemek gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri göğüs büyütme ameliyatı düşünen bireylerin bir süre hamilelikten uzak durması gerektiğidir. Ayrıca işin uzmanı birine ameliyat yaptırmak daha sonra oluşabilecek komplikasyonların önüne geçecektir.

Meme Küçültme Ameliyatı

Her zaman tercih edilen estetik ameliyatların birçok çeşidi vardır. Burun, göz çevresi, meme, karın bölgesi, bacaklar, kalça ve bel gibi vücudun her bölgesine estetik operasyon uygulanabilir. Meme estetiğinde genelde yaptırılan operasyonlar, meme büyütme, meme dolgunlaştırma, meme dikleştirme ve meme küçültme ameliyatıdır. Meme küçültme ameliyatı kulağa saçma gelse de, genetik durumdan dolayı büyük göğüslü kadınlar için çok gerekli olan bir operasyondur.

Meme Küçültme Ameliyatı Yapılan Durumlar

Meme küçültme ameliyatının yapılması için bazı durumların olması gerekir. Bu durumlar şu şekildedir;

 • Memelerin aşırı büyük beden olması
 • Memelerin çok sarkıp sırt ve bel ağrısı yapması
 • Memelerin beden büyüklüğünden dolayı aşırı terlemeye ve tahrişe sebep olması
 • Uygun bedende kıyafetler ve çamaşırlar bulamamak

Bunlar meme küçültme ameliyatı için yapılması gerekenlerdir. Büyük memeler, anatomik yapısını bozabilir ve daha şiddetli ağrılara sebep olur. Bunun için fizik tedavi almanız bile gerekebilir. Bu yüzden büyük meme probleminiz varsa mutlaka küçültme operasyonu yaptırmalısınız.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyata genel anestezi ile başlanır. Deri ve meme içerisinde aşırı miktarda bulunan yağ dokusu alınır. Ameliyatın süresi memenin büyüklüğüne ve işleme göre değişir. Ancak en az 2 saatte tamamlanır. Ameliyattan sonra cildinizde küçük izler kalabilir. Operasyonunuzu alanında uzman bir doktora yaptırdıysanız, ameliyat sonrasında fazla ağrınız olmayacaktır. Ameliyat sonrasına kendinizi çok rahatlamış hissedeceksiniz. Boyun, sırt ve bel ağrılarınıza elveda diyeceksiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Yaş Sınırı

Memelerin gelişimini tamamladığı yaş 17’dir. Dolayısıyla, meme küçültme operasyonu için 17 yaş mutlaka beklenmelidir. 17 yaş ve sonrasında her an meme küçültme ameliyatı yaptırabilirsiniz. Siz de ağrılarınızdan kurtulmak ve daha güzel bir vücuda sahip olmak istiyorsanız meme küçültme ameliyatı yaptırmalısınız.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Kadın güzelliğinde vücut ölçülerinin özel bir yeri vardır. Özellikle meme görseli kadınlara ekstra güzel bir boyut kazandıran seçenektir. Meme dikleştirme ameliyatı göğüs ölçülerinden ve dizaynında memnun olmayan kadınların tercih ettiği bir seçenektir. Bu anlamda son yıllarda son derece kaliteli ve profesyonel tıp teknikleri kullanılarak meme dikleştirme ameliyatları yapılıyor. Meme dikleştirme ameliyatlarında sarkık ve dik görünümlü olmayan memelerin daha canlı ve dik görünmesi sağlanıyor. 

Kadın naturesinde sağlık açısından oldukça değişken bir içerik söz konusudur. Bu bakımdan memelerde de zaman içerisinde sarkıklığa dönüşme gibi bir durum söz konusudur. Özellikle doğum yapma, çocuk emzirme gibi seçenekler sonrasında memelerdeki diklik hızlı bir şekilde ortadan kaybolacaktır. Bu durumu düzeltmek ve daha diri ve canlı göğüslere sahip olmak isteyen kadınlar meme dikleştirme ameliyatı yaptırabilir. Bu ameliyat sonrasında çok daha güzel görünen ve estetik bir duruşa sahip olan memeler ortaya çıkar.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Yapılan Durumlar

Meme dikleştirme ameliyatı kadın memelerinde ortaya çıkan deformasyonlar sonrasında yapılabiliyor.

 • Sarkık memelere sahip olmak,
 • ​Meme ölçüsü vücut ölçüsüne uygun olmamak,
 • Emzirme sonrasında memeleri sarkmak,
 • Meme estetiğini kaybetmiş yapıya sahip olmak gibi durumlar meme estetik ameliyatına ihtiyacı öne çıkarır.

Bu alanda uygulanacak tıbbi yöntemlerle memeleri istenilen ölçülere sahip hale getirmek mümkün oluyor. Bu alanda profesyonel bir estetik cerrah, hastası ile birlikte yapılacak olan operasyonun detaylarına karar verebiliyor. Meme dikleştirme ameliyatları profesyonel şekilde yapıldığında ortaya pürüzsüz ve doğal görünümlü memeler çıkıyor. Bu alanda hizmet almak isteyenlerin estetik cerrah seçimine dikkat etmesi önem taşıyor. İstenilen ölçülerde ve doğal görünümlü memelerine sahip olmak isteyen kadınların ilk tercihini profesyonel cerrahlar oluşturuyor. Güzel ve fit görünmenin yanı sıra dekoltede eşsizlik için meme dikleştirme ameliyatı uygulanıyor.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti erkek bireylerde östrojen ve testesteron hormonlarının düzensiz bir şekilde salgılanmaları sonucu meydana gelen meme dokusu miktarındaki anormal ancak iyi huylu olan ve büyümeye sonucu yapılan meme küçültme ameliyatına denir. Jinekomasti, bazı hastalarda yalnızca bir memeye, bazı hastalarda ise iki memeye de yapılabilmektedir. 

Yeni doğan bebekler, ergenlik çağına ulaşan erkekler ve yaşlı olan erkek bireyler, hormon düzeyindeki anormal değişiklikler sonucu olarak göğsün büyümesi gerçekleşebilir. Ancak göğsün gelişebilmesi için başka sebepler de bulunuyor.

Jinekomasti Ameliyatı Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Jinekomasti ameliyatı, daha çok testosteron hormonunun düzeyindeki değişikliklerden dolayı uygulanmaktadır. Erkeklerde meme büyümesinin nedenleri arasında doğal hormon değişiklikleri, uyuşturucu, alkol, ilaç kullanımı, çeşitli sağlık sorunlarından dolayı meydana gelen komplikasyonlar ve bazı bitkisel ürünlerin kullanımı yer alıyor. Testosteron ve östrojen hormonları hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsiyet özelliklerini kontrol eder. Testosteron, vücut kılı, kas kütlesi, sesin kalınlaşması gibi erkeksi özellikleri kontrol ederken, östrojen, göğüslerin büyümesi başta olmak üzere bütün kadınsal özellikleri etkiler. Erkek bebekler, doğumdan önce anne adaylarının vücudunda bulunan östrojenin etkisi ile büyümüş olan memeler ile doğabilirler.

Erkeklerde Meme Büyümesi Nasıl Önlenir?

Erkek bireylerin meme büyüme riskini azaltmak için kontrol edebileceği birkaç faktör bulunuyor. Bunlar;

 • Alkol tüketiminden uzak durmak.
 • Hekim kontrolü olmaksızın ilaç kullanmamak.
 • Sigara içmemek.
 • Uyuşturucu kullanmamak.
 • Hormon düzenleyici ilaçlar kullanmak ( Hekim onayı ile)

Bu koşulları sağladığınız esnada meme büyümesinin önüne geçilebilir. Jinekomasti ameliyatı gerektiren  en belirgin belirtiler ve semptomları arasında şişmiş meme dokusu ve memelerde hassasiyet bulunuyor. Ameliyat öncesi güçlü hasta-doktor ilişkisi ile meme küçültme ameliyatı sonrasında kişinin psikolojisini olumlu yönde etkileyerek özgüven sağlamasını amaçlanmaktadır.

Meme Estetiği İle Kanser İlişkisi Nedir?

Meme estetiği olunması durumunda kanser olma durumunun yaşanması ile ilgili söylentiler bulunmaktadır. Bu söylentiler gerçeği yansıtmaz. Bu durum genel olarak meme küçültme işlemi için söylenilir. Aksine memeden doku ve yağ kitlesi alındığı için kanser gerçekleşme riski azalır.

Memeden doku çıkarılmaktadır. Bu doku gerekli incelemelerden geçerek kanser hücreleri bulunup bulunmadığı tespit edilir. Bu sayede eğer kanser hücresi varsa ameliyat gerçekleşmeden önce tespit edilir ve gerekli müdahaleler yapılır. Bu durum işlemi yaptıracak kişi için oldukça olumlu bir durumdur.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı