Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İçin Faydalı Bilgiler

Meme küçültme ameliyatı olmayı mı planlıyorsunuz? Meme küçültme ameliyatı yaptırmaya karar vermek, birkaç ay sürebilir. Ancak ameliyattan sonra iyileşme aşamasında en iyi sonuca ulaşabilmek için çok fazla dikkat, zaman ve özveri gerekir. Sonunda bu ameliyatı yaptırmaya karar verdiğinize göre ameliyattan sonra iyileşme süreci hakkında bazı yararlı bilgileri bu yazımızda listeledik. 

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İlk Gün

Ameliyat, genel anestezi altında yapılır. Ameliyattan sonra uyanır uyanmaz, herhangi bir ağrı ya da mide bulantısı hissedip hissetmediğinizi çalışan personellere bildirmeniz gerekir. Hemşireler, en ufak bir rahatsızlığınızda sizinle hemen ilgilenecektir. Tamamen kendinize geldikten sonra doktorunuz, evde bakım ve kullanmanız gereken ilaçlar hakkında size detaylı bilgi aktarır. Doktorun söylediği tüm talimatları açık bir şekilde anladığınızdan emin olmalısınız. Her şeyi tam olarak anlayana kadar soru sormaktan çekinmeyin. 

Hastanede kalınan 1 ya da 2 günün sonunda doktor onayı ile birlikte evinize gidebilirsiniz. Hastaneden kendi başınıza çıkamayacağınızı düşünüyorsanız, size yardımcı olabilecek birinden destek isteyebilirsiniz. Göğüs estetiği sonrası göğüsleriniz bandaj ile kapatılacaktır. Bu noktada göğüslerinizde şişme meydana gelebilir. Eve geçtikten sonra yapmanız gereken tek şey, iyice dinlenmek olacaktır.

İlk Hafta Neler Yapılmalıdır?

Mesleğinize bağlı olarak iş yerinden en az iki hafta izin almanız gerekebilir. Sorunsuz bir iyileşme süreci planlıyorsanız, güzel bir şekilde dinlenmeye ihtiyacınız olacaktır. İlk hafta tüm enerjinizi sağlıklı beslenmeye, bol su içmeye, düzenli uyumaya ve sizi yoracak her türlü aktiviteden kaçınmaya odaklanmalısınız. Birinci hafta hafif düzeyde rahatsızlık hissetmeniz çok normaldir. Bu durum, iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Ağrıyı ve enfeksiyon riskini en aza indirmek için doktorun size önerdiği reçetedeki ilaçları zamanında kullanmaya özen gösterin. Sarılı olan bandajınıza dikkat ederek hareketlerinizi ona göre ayarlamalısınız. Herhangi bir ters giden durumda doktorunuzu bilgilendirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. 

Birinci haftanın sonunda, kan akışını sağlayabilmek için yavaş yavaş evin içerisinde yürümeye başlayabilirsiniz. İyileşme sürecini olumsuz etkileyebileceği düşünüldüğünden, bu aşamada sigara ve alkolden uzak durmanız gerekebilir.

Göğüsleriniz, belirli bir derece şişlik ve morarma ile birlikte ikinci haftaya kadar hala hassas hissedebilir. İyileşmeye başladığı zaman kesi kısmında kaşınma hissetmeniz normaldir. Pansumanlar ikinci haftaya kadar çıkarılır. 

Meme Küçültme Ameliyatından Sonrası İlk Ay Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat sonrası geçirilen bir aydan sonra rahat hissetmeye başlayacaksınız. Genellikle çalışma hayatınıza devam edebilir ve ev işleri de dahil olmak üzere yavaş hareketlerle aktiviteler yapabilirsiniz. Ameliyatın faydalarını, azalan sırt ve boyun ağrılarını, daha iyi oturan kıyafetleri, daha fazla hareket etme özgürlüğünü hissetmeye başlayacaksınız. Kendinizi tam anlamıyla normal hissetseniz bile, hala iyileşme sürecinde olduğunuzu unutmamalısınız. Yara izleriniz yavaş yavaş iyileşmeye başladıktan sonra sabırlı olun ve vücudunuza etkili bir şekilde toparlanması için gereken zamanı verin. 

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı