• 24 January 2023
  • 890
  • 0

Piezo burun estetiği, burnun yumuşak dokularına, burun içi damarlara ve sinirlere zarar vermeden yapılan bir operasyondur. Piezo yönteminde kırıcı ve kesici aletlerin yerine diğer dokulara zarar vermeden sadece kemiğe şekil veren ultrasonik ses dalgaları kullanılmaktadır. Bu sayede ameliyat sonrası ağrı ve şişlik şikayetleri de en aza inmektedir.

 

Piezo Burun Estetiğinde Süreç Nasıldır?

 

Öncelikle hasta muayene edilerek beklentileri değerlendirilir. Hastanın beklentisi ve burun yapısı örtüşüyor ise ameliyata karar verilir. 

Piezo burun estetiği operasyonunda ultrasonik dalgalar kullanılarak burun kemiğine istenilen form verilmektedir. Bu işlem sırasında herhangi bir kırma işlemi olmadığı için kemiğin etrafındaki yumuşak dokuya zarar verilmeden operasyon gerçekleştirilir. Geleneksel burun estetiği tekniklerine göre ameliyat sırasında daha az kanama görülür. Bu sayede operasyon sonrası ödem ve morluk daha nadirdir. Piezo yöntemi kullanılarak yapılan rinoplasti ameliyatlarından sonra hastalar genellikle aynı gün taburcu edilir. 

 

Piezo Burun Estetiğinin Avantajları Nelerdir?

 

  • Özellikle yüz bölgesinde yapıldığı için burun estetiği operasyonlarında kıkırdağın, kemiğin ve yumuşak dokunun zarar görmemesi önemlidir. Piezo yöntemi kullanılarak yapılan operasyonlarda teknolojinin yardımıyla kemik çevresindeki dokular korunurken sadece burun kemiği üzerinde şekillendirme yapılır ve geleneksel rinoplasti ameliyatlarına göre daha kesin sonuç elde edilir.
  • Piezo burun estetiği ile birlikte nefes almayı engelleyen yapısal problemler de düzeltilir.
  • Piezo yöntemi ile yapılan burun şekillendirilmesinde operasyon sırasında oluşan kanama daha azdır. 
  • Teknolojik bir teknik kullanıldığı için ameliyat sonrası süreç hasta için daha kolay ve acısız geçmektedir. 
  • Normal şartlarda yapılan burun estetiklerinde kırılma işlemi gerçekleştirildiği için operasyon sonrası gözaltlarında şişlik ve morarmalar oluşmaktadır ancak Piezo tekniği ile 1 gün dinlenme süreci sonrasında hasta normal hayata devam edilebilir. 

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *