protez-meme-ameliyati
  • 683
  • 0

Güzellik algısı günümüzde farklı anlamlara gelmektedir ve algıya göre şekillenen farklı uygulamalar ve talepler ortaya çıkmaktadır.

Geçmişten Günümüze Gelen Farklı Güzellik Anlayışları

Bireylerin estetik açıdan güzel görünme istekleri uzun yıllardır istenen ve aranan bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireyler genel anlamda güzel olarak nitelendirilebilmek için farklı kalıplar içinde değerlendirilmiş ve dönemlerine göre farklı yapısal özellik arayışlarına girilmiştir. 19. yüzyılın güzellik algısı olarak karşımıza önce belli kadınlar çıkarken daha önceki dönemlerde dolgun kalçalı kadınlar güzel olarak kabul görmüştür. Güzellik algısı dönemin kültürel yapısına göre de farklılık göstermekle birlikte genellikle bir bölgenin öne çıkarılması ile oluşmuştur. Yüz hatları ve yapısı içinde geçerli olan bu algı 15- 16. yüzyıllar arasında kaşsız kadınların güzel sayılmalarına neden olurken küçük ağızlı kadınlardan uzun boyunlu kadınlara birçok farklı yapısal özelliğe göre değişiklik göstermiştir. Günümüz güzellik algısı bu algılardan farklı olarak altın orana uygunluk ile karşımıza çıkmış ve vücudun bir bölgesinden ziyade tüm hataların birbiri ile uyumlu olmasına bağlı olarak şekillenmiştir. Vücut hatlarının orantılı olmasının önemli olduğu günümüzde ayrıca vücudun kıvrımlı olması da önemli güzellik unsurlarından biri olarak karşımıza çıkmıştır. Ayrıca yüzde kalem kaş ve pürüzsüz bir burun ilk görünüm açısından profilin daha olumlu bir görünüme sahip olmasını sağlayan unsurlar arasında yer almaktadır. Bu güzellik anlayışına göre farklı görünümler kazanmak isteyen bireylerin en çok tercih ettiği yöntem estetik cerrahi operasyonlar olmaktadır. Bireyler denedikleri diyet ve egzersiz benzeri uygulamalar sonucunda elde edemedikleri güzel görünümlere estetik operasyonlar sayesinde kısa sürede kesin olarak elde edebilmektedirler. Bu yöntemlerden biri olan protez meme ameliyatı sık tercih edilen operasyonlar arasında yer almaktadır.

Protez Meme Ameliyatı Nedir?

Bireylerin göğüs formlarının bozulması ya da doğuştan gelen veya daha sonradan oluşmuş olan bozulmalardan dolayı göğüs formunun daha sağlıklı ve güzel bir görünüme kavuşması için tercih ettikleri bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireylerin karşılaşmış olacakları sorunlar şu şekilde ele alınabilir.

  • Hamilelik sonrası ani büyüme ve küçülme. Bu durum hamilelik esnasında farklı hormanal salgıların üretilmesi ve vücut içerisinde bireylerin farklı biyolojik değişimler geçirmesinden kaynaklı bir dorun olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Emzirme dönemi sonrası ani büyüme ve küçülme. Hamilelik sonrası dönemde süt kanallarının açılması ile büyüyen göğüsler gün içerisinde göğsün doluluk oranına göre büyüyüp küçülmekte bu da sarkmalara neden olmaktadır ayrıca emzirme döneminin son bulması ve süt kanallarının kapanması ile göğüsler küçülmeye başlar ve bu dönemde ehem sarkma hem de küçülme görülmesine neden olur.
  • Ani kilo alıp verme kaynaklı büyüme küçülme. Biyolojik bazı rahatsızlıklardan ya da ilaç kullanımından kaynaklı ani kilo alınmasından ya da bireyin aşırı yağlı beslenmesinden kaynaklı olarak kilo alınmasından sonra verilmesi sürecinde vücudun geçirdiği biyolojik değişiklik göğüslerinde formunun bozulmasına ve değişim yaşamasına neden olmaktadır.
  • Genetik kaynaklı göğüs formunun yeteri olgunluğa ulaşmaması. Bazı hastalıklardan kaynaklanan durumlardan göğüs formunun doğal görünümden uzak olmasına neden olmaktadır. Genetik olarak geçirilen rahatsızlıklar göğsün doğal büyüme sürecinin etkilenmesine ve göğüs yapısının doğal olarak oluşamamasına neden olmaktadır ve bu da göğüs formunun beklenenden daha küçük olmasına neden olmaktadır.

Geçirilen kaza ve benzeri hastalık sonucu göğüs formunun bozulması. Göğüs zedelenmeleri ya da benzeri durumlardan kaynaklı olarak göğüs formu bozulması durumunda bireyler göğüslerinin formlarında değişiklik meydana getirmek için protez meme ameliyatı olmayı tercih etmektedir.

Bu ve benzeri birçok bireyler özgüvenlerini arttırmak ve daha estetik bir görünüme sahip olmak için meme estetiği ameliyatı geçirme ihtiyacı hissetmektedir. Bu gibi durumlarda bireylerin göğüs formlarının oluşma sürecinin son bulması ile estetik ameliyat tercihlerine başvurdukları görülmektedir. Ergenlik döneminden kaynaklı yeni büyüme yaşayan bireyler bu ameliyata alınmamaktadır bunun nedeni bireyin doğal büyüme sürecini tamamlamamış olmasıdır. Göğsün tam olgunluğa erişmesinden sonraki süreci kapsayan protez meme ameliyatı aynı zamanda ameliyat uygulamasındaki maddelerden etkilenecek olan bireylerin ve ileri yaşlı bireylerin de bu ameliyata girmesini doğru bulmamaktadır. Bireyler bu kriterlere uygun olmaları sahilinde yapılacak olan ameliyat uygulaması sayesinde daha estetik ve daha sağlıklı bir görünüm kazanmanız mümkün olacaktır. Bireylerin kendilerine olan öz güvenlerinin artmasında etkili olan bu uygulama aynı zamanda bireylerin sağlıklı bir görünüm kazanarak daha güzel ve çekici görünmelerini de sağlamaktadır. Bu uygulama sayesinde birey daha sağlıklı ve dolgun bir görünüme kavuşmasının yanı sıra psikolojik açıdan da rahatlama sağlamış olacaktır.

Protez Meme Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Bireyin daha sağlıklı ve güzel bir göğüs profiline sahip olması için uygulanan bir yöntem olarak kaşımıza çıkan protez meme ameliyatı göğüs boyutundan memnun olmayan bireylerin farklı yöntemler denedikten sonra tercih ettiği bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Sarkmalardan dolayı küçülen göğüslerin büyütülmesi için dikleştirme işlemi yapılmakta ve büyütme esnasında sarkan yapıdaki doku kullanılarak doğal bir görünüm oluşması sağlanmaktadır fakat bireyin doğal dolgusu büyütme yapılmasına uygun değilse birey protez meme ameliyatı geçirerek doğal dolgu yerine silikon dolgu uygulaması ile görünümünün güzelleşmesini sağlayacaktır. Farklı uygulamalar da kullanılan bu uygulama göğüslerin daha şık ve güzel bir görünüm kazanmasında yardımcı olmasının yanı sıra göğüs formunun doğal görünümüne kavuşmasında da yardımcı olmaktadır. Protez meme ameliyatı esnasında hastaların göğüs altı bölgesinde küçük bir kedi meydana getirilerek dolgunun yerleştirilmesi saplanır ve bu olaydan sonra hasta daha büyük bir göğse sahip olma imkanı elde eder.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi ve Nelerden Kaçınılması Gerekmektedir?

Protez meme ameliyatı ciddi cerrahi bir uygulamadır ve öncesinde de sonrasında da dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Uygulama öncesinde doktorun belirteceği diyet uygulanmalı ve metabolizma faaliyetleri minimize edilerek ameliyat esnasında vücudun daha kolay uyum sağlamasına yardımcı olunmalıdır. Bu gibi yönergelerin uygulanmasından sonra gerçekleştirilecek olan ameliyat bireyin yapısına ve uygulanacak sisteme göre farklılık göstertmektedir. Ameliyat sonrası vücut dengesinin kurulması için altı saat sonra sıvı gıda tüketilmesine izin verilmektedir. Bu süre. Sonrasında birey bir gün hastane de gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilir ve bazı yönergelere uyması talep edilir. Ameliyat sonrası uzun bu süre boyunca sporcu sutyeni kullanması gerek birey, sporcu sutyeni ile göğsün yeni formuna alışma sürecinde vücuduna yardımcı olurken aynı zamanda bedeninin güvende olmasını da sağlamaktadır. Sporcu sutyeni sayesinde ameliyat sonrası ağrıların azaltılması sağlanırken aynı zamanda ameliyat kaynaklı ödemlerin atılması sürecinde de yardımcı olması sağlanmaktadır. Bireyin fiziksel yapısına göre farklı süre zarflarında atılmakta olan ödem bireyin ameliyat sonrasında dikkat etmesi gerek bir unsurdur birey ameliyat sonrasındaki bir hafta içerisinde günlük hayatına dönebilir fakat ağı hareketler içeren sporları yapmaması gerekmektedir. Bir hafta sonunda rahatlıkla duş alabilecek olan birey spor aktivitelerinden 8 hafta boyunca kaçınmalıdır ve buna benzer sert hareketler yapmamalıdır. Birey bu hususlara dikkat etmesi halinde yaklaşık olarak 4- 6 arasında yeni görünmene kavuşmuş olacaktır.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *