genclik-asisi-ile-yillara-meydan-oku
  • 558
  • 0

Yaşın ilerlemesi ve farklı biyolojik döngülerin içine girilmesi ile ciltte değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler bireylerin sahip oldukları sağlıklı ve güzel görünümün zarar görmesine ve yapısal anlamda değişiklikler meydana gelerek cildin yaşlanmasına neden olmaktadır. Farklı dönemlerde esneyen cilt zamanla sarkmakta ve pürüzsüz görünüm yerini pürüzlü ve kırışık bir görünüme bırakmaktadır. Ayrıca güneş ışınlarından kaynaklanan cilt lekeleri, bulunulan ortamdan kaynaklanan kirli ve nemli havanın cilde yapışarak gözenekleri tıkaması ile cilt doğal formunu kaybetmekte ve güzel olmayan bir yapıya sahip olmaktadır. Bu görünümden kurtulmak ve daha güzel bir cilde kavuşmak için tercih edilebilecek birçok yöntem bulunmaktadır ve bu yöntemlerin başında gelen ve birçok birey tarafından tercih edilmekte olan gençlik aşısı sayesinde görünümünüzde yenilenmeye gidebilirsiniz. Farklı bir yöntem olarak son teknoloji sayesinde geliştirilmiş olan bu yöntem ile cildinizin daha parlak ve genç bir görünüm kazanmasını sağlayabilir ve yaşlı görünümden kurtulabilirsiniz.

Cildin Yaşlanmasında Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

Bireyler ilerleyen yaş ve yaşanan bazı biyolojik olaylardan sonra farklı bir cilt görünümü ile karşı karşıya kalmaktadırlar bunun nedeni bedenin zamanla yıpranması ve doğal formunu kaybetmesidir. Doğal formun kaybedilmesine neden olan birçok etmen bulunmaktadır.

  • Güneş ışınları. Artan küresel ısınma ve incelen ozon tabakasından dolayı dünyamıza gelen zararlı güneş ışınlarından kaynaklı cilt yanıkları ve lekeleri oluşmaktadır bu da bireyin cildinin daha kısa sürede yaşlanmasına ve lekeli bir görünüm kazanarak güzellik olgusundan uzaklaşmasında neden olmaktadır.
  • Kirli hava. Çevredeki nemli ve kirli havadan kaynaklı olarak insan cildi de kirlenmekte ve gözenekler kapanarak cildin yaşlanmasına ve solgun bir görünüme neden olmaktadır. Kirli hava bireylerin gözeneklerini tıkamakta bundan dolayı ciltte kararmalara görülmektedir bu durum cildin daha erken yaşlanmasına neden olmaktadır.
  • Sarkan cilt. Yaşın ilerlemesi ile kas dokusu da zayıflamaktadır bu da bireyin yüz kaslarının zayıflamasına ve yüzü tutan kasların sarkmasına neden olmaktadır. Bu durum cildin daha yaşlı görünmesine neden olurken ayrıca ciltte katlanmalara da neden olmaktadır.

Bu ve bunlara benzer farklı durumlar nedeniyle ciltte sarkmalar, lekelenmeler ve kararmalara görülmektedir. Bu durum cildin daha yaşlı görünmesine neden olmasının yanı sıra cildin doğal formunun bozulmasına da neden olmaktadır. Bireyler bozulan cilt yapılarının düzelmesi ve doğal ve estetik bir görünüm kazanmak için farklı yöntemlere başvurmaktadırlar bunlar arasında yer alan gençlik aşısı sıkça tercih edilen uygulamalar arasında yer almaya başlamıştır.

Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *